medicine.lv skaitļos

Lietotāji online42
Aktīvie uzņēmumi12826
Nozares raksti1591
Ekspertu atbildes21477
Kolagēns un osteoartrīts : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kolagēns un osteoartrīts

Osteoartrīts (OA) ir visizplatītākais artrīta veids gados vecāku cilvēku vidū, bet vairāki riska faktori, kas atšķiras no vecuma, var predisponēt indivīdu pret OA, ieskaitot ģenētisko uzņēmību, aptaukošanos, locītavu traumu, aroda vai atpūtas aktivitātes, dzimumu un rasi. Dažiem indivīdiem šie riska faktori var paātrināt OA patoģenēzi un izraisīt slimības attīstību jaunākā vecumā [Amoako & Pujalte, 2014].
 
Pašlaik nav apstiprinātu slimību modificējošu līdzekļu OA profilaksei vai ārstēšanai. Medicīniskā aprūpe ir vērsta uz locītavu sāpju un stīvuma mazināšanu, locītavu mobilitātes un stabilitātes uzlabošanu, kā arī pacientu spēju palielināšanu veikt ikdienas darbības.
 
Perorālos pretsāpju līdzekļus un nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus (NPL) lieto OA simptomu ārstēšanai, bet to ilgstošu lietošanu var ierobežot blakusefekti un pacientu uzmanības trūkums, un tie nemaina slimības attīstību. Lai samazinātu sāpes un uzlabotu locītavu darbību, lieto arī kortikosteroīdu injekcijas un viskosuplementāciju ar hialuronskābes intraartikulārām injekcijām. Locītavu aizstāšana tiek uzskatīta par galējo iespēju sāpju atvieglošanai un funkciju atgūšanai pacientiem ar smagu OA.
 
Papildus šīm tradicionālajām ārstēšanas iespējām pacienti, kas dzīvo ar OA, gūs labumu arī no sava dzīvesveida uzlabošanas, piemēram, pastiprinātas fiziskās aktivitātes un veselīgas ēšanas, tostarp atbilstošu uztura bagātinātāju lietošanas. Šajā rakstā veiksim ātru pārskatu par kolagēna nozīmi locītavā, tad akcentēsim diētisko kolagēna bagātinātāju un, jo īpaši, kolagēna hidrolizāta nozīmi.
 
Kolagēna nozīme locītavu skrimšļiem
 
Artikulāro skrimsli veido tikai viens šūnu tips – hondrocīti, kas iestiprināti blīvā ekstracelulārā matricā (ECM), ko uztur hondrocīti. Kolagēns, galvenokārt II tips, ir ECM visbagātīgākā strukturālā makromolekula, kas veido apmēram 60% no skrimšļa sausās masas. Tas veido sarežģītu savienotu fibrilu un šķiedru tīklu. Proteoglikāni kopā ar ūdeni ir iestrādāti šajā kolagēna tīklā, kas kopā nodrošina artikulāro savienojumu ar tā biomehāniskajām īpašībām [Bello & Oesser, 2006].
 
Artikulāro skrimsli var iedalīt trīs funkcionālās zonās: virspusējā, vidējā un dziļā (attēlā). Katrai skrimšļu zonai ir specifiski hondrocīta fenotipi, kas nosaka proteoglikānu un piederumu proteīnu (Charlier et al, 2019) kolagēna šķiedru blīvumu un orientāciju.
Autors: articular_surface
Autors: articular_surface
Attēls: veselīga artikulārā skrimšļa šķērsgriezuma shēma:
- A: šūnveida organizācija artikulārās skrimšļa zonās
- B: kolagēna šķiedru arhitektūra
(conferred American Academy of Ortoperecic Surgeons. Pārdrukāts no Amerikas Ortopēdisko ķirurgu akadēmijas žurnāla Journal 1994; 2:19 2-201 ar atļauju.)
 
Plānā virspusējā zona satur relatīvi lielu saplacinātu hondrocītu skaitu. Šajā zonā kolagēna šķiedras ir cieši ietītas un līdzinātas paralēli artikulārajai virsmai. Vidējā zonā ir sfēriski hondrocīti ar zemu blīvumu. Šajā zonā kolagēna fibras ir biezākas un sakārtotas slīpi; ir sastopami arī proteoglikāni. Dziļajā zonā hondrocītus sakārto kolonnās, paralēli kolagēna šķiedrām un perpendikulāri locītavas līnijai. Šajā zonā ir lielākā diametra kolagēna fibras, kas sakārtotas perpendikulāri artikulārajai virsmai; dziļajai zonai ir arī augstākais proteoglikānu saturs.
 
Kolagēna organizācija dažādās zonās ir sakārtota, lai nodrošinātu artikulāro skrimsli ar optimālajām biomehāniskajām īpašībām, lai nodrošinātu izturību kompresijas spēkiem. Specifiskie hondrocitārie fenotipi tiek saglabāti ECM diferenciācijas un remonta laikā, un šīs homeostatiskās ECM vides saglabāšana ir būtiska, lai uzturētu funkcionējošu artikulāro skrimsli. Tomēr novecošana maina kolagēna šķiedras, palielinot kolagēna tīkla stīvumu [Verzijl et al, 2002].
 
Turklāt vecuma un citu riska faktoru ietekme uz locītavu audiem var izraisīt hondrocītu dediferencēšanos un zaudēt spēju ražot labi diferencētus skrimšļu audus [Charlier et al, 2019]. Ir novērota kolagēna satura samazināšanās un kolagēna fibrila tīkla izmaiņas, tostarp izmaiņas kolagēna fibrila orientācijā, jo īpaši virspusējā zonā [Bi et al, 2005; Buckwalter et al, 1997]. Šī hondrocītu fenotipiskā modifikācija veicina skrimšļu homeostāzes zudumu OA.

Kolagēna hidrolizāts: OA papildu apstrāde
Vairāki pētniecības centieni OA jomā ir vērsti uz dažādu hondrocitāro fenotipu atjaunošanu un kolagēna šķiedru tīkla degradācijas novēršanu. Vairāki pierādījumi liecina, ka daži uztura bagātinātāji (nutraceuticals) var atvieglot simptomus un veicināt bojātu artikulāro skrimšļu remontu OA, līdzsvarojot anaboliskos un kataboliskos signālus [Moscowitz, 2000].
 
Viens no šādiem savienojumiem ir kolagēna hidrolizāts, ko uzskata par nekaitīgu pārtiku ar minimālu ietekmi. Šis hidrolizētais kolagēns šķīst ūdenī, nodrošinot vieglu gremošanu un uzsūkšanos.
 
Svarīga kolagēna hidrolizāta iezīme ir tas, ka tā aminoskābju sastāvs ir ļoti bagāts ar glicīnu, prolīnu un hidroksiprolīnu, kas ir būtiski skrimšļa stabilitātei un reģenerācijai. Pētījumos ar dzīvniekiem, izmantojot radioaktīvi iezīmēto kolagēna hidrolizātu, pierādīts, ka pēc perorālas lietošanas rodas radioaktivitātes uzkrāšanās skrimšļos [Oesser et al, 1999]. Kolagēna hidrolizāts arī ievērojami palielina II tipa kolagēna biosintēzi hondrocītos eksperimentos ar liellopu skrimšļa šūnu kultūrām [Oesser & Seifert, 2003] un nomāc matrices metaloproteināzes aktivitāti [Zague et al, 2011].
 
Dubultaklā, placebo kontrolētā, randomizētā pētījumā 30 pacientiem, kuriem diagnosticēts ceļa locītavas OA, tika pētīts kolagēna hidrolizāta iespējamais klīniskais ieguvums no diviem avotiem (cūkām un liellopiem). Produkti tika izšķīdināti pienā vai ūdenī un paņemti divas reizes dienā 13 nedēļas. Pacientiem, kuri saņēma kolagēna hidrolizātu no ABIEM avotiem, novēroja statistiski nozīmīgu sāpju, stīvuma un fizisko funkciju mazināšanos WOMAC, VAS un QOL rādītājos, salīdzinot ar neievērojamu uzlabošanos placebo grupā [Kumar et al, 2015]. Arī produkti ilgstoši bija droši un labi panesami.
 
Randomizētā, dubultmaskētā pētījumā, kurā pacienti ar ceļa locītavas OA 90 dienas saņēma kolagēna hidrolizātu vai glikozamīna sulfātu, lielāka pacientu daļa, kas saņēma kolagēna hidrolizātu, panāca WOMAC un VAS rādītāju uzlabošanos (attiecīgi 80,8% pret 46,6%) [Trc & Bohmova, 2011].
 
Nesen veiktā metaanalīze randomizētos placebo kontrolētos pētījumos, kuros pārbaudīja kolagēna papildterapijas ietekmi uz osteoartrīta simptomiem, apstiprināja tās ieguvumu OA simptomu uzlabošanā, ko noteica gan WOMAC, gan VAS rezultāti [García-Coranado et al, 2018].

Secinājums
Kolagēnam ir būtiska nozīme veselīgā artikulārā skrimšļa struktūrā un funkcijā, bet tā progresējoša pasliktināšanās ar vecumu un citu riska faktoru ietekme izraisa OA attīstību. Kolagēna hidrolizāta lietošana nodrošina aminoskābju uzkrāšanos, kas ir būtiska, lai nodrošinātu artikulārā skrimšļa stabilitāti un reģenerāciju. Eksperimentālie pētījumi liecina, ka aminoskābes galvenokārt uzkrājas locītavās skrimšļos un var atbalstīt organisma spēju labot bojātus skrimšļus. OA simptomu uzlabošanās ar kolagēna hidrolizātu liecina, ka būtu ļoti ieteicams lietot šo labi panesamo uztura bagātinātāju kā ilgstošu, papildu terapiju pacientiem ar OA.
 
Autors: cartylis
Autors: cartylis
CARTYLIS™ – DZERAMS UZTURA BAGĀTINĀTĀJS AR HIDROLIZĒTU KOLAGĒNU, VITAMĪNIEM C, D, E UN SELĒNU locītavu funkciju atjaunošanai

https://cartylis.com
 

Kam būtu ieteicams CARTYLIS?
Cilvēkiem 60+ gadu vecumā, lai
     • samazinātu osteoartrīta bojājumus;
     • atjaunotu locītavu mobilitāti;
     • samazinātu sāpes un stīvumu locītavās.
Sportiskiem cilvēkiem
     • ar mērķi palīdzēt locītavām un skrimšļiem atjaunoties pēc intensīvām fiziskām slodzēm;
     • lai palīdzētu locītavām un veidotu papildus aizsargslāni pirms lielām, intensīvām slodzēm.

SASTĀVS:
1 flakons satur:
10 g hidrolizēta kolagēna (1. tips)
45 mg 900IU * C vitamīns
5 µg 200IU * D vitamīns
12 mg 17,9 SV * E vitamīns
27,5 µg selēns
* starptautiska vienība

♦ Bez mākslīgām krāsvielām
♦ Bez glutēna
♦ Bez saldinātājiem

CARTYLIS ™ lietošanas priekšrocības
Vienkārša lietošana – katru rītu iedzeriet 1 flakonu
Atjaunošana – lai no jauna pastiprinātu artikulāciju!
Ātrāks iedarbības sākums 
Veselīgs – bez glutēna un piedevām
 
CARTILIS™ shēma
Izdzer 1 flakonu katru dienu, vēlams pirms brokastīm, 12 nedēļas. Var atkārtot, lai iegūtu optimālus un ilglaicīgākus rezultātus. Pirms lietošanas sakratīt. Var sajaukt ar ūdeni vai sulu.
 
"Industriālās tehnoloģijas", SIA
67817808
business-lounge.heidelbergengineering.com/lv/en/products/spectralis/
Brīvības gatve 224b, Rīga, LV-1039
 
 
 
Neaizstāj daudzveidīgu un sabalansētu uzturu vai veselīgu dzīvesveidu. Nepārsniedziet ieteicamo dienas devu. Uzglabāt bērniem nepieejamā vietā. Iespējamā daļiņu klātbūtne flakona apakšā ir saistīta ar augstu aktīvo sastāvdaļu koncentrāciju un nekavē zāļu kvalitāti. Grūtniecēm vai sievietēm, kuras baro bērnu ar krūti, lūdziet ārsta atzinumu pirms lietošanas.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Āda kā spogulis. 7 izplatītas ādas problēmas un to cēloņi

Āda kā spogulis. 7 izplatītas ādas problēmas un to cēloņi

Āda atspoguļo daudzu organismā notiekošo procesu izpausmes, īpaši pavasarī, jo ziemas sezonā ne vienmēr izdodas pilnvērtīgi parūpēties par sevi un savu ķermeni. Sekas pamazām sakrājas un parāda savu īsto "seju". Uzzināsim par anti-age medicīnas ārsta-kosmetologa-nutriciologa rekomendācijām 7 populārāko ādas problēmu novēršanai!

Aktuālie piedāvājumi

Mūsdienīga pieeja – rehabilitāciju arvien biežāk izvēlas profilaksei

Mūsdienīga pieeja – rehabilitāciju arvien biežāk izvēlas profilaksei

Jo savlaicīgāk pievēršas profilaksei un rūpēm par savu veselību preventīvos nolūkos, jo ilgāk cilvēks dzīvo bez sūdzībām par pašsajūtu un nopietnām diagnozēm. Veselīgi ēst, dzīvot aktīvu dzīvesveidu, regulāri veikt skrīninga izmeklējumus – šo profilaktisko pasākumu kopumu arvien biežāk cilvēki izvēlas papildināt ar rehabilitācijas kursu pašsajūtas uzlabošanas nolūkos, ko piedāvā kūrorta rehabilitācijas centrs "Jaunķemeri".

Mieru, tikai mieru!

Mieru, tikai mieru!

Mūsdienu pasaulē, kur dzīves ritms kļūst intensīvāks, stresa, trauksmes un miega trūkuma problēmas kļūst arvien izplatītākas. Pēc emocionālām pārslodzēm svarīgi pievērst uzmanību organisma iekšējo resursu atjaunošanai. Noskaidrosim, kas var palīdzēt tikt galā ar stresa sekām un sekmēt nervu sistēmas atgriešanos līdzsvarā!

Kas ir dezinfekcija?

Kas ir dezinfekcija?

Dezinfekcija ir pasākumu komplekss, kas vērsts uz infekcijas izraisītāju iznīcināšanu. Pilnīga infekciozo mikroorganismu izraisītāju iznīcināšana notiek sterilizācijas brīdī. Mūsdienās ir ļoti liela dezinfekcijas līdzekļu izvēle. Noskaidrosim, kādi profesionālo dezinfekcijas līdzekļu veidi pastāv un ar ko tie atšķiras viens no otra!

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: HealthAid Digeston® PLUS gremošanas komfortam un zarnu darbības līdzsvaram

Testa rezultāti: HealthAid Digeston® PLUS gremošanas komfortam un zarnu darbības līdzsvaram

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HEalthAid Baltics" piedāvāja testēt uztura bagātinātāju Digeston® PLUS gremošanas komfortam un zarnu darbības līdzsvaram. 

“Evening Formula” nervu sistēmas nomierināšanai

“Evening Formula” nervu sistēmas nomierināšanai

Februārī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt augu ekstraktu uztura bagātinātāju “Evening Formula” nervu sistēmas nomierināšanai.

Francijas ražotāja Biocyte Prebiotiskā sejas maska

Francijas ražotāja Biocyte Prebiotiskā sejas maska

Februārī Medicine.lv sadarbībā ar "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt Prebiotisko sejas masku.

RUUTe sejas krēms un serums ar peptīdiem – kad daba un zinātne satiekas vienkopus

RUUTe sejas krēms un serums ar peptīdiem – kad daba un zinātne satiekas vienkopus

Februārī Medicine.lv sadarbībā ar Ineses Vasiļevskas veidoto zīmolu RUUTe® piedāvā testēt dienas krēmu un koncentrētu serumu ar peptīdiem.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Fizioterapija: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Fizioterapija: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika - integrēta pieeja sievietes veselībai. Klīnikā pieejams plašs speciālistu, diagnostikas un procedūru spektrs, lai sieviete visos sievietes dzīves periodos varētu saņemt visus nepieciešamos pakalpojumus vienuviet.

Dinsbergas klīnika, Dr. Inese Martišune: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Inese Martišune: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika - integrēta pieeja sievietes veselībai. Klīnikā pieejams plašs speciālistu, diagnostikas un procedūru spektrs, lai sieviete visos sievietes dzīves periodos varētu saņemt visus nepieciešamos pakalpojumus vienuviet.