medicine.lv skaitļos

Lietotāji online430
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
Komandā – ginekologs un proktologs : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Komandā – ginekologs un proktologs

Pat apzinīgai un neaizspriedumainai sievietei mēdz būt grūti saņemties, kad jāapmeklē ārsti, kuri risina delikātas veselības problēmas, piemēram, ginekologs vai proktologs. Dinsbergas klīnikā var sastapt abus šos speciālistus, un tas pacientēm ne tikai atvieglo meklējumus, bet arī ļauj saņemt vispusīgāku ārstēšanu.

"Manā skatījumā ginekologs un proktologs ir likumsakarīga komanda," saka ķirurgs koloproktologs un flebologs, medicīnas zinātņu doktors Ints Bruņenieks. “Orgāni, kuri ir šo speciālistu pārziņā, anatomiski atrodas turpat blakus, un ar tiem ir saistītas intīmas problēmas, ko ne katram gribas stāstīt. Pirms trim gadiem es aizstāvēju savu doktora disertāciju, kuras tēma bija veltīta funkcionālām izmaiņām taisnajā zarnā, iegurņa muskulatūrā. Pēc darba aizstāvēšanas visu laiku urdīja doma, ka varētu darboties kopīgā komandā ar ginekologu, ar fizioterapeitu, varbūt piesaistot arī urologu, jo tas dotu iespēju šīs problēmas risināt no dažādiem skatupunktiem. Tagad man dzīve šādu iespēju ir piespēlējusi."

Kādas ir tipiskās problēmas, ar kurām sievietes vēršas pie proktologa?

No proktologa viedokļa pamatu pamatā ir iegurņa muskulatūras vājums, tas var rezultēties ar aizcietējumiem, kam sekas mēdz būt hemoroidālo mezglu izkrišana, asiņošana, gļotādas plīsumi, nedzīstošas brūces, iekaisums, diskomforts. Tam var būt saistība ar dzemdībām, ar atkārtotām grūtniecībām, arī ar novecošanas radītām izmaiņām. Savukārt ginekologi risina tādas problēmas kā urīna nesaturēšana, arī orgānu noslīdējums un izkrišana. Patiesībā šīm dažādajām izpausmēm cēlonis ir viens – iegurņa muskulatūras novājināšanās, un tā ir kompleksi risināma problēma. Šo pieeju es mēdzu ilustrēt, izmantojot tādu vienkāršu priekšmetu kā tualetes papīra rullīša serdenis. Raugoties no viena skatupunkta, tas izskatās kā taisnstūris, no cita – kā aplis, bet patiesībā tas ir cilindrs. Lai to izprastu, jāņem vērā abi aspekti. Tikai komandas darbā mēs spējam precīzi saprast, kas ir īstenais problēmu cēlonis, un tāpēc varam situāciju mērķtiecīgi sakārtot.

Kad ir jānāk pie proktologa?

https://youtube.com/shorts/DCH4fDeuUf0?feature=share 

Cik lielā mērā sievietes pašas izprot savas problēmas un spēj tās izklāstīt?

Pacientes bieži mēdz strikti nodalīt proktoloģiskās problēmas no ginekoloģiskajām, jo viņām šķiet, ka tur nav nekādas saistības. Varbūt sieviete kautrējas, viņa ir saņēmusies stāstīt par vēdera izeju, bet nesaka ne vārda, piemēram, par urīna nesaturēšanu vai par sajūtām dzimumakta laikā. Taču saistība pastāv, un, mērķtiecīgi izvaicājot, es galu galā noskaidroju kopainu. Noteikti ir labāk, ja ginekologs pievērš uzmanību arī proktoloģiskajām, bet proktologs – arī ginekoloģiskajām problēmām, jo tad viņi spēj tās ārstēt kompleksi, nevis izolēti katru problēmu par sevi.

Lūdzu, atgādiniet, kādos gadījumos jāmeklē proktologa palīdzība!

Īsi sakot – pie proktologa jānāk tad, kad ir jebkādas sūdzības par taisno zarnu, par vēdera izeju. Pirmām kārtām, protams, jāatgādina par bieži aprakstīto simptomu – asiņošanu no taisnās zarnas, bet tā var būt arī nieze, diskomforts, sāpes vēdera izejas laikā un citas problēmas. Vismaz vienreiz dzīvē katram ieteicams atnākt pie proktologa, lai izvērtētu taisnās zarnas veselību un pārliecinātos, ka tur tiešām viss ir kārtībā un mierīgi var dzīvot tālāk. Dažam par pamudinājumu kalpo medijos atrastā informācija, kā arī tas, ka radiniekiem vai draugiem bijušas proktoloģiskas problēmas; cits ir nobriedis sākt vairāk rūpēties par savu veselību, sasniedzot noteiktu gadu skaitu. Un vēl viena joma, kas nebūt nav mazsvarīga, ir kosmētiski estētiskā proktoloģija.

 

Decembrī -15% atlaide vizītei un konsultācijai.

Pilna cena – 65.00 EUR, ar atlaidi – 55.25 EUR!

 

Ar ko nodarbojas kosmētiski estētiskā proktoloģija?

Te ir runa par problēmām, kas nav bīstamas veselībai, toties ir traucējošas, piemēram, pie anālās atveres ir kaut kādi izaugumi vai ādas krociņas, kas traucē ikdienā – noslaukoties, mazgājoties. Arī tā ir pamatota sūdzība, un ar to ir vērts vērsties pie proktologa, kurš šo situāciju var sakārtot ar nelielu manipulāciju lokālajā anestēzijā pusstundas, stundas laikā. Risinājums nav sarežģīts. Esmu ievērojis, ka, sakārtojot šīs problēmas, sievietēm paaugstinās pašvērtējums, to veicina apziņa, ka tur viss kārtībā, viss ir tā, kā tam anatomiski jābūt, var arī teikt, ka tur viss ir skaisti. Gandrīz vai kā ar dārgu apakšveļu – neviens jau to īsti neredz, bet pašvērtējumu paceļ tas, ka ir skaisti un ērti.  

Samērā daudziem cilvēkiem ir priekšstats, ka proktoloģiskā ārstēšana saistīta ar liela apjoma operācijām, asiņu zudumu un ilgu darbnespēju. Vai tā patiešām ir?

Mana pārliecība un ideja, ko es esmu attīstījis pēdējos piecus septiņus gadus, ir tā, ka proktoloģijā daudzas lietas var sakārtot lokālajā anestēzijā, ka patiesībā daudzu proktoloģisko problēmu risināšanai nav uzreiz vajadzīgas lielas agresīvas operācijas. Pacienti baidās, ka būs liela operācija ar ilgstošu atkopšanos, bet patiesībā tā, pirmām kārtām, ir medikamentoza terapija, bet nākamais solis starp medikamentozo terapiju un lielu operāciju ir nelielas ambulatoras manipulācijas, procedūras lokālajā anestēzijā.  Līdz ar to pacientam nav nepieciešama ļoti sarežģīta sagatavošanās, gari analīžu saraksti un anesteziologa konsultācija, pašas procedūras laikā ir mazāks risks, kas saistīts ar narkozi; to var salīdzināt ar anestēziju pie zobārsta – tiek veikta injekcija, un pēc tam manipulācijas apvidus ir nejutīgs, ārsts daudz ko var paveikt, arī atlabšanas periods ir vielgāks. Zināmā mērā darbošanās lokālajā anestēzijā arī man liek izvēlēties saudzīgāku, pēc iespējas mazāk agresīvu ārstēšanas taktiku. Pēc tam pacients atgriežas normālā ikdienas dzīvē. 

Lāzertehnoloģijas, ko šajā klīnikā izmanto ginekoloģijā, ir lietojamas arī proktoloģijā. Patiesībā lāzertehnoloģija vairāk palīdz tieši ārstam. Galarezultāts jau pacientam būtiski nemainās, bet to var panākt ātrāk, vienkāršāk, mazsāpīgāk. Piemēram, pacients jautā, vai ārstēšanu varētu veikt parīt, jo aizparīt viņam jādodas uz ārzemēm. Ja mēs gatavotos lielai operācijai, tad es teiktu, ka nē, jo ir jānodod analīzes, jātiekas ar anesteziologu, ir vesels sagatavošanās saraksts, kuru īstenot nekādi nevar paspēt. Ja turpretī varam atrisināt problēmu ar vienkāršu manipulāciju, tad jā – šodien aizejiet uz kādu no laboratorijām, nododiet analīzes, rīt būs rezultāti, parīt tiekamies un veicam procedūru, bet aizparīt varat braukt savā ceļojumā. Ir cilvēki, kuri labāk būs ar mieru veikt trīs saudzīgākas procedūras, nevis vienu lielu operāciju.

Vēl viens jūsu darbalauks ir pilonidālās cistas. Kas tas īsti ir?

Šāda cista attīstās kā sastrutojums starpgurnu rievā ar fistulu veidošanos. Man ir diezgan liela pieredze šīs problēmas risināšanā gan pieaugušajiem, gan bērniem. Neielaistos gadījumos to var novērst ar nelielām manipulācijām, ielaistākos gadījumos ar lāzerprocedūrām maztraumatiskā, mazinvazīvā veidā. Agrākos laikos un arī dažviet mūsdienās veic masīvas, agresīvas izgriešanas operācijas, taču manā pieredzē pēdējo desmit gadu laikā šīs problēmas ir iespējams atrisināt ar tikko minētajām mazinvazīvajām metodēm. Tikai ļoti, ļoti retos gadījumos (2%) vajadzīgas apjomīgas plastiskas operācijas.

Gadās, ka proktoloģiskās problēmas saasinās, kas sieviete gaida vai ir nesen sagaidījusi savu bērniņu. Kā varat palīdzēt?

Protams, grūtniecības laikā mūsu iespējas kaut ko radikāli risināt ir diezgan ierobežotas, tomēr, ja ir kādi akūti saasinājumi – bieži tie ir trombozēti hemoroīdu mezgli –, kuri stipri traucē, tad varam sakārtot situāciju ar šīm mazajām procedūrām lokālajā anestēzijā, lai pēc iespējas ātrāk mazinātu sāpes un diskomfortu. Mēs nepakļaujam grūtnieci un mazo jauno dzīvībiņu riskam ar narkozi. Ir bijušas arī situācijas, kad izteikti saasinājumi sākas īsi pirms dzemdībām vai dažas dienas pēc tām. Bērniņš jābaro ar krūti, bet mamma nevar apsēsties, jo viņu moka sāpes un pietūkums. Abos gadījumos procedūras var izdarīt klīnikā uz vietas vizītes laikā. Pa durvīm no kabineta iznāk pavisam cita sieviete – atvieglota un smaidīga. Pirmā bērna dzimšanas brīdī sievietei sākas pavisam jauns dzīves periods ar jauniem pienākumiem, emocijām un sajūtām. Ja tajā brīdī es kādu viņas problēmu varu atvieglot, tad tas nav maz.

Jūs esat viens no retajiem ārstiem Latvijā, kurš darbojas gan proktoloģijas, gan fleboloģijas jomā. Vai šajā klīnikā strādāsiet arī kā flebologs?

Jā, būs konsultācijas un izmeklējumi, plānoju arī uzsākt skleroterapiju un lāzerprocedūras slimo vēnu likvidēšanai. Ceru, ka arī šajā jomā sadarbosimies ar ginekologiem.

Kad jānāk pie vēnu ārsta?

https://youtube.com/shorts/ByE7Evtf74o?feature=share 

Vēnu problēmas patiešām ir aktuālas daudzām sievietēm...

Jāteic, ka arī daudziem vīriešiem. Varbūt tas liksies savādi – vīriešiem nākt uz ginekoloģijas klīniku, bet man ir zināmi piemēri, kur proktologi strādā ginekoloģijas klīnikās un tas netraucē viņiem pieņemt pacientus vīriešus. Šeit arī strādā dermatologi un fizioterapeiti, kuri pieņem gan sievietes, gan vīriešus. Es varētu pieņemt arī jauniešus no 14 gadu vecuma. Fleboloģijā mana jaunākā paciente bija piecpadsmitgadīga meitene, kurai jau bija attīstījušās izteiktas vēnu problēmas, kas jārisina ar lāzerprocedūru palīdzību. Pagājuši kādi četri gadi, viņa bija atnākusi atrādīties, un viss ir kārtībā, pat nevar pateikt, ka tur bijusi kāda problēma. Vēlos īstenot praksi, ka pieņemšanas netiek dalītas, pie manis var pierakstīties gan kā pie proktologa, gan kā pie flebologa. Ja vajadzīga konsultācija abās jomās, ir iespējams pierakstīties uz diviem laikiem pēc kārtas. Ja ir atrasts ārsts, kuram jūs uzticaties, ar kuru varat brīvi komunicēt, kāpēc tad neparunāt par abām tēmām.

 

Pieraksts pa tālr. 20018887

www.dinsberga.lv

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...