Kritizējot plānotās izmaiņas Invaliditātes likumā, rehabilitologi aicina pievērsties Likuma par rehabilitāciju izstrādei
Rīga, 2.febr., LETA. Plānotās izmaiņas Invaliditātes likumā nav pietiekamas un viennozīmīgas, tāpēc Latvijas Rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienības (LRPOA) aicina Labklājības ministriju (LM) kopā ar Veselības ministriju (VM), iesaistot arī citus resorus, pievērsties Likuma par rehabilitāciju izstrādei.
Šādu nostāju aģentūrai LETA pauda LRPOA prezidents Aivars Vētra, kura vadītā apvienība uzskata, ka tikai atsevišķu terminu precizēšana Invaliditātes likumā nav mērķtiecīga, tāpēc svarīgi izstrādāt Likumu par rehabilitāciju, kas risinātu arī personu ar paliekošu invaliditāti, kurām rehabilitācijas process nav devis pietiekamu rezultātu, problēmas.
Pagājušajā nedēļā Ministru kabineta komitejas sēdes darba kārtībā tika iekļauts likumprojekts "Grozījumi Invaliditātes likumā", kuru LRPOA izskatīja savā paplašinātā valdes sēdē, piedaloties rehabilitācijas nozares ekspertiem.
LRPOA uzskata, ka piedāvātās izmaiņas likumā kopumā "it kā iekļaujas starptautiskajā izpratnē par cilvēku ar invaliditāti integrācijas nodrošināšanu", bet par atsevišķiem jautājumiem tomēr aicina Invaliditātes likuma grozījuma autorus uz plašāku diskusiju.
Vispirms diskusija nepieciešama jautājumā par termina "Invalīdu lietu" aizstāšanu ar vārdiem "Invaliditātes lietu". Vētra skaidro, ka nosaukuma maiņa ir plašāk aplūkojams jautājums, nevis vienkārša padomes nosaukuma precizēšana. Šis priekšlikums pabeigtu diskusiju par cilvēku ar invaliditāti problēmas risināšanas piederību noteiktam valsts pārvaldes resoram, un šajā gadījumā šī piederība būtu LM.
LRPOA šādām izmaiņām nevar piekrist, jo invaliditātes problēmas nav risināmas tikai stabilizējošu funkcionēšanas traucējumu etapā, jāiesaista veselības, izglītības, ekonomikas un citu ministriju jeb resoru pārstāvji. Tāpat LRPOA uzskata, ka Invaliditātes likuma šī brīža risinājumi invaliditātes ekspertīzes jomā ir tikai tiešās valsts pārvaldes iestādes Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas kompetencē, un tas gan apgrūtina ārstniecības iestādēm un ārstniecības speciālistiem invaliditātes novēršanu ārstniecības laikā, gan formāli mazina VM atbildību par invaliditāti un darba nespēju, kā arī rehabilitācijas medicīnas jautājumu risināšanu, to atstājot ārpus veselības aprūpes prioritātēm.
Vētra norāda, ka līdz šim Latvijā pietrūkusi sakarīga diskusija starp LM un VM, iesaistot rehabilitācijas speciālistus, sākot ar rehabilitācijas vienota procesa likumos mākslīgu sadalīšanu sociālā un medicīniskā rehabilitācijā, beidzot ar VM "ilgtermiņa" iebildumiem Starptautiskās funkcionēšanas, nespējas un veselības klasifikācijas izmantošanai rehabilitācijas medicīnas procesa organizēšanai veselības aprūpē.
Pēc Vētras paustā, vienkārša Invalīdu lietu padomes pārdēvēšana, nemainot tās vadības statusu, uzdevumus vai sastāvu, cilvēku ar invaliditāti situāciju nemainīs.
Tāpat LRPOA iebilst tam, ka personas funkcionēšanas ierobežojumu vērtēšanu varētu veikt Valsts komisijas ārsti, kuri nav sertificēti, jo iecerēts vārdu "sertificēts" svītrot.
LRPOA uzskata, ka tādejādi tiek radītas darba vietas, kurās var strādāt dažādu iemeslu dēļ nesertificēti ārsti, piemēram, ārsti, kuri mēģinās strādāt paralēli studijām rezidentūrā, kuri sertifikātu zaudējuši nepraktizējot vai kuriem sertifikāts ir noņemts, proti, visi ārsti, kuri bez sertifikāta par ārstu patstāvīgi strādāt nevar. Līdz ar apšaubāms šādu ekspertu darba statuss un kvalitāte, skaidroja Vētra.
Viņš arī norāda, ka grozījumos noteiktas arī organizācijas, kurām dota pieeja Invaliditātes informācijas sistēmai, bet tajā nav iekļauts Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari", kura tehnisko palīglīdzekļu centrs likumā noteiktā kārtībā, līdzīgi kā biedrība "Latvijas Nedzirdīgo savienība" un biedrība "Latvijas Neredzīgo biedrība", nodrošina lielāko valsts apmaksāto tehnisko palīglīdzekļu pakalpojumu daļu Latvijā.
Kaut arī LRPOA ir informēta par LM reformu plāniem tehnisko palīglīdzekļu jomā, apvienība uzskata, ka patlaban ministrijas ierosinājums "Vaivariem" liegt pieeju šai datu bāzei ir tendenciozs un absolūti priekšlaicīgs.