Latvijas Ārstu biedrības valde iebilst pret Veselības inspekcijas kā represīvas struktūras izveidi
Latvijas Ārstu biedrības valde ir vērsusies ar iesniegumu pie Satversmes tiesas priekšsēdētāja Gunāra Kūtra un tiesībsarga Romāna Apsīša par veselības ministra Vineta Veldres un valsts sekretāra Armanda Ploriņa mēģinājumu Ministru kabinetā apstiprināt Latvijas likumdošanai neatbilstošu un cilvēktiesības apdraudošu Ministru kabineta dokumentu "Veselības inspekcijas nolikums".
Šajā nolikumā, piemēram, paredzēts, ka inspektors (kuram likumdošanā pat nav noteikta prasība būt ieguvušam speciālu izglītību) atbilstoši 5.3. punktam drīkst:
5.3. atbilstoši kompetencei bez iepriekšēja brīdinājuma, īpašas atļaujas, maksas un citiem ierobežojumiem netraucēti apmeklēt un kontrolēt jebkuru objektu visā Latvijas Republikas teritorijā neatkarīgi no tā padotības un apmeklēšanas režīma, izņemot Aizsardzības ministrijas, Iekšlietu ministrijas un Tieslietu ministrijas Ieslodzījumu vietu pārvaldes iestādes un teritorijas, kuru apmeklēšana saskaņojama ar attiecīgās iestādes vadību vai teritorijas administrāciju.
Šis nolikums paredz, ka jebkādu kontroli jebkurā diennakts laikā veikalos, ražotnēs, medicīnas iestādēs, sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos par jebkuru sanitārijas, farmācijas un veselības nodrošināšanas jautājumu var veikt viens inspektors, nepieaicinot otru kolēģi, speciālistu vai lieciniekus, kas dod vaļu iespējamai noziedzīgai rīcībai. Arī pilnvarojums šim inspektoram ir liels – līdz pat iestādes (piemēram, slimnīcas) slēgšanai.
Latvijas Ārstu biedrība ar lūgumu izvērtēt šo dokumentu jau ir vērsusies Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijā, kur saņēma atbalstu savam viedoklim. Taču speciāli sasauktā Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē šī gada 4.decembrī Veselības ministrijas valsts sekretārs Armands Ploriņš kategoriski atteicās izdarīt jebkāda veida labojumus Veselības inspekcijas nolikuma esošajā redakcijā.
Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis uzskata, ka Veselības nolikumu izstrādājuši ilggadējie Pārtikas un veterinārā dienesta darbinieki Vinets Veldre un Armands Ploriņš ar mērķi izveidot represīvu struktūru, kuru katrā vajadzīgā mirklī izmantot pret "nepaklausīgām" iestādēm (piemēram, slimnīcām). Viņš atgādināja, ka padomju laikos līdzīgas pilnvaras bijušas Sanitāri epidemioloģiskajai stacijai (SES), kas nereti nozīmēja Sanitāri epidemioloģiskās stacijas darbinieku īstenotu reketu, kad visas medicīnas iestādes maksāja inspektoriem zināmas nodevas, bet veikalnieki katru nedēļu izsniedza inspektoriem pilnus maisiņus pārtikas produktu "pārbaudei".