LDDK: ir uzsākta konstruktīva saruna starp sociālajiem partneriem un valdību, kuras rezultātā jāsabalansē 2009.gada valsts budžeta vajadzības un iespējas
Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) sarunās ar valdību un arodbiedrībām nāca klajā ar priekšlikumiem:
1. nekavējoties uzsākt valsts pārvaldes izdevumu samazināšanu vismaz par 15%,
2. uzsākt valsts pārvaldes struktūru reorganizāciju,
3. nepalielināt nodokļu slogu,
4. stiprināt ekonomisko aktivitāti t.sk. nodrošināt grūtībās nonākušos uzņēmumus ar iespējām veikt atliktos nodokļu maksājumus,
5. precizēt budžetu, ņemot vērā risku novērtējumu.
LDDK ģenerāldirektore Elīna Egle: "Kā ekonomiskās lejupslīdes laikā saglabāt uzņēmumu konkurētspēju? Kā racionāli izmantot valsts budžeta līdzekļus? Atbildes uz šiem jautājumiem ir iespējams iegūt domājot par attīstību, par valsti, kurā publiskais sektors nenodarbojas ar biznesu. LDDK iesniegs priekšlikumus valdībai un gatavo papildus priekšlikumus, kā stimulēt ekonomisko aktivitāti, nekavējoties uzsākt publiskā sektora administratīvo tēriņu samazināšanu."
Lai samazinātu valsts pārvaldes izdevumus ir būtiski nepieļaut darba samaksas palielinājumu valsts sektorā bez būtiskas un caurspīdīgas funkciju precizēšanas un pārvaldes kopīgās sistēmas optimizācijas. Vērtējot zemāk atalgoto valsts sektora darbinieku atalgojumu – reālo pirktspēju un lomu valstij svarīgu funkciju veikšanā, nepieciešams palielināt darba samaksu atsevišķām kategorijām, tai skaitā veselības sektora darbiniekiem, pedagogiem un iekšējās drošības darbiniekiem.
Reorganizējot valsts pārvaldes struktūras ir jānovērš funkciju dublēšanās tās apvienojot vai likvidējot, kā arī neraksturīgās funkcijas, nododot privātajam vai nevalstiskajam sektoram. 2007.gadā 30% no IKP sastāvēja no valsts pasūtījuma, līdz ar to būtisks ekonomikas stimuls ir šo pakalpojumus nodošana privātajam sektoram, izmantojot ārpakalpojumu vai partnerības formu.
Lai sekmīgi pildītos valsts budžeta ieņēmumi ir jāstrādā pie nodokļu iekasēšanas gan no juridiskām, gan fiziskām personām, nevis jāpalielina nodokļu slogs ekonomiskās aktivitātes mazināšanās apstākļos. Uzņēmēji kategoriski iebilst pret nodokļa sloga palielināšanu un pauž neizpratni par valdības pieņemtajiem lēmumiem, piemēram, par likumprojekta "Grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" kontekstā obligāto un brīvprātīgo iemaksu objekta maksimālā apmēra ierobežojumu atcelšanu.
Bizness uzskata, ka ieguvums budžeta ieņēmumos nebūs iespējams plānotā apmērā.
Uzņēmēji ekonomiskās augšupejas laikā no valsts nepieprasīja tūlītēju PVN atmaksu. Laikā, kad uzņēmumi ir nonākuši grūtībās, valdībai būtu jānodrošina uzņēmumiem iespēja veikt atliktos nodokļu maksājumus, lai turpinātu uzturēt darba vietas un uzņēmuma ekonomisko aktivitāti. Šim mērķim kalpotu arī efektīva ES līdzekļu apgūšana, nepieļaujot to izmantošanu birokrātijas palielināšanai.
Tāpat LDDK pauž līdzīgas bažas ar Finanšu ministru par pašreizējo attīstības prognožu optimismu, tādēļ nepieciešams precizēt budžetu, ņemot vērā risku novērtējumu un plānoto reformu efektu.
Par LDDK
Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) ir lielākā darba devēju intereses pārstāvošā organizācija uzņēmējdarbības vides uzlabošanas, izglītības, nodarbinātības, sociālās drošības, veselības aprūpes, darba tiesību un darba aizsardzības jomās. LDDK apvieno 45 Latvijas tautsaimniecībā ievērojamas darba devēju organizācijas - nozaru, reģionālās un profesionālās asociācijas un federācijas, kā arī uzņēmumus, kuros strādā virs 50 darbiniekiem. LDDK biedri nodarbina vairāk kā 35% no Latvijas darbaspēka.
LDDK ir sociālais partneris Saeimai, Ministru kabinetam un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienībai nacionālā līmenī. LDDK veicina sociālā dialoga izveidi pašvaldībās ar trīspusējo konsultatīvo padomju starpniecību. LDDK ir pārstāvēta nacionāla līmeņa komisijās un padomēs, tai skaitā NTSP (Nacionālās trīspusējās sadarbības padome un tās apakšpadomes), tādējādi nodrošinot uzņēmēju viedokļa pārstāvniecību un līdzdalību LR normatīvo aktu izstrādē un pozīciju sagatavošanā ES.
Starptautiski LDDK ir pārstāvēta Starptautiskajā darba devēju organizācijā (IOE), Uzņēmējdarbības un rūpniecības konsultatīvajā padomē (BIAC) pie Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD), Eiropas Biznesa konfederācijā (BUSINESSEUROPE), kas ir nozīmīgākais Eiropas uzņēmēju interešu pārstāvis ES institūcijās. LDDK ir pārstāvēta Eiropas Ekonomiskajā un Sociālajā komitejā, kā arī astoņās Eiropas Komisijas konsultatīvajās komitejās un padomēs, un trijās ES aģentūrās.
Sīkāka informācija www.lddk.lv