medicine.lv skaitļos

Lietotāji online289
Aktīvie uzņēmumi12082
Nozares raksti1506
Ekspertu atbildes21477
Kolagēns un osteoartrīts : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kolagēns un osteoartrīts

Osteoartrīts (OA) ir visizplatītākais artrīta veids gados vecāku cilvēku vidū, bet vairāki riska faktori, kas atšķiras no vecuma, var predisponēt indivīdu pret OA, ieskaitot ģenētisko uzņēmību, aptaukošanos, locītavu traumu, aroda vai atpūtas aktivitātes, dzimumu un rasi. Dažiem indivīdiem šie riska faktori var paātrināt OA patoģenēzi un izraisīt slimības attīstību jaunākā vecumā [Amoako & Pujalte, 2014].
 
Pašlaik nav apstiprinātu slimību modificējošu līdzekļu OA profilaksei vai ārstēšanai. Medicīniskā aprūpe ir vērsta uz locītavu sāpju un stīvuma mazināšanu, locītavu mobilitātes un stabilitātes uzlabošanu, kā arī pacientu spēju palielināšanu veikt ikdienas darbības.
 
Perorālos pretsāpju līdzekļus un nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus (NPL) lieto OA simptomu ārstēšanai, bet to ilgstošu lietošanu var ierobežot blakusefekti un pacientu uzmanības trūkums, un tie nemaina slimības attīstību. Lai samazinātu sāpes un uzlabotu locītavu darbību, lieto arī kortikosteroīdu injekcijas un viskosuplementāciju ar hialuronskābes intraartikulārām injekcijām. Locītavu aizstāšana tiek uzskatīta par galējo iespēju sāpju atvieglošanai un funkciju atgūšanai pacientiem ar smagu OA.
 
Papildus šīm tradicionālajām ārstēšanas iespējām pacienti, kas dzīvo ar OA, gūs labumu arī no sava dzīvesveida uzlabošanas, piemēram, pastiprinātas fiziskās aktivitātes un veselīgas ēšanas, tostarp atbilstošu uztura bagātinātāju lietošanas. Šajā rakstā veiksim ātru pārskatu par kolagēna nozīmi locītavā, tad akcentēsim diētisko kolagēna bagātinātāju un, jo īpaši, kolagēna hidrolizāta nozīmi.
 
Kolagēna nozīme locītavu skrimšļiem
 
Artikulāro skrimsli veido tikai viens šūnu tips – hondrocīti, kas iestiprināti blīvā ekstracelulārā matricā (ECM), ko uztur hondrocīti. Kolagēns, galvenokārt II tips, ir ECM visbagātīgākā strukturālā makromolekula, kas veido apmēram 60% no skrimšļa sausās masas. Tas veido sarežģītu savienotu fibrilu un šķiedru tīklu. Proteoglikāni kopā ar ūdeni ir iestrādāti šajā kolagēna tīklā, kas kopā nodrošina artikulāro savienojumu ar tā biomehāniskajām īpašībām [Bello & Oesser, 2006].
 
Artikulāro skrimsli var iedalīt trīs funkcionālās zonās: virspusējā, vidējā un dziļā (attēlā). Katrai skrimšļu zonai ir specifiski hondrocīta fenotipi, kas nosaka proteoglikānu un piederumu proteīnu (Charlier et al, 2019) kolagēna šķiedru blīvumu un orientāciju.
Autors: articular_surface
Autors: articular_surface
Attēls: veselīga artikulārā skrimšļa šķērsgriezuma shēma:
- A: šūnveida organizācija artikulārās skrimšļa zonās
- B: kolagēna šķiedru arhitektūra
(conferred American Academy of Ortoperecic Surgeons. Pārdrukāts no Amerikas Ortopēdisko ķirurgu akadēmijas žurnāla Journal 1994; 2:19 2-201 ar atļauju.)
 
Plānā virspusējā zona satur relatīvi lielu saplacinātu hondrocītu skaitu. Šajā zonā kolagēna šķiedras ir cieši ietītas un līdzinātas paralēli artikulārajai virsmai. Vidējā zonā ir sfēriski hondrocīti ar zemu blīvumu. Šajā zonā kolagēna fibras ir biezākas un sakārtotas slīpi; ir sastopami arī proteoglikāni. Dziļajā zonā hondrocītus sakārto kolonnās, paralēli kolagēna šķiedrām un perpendikulāri locītavas līnijai. Šajā zonā ir lielākā diametra kolagēna fibras, kas sakārtotas perpendikulāri artikulārajai virsmai; dziļajai zonai ir arī augstākais proteoglikānu saturs.
 
Kolagēna organizācija dažādās zonās ir sakārtota, lai nodrošinātu artikulāro skrimsli ar optimālajām biomehāniskajām īpašībām, lai nodrošinātu izturību kompresijas spēkiem. Specifiskie hondrocitārie fenotipi tiek saglabāti ECM diferenciācijas un remonta laikā, un šīs homeostatiskās ECM vides saglabāšana ir būtiska, lai uzturētu funkcionējošu artikulāro skrimsli. Tomēr novecošana maina kolagēna šķiedras, palielinot kolagēna tīkla stīvumu [Verzijl et al, 2002].
 
Turklāt vecuma un citu riska faktoru ietekme uz locītavu audiem var izraisīt hondrocītu dediferencēšanos un zaudēt spēju ražot labi diferencētus skrimšļu audus [Charlier et al, 2019]. Ir novērota kolagēna satura samazināšanās un kolagēna fibrila tīkla izmaiņas, tostarp izmaiņas kolagēna fibrila orientācijā, jo īpaši virspusējā zonā [Bi et al, 2005; Buckwalter et al, 1997]. Šī hondrocītu fenotipiskā modifikācija veicina skrimšļu homeostāzes zudumu OA.

Kolagēna hidrolizāts: OA papildu apstrāde
Vairāki pētniecības centieni OA jomā ir vērsti uz dažādu hondrocitāro fenotipu atjaunošanu un kolagēna šķiedru tīkla degradācijas novēršanu. Vairāki pierādījumi liecina, ka daži uztura bagātinātāji (nutraceuticals) var atvieglot simptomus un veicināt bojātu artikulāro skrimšļu remontu OA, līdzsvarojot anaboliskos un kataboliskos signālus [Moscowitz, 2000].
 
Viens no šādiem savienojumiem ir kolagēna hidrolizāts, ko uzskata par nekaitīgu pārtiku ar minimālu ietekmi. Šis hidrolizētais kolagēns šķīst ūdenī, nodrošinot vieglu gremošanu un uzsūkšanos.
 
Svarīga kolagēna hidrolizāta iezīme ir tas, ka tā aminoskābju sastāvs ir ļoti bagāts ar glicīnu, prolīnu un hidroksiprolīnu, kas ir būtiski skrimšļa stabilitātei un reģenerācijai. Pētījumos ar dzīvniekiem, izmantojot radioaktīvi iezīmēto kolagēna hidrolizātu, pierādīts, ka pēc perorālas lietošanas rodas radioaktivitātes uzkrāšanās skrimšļos [Oesser et al, 1999]. Kolagēna hidrolizāts arī ievērojami palielina II tipa kolagēna biosintēzi hondrocītos eksperimentos ar liellopu skrimšļa šūnu kultūrām [Oesser & Seifert, 2003] un nomāc matrices metaloproteināzes aktivitāti [Zague et al, 2011].
 
Dubultaklā, placebo kontrolētā, randomizētā pētījumā 30 pacientiem, kuriem diagnosticēts ceļa locītavas OA, tika pētīts kolagēna hidrolizāta iespējamais klīniskais ieguvums no diviem avotiem (cūkām un liellopiem). Produkti tika izšķīdināti pienā vai ūdenī un paņemti divas reizes dienā 13 nedēļas. Pacientiem, kuri saņēma kolagēna hidrolizātu no ABIEM avotiem, novēroja statistiski nozīmīgu sāpju, stīvuma un fizisko funkciju mazināšanos WOMAC, VAS un QOL rādītājos, salīdzinot ar neievērojamu uzlabošanos placebo grupā [Kumar et al, 2015]. Arī produkti ilgstoši bija droši un labi panesami.
 
Randomizētā, dubultmaskētā pētījumā, kurā pacienti ar ceļa locītavas OA 90 dienas saņēma kolagēna hidrolizātu vai glikozamīna sulfātu, lielāka pacientu daļa, kas saņēma kolagēna hidrolizātu, panāca WOMAC un VAS rādītāju uzlabošanos (attiecīgi 80,8% pret 46,6%) [Trc & Bohmova, 2011].
 
Nesen veiktā metaanalīze randomizētos placebo kontrolētos pētījumos, kuros pārbaudīja kolagēna papildterapijas ietekmi uz osteoartrīta simptomiem, apstiprināja tās ieguvumu OA simptomu uzlabošanā, ko noteica gan WOMAC, gan VAS rezultāti [García-Coranado et al, 2018].

Secinājums
Kolagēnam ir būtiska nozīme veselīgā artikulārā skrimšļa struktūrā un funkcijā, bet tā progresējoša pasliktināšanās ar vecumu un citu riska faktoru ietekme izraisa OA attīstību. Kolagēna hidrolizāta lietošana nodrošina aminoskābju uzkrāšanos, kas ir būtiska, lai nodrošinātu artikulārā skrimšļa stabilitāti un reģenerāciju. Eksperimentālie pētījumi liecina, ka aminoskābes galvenokārt uzkrājas locītavās skrimšļos un var atbalstīt organisma spēju labot bojātus skrimšļus. OA simptomu uzlabošanās ar kolagēna hidrolizātu liecina, ka būtu ļoti ieteicams lietot šo labi panesamo uztura bagātinātāju kā ilgstošu, papildu terapiju pacientiem ar OA.
 
Autors: cartylis
Autors: cartylis
CARTYLIS™ – DZERAMS UZTURA BAGĀTINĀTĀJS AR HIDROLIZĒTU KOLAGĒNU, VITAMĪNIEM C, D, E UN SELĒNU locītavu funkciju atjaunošanai

https://cartylis.com
 

Kam būtu ieteicams CARTYLIS?
Cilvēkiem 60+ gadu vecumā, lai
     • samazinātu osteoartrīta bojājumus;
     • atjaunotu locītavu mobilitāti;
     • samazinātu sāpes un stīvumu locītavās.
Sportiskiem cilvēkiem
     • ar mērķi palīdzēt locītavām un skrimšļiem atjaunoties pēc intensīvām fiziskām slodzēm;
     • lai palīdzētu locītavām un veidotu papildus aizsargslāni pirms lielām, intensīvām slodzēm.

SASTĀVS:
1 flakons satur:
10 g hidrolizēta kolagēna (1. tips)
45 mg 900IU * C vitamīns
5 µg 200IU * D vitamīns
12 mg 17,9 SV * E vitamīns
27,5 µg selēns
* starptautiska vienība

♦ Bez mākslīgām krāsvielām
♦ Bez glutēna
♦ Bez saldinātājiem

CARTYLIS ™ lietošanas priekšrocības
Vienkārša lietošana – katru rītu iedzeriet 1 flakonu
Atjaunošana – lai no jauna pastiprinātu artikulāciju!
Ātrāks iedarbības sākums 
Veselīgs – bez glutēna un piedevām
 
CARTILIS™ shēma
Izdzer 1 flakonu katru dienu, vēlams pirms brokastīm, 12 nedēļas. Var atkārtot, lai iegūtu optimālus un ilglaicīgākus rezultātus. Pirms lietošanas sakratīt. Var sajaukt ar ūdeni vai sulu.
 
"Industriālās tehnoloģijas", SIA
67817808
business-lounge.heidelbergengineering.com/lv/en/products/spectralis/
Brīvības gatve 224b, Rīga, LV-1039
 
 
 
Neaizstāj daudzveidīgu un sabalansētu uzturu vai veselīgu dzīvesveidu. Nepārsniedziet ieteicamo dienas devu. Uzglabāt bērniem nepieejamā vietā. Iespējamā daļiņu klātbūtne flakona apakšā ir saistīta ar augstu aktīvo sastāvdaļu koncentrāciju un nekavē zāļu kvalitāti. Grūtniecēm vai sievietēm, kuras baro bērnu ar krūti, lūdziet ārsta atzinumu pirms lietošanas.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Dziedinošs uzturs veselībai

Dziedinošs uzturs veselībai

Meklējot veselīga uztura vadlīnijas, cilvēks nereti jūtas pazudis informācijas pārbagātībā, jo ir tik daudz dažādu diētu un brīžam pilnīgi pretēju ieteikumu. Uztura speciāliste un uzturzinātniece Silvija Ābele iepazīstinās ar GAPS uztura terapiju!

Aktuālie piedāvājumi

Dievu garšviela: viss par safrāna labvēlīgajām īpašībām

Dievu garšviela: viss par safrāna labvēlīgajām īpašībām

Mūsdienās ne visi zina, ka safrāns var ne tikai uzlabot pazīstamu ēdienu garšu, bet arī palīdzēt cīņā pret vairākām slimībām gan kā pretiekaisuma līdzeklis, gan kā viela, kas uzlabo garīgās spējas, mieru, miegu un jaunību. 

Profesionālo apavu nozīme ikdienas darbā

Profesionālo apavu nozīme ikdienas darbā

Rūpes par kājām sākas tieši ar apavu izvēli, taču ne visi tam pievērš uzmanību. Pareizi un ērti profesionālie apavi ir veselu kāju garantija, ietekmē vispārējo fizisko stāvokli un samazina saistīto slimību attīstības risku. 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

Testa rezultāti: FITODROGA 3 soļu programma gudrām rūpēm par ādas skaistumu pavasarī

Testa rezultāti: FITODROGA 3 soļu programma gudrām rūpēm par ādas skaistumu pavasarī

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Fitodroga" piedāvāja testēt FITODROGA DERMOCOSMETIC komplektu sejas ādas kopšanai.

100% alvejas gels un izsmidzināms nomierinošais losjons “Aloe First”

100% alvejas gels un izsmidzināms nomierinošais losjons “Aloe First”

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Alveja.lv piedāvā testet alvejas gelu pret ādas apdegumiem un nomierinošu alvejas losjonu ādas nomierināšanai un šūnu atjaunošanai pie dažādiem ādas bojājumiem.

MARUSHA Rozmarīna un Nīma matu eļļa matu augšanas veicināšanai

MARUSHA Rozmarīna un Nīma matu eļļa matu augšanas veicināšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt MARUSHA Rozmarīna un Nīma matu eļļu matu augšanas un ataugšanas stimulēšanai un sausas galvas ādas barošanai un mitrināšanai.

"Safrino" stresa mazināšanai un smadzeņu darbības veicināšanai

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvā testēt "Safrino", kurā apvienots patentēts Irānas safrāna ekstrakts un mioinozitols. Produkta iedarbība ir vērsta uz stresa mazināšanu, miera un nosvērtības sekmēšanu un smadzeņu darbības, fokusa un koncentrācijas spēju uzlabošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Imunosil Sambucus" imunitātes veicināšanai no "Lotos Pharma": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Bērniem trūkst tieši iegūtās imunitātes, kuru organisms attīsta dzīves laikā, tādēļ uzņēmība pret infekcijām ir augstāka. Mainoties gadalaikiem un laikapstākļiem, palielinās arī iespēja saslimt ar kādu no vīrusu infekcijām, ko visbiežāk saucam vienkārši par saaukstēšanos.

Mentālā veselība ar "Sedanorm" no SIA "Lotos Pharma": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Mentālā veselība ar

Kā rūpēties par mentālo veselību? Lai mazinātu stresu, ievies savam organismam draudzīgu dienas kārtību – plāno to, atrodi balansu starp darbu un atpūtu, socializējies un regulāri tiecies ar draugiem, ja lasi ziņas, tad ierobežo tam veltīto laiku.