LDDK aicinās Valdi Zatleru likvidēt šķēršļus ekonomikas stabilizācijai un atjaunošanai
29.jūnijā, plkst. 17:00 LDDK padome tiksies ar Valsts prezidentu Valdi Zatleru, lai pārrunātu turpmāko rīcību ekonomikas stabilizācijai un atjaunošanai.
Lai ieviestu ekonomikas atjaunošanai paredzētās reformas, LDDK aicinās Valsts prezidentu Valdi Zatleru atbalstīt – vēlēšanu sistēmas reformu, apolitiskas un motivēta ierēdniecības veidošanu, vidējā termiņa valsts budžeta sagatavošanu, kas balstīta uz efektīvu pārvaldību un uzņēmējdarbības stimulēšanu.
LDDK ģenerāldirektore Elīna Egle: "Ekonomikas atjaunošanas reformas netiks realizētas, ja valsts ekonomikai nozīmīgi jautājumi joprojām tiks risināti ārpus demokrātiskās valstīs pieņemta viedokļu saskaņošanas mehānisma. Latvijai ir nepieciešami atbildīgi politiķi, kompetenta un apolitiska ierēdniecība, kas uzlabo uzņēmējdarbības vidi, lai realizētu valsts vidējā un ilgtermiņa stratēģiskos mērķus. Valsts prezidenta spēkos ir radīt priekšnoteikumus atbildīgai politikai, lai novērstu valsts budžeta izputināšanu un bezatbildīgu lēmumu pieņemšanu, savu pilnvaru robežās."
Par vienu no bezatbildīgākajiem un neprofesionālākajiem deputātu pieņemtajiem lēmumiem var uzskatīt PVN paaugstināšanu, kas joprojām nav devis cerēto rezultātu, kaut arī politiķi tika brīdināti no ekspertu un sociālo partneru puses.
Līdz šim politiķu vidū par tautas gribas izpildi nodēvētais lēmumu par Sociālo iemaksu griestu atcelšanu, ir pavērsies pret pašiem lēmumu pieņēmējiem. Šobrīd, izmantojot likumdošanas dotās iespējas, ir radīta situācija, ka pieļauj veicot sociālās iemaksas neierobežotos apmēros, pārtraucot darba attiecības saņemt neadekvāti aukstus bezdarbnieku pabalstus. Tādā veidā ļoti lielas summas aizplūst no valsts kases nepārdomātu lēmumu dēļ.
Līdz šim atbildīgie politiķi nav novērtējuši sociālā dialoga nozīmi un konsultācijās ar partneriem. LDDK cer, ka darbs Ministru prezidenta vadībā Reformu vadības grupā, kurā darbosies sociālie partneri - LDDK, LABS, un sadarbības partneri LPS un LTRK, kā arī uzaicinātie ekonomisti un zinātnieki, būs iespēja rast izsvērtu lēmumu pieņemšanu ekonomikas atjaunošanai.
LDDK piedāvā ekonomikas atjaunošanai koncentrēties uz sekojošām prioritātēm:
1. Vēlēšanu sistēmas reforma - turpināt LR prezidenta uzsākto LR Satversmes reformu (referendumam nav nepieciešams kvorums);
2. Uzņēmējdarbības vides uzlabošana, atjaunojot konkurētspēju - izmaksu un prasību samazināšana, lai uzsāktu un pārtrauktu uzņēmējdarbību, nodokļu politikas izmaiņu ietekmes modelēšana, investīcijas prioritārajās nozarēs, kredītresursu pieejamība, u.c.;
3. Strukturālās reformas valsts pārvaldē – jābalsta uz Nacionālā attīstības plāna un Lisabonas stratēģiskajiem mērķiem, kas attiecīgi tiek ņemti vērā un iestrādāti valsts budžetā.
4. Monetārā politika – ātrāka pāreja uz eiro;
5. Sociālā politika – mazināt bezdarba līmeni, ieviest elastīgākas darba attiecības (pieņemt Darba likumu), modernizēta sociālā aizsardzība, nepalielināt valsts budžeta ieņēmumu daļu uz sociāli neaizsargāto sabiedrības grupu rēķina.
6. ES Struktūrfondu birokrātisko procedūru mazināšana un līdzekļu straujāka apgūšana;
7. Sociālais dialoga nostiprināšana ar mērķi darba devēju intereses pārstāvēt organizēti un pārskatāmi.
Pārmaiņu laikā, ir iespējams veikt līdz šim nepopulāras strukturālas reformas un reorganizēt publisko sektoru, mācoties no iepriekšējām kļūdām un ņemot vērā labākos prakses piemērus, kas līdz šim ir bijuši ieviesti publiskajā sektorā.
Šādus piemērus Valsts kanceleja sadarbībā ar LDDK un Latvijas Pašvaldību savienību ir atzinīgi novērtējusi, izmantojot Efektīvas pārvaldības gada balvas vērtēšanas metodes, kas izstrādātas balstoties uz Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD) labas pārvaldības standartiem. Gūtā pieredze kalpoja par pamatu rekomendācijām, kas tika sagatavotas valdībai gan 2007.gadā, gan 2008.gadā par publiskā un privātā sektora sadarbību, par ārpakalpojumu efektīvu pārņemšanu, par publiskā sektora funkciju izvērtēšanas nepieciešamību, un citiem efektīvas pārvaldības un partnerības jautājumiem.
Uzziņai:
Latvijas valdība ir saņēmusi EK apstiprinājumu tam, ka piešķirs solīto aizdevumu, tomēr SVF vēl nav lēmusi par aizdevuma piešķiršanu. Pateicoties nacionālā līmeņa organizāciju līdzdarbībai un līdzatbildībai, meklējot iespējas samazināt valsts budžeta izdevumus un konsultējot strukturālo reformu ieviešanā, ir darīts viss, lai šo aizdevumu saņemtu un valsti izvestu no bankrota. Aizdevumam ir jākalpo nevis kā īstermiņa risinājumam, bet kā ieguldījumam Latvijas ekonomikas atjaunošanā.