medicine.lv skaitļos

Lietotāji online219
Aktīvie uzņēmumi11977
Nozares raksti1541
Ekspertu atbildes21477
Koronavīruss grūtniecības laikā un nabassaites asiņu cilmes šūnu saglabāšana : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Koronavīruss grūtniecības laikā un nabassaites asiņu cilmes šūnu saglabāšana

Daudziem ir jautājumi par jauno koronavīrusu Covid-19 un tā ietekmi uz grūtniecību un bērniņu. Mēs esam apkopojuši biežāk uzdoto jautājumu kopsavilkumu vecākiem un speciālistiem.

Vai grūtniecēm ir paaugstināti Covid-19 riski?
Amerikas Savienoto Valstu dzemdību speciālistu profesionālā sabiedrība ACOG norāda, ka šobrīd pieejamie dati neliecina, ka grūtniecēm ir paaugstināts risks saslimt ar Covid-19. Tomēr, ja grūtnieces saslimst ar elpceļu infekcijām, ir zināms, ka viņām ir lielāks risks piedzīvot smagus simptomus. Tādējādi grūtnieces "jāuzskata par Covid-19 riska grupu". 

Ir svarīgi norādīt, ka jaunais korona vīruss Covid-19 nav gripas vīruss. Neskatoties uz to, Covid-19 simptomi ir līdzīgi gripai, un tā izplatīšanās veids ir līdzīgs gripai, tāpēc šajā informācijā daļa no mūsu norādījumiem balstās uz iepriekšējiem pētījumiem par grūtniecību un gripas vīrusiem.

Grūtniecības laikā imūnsistēmā notiek izmaiņas, kas neļauj mātes ķermenim atpazīt savu bērnu kā svešu un uzbrukt tam. Bet šīs izmaiņas nozīmē, ka grūtniecēm ir zemāka imunitāte pret slimībām. Grūtniecēm ir arī palielināta slodze uz sirdi un plaušām. Veselai grūtniecei ir paaugstināts risks tikt hospitalizētai ar gripu; grūtniecības pirmajā, otrajā un trešajā trimestrī hospitalizācijas risks palielinās par koeficientu 1,7, 2,1 un 5,13. Ja grūtniecei jau ir vai ir bijušas veselības problēmas, piemēram, diabēts vai astma, riska faktori ir vēl augstāki.

Vai Covid-19 grūtniecības laikā ietekmē grūtniecības iznākumu?
Ja topošā māte smagi saslimst ar gripu, palielinās aborta vai priekšlaicīgu dzemdību risks. Nelielā pētījumā par 10 dzemdībām Ķīnā tika atklāts, ka mātes Covid-19 izraisītā pneimonija bērniņa dzimšanas laikā bija saistīta ar stresu auglim un priekšlaicīgām dzemdībām. 

Autors: CilmesSunuBanka_Grutniece_Viruss
Autors: CilmesSunuBanka_Grutniece_Viruss

Vai slima māte var pārnest Covid-19 bērniņam?
Kamēr bērns vēl atrodas dzemdē, placenta darbojas, lai aizsargātu bērnu no slimībām. Placenta ir pārsteidzošs orgāns, kas ļauj antivielām pāriet no mātes bērnam, un lielākajā daļā gadījumu placenta bloķē slimību pārnešanu mazulim.

Parastās gripas gadījumā plašā slimnīcu pētījumā netika atrasti pierādījumi infekcijas transmisijai caur placentu no mātes uz bērnu.

Covid-19 gadījumā sākotnējie pētījumi, kas nāk no Ķīnas, liek domāt, ka koronavīruss dažreiz var tikt pārnests no mātes uz bērnu, taču, lai to apstiprinātu, būs nepieciešami vairāk pētījumu ar lielākām pacientu grupām. Uhaņas (Ķīnā) visbiežāk citētajā pētījumā tika aprakstīti 33 mazuļi, kas dzimuši mātēm, kuras bija slimas ar koronavīrusu. Trim no šiem zīdaiņiem tika diagnosticēts Covid-19 kā jaundzimušajiem, kaut arī viņi dzima ar ķeizargrieziena palīdzību. Neskatoties uz to, ka neilgi pēc piedzimšanas bērniņi cieta no drudža un pneimonijas, visi trīs mazuļi vienas nedēļas laikā atveseļojās un uzrādīja negatīvu Covid-19 rezultātu. 

Pēc dzemdībām māte, kas aktīvi slimo ar Covid-19, var pārnest vīrusu jaundzimušajam cieša kontakta ceļā. Šādā situācijā mātei ir noderīgi atslaukt pienu un bērniņam nodrošināt aprūpētāju, kas pabarotu un apkoptu bērnu, līdz mamma ir atveseļojusies.

Vai nabassaites asinis satur Covid-19?
Cik mums ir zināms, nabas saites asinis nesatur Covid-19, pat ja māte dzemdību laikā ir slima. Ir svarīgi precizēt, ka ir atšķirība starp pētījumiem, kas meklē Covid-19 slimības pārnešanu starp māti un bērnu, salīdzinot ar pētījumiem, kuros tiek pārbaudītas Covid-19 pazīmes nabassaites asinīs; šīs ir divas atsevišķas tēmas.

Kad cilvēks ir slims ar elpceļu vīrusu, ļoti reti vīruss parādās asinīs. Pacienta asinīs parādīsies antivielas pret vīrusu, bet ne pats vīruss. Ir ārkārtīgi maz ticams, ka COVID-19 parādās nabassaites asinīs.

Amerikas Sarkanā Krusta sponsorētais 2006. gada pētījums par gripas vīrusa inficētu cilvēku iesaistīšanu donoru kustībā gandrīz nav pieminēts pašreizējās COVID-19 pandēmijas aprakstīšanā. Rakstā prognozēts, ka gripas pandēmijas laikā nodotās asinis būs drošas, taču asins centra darbību traucējumu dēļ asiņu pietrūks. Tieši tas notiek tagad, un, atbildot uz to, FDA ir atvieglojusi savus ierobežojumus attiecībā uz asins donoriem.

Papildu pārliecība par to, ka Covid-19 neparādās nabassaites asinīs vai jaundzimušā audos, nāk no deviņu dzemdību pētījuma Uhaņā, Ķīnā. Deviņām mātēm bija Covid-19 izraisīta pneimonija, un viņu bērni dzima ar ķeizargrieziena palīdzību. Kamēr mazuļi vēl atradās sterilā operāciju zālē un pirms viņiem bija saskare ar mātēm, tika ņemti viņu amnija šķidruma, nabassaites asiņu un jaundzimušo rīkles izdalījumu paraugi. Vēlāk mātes piens tika testēts. Visiem šiem paraugiem bija negatīvs Covid-19 rezultāts, izmantojot gan Slimību kontroles un apkarošanas kontroles centru testu (CDC) , gan slimnīcas iekšējo, uz references standartiem balstīto, gripas vīrusa infekcijas laboratoriskai apstiprināšanai elpošanas paraugos reversās transkripcijas polimerāzes ķēdes reakciju (RT-PCR).

Tātad, ja mammai grūtniecības laikā vai pat dzimšanas laikā ir Covid-19, viņai nav jāuztraucas, ka vīruss būs nabassaites asinīs vai placentas un nabassaites audos.

Aizsardzība pret vīrusu ar mātes antivielām
Atkal jāatgādina, ka placenta ir pārsteidzoša: aizsargājot bērnu no slimībām, tā ļauj mātes antivielām iekļūt mazuļa asinīs. Bērns manto mātes imūnsistēmu un ir izturīgs pret lielāko daļu slimību, pret kurām mamma ir rezistenta, līdz aptuveni sešu mēnešu vecumam.

Ja mātei ir imunitāte pret Covid-19, visticamāk, tā būs arī jaundzimušajam. Jebkurā sievietē, kura ir atveseļojusies pēc slimības, ir aizsargājošas antivielas. Neliels pētījums Ķīnas pilsētā Uhaņā apstiprināja, ka tad, kad dzemdēja sešas mātes, kuras slimoja ar Covid-19 izraisītu pneimoniju, visiem viņu mazuļiem asinīs bija antivielas pret Covid-19.

Cerams, ka kādreiz būs vakcīna pret Covid-19, un, ja mamma būs saņēmusi vakcīnu, tā aizsargās arī jaundzimušo. Pētījumi liecina, ka sezonālās gripas vakcīnas, ko lieto grūtniecēm, ir ievērojami mazinājušas jaundzimušo gripas infekcijas, un vakcīna ir efektīva, ja tā tiek ievadīta vismaz divas nedēļas pirms bērniņa dzimšanas.

Vai nabassaites asiņu bankas pārbauda māmiņas uz Covid-19?
Jā, nabassaites asiņu bankas ir veikušas izmaiņas mātes veselības vēstures aptaujās, lai uzzinātu par iespējamo Covid-19 iedarbību, kaut arī nav paredzams, ka vīruss parādīsies nabassaites asinīs vai pēcdzemdību audos. Svarīgi ir informāciju apkopot tagad, jo tā vēlāk var kļūt svarīga.

Ģimenes nabassaites asiņu bankām nebija jāmaina pati nabassaites asins un audu ieguves procedūra, jo bioloģisko materiālu paņem personāls, kas jebkurā gadījumā atrodas dzemdību telpā.

Kā nabassaites asiņu bankas ir mainījušas savas darbības Covid-19 dēļ?
Ironiski, ka Covid-19 nav prasījis nekādas izmaiņas nabassaites asiņu banku laboratorijas darbībās, bet bankām bija jāveic pielāgojumi loģistikā un personāla vadībā.

Tiklīdz nabassaites asinis vai audi nonāk laboratorijā, tos apstrādā ar standarta aizsardzību pret asinīs esošiem patogēniem. Laboratorijas personāls jau pēc esošajām procedūrām nēsā individuālos aizsarglīdzekļus un apstrādā asiņu un audu paraugus zem pārsega, kas uztur sterilu lauku. Tāpēc nav nepieciešams veikt papildu piesardzības pasākumus.

Tomēr ieguves komplekta nosūtīšana uz laboratoriju var būt sarežģīta šīs pandēmijas laikā, it īpaši, ja komplektam ir jāšķērso starptautiskās robežas. 

Kad ieguves komplekts, kas satur nabassaites asinis vai audus, nonāk laboratorijā, tas tiek novietots speciālā pieņemšanas zonā, atsevišķi no parastām darba vietām gadījumam, ja komplekta ārpuse ir inficēta ar koronavīrusu. Personāls, ievērojot noteiktās procedūras, atver komplektus un nabassaites asiņu un audu paraugus nogādā laboratorijā.

Vislielākās bažas rada iespēja, ka darbinieki var saslimt ar Covid-19. Sliktākajā gadījumā viņi var inficēt citus. Lai to novērstu, laboratorijas tehniķi ir sadalīti komandās, kurām nav kontakta vienai ar otru. Pat ja visa komanda ir pakļauta infekcijai un tai ir jāpaliek karantīnā, pārējās komandas var turpināt strādāt. Kopējās darba vietas zonas, piemēram, ģērbtuves vai atpūtas telpas, dezinficē vairākas reizes dienā. Pārējais personāls strādā attālināti vai arī ievērojot distanci.

Vai koronavīruss ir papildus iemesls nabassaites asiņu saglabāšanai?
Covid-19 pandēmijas laikā daudzi vecāki vairāk domā par veidiem, kā aizsargāt mazuļa veselību, un tāpēc mēs esam pamanījuši ļoti izteiktu pieprasījumu pēc nabassaites asiņu saglabāšanas. Neskatoties uz to, Covid-19 nav mainījis bērna nabassaites asiņu vai audu saglabāšanas būtību. Nabassaites asiņu saglabāšanas pamatmotivācija ir tāda, ka tā var dot labumu pacientiem vai var būt veselības apdrošināšanas forma ģimenei.

Materiāls sagatavots, balstoties uz informācijas apkopojumu Parent’s Guide to cord blood foundation mājas lapā. Pilns teksts pieejams:
https://parentsguidecordblood.org/en/news/coronavirus-during-pregnancy-and-cord-blood-banking 


Vairāk par nabassaites cilmes šūnu saglabāšanu lasiet šeit: www.nabassaite.lv 

Autors: csb_logo
Autors: csb_logo

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Sāpes plecu locītavās – rīkojies, apmeklē fizioterapeitu!

Sāpes plecu locītavās – rīkojies, apmeklē fizioterapeitu!

Sāpes plecos var sagādāt diskomfortu, un kustību ierobežojums pazemina cilvēka dzīves kvalitāti. Sāpju ārstēšanas efektivitāte ir atkarīga no savlaicīgas saslimšanas diagnostikas un pacienta rīcības. Ir daži ieteikumi, kuri palīdzēs saprast, kā rīkoties un kur vērsties, lai veiksmīgi ārstētu sāpes plecos. 

Aktuālie piedāvājumi

Menopauzei var laikus sagatavoties, lai labi justos

Menopauzei var laikus sagatavoties, lai labi justos

Uzziniet par menopauzes simptomiem un to, kā menopauzes hormonu terapija un citas procedūras var palīdzēt sievietēm saglabāt veselību un dzīves kvalitāti.

Par labajām baktērijām. Kad un kāpēc tās lietot?

Par labajām baktērijām. Kad un kāpēc tās lietot?

LACTO SEVEN pienskābās baktērijas ir piemērotas visiem vecumā no viena gada vecuma. Un tās var lietot arī ikdienā. Izvēlies sev piemērotākās!

Jaunumi un tendences vēnu ārstniecībā. Vēnu apstrāde ar lāzeru

Jaunumi un tendences vēnu ārstniecībā. Vēnu apstrāde ar lāzeru

Pēdējā desmitgadē vēnu lāzerapstrādē bijis daudz jaunumu – gan lāzera aparātu, gan lāzera vadu, tāpat arī stratēģisku pieeju jomā. Lāzera loma fleboloģijā ir ievērojami pieaugusi. Par vēnu ārstēšanas metodēm stāsta Arnolds Kadišs, Dr. med., MBA, ķirurgs, flebologs, Dr. Kadiša vēnu klīnika. 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

NATEO D Forte – D vitamīna pilieni jebkuram vecumam

NATEO D Forte – D vitamīna pilieni jebkuram vecumam

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testam NATEO D Forte pilienus – dabisku D vitamīnu īpaši attīrītā eļļā, kas palīdzēs D vitamīnam uzsūkties organismā.

"Apimi" roku krēms ar medu – ienes vasaras maigumu un smaržu ikdienā!

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvā izmēģināt kompektu – roku krēmu ar medu sievietēm un vīriešiem.

MARUSHA eļļa sejas attīrīšanai un masāžai

MARUSHA eļļa sejas  attīrīšanai un masāžai

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt sejas attīrīšanas un masāžas eļļu ar rīsu, auzu un jojobas eļļām.

HealthAid® Alfalfa Leaf

HealthAid® Alfalfa Leaf

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvā izmēģināt uztura bagātinātāju "Alfalfa Leaf®".

Izstāsti Latvijai veselības receptes