medicine.lv skaitļos

Lietotāji online250
Aktīvie uzņēmumi12680
Nozares raksti1659
Ekspertu atbildes21477
MAIJS – ŪDENS DROŠĪBAS MĒNESIS! PIRMĀ PALĪDZĪBA SLĪKŠANAS GADĪJUMĀ : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

MAIJS – ŪDENS DROŠĪBAS MĒNESIS! PIRMĀ PALĪDZĪBA SLĪKŠANAS GADĪJUMĀ

Banner 280x280
Banner 280x280

Līvu Akvaparks sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD), Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu (NMPD), Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēku aviācijas bāzi (NBS GS AB) un Jūras spēku flotili (JSF) vakar Jūrmalā, Līvu Akvaparkā, rīkoja preses konferenci ar paraugdemonstrējumiem par drošību uz ūdens vasaras sezonā.

Apzinoties peldēšanas un citu ar ūdeni saistītu aktivitāšu popularitāti Latvijā un izvērtējot iepriekšējo gadu pieredzi arī šogad maijā - Nacionālajā ūdens drošības mēnesī tiks organizēti vairāki informatīvi un izglītojoši pasākumi par drošu atpūtu pie un uz ūdens.

VUGD priekšnieks Oskars Āboliņš: „Iedzīvotāju vēlme karstās vasaras dienās uzturēties pie ūdens ir milzīga, bet diemžēl atpūšoties tiek aizmirsts par savu un apkārtējo drošību. Tādēļ savlaicīgi sākam atgādināt, kā pareizi atpūsties pie ūdens nepakļaujot sevi un citus riskam, lai neatkārtotos pagājušās vasaras bēdīgā statistika par nelaimes gadījumiem uz ūdens”.

NMP dienesta direktors Armands Ploriņš: „Spēja nenobīties, pareizi novērtēt situāciju un izmantot savas pirmās palīdzības zināšanas un iemaņas var glābt dzīvības. Palīdzības sniegšana pirmajās minūtēs pēc tam, kad slīkušais cilvēks ir izvilkts no ūdens, ir izšķiroša un var noteikt to, vai viņam turpmāk būs iespējams palīdzēt vai ne. To apliecina arī gadījumi pagājušajā vasarā, kad ātrās palīdzības mediķi varēja izglābt vairāku slīkušu cilvēku dzīvības, jo apkārtējie bija pratuši sniegt pirmo palīdzību pirmajās kritiskajās minūtēs pēc negadījuma.”

Vismaz 80% slīkšanas gadījumu varētu tikt novērsti, tādēļ vajadzētu domāt par bērnu peldētapmācību jau no mazotnes. Ļoti svarīga slīcēja glābšanā ir prasmīga pirmā palīdzība, kas veikta nekavējoties. Ūdens ierīšana var izraisīt arī ilglaicīgas veselības problēmas. Slīkšana var notikt ne tikai peldoties, bet arī citādā veidā atpūšoties pie ūdens, kur saskarsme ar ūdeni liekas minimāla (piemēram, braucot ar laivu, jahtu, makšķerējot). Auksts ūdens un auksts laiks var būt nelaimi pastiprinoši apstākļi. Jāizvairās no peldēšanas vietās, kur ir straumes, atvari, akmeņi.

Izmantojiet ieteicamās ūdens atpūtas un sportošanas vietas, īpaši tās, kuras ir nodrošinātas ar glābšanas stacijām. Atcerieties glābšanas dienesta tālruņa numuru 112. Ja iespējams, izejiet pirmās palīdzības un glābšanas iemaņu apmācību.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina iedzīvotājus būt ļoti uzmanīgiem atpūšoties gan uz ūdens, gan atrodoties pie tā un, rūpēties par savu un bērnu drošību, ievērot elementāru piesardzību. VUGD statistika liecina, ka ik gadu nelaimes gadījumos uz ūdens iet bojā vairāk bērnu nekā ugunsgrēkos. Vidēji ik gadu noslīkst 250 cilvēki un tajā skaitā ap 20 bērniem. VUGD ūdenslīdēji 2008.gadā no ūdenskrātuvēm izcēla 116 cilvēkus t.sk.- divus bērnus, 2009.gadā - 98 cilvēkus, t.sk. 7 bērnus, 2010.gadā 146 cilvēkus t.sk. 8 bērnus, šogad - 8 cilvēkus.

NMPD statistika liecina, ka pagājušajā gadā aktīvajā peldēšanās sezonā (no maija līdz septembrim), saņemti 175 izsaukumi saistībā ar slīkšanu, 64 gadījumos ir konstatēta nāve.

Kā liecina Tiesu medicīnas ekspertīžu centra dati, 2009.gadā noslīcis 161 cilvēks, savukārt 2010.gadā 236 gadījumos nāves iestāšanās cēlonis bija noslīkšana.

NMP dienesta mediķi šajā gadā jau devušies uz pirmo izsaukumu, kas saistīts ar neuzmanību un pārgalvību peldoties, kādā Siguldas pagasta ezerā 29 gadus vecs vīrietis, ielecot uz galvas ūdenī, guva smagu traumu – kakla skriemeļu lūzumu.
Mūsu kopīgais mērķis ir panākt, lai katrs iedzīvotājs, mūsu bērni māk droši baudīt ūdens priekus!


Inese Veisa ,
VUGD Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā inspektore


PIRMĀ PALĪDZĪBA SLĪKŠANAS GADĪJUMĀ
Nelaimes gadījumi var notikt gan uz ūdens, gan ūdens tuvumā, kā arī citās vietās, kas saistītas ar atpūtu pie ūdeni. Nelaime var notikt ar radiem, draugiem, paziņām un citiem līdzcilvēkiem un var būt situācijas, kad tikai no Tavas pareizas rīcības ir atkarīga viņu spēja izdzīvot.

Rīcība negadījuma vietā
-    Vienmēr jāsaglabā miers, jo sniedzot palīdzību gan uz ūdens, gan citās vietās, panika var beigties traģiski, ne tikai cietušajam, bet arī glābējam.
-    Vienmēr jānovērtē briesmas, ar ko var saskarties pats palīdzības sniedzējs. Palīdzības sniedzējam vienmēr ir jāatrodas drošībā.
-    Svarīgi ir rīkoties ātri, droši, mērķtiecīgi un savu iespēju robežās. Nevajag baidīties no kļūdām.

Rīcības posmi
Ikviens no mums var nonākt situācijā, kad kļūstam par pirmās palīdzības sniedzēju. Tādā gadījumā mums ir jāzina, kā rīkoties pareizi.

Pirmais posms - tūlītēji pasākumi dzīvības glābšanai.
Svarīga ir briesmu avota novēršana, kas varētu apdraudēt cilvēka dzīvību. Jāveic arī dzīvības glābjošie pasākumi – asiņošanas apturēšana, sirds masāža un elpināšana. Pirms izsaukt ātro palīdzību, svarīgi ir novērtēt cietušā stāvokli. Ja cietušais ir zaudējis samaņu, tad jāsāk rīkoties atbilstoši atdzīvināšanas pasākumiem pēc ABC shēmas* principiem – tie jāuzsāk nekavējoties.

Nākošais - ātrās palīdzības izsaukšana. Kā to pareizi darīt?
-    Ātro palīdzību jāliek izsaukt apkārtējiem cilvēkiem, ja ir tāda iespēja. Ja cilvēks ir viens, palīdzība jāsauc pašam. Telefona numurs – 113.
-    Svarīgākais, izsaucot ātro palīdzību, ir precīzi pateikt atrašanās vietu.
-    Nākamais - izstāstīt, kas ir noticis, lai dispečers varētu saprast, kāda brigāde jāsūta un kāda palīdzība būs nepieciešama.
-    Tālāk - cik ir cietušie un kāda veida traumas gūtas.
-    Ļoti svarīgi: zvanot uz ātro palīdzību vai glābšanas dienestu, nenolikt klausuli, pirms esat pārliecinājušies, ka dispečeram viss ir skaidrs. Iespējams, peldvieta atrodas ārpus apdzīvotas vietas un ja nav pateikts tuvākais orientieris – tādā gadījumā palīdzības sniedzējiem cietušo atrast var būt grūti.

Cietušā aprūpe - šis punkts iever visas tālākās rīcības pēc ātrās palīdzības izsaukšanas.
-    Parūpējieties, lai cietušais justos droši, komfortabli, lai viņam būtu silti.
-    Ja tā ir bijusi slīkšana vai cilvēks ilgstoši atradies ūdenī, jāveic sasildīšana no ārpuses un jādod dzert silts šķidrums. Nekādā gadījumā nedrīkst dot alkoholu!
-    Ja nepieciešams, turpiniet rīkoties saskaņā ar ABC shēmu.

Profesionāļu (ātrās palīdzības, glābšanas dienesta) ierašanās notikuma vietā. Svarīgi sniegt pēc iespējas plašāku informāciju dienestiem, kas ieradušies negadījuma vietā. Ja cilvēks ticis izvilkts no ūdens, jāpastāsta, vai viņš bija pie samaņas vai bija bezsamaņā, elpoja vai neelpoja, kas tika darīts, kāda veida palīdzība tika sniegta.

Pēc tam, kad izsaucat ātro palīdzību vai ziņojat par negadījumu, nepametiet negadījuma vietu. Cietušā stāvoklis vienmēr var mainīties – tas var uzlaboties, bet var arī pasliktināties. Tāpēc vienmēr jābūt blakus, lai situāciju varētu kontrolēt un nepieciešamības gadījumā palīdzēt.

*ABC shēmu atradīsiet NMP dienesta mājas lapā.

Informāciju sagatavoja NMP dienesta Komunikācijas nodaļa
Informācija tapusi saskaņā ar pirmās palīdzības vadlīnijām un NMP brigādes ārsta Roberta Fūrmaņa rekomendācijām

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Precīzai ārstēšanai vajadzīga precīza diagnostika

Precīzai ārstēšanai vajadzīga precīza diagnostika

"Bez precīzas diagnostikas nevar notikt neviena precīza un mūsdienīga ārstēšana," saka medicīnas doktors, ķirurgs, flebologs, Dr. Mauriņa klīnikas vadītājs Uldis Mauriņš. Dr. Mauriņa klīnika tagad piedāvā ultrasonogrāfijas izmeklējumus, kas sniedz precīzu, drošu un ļoti informatīvu informāciju par cilvēka veselību.

Aktuālie piedāvājumi

"Gudrāk – Tīrāk – Modernāk!" jeb kāpēc uzticēt uzkopt savas iestādes telpas "Vizii"?

Medicīnas iestādēm ir ārkārtīgi svarīga tīrība visaugstākajā līmenī, jo tas tieši ietekmē pacientu un personāla labbūtību, tāpēc, izvēloties pakalpojumu sniedzējus, jāpārliecinās par to pieredzi un izpratni par higiēnas prasībām un normatīvajiem aktiem. Uzzināsim, kāpēc savu telpu uzkopšanu uzticēt "Vizii"!

Kā atbalstīt imunitāti rudenī un izvairīties no sezonālām slimībām?

Kā atbalstīt imunitāti rudenī un izvairīties no sezonālām slimībām?

Katrs no mums rudens periodā tā vai citādi saskaras ar nepatīkamiem sezonas saaukstēšanās gadījumiem. Imunitātes samazināšanās ir galvenais rudens saaukstēšanās iemesls. Pastāstīsim par vienkāršiem nosacījumiem, kas var palīdzēt uzturēt imunitāti!

Hammamas rituāls: sena tradīcija Rīgas centrā

Hammamas rituāls: sena tradīcija Rīgas centrā

Rīgas centrā Inlux Spa Hammam rituāls piedāvā mierīgu atpūtu no ikdienas steigas un burzmas. Hammam, kas sakņojas senos turku rituālos, ir gan attīroša, gan atjaunojoša procedūra. Uzzināsim vairāk par Inlux Spa sejas kopšanas un SPA procedūrām!

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

HealthAid Zincovit-C® normālai imūnsistēmas darbībai

HealthAid Zincovit-C® normālai imūnsistēmas darbībai

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvā testēt HealthAid Zincovit-C® normālai imūnsistēmas darbībai.

"Acorus Balance" produkti imunitātei

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas Tēja" piedāvā testēt "Acorus Balance" produktus imunitātei

OstroVit magnija bisglicināts normālai nervu sistēmas un muskuļu darbībai

OstroVit magnija bisglicināts normālai nervu sistēmas un muskuļu darbībai

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Fit & Healthy" piedāvā izmēģināt zīmola "OstroVit" uztura bagātinātāju - magnija bisglicinātu.

RUUTe® Sejas krēms Roze

RUUTe®  Sejas krēms Roze

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas krēmu Roze, kas domāts jebkuram sejas ādas tipam, arī sausai un iekaisušai ādai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.