Konferencē runās par nevienlīdzību medikamentu pieejamībā Baltijas valstīs
Rīga, 13.okt., LETA. Šodien no plkst.9 līdz 17 notiks starptautiska konference "Access to Medicines in the Baltics. Changing the Narrative", kurā plānots diskutēt par nevienlīdzību medikamentu pieejamībā Baltijas valstīs un meklēt iespējamos risinājumus zāļu pieejamības uzlabošanai, aģentūru LETA informēja biedrības "Veselības projekti Latvijai" valdes priekšsēdētāja Vita Dumpe.
Konference notiks viesnīcā "Albert Hotel", Rīgā, Dzirnavu ielā 33. Konferences darba valoda būs angļu bez tulkojuma.
Konferences mērķa grupa ir Baltijas valstu rīcībpolitikas veidotāji, veselības politikas eksperti, pacienti, veselības aprūpes speciālisti, pētnieki, studenti, pilsoniskā sabiedrība un farmācijas industrijas pārstāvji.
Galvenās tēmas, kas tiks apskatītas, būs par to, kas kas ir jaunākais farmācijas nozares politikas veidošanā Eiropas Savienībā (ES) un kādi ieguvumi no šiem jauninājumiem varētu būt Baltijas valstīm, kāda ir veselības tehnoloģiju novērtēšanas loma diskusijā par zāļu pieejamību - cik efektīvas ir jaunās un dārgās zāles un cik pamatotas ir jauno medikamentu cenas, vai jaunās zāles vienmēr nozīmē būtisku terapeitisku ieguvumu pacientiem.
Tāpat tiks runāts par to, kāda ir zāļu patentēšanas ietekme uz zāļu pieejamību un cik iespējams, ka patentu sistēma tuvākajā nākotnē tiktu būtiski mainīta, un vai pastāvošais zāļu izpētes un attīstības modelis darbojas sabiedrības interesēs.
Konferencē uzstāsies zāļu tirgus politikas veidotāji gan no Baltijas valstīm, gan Vācijas un Beļģijas. Tāpat piedalīsies Pasaules Veselības organizācijas eksperti, pētnieki, kā arī plaši būs pārstāvēta pilsoniskā sabiedrība - tādas organizācijas kā "Health Action International" un "European Public Health Alliance", kas ES iestājas par labāku zāļu tirgus pārvaldību un zāļu pieejamību.
Dumpe skaidroja, ka Eiropā arvien skaļāk tiek runāts par to, ka farmācijas nozares regulējumā un jauno zāļu izstrādes modelī nepieciešamas pārmaiņas, kas nozari padarītu caurspīdīgāku un nodrošinātu labāku zāļu pieejamību pacientiem. "Esošā kārtība, kad nav skaidrs, kā veidojusies ražotāja noteiktā zāļu cena, un kad augstas zāļu cenas gadu desmitiem ir aizsargātas ar monopoltiesībām, liedzot iespēju iegādāties efektīvas zāles lielai daļai pacientu, diemžēl ir izdevīga tikai farmācijas industrijai, taču ne sabiedrībai. Turklāt Baltijas valstis dēļ nelielajiem veselības aprūpes budžetiem un mazā tirgus ir daudz grūtākā situācijā nekā Eiropas turīgās valstis, tāpēc tām būtu svarīgi sadarboties zāļu tirgus politikas jomā," stāsta biedrības "Veselības projekti Latvijai" valdes priekšsēdētāja.
Konferences organizētāji cer, ka savstarpēji diskutējot un ieklausoties ārvalstu ekspertos, Baltijas valstu zāļu tirgus politikas veidotāji varēs smelties idejas un pārliecību labākai šī reģiona pacientu interešu aizstāvībai.