medicine.lv skaitļos

Lietotāji online213
Aktīvie uzņēmumi12690
Nozares raksti11851
Ekspertu atbildes21477
Koronavīruss grūtniecības laikā un nabassaites asiņu cilmes šūnu saglabāšana : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Koronavīruss grūtniecības laikā un nabassaites asiņu cilmes šūnu saglabāšana

Daudziem ir jautājumi par jauno koronavīrusu Covid-19 un tā ietekmi uz grūtniecību un bērniņu. Mēs esam apkopojuši biežāk uzdoto jautājumu kopsavilkumu vecākiem un speciālistiem.

Vai grūtniecēm ir paaugstināti Covid-19 riski?
Amerikas Savienoto Valstu dzemdību speciālistu profesionālā sabiedrība ACOG norāda, ka šobrīd pieejamie dati neliecina, ka grūtniecēm ir paaugstināts risks saslimt ar Covid-19. Tomēr, ja grūtnieces saslimst ar elpceļu infekcijām, ir zināms, ka viņām ir lielāks risks piedzīvot smagus simptomus. Tādējādi grūtnieces "jāuzskata par Covid-19 riska grupu". 

Ir svarīgi norādīt, ka jaunais korona vīruss Covid-19 nav gripas vīruss. Neskatoties uz to, Covid-19 simptomi ir līdzīgi gripai, un tā izplatīšanās veids ir līdzīgs gripai, tāpēc šajā informācijā daļa no mūsu norādījumiem balstās uz iepriekšējiem pētījumiem par grūtniecību un gripas vīrusiem.

Grūtniecības laikā imūnsistēmā notiek izmaiņas, kas neļauj mātes ķermenim atpazīt savu bērnu kā svešu un uzbrukt tam. Bet šīs izmaiņas nozīmē, ka grūtniecēm ir zemāka imunitāte pret slimībām. Grūtniecēm ir arī palielināta slodze uz sirdi un plaušām. Veselai grūtniecei ir paaugstināts risks tikt hospitalizētai ar gripu; grūtniecības pirmajā, otrajā un trešajā trimestrī hospitalizācijas risks palielinās par koeficientu 1,7, 2,1 un 5,13. Ja grūtniecei jau ir vai ir bijušas veselības problēmas, piemēram, diabēts vai astma, riska faktori ir vēl augstāki.

Vai Covid-19 grūtniecības laikā ietekmē grūtniecības iznākumu?
Ja topošā māte smagi saslimst ar gripu, palielinās aborta vai priekšlaicīgu dzemdību risks. Nelielā pētījumā par 10 dzemdībām Ķīnā tika atklāts, ka mātes Covid-19 izraisītā pneimonija bērniņa dzimšanas laikā bija saistīta ar stresu auglim un priekšlaicīgām dzemdībām. 

Autors: CilmesSunuBanka_Grutniece_Viruss
Autors: CilmesSunuBanka_Grutniece_Viruss

Vai slima māte var pārnest Covid-19 bērniņam?
Kamēr bērns vēl atrodas dzemdē, placenta darbojas, lai aizsargātu bērnu no slimībām. Placenta ir pārsteidzošs orgāns, kas ļauj antivielām pāriet no mātes bērnam, un lielākajā daļā gadījumu placenta bloķē slimību pārnešanu mazulim.

Parastās gripas gadījumā plašā slimnīcu pētījumā netika atrasti pierādījumi infekcijas transmisijai caur placentu no mātes uz bērnu.

Covid-19 gadījumā sākotnējie pētījumi, kas nāk no Ķīnas, liek domāt, ka koronavīruss dažreiz var tikt pārnests no mātes uz bērnu, taču, lai to apstiprinātu, būs nepieciešami vairāk pētījumu ar lielākām pacientu grupām. Uhaņas (Ķīnā) visbiežāk citētajā pētījumā tika aprakstīti 33 mazuļi, kas dzimuši mātēm, kuras bija slimas ar koronavīrusu. Trim no šiem zīdaiņiem tika diagnosticēts Covid-19 kā jaundzimušajiem, kaut arī viņi dzima ar ķeizargrieziena palīdzību. Neskatoties uz to, ka neilgi pēc piedzimšanas bērniņi cieta no drudža un pneimonijas, visi trīs mazuļi vienas nedēļas laikā atveseļojās un uzrādīja negatīvu Covid-19 rezultātu. 

Pēc dzemdībām māte, kas aktīvi slimo ar Covid-19, var pārnest vīrusu jaundzimušajam cieša kontakta ceļā. Šādā situācijā mātei ir noderīgi atslaukt pienu un bērniņam nodrošināt aprūpētāju, kas pabarotu un apkoptu bērnu, līdz mamma ir atveseļojusies.

Vai nabassaites asinis satur Covid-19?
Cik mums ir zināms, nabas saites asinis nesatur Covid-19, pat ja māte dzemdību laikā ir slima. Ir svarīgi precizēt, ka ir atšķirība starp pētījumiem, kas meklē Covid-19 slimības pārnešanu starp māti un bērnu, salīdzinot ar pētījumiem, kuros tiek pārbaudītas Covid-19 pazīmes nabassaites asinīs; šīs ir divas atsevišķas tēmas.

Kad cilvēks ir slims ar elpceļu vīrusu, ļoti reti vīruss parādās asinīs. Pacienta asinīs parādīsies antivielas pret vīrusu, bet ne pats vīruss. Ir ārkārtīgi maz ticams, ka COVID-19 parādās nabassaites asinīs.

Amerikas Sarkanā Krusta sponsorētais 2006. gada pētījums par gripas vīrusa inficētu cilvēku iesaistīšanu donoru kustībā gandrīz nav pieminēts pašreizējās COVID-19 pandēmijas aprakstīšanā. Rakstā prognozēts, ka gripas pandēmijas laikā nodotās asinis būs drošas, taču asins centra darbību traucējumu dēļ asiņu pietrūks. Tieši tas notiek tagad, un, atbildot uz to, FDA ir atvieglojusi savus ierobežojumus attiecībā uz asins donoriem.

Papildu pārliecība par to, ka Covid-19 neparādās nabassaites asinīs vai jaundzimušā audos, nāk no deviņu dzemdību pētījuma Uhaņā, Ķīnā. Deviņām mātēm bija Covid-19 izraisīta pneimonija, un viņu bērni dzima ar ķeizargrieziena palīdzību. Kamēr mazuļi vēl atradās sterilā operāciju zālē un pirms viņiem bija saskare ar mātēm, tika ņemti viņu amnija šķidruma, nabassaites asiņu un jaundzimušo rīkles izdalījumu paraugi. Vēlāk mātes piens tika testēts. Visiem šiem paraugiem bija negatīvs Covid-19 rezultāts, izmantojot gan Slimību kontroles un apkarošanas kontroles centru testu (CDC) , gan slimnīcas iekšējo, uz references standartiem balstīto, gripas vīrusa infekcijas laboratoriskai apstiprināšanai elpošanas paraugos reversās transkripcijas polimerāzes ķēdes reakciju (RT-PCR).

Tātad, ja mammai grūtniecības laikā vai pat dzimšanas laikā ir Covid-19, viņai nav jāuztraucas, ka vīruss būs nabassaites asinīs vai placentas un nabassaites audos.

Aizsardzība pret vīrusu ar mātes antivielām
Atkal jāatgādina, ka placenta ir pārsteidzoša: aizsargājot bērnu no slimībām, tā ļauj mātes antivielām iekļūt mazuļa asinīs. Bērns manto mātes imūnsistēmu un ir izturīgs pret lielāko daļu slimību, pret kurām mamma ir rezistenta, līdz aptuveni sešu mēnešu vecumam.

Ja mātei ir imunitāte pret Covid-19, visticamāk, tā būs arī jaundzimušajam. Jebkurā sievietē, kura ir atveseļojusies pēc slimības, ir aizsargājošas antivielas. Neliels pētījums Ķīnas pilsētā Uhaņā apstiprināja, ka tad, kad dzemdēja sešas mātes, kuras slimoja ar Covid-19 izraisītu pneimoniju, visiem viņu mazuļiem asinīs bija antivielas pret Covid-19.

Cerams, ka kādreiz būs vakcīna pret Covid-19, un, ja mamma būs saņēmusi vakcīnu, tā aizsargās arī jaundzimušo. Pētījumi liecina, ka sezonālās gripas vakcīnas, ko lieto grūtniecēm, ir ievērojami mazinājušas jaundzimušo gripas infekcijas, un vakcīna ir efektīva, ja tā tiek ievadīta vismaz divas nedēļas pirms bērniņa dzimšanas.

Vai nabassaites asiņu bankas pārbauda māmiņas uz Covid-19?
Jā, nabassaites asiņu bankas ir veikušas izmaiņas mātes veselības vēstures aptaujās, lai uzzinātu par iespējamo Covid-19 iedarbību, kaut arī nav paredzams, ka vīruss parādīsies nabassaites asinīs vai pēcdzemdību audos. Svarīgi ir informāciju apkopot tagad, jo tā vēlāk var kļūt svarīga.

Ģimenes nabassaites asiņu bankām nebija jāmaina pati nabassaites asins un audu ieguves procedūra, jo bioloģisko materiālu paņem personāls, kas jebkurā gadījumā atrodas dzemdību telpā.

Kā nabassaites asiņu bankas ir mainījušas savas darbības Covid-19 dēļ?
Ironiski, ka Covid-19 nav prasījis nekādas izmaiņas nabassaites asiņu banku laboratorijas darbībās, bet bankām bija jāveic pielāgojumi loģistikā un personāla vadībā.

Tiklīdz nabassaites asinis vai audi nonāk laboratorijā, tos apstrādā ar standarta aizsardzību pret asinīs esošiem patogēniem. Laboratorijas personāls jau pēc esošajām procedūrām nēsā individuālos aizsarglīdzekļus un apstrādā asiņu un audu paraugus zem pārsega, kas uztur sterilu lauku. Tāpēc nav nepieciešams veikt papildu piesardzības pasākumus.

Tomēr ieguves komplekta nosūtīšana uz laboratoriju var būt sarežģīta šīs pandēmijas laikā, it īpaši, ja komplektam ir jāšķērso starptautiskās robežas. 

Kad ieguves komplekts, kas satur nabassaites asinis vai audus, nonāk laboratorijā, tas tiek novietots speciālā pieņemšanas zonā, atsevišķi no parastām darba vietām gadījumam, ja komplekta ārpuse ir inficēta ar koronavīrusu. Personāls, ievērojot noteiktās procedūras, atver komplektus un nabassaites asiņu un audu paraugus nogādā laboratorijā.

Vislielākās bažas rada iespēja, ka darbinieki var saslimt ar Covid-19. Sliktākajā gadījumā viņi var inficēt citus. Lai to novērstu, laboratorijas tehniķi ir sadalīti komandās, kurām nav kontakta vienai ar otru. Pat ja visa komanda ir pakļauta infekcijai un tai ir jāpaliek karantīnā, pārējās komandas var turpināt strādāt. Kopējās darba vietas zonas, piemēram, ģērbtuves vai atpūtas telpas, dezinficē vairākas reizes dienā. Pārējais personāls strādā attālināti vai arī ievērojot distanci.

Vai koronavīruss ir papildus iemesls nabassaites asiņu saglabāšanai?
Covid-19 pandēmijas laikā daudzi vecāki vairāk domā par veidiem, kā aizsargāt mazuļa veselību, un tāpēc mēs esam pamanījuši ļoti izteiktu pieprasījumu pēc nabassaites asiņu saglabāšanas. Neskatoties uz to, Covid-19 nav mainījis bērna nabassaites asiņu vai audu saglabāšanas būtību. Nabassaites asiņu saglabāšanas pamatmotivācija ir tāda, ka tā var dot labumu pacientiem vai var būt veselības apdrošināšanas forma ģimenei.

Materiāls sagatavots, balstoties uz informācijas apkopojumu Parent’s Guide to cord blood foundation mājas lapā. Pilns teksts pieejams:
https://parentsguidecordblood.org/en/news/coronavirus-during-pregnancy-and-cord-blood-banking 


Vairāk par nabassaites cilmes šūnu saglabāšanu lasiet šeit: www.nabassaite.lv 

Autors: csb_logo
Autors: csb_logo

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Biškopības produkti imunitātes stiprināšanai

Biškopības produkti imunitātes stiprināšanai

Biškopības produkti ir zināmi ar savām unikālajām īpašībām. To lietošana var būt noderīga imunitātes stiprināšanā, jo šie produkti satur plašu vitamīnu, minerālvielu, aminoskābju un antioksidantu klāstu, kas var palīdzēt uzlabot organisma aizsargspējas. Uzzināsim vairāk! 

Aktuālie piedāvājumi

5 galvenie vitamīni dzīves kvalitātes uzlabošanai

5 galvenie vitamīni dzīves kvalitātes uzlabošanai

Veselība ir ne tikai slimību neesamība, bet arī iespēja dzīvot enerģiski, daudzveidīgi un gūstot baudu no katras dienas. Lai uzturētu lielisku pašsajūtu un tonusu, organismam nepieciešami vitamīni. Uzzināsim vairāk par vitamīniem dzīves kvalitātes uzlabošanai!

Pretizgulējumu matrači pacientu dzīves kvalitātes uzlabošanai 

Pretizgulējumu matrači pacientu dzīves kvalitātes uzlabošanai 

Kvalitatīvs matracis var ievērojami uzlabot cilvēka dzīves kvalitāti, nodrošinot komfortu un cieņpilnu aprūpi dzīves visgrūtākajos brīžos. Investīcijas šādā matracī ir ieguldījums pacienta veselībā un labklājībā, kas sniedz ieguvumus gan īstermiņā, gan ilgtermiņā.

Novērs muguras sāpes!

Novērs muguras sāpes!

Vai kaut vienu reizi dzīvē esi jutis muguras sāpes, īpaši muguras lejasdaļā? “Veselības sporta stacijas” treneri nodarbībās risina sūdzības par muguras sāpēm savas kompetences ietvaros un sadarbojoties ar citu jomu speciālistiem. 

Video

Produktu testi

Testa rezultāti: MARUSHA Sejas un ķermeņa migla ar kolagēnu

Testa rezultāti: MARUSHA Sejas un ķermeņa migla ar kolagēnu

Decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt sejas un ķermeņa miglu ar kolagēnu.

BIŠU MAIZE – dabas līdzeklis enerģijas, imunitātes un gremošanas sistēmas uzlabošanai

BIŠU MAIZE – dabas līdzeklis enerģijas, imunitātes un gremošanas sistēmas uzlabošanai

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Bee Box" piedāvā testēt Bišu maizi enerģijas, imunitātes un gremošanas sistēmas veicināšanai.

Ultimate Max — sabalansēts vitamīnu, minerālvielu un augu komponentu komplekss

Ultimate Max — sabalansēts vitamīnu, minerālvielu un augu komponentu komplekss

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvā testēt Ultimate Max — sabalansētu vitamīnu, minerālvielu un augu komponentu kompleksu, kas palīdz papildināt pamatuzturvielu deficītu organisma harmoniskai darbībai un veicināt ilgdzīvošanu.

Anti-Stress Complex stresa mazināšanai un vispārējās labsajūtas veicināšanai

Anti-Stress Complex stresa mazināšanai un vispārējās labsajūtas veicināšanai

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "MV Health" piedāvā testēt uztura bagātinātāju Anti-Stress Complex stresa mazināšanai un vispārējās labsajūtas veicināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jūrmalas slimnīca - augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jūrmalas slimnīca - augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm - Jūrmalas slimnīca nodrošina augļa izmeklējumus grūtniecēm, izmantojot jaunākās paaudzes premium klases ultrasonogrāfijas (USG) iekārtu Volusan Expert 22. 

Dr. Ohhira Kolagēns: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dr. Ohhira Kolagēns: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Atklāj īpašo Japānas skaistuma noslēpumu, kuru izstrādājuši Jāpānas zinātnieki. Dr.Ohhira® produkti – augstākās kvalitātes Japānas kosmētika un uztura bagātinātāji.