Ko nevajadzētu darīt stundu pirms miega – ieradumi, kas traucē aizmigt
Kvalitatīvs miegs ir priekšnoteikums, lai nākamajā rītā mēs justos moži un enerģijas pilni. Pieaugušajam ir vajadzīgas 7–9 stundas nakts miega, lai prāts un ķermenis justos atpūtušies. Nenoliedzami – miegs ir tikpat nozīmīgs, cik uzturs vai regulāras fiziskās aktivitātes! Taču mūsu miega kvalitāti ietekmē vairāki faktori, tostarp arī tas, ko darām pirms gulētiešanas. Lasi, ko nevajadzētu darīt stundu pirms miega, lai uzlabotu miega kvalitāti un justos labāk katru rītu!
Neēd vismaz divas stundas pirms gulēšanas!
Uztura speciālisti iesaka vismaz divas stundas pirms gulētiešanas neēst. Ja nu “kāja tomēr paslīd”, tad ēdienam jābūt vieglam, lai organisms varētu vieglāk pārstrādāt pirms miega uzņemto pārtiku.
Protams, apetīte uzrodas tieši pirms miega un ir sajūta, ka ar rūcošu vēderu iemigt neizdosies. Lai šādas situācijas tomēr novērstu, plāno ēdienreizes un vakariņas pagatavo sātīgas – lai vēlāk vairs nav jāmeklē vakara našķīši.

Autors: Shutterstock.com
Nelieto telefonu pirms miega!
Aizmirsti par sociālajiem tīkliem, e-pastiem, īsziņām vismaz pusstundu pirms miega, vēlams pat stundu iepriekš jau telefonu nolikt plauktiņā un uz nakti aizmirst par tā esamību.
Pietiek tikai paņemt telefonu rokās, un laiks pazūd nemanot – plānoto piecu minūšu vietā nejauši attopies, ka telefonu esi skrollējis jau pusstundu, paspējis kādam uzrakstīt un līdz ar to arī gaidi atbildi! Beigās saproti, ka miegs jau vairs nenāk itin nemaz!
Ja piedzīvo bezmiegu ilgstošā periodā, tad vērts saprast, ka to visbiežāk izraisām mēs paši ar nepareiziem ieradumiem pirms nakts miega. Lasi “Kas izraisa bezmiegu un kāpēc ir jābūt piesardzīgam ar miega zāļu lietošanu? Skaidro ārste” un uzzini, kā uzlabot sava miega kvalitāti bez brīnumtabletītes!
Neskaties trillerus vai emocionālu TV saturu!
Ja aizmiedz, tikai skatoties filmas vai kādu TV pārraidi, rūpīgi izvērtē saturu. Trilleris vai smagi emocionāla filma neveicinās kvalitatīvu miegu, jo, ļoti iespējams, pēc filmas sekos pārdomas par redzēto, būs grūtāk aizmigt vai pat sapņosi par redzēto. Tas pats ir ar emocionālu TV pārraidi vai kādu dokumentālu raidījumu. Labāk izvēlies vieglu saturu, kas neraisa tik lielas pārdomas par redzēto!
Kofeīns tikai dienas pirmajā pusē!
Enerģijas lādiņam un labākai pašsajūtai kofeīns daudziem ir noderīgs un nepieciešamība. Tikai ne vakarā – tāpēc pietiks, ja pēdējo enerģijas dzērienu vai kafijas tasi izdzersi pusdienas laikā. Uztura speciālisti iesaka pēdējo kofeīna dzērienu dzert sešas līdz astoņas stundas pirms gulētiešanas, lai miega kvalitāte netiktu ietekmēta.
Ņem vērā, ka kofeīnu satur ne tikai kafija vai enerģijas dzērieni, bet tas atrodams arī kakao, tumšajā šokolādē, zaļajā tējā un kolā, tāpēc vakarā ieteicams nelietot arī šos pārtikas produktus.

Autors: Shutterstock.com
Aizmirsti par darba lietām!
Stress darbā un mūsu pienākuma apziņa ir lielisks miega traucēklis. Nereti pieķeram sevi pie domas, ka pat pirms miega vēl apdomājam dažādus jautājumus, kas nākamajā dienā būs risināmi darbā.
Ļauj sev atpūsties – vismaz pusstundu pirms miega mēģini nomierināties un atslābt. Nelasi darba e-pastus vai kādus darba pārskatus, bet gan atrodi lietu, kas palīdzēs labāk sagatavoties miegam, piemēram, grāmatas lasīšana. Koncentrējies uz kaut ko patīkamu un nomierinošu!
Nekādi fiziski treniņi un sporta zāles!
Intensīva fiziskā slodze pavisam noteikti neveicinās kvalitatīvu miegu. Jā, pēc treniņa būsi noguris, bet aizmigt tāpat būs grūti, jo organisms vēl nebūs atslābis no intensīvās slodzes, kas vēl tikko bijusi. Tā vietā izvēlies lēnu pastaigu vai vingrošanu pirms gulētiešanas – mērena fiziskā aktivitāte uzlabos miega kvalitāti un pašsajūtu.
Nereti daudzi sastopas ar miega traucējumiem tieši vasaras sezonā – telpās ir karsts, vakari ilgāk ir gaiši, arī pašam ir grūtāk saglabāt regulāru miega rutīnu, jo biežāk apmeklē pasākumus un vēlu esi mājās. Par to, kā nezaudēt miega kvalitāti vasaras sezonā, lasi šeit!
Kvalitatīvs miegs ir ilgtermiņa ieguvums! Neļauj to sabojāt ieradumiem, kurus viegli pārvarēt! Parūpējies par sava miega kvalitāti un jūties možs un enerģijas pilns katru rītu!