Koķe: Āzijas valstis ir ieinteresētas sadarboties ar Latviju augstākās izglītības jomā
Ķīnas izglītības viceministrs Hao Ping sarunās ar T.Koķi atzinīgi novērtēja Latvijas augstākās izglītības kvalitāti un apliecināja Ķīnas puses ieinteresētību un gatavību jau šogad parakstīt Latvijas valdības un Ķīnas Tautas Republikas valdības līgumu par izglītības dokumentu un studijās iegūto grādu atzīšanu, kas atvieglos arī iespējas piesaistīt Ķīnas studentus. Viceministrs uzsvēra, ka Ķīnai šādi līgumi ir ar 35 valstīm un sarunas laikā ar T.Koķi pauda pārliecību, ka Latvija būs 36.valsts. T.Koķe norāda, ka šis līgums būs nozīmīgs instruments, lai stiprinātu Latvijas augstākās izglītības eksportspēju un nodrošinātu finanšu līdzekļu ieplūšanu mūsu augstākajā izglītībā.
Savukārt Vjetnamas vicepremjers, izglītības un apmācības ministrs Nguyen Thien Nhan sarunās ar T.Koķi pauda ieinteresētību Latvijas ekspertu piesaistīšanā saistībā ar Boloņas procesa ieviešanu Vjetnamas augstākajā izglītībā. Arī Malaizijas augstākās izglītības ministrs YB Dato’ SERI Mohamed KHA LED NORDIN interesējās par iespējām piesaistīt Latvijas ekspertus, konsultācijām un atbalstam Boloņas procesa principu ieviešanā Malaizijas augstākajā izglītībā. Viņš atzinīgi novērtēja mūsu paveikto un sasniegto Boloņas procesa ieviešanā. T.Koķe bija pateicīga par šo novērtējumu un apliecināja Latvijas puses ieinteresētību turpmākajā sadarbībā, lai ekspertu līmenī sniegtu atbalstu Malaizijas augstākās izglītības pilnveidei.
Tāpat Malaizijas ministrs, līdzīgi kā pirms dažām dienām Vjetnamas izglītības un apmācības ministrs, pauda ieinteresētību Latvijas augstskolu filiāļu atvēršanā Malaizijā. Vienlaikus viņš piebilda, ka Malaizija atzīst mūsu augstskolu akreditācijas rezultātus un papildus akreditācija netiek prasīta.
Konferences ietvaros T.Koķe ar Japānas Izglītības, kultūras, sporta, zinātnes un tehnoloģiju ministrijas ģenerāldirektoru Isao Kiso pārrunāja iespējas veicināt studentu mobilitāti, īpaši – Latvijas augstskolu studentu iespējas doties praksē uz starptautiskajiem uzņēmumiem Japānā.
Šodien ministre apmeklēja arī Hanojas Tehnisko Universitāti un tikās ar viceprezidentu (prorektoru) asociēto profesoru Pham Hoang Luong, un bija vienisprātis par universitāšu un uzņēmēju sadarbības nozīmi, nolūkā tuvināt mācību saturu darba tirgus vajadzībām un veicināt augstskolu absolventu konkurētspēju. T.Koķe uzsvēra, ka mūsdienās augstākajā izglītībā svarīgi stiprināt tādu mobilitāti, kas ietver gan izglītības, gan uzņēmējdarbības aspektus, piemēram, iespējas papildināt zināšanas un iziet mācību praksi atbilstoša līmeņa uzņēmumos. Viceprezidents informēja ministri, ka Hanojas Tehniskās Universitātes budžetā valsts finansējums ir 20%, bet pārējie 80% tiek piesaistīti no uzņēmējiem, rūpniecības.
Rīt, 16.maijā ministrei plānotas divpusējās sarunas ar Indijas augstākās izglītības amatpersonām.