medicine.lv skaitļos

Lietotāji online147
Aktīvie uzņēmumi12712
Nozares raksti1396
Ekspertu atbildes21477
Ko darīt, ja bērnam piesūkusies ērce? Skaidro mediķi : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Ko darīt, ja bērnam piesūkusies ērce? Skaidro mediķi

Bērnu slimnīcas ārsti iesaka noņemt ērci, tiklīdz tā ir pamanīta, jo inficēšanās risks ar Laimas slimību ir atkarīgs arī no ērces piesūkšanās ilguma. Pieaugušais bērnam var noņemt ērci jebkurā laikā un vietā. Tāpēc ir labi, ja gada siltajā sezonā vecākiem vienmēr ir līdzi stingrs diegs, speciālā pincete vai cita veida instruments ērces pareizai noņemšanai. Neviens profilakses pasākums negarantē, ka ērce netiks bērnam klāt.

Ērces pārnēsā infekciju ierosinātājus. Biežākās slimības, kas var sākties pēc ērces koduma, ir ērču encefalīts un Laimas slimība. Tā kā nav iespējams pilnībā novērst ērču piesūkšanos, tad vismaz ērču encefalītu var novērst vakcinējoties. Ērču encefalīts izraisa nervu sistēmas bojājumus un funkcionālus traucējumus, kas var saglabāties visu mūžu. Diemžēl bērni Latvijā joprojām saslimst arī ar ērču encefalītu, kaut gan pret to vakcīna pieejama jau no gada vecuma. 2021. gadā ērču encefalīta dēļ Bērnu slimnīcā ilgstoši nācās ārstēties vairākiem bērniem, kam slimības gaita bija smaga, bija jāārstējas Intensīvās terapijas nodaļā un pēc izrakstīšanās no stacionāra saglabājās smagas slimības sekas. Pret Laimas slimību vakcīnas nav. Pēc ērces piesūkšanās inficēšanās ar ērču encefalītu notiek uzreiz, savukārt Laimas slimības ierosinātāju ērce ievada tikai pēc vairākām stundām, tāpēc ar tās noņemšanu nevajag kavēties. Ir svarīgi censties ērci noņemt pareizi.

Vecāki nereti baidās, ka izdarīs kaut ko nepareizi – īpaši, ja ērce ir ļoti maza –, tāpēc dodas uz medicīnas iestādi, lai ērci bērnam noņem tur. Laura Kampare, Bērnu slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļas (NMPON) atbildīgā ārsta palīdze, skaidro: “Lai aiztaupītu laiku, ko prasa došanās uz slimnīcu, iesakām vērsties ģimenes ārsta praksē vai citā tuvākajā medicīnas iestādē. Taču, ja ērce patiešām ir ļoti maza, vai bērns nav ar mieru uz mirkli palikt mierā, arī mediķi nevar garantēt, ka ērci varēs noņemt, nesaspiežot tās vēderu vai neatstājot iekšā galvu. Ja vecāki tomēr izlemj doties uz Bērnu slimnīcu, lai bērnam izvilktu ērci, jārēķinās, ka visi pacienti, kuri nonāk NMPON, tiek prioritizēti atbilstoši viņu veselības apdraudējuma riskam. Bērnus, kuriem ir traumas vai citas nopietnas veselības problēmas, pieņem prioritāri.” Tāpēc vecākiem būtu labi paturēt prātā, kā ērci pareizi noņemt pašiem.

  • Ar aptiekās nopērkamu speciālu pinceti vai zīmulīti, kam izbīdāma cilpiņa (var izlīdzēties arī ar stingra diega cilpiņu vai pinceti ar smalku galu), ērci uzmanīgi izvelk, nesaspiežot tās vēderu. Ar pinceti vai cilpiņu ērce jāsatver pēc iespējas tuvāk bērna ādai un jāizvelk. Ja tiek izmantota speciālā pincete, ērci it kā izskrūvē no ādas pretēji pulksteņa rādītāja virzienam. Ja ērce ir ļoti maza, to var mēģināt noņemt ar nagu;
  • Ja ērces galva vai kāja paliek ādā, nevajag censties to izvilkt – pati pēc laika iznāks ārā;
  • Pēc ērces noņemšanas piesūkšanās vietu vislabāk apstrādāt ar dezinfekcijas šķīdumu, kas nesatur spirtu, jo spirts var kairināt bērna ādu;
  • Pieaugušais nomazgā rokas ar ūdeni un ziepēm.

“Ja tiek saspiests ērces vēders, palielinās iespēja, ka slimības izraisītāji var nokļūt cilvēka organismā,” skaidro Laura Kampare. Vecāki ar ērces noņemšanu arvien labāk tiek galā paši. Pagājušajā gadā siltajā sezonā Bērnu slimnīcā diennakts laikā tika noņemtas pat 10 ērces. Pēc palīdzības ērces noņemšanā 2021. gada maijā Bērnu slimnīcā vērsās 55 ģimenes, bet 2022. gada maijā – tikai sešas.

Pēc ērces piesūkšanās aptuveni mēnesi jānovēro bērna pašsajūta un regulāri jāapskata viņa āda. Ja parādās kāds no slimības simptomiem, nekavējoties jādodas pie ģimenes ārsta. Iespējamie simptomi, kas liecina par Laimas slimību: apsārtums (eritrēma) ērces piesūkšanās vai citā ķermeņa vietā, kas ir ne mazāks par pieciem milimetriem un parasti parādās mēneša laikā pēc ērces piesūkšanās. Citu simptomu agrīnā Laimas slimības izpausmes stadijā parasti nav. Ērču encefalīta gadījumā aptuveni divas nedēļas pēc ērces piesūkšanās iespējami gripai līdzīgi simptomi – galvassāpes, paaugstināta temperatūra līdz 38˚C, sāpes muskuļos. Dažos gadījumos mēdz būt slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā un caureja. Šie simptomi  parasti pāriet paši. Un tad vēl pēc aptuveni divām nedēļām sāk izpausties ērču encefalīta neiroloģiskie simptomi – galvassāpes, slikta dūša, apziņas traucējumi vai vēl citas smagākas neiroloģiskas pazīmes un simptomi. “Ja radušās aizdomas par iespējamu saslimšanu ar ērču encefalītu, ieteicams uzreiz doties uz tuvāko slimnīcu,” iesaka Zanda Pučuka, Bērnu slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļas vadītāja.

Lai ērce nepiesūktos, bērnam vēlams vilkt gaišas drēbes, uz kurām ērci vieglāk pamanīt. Staigājot pa zāli vai mežu, bērnam var uzvilkt gumijas zābakus, bikses ar cieši piegulošiem galiem vai arī bikšu galiem pa virsu uzvilkt zeķes, lai ērces netiek pie ādas. Ērces visbiežāk pieķeras apaviem vai apģērbam potīšu augstumā. Tāpat vasarā ieteicams bieži apskatīt bērna ādu.

2022. gadā bērni no 12 mēnešu līdz 18 gadu vecumam, kuru deklarētā dzīvesvieta ir Kuldīgas, Ventspils, Talsu vai Dienvidkurzemes novadā, var saņemt 100% valsts apmaksātu vakcināciju pret ērču encefalītu. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, šajos novados deklarēti 19 542 bērni. 2022. gadā turpinās arī bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu vakcinācija* (SPKC dati). Vakcīna pret ērču encefalītu ar valsts kompensāciju 50% apmērā ir pieejama visiem bērniem no 12 līdz 24 mēnešu vecumam. Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Dace Zavadska, infektoloģe, Bērnu slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja uzsver, ka vakcinācija pret ērču encefalītu svarīga ir visiem un jebkurā vecumā, kaut arī par to jāmaksā pašiem. Vakcināciju pret ērču encefalītu var veikt visu gadu un to var veikt vienlaikus ar citu vakcīnu ievadīšanu. Savukārt iekavētas vai nepabeigtas vakcinācijas gadījumā tā nekādā gadījumā nav jāsāk no jauna, bet gan ir jāturpina.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Soļo cauri vasarai skaistām pēdām!

Soļo cauri vasarai skaistām pēdām!

Lai pēdu āda būtu veselīga un maiga, par to jārūpējas katru dienu. Apimi pēdu krēms ar medu un ceļmallapas ekstraktu ir piemērots pēdu ādas kopšanai ikdienā.

Aktuālie piedāvājumi

Lai gaisa kondicionieris nekaitētu veselībai

Lai gaisa kondicionieris nekaitētu veselībai

Vasarās kondicionieri bieži tiek izmantoti ne tikai birojos, veikalos un automašīnās, bet arī mājās. Taču, lai neiedzīvotos veselības problēmās, pats svarīgākais – kondicionieri lietot pareizi! Par būtiskām lietām, kas noteikti jāņem vērā, stāsta LOR Klīnikas otolaringoloģe, profesore Ligija Ķīse.

Dziednieces Diānas Audras meditācija – Jāņu nakts veselības uzlabošanai

Dziednieces Diānas Audras meditācija – Jāņu nakts veselības uzlabošanai

Dziedniece, gaišreģe Diāna Audra iesaka meditāciju Jāņu nakts veselības uzlabošanai, ko var veikt no 20.06. līdz 23.06. katru nakti, jo tās ir spēka uzņemšanas naktis.

Video

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija (VM) kopā ar ekspertiem izstrādājusi mācību filmu pusaudžiem, kas skolotājiem palīdzēs darbā ar ņirgāšanās problemātikas risināšanu. Filmā ar praktiskām situāciju izspēlēm un eksperta komentāriem ir skaidrota ņirgāšanās būtība, pazīmes, sekas, kā arī piedāvāti rīcības principi gadījumos, kad pusaudži saskaras ar ņirgāšanās situācijām. 

Produktu testi

MARUSHA Skūšanās ziepes sausai ādai

MARUSHA Skūšanās ziepes sausai ādai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt skūšanās ziepes ar pantenolu, kakao sviestu un E vitamīnu sausai ādai.

APIMI Pēdu krēms ar medu un ceļmallapas ekstraktu

APIMI Pēdu krēms ar medu un ceļmallapas ekstraktu

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvā izmēģināt Pēdu krēmu ar medu un ceļmallapas ekstraktu.

Testa rezultāti: Ferabee – propolisa balzams no Apimi

Testa rezultāti: Ferabee – propolisa balzams no Apimi

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar "Apimi" piedāvāja izmēģināt Propolisa balzamu "Ferabee". Īpaši noderīgs tas būs pēc knišļu kodumiem, to izraisītajām niezošajām pumpām, vēja aprautām lūpām un iesnu gadījumos.

Testa rezultāti: HealthAid® Acidophilus – līdzsvarota Acidophilus un Bifidus pienskābo baktēriju kombinācija

Testa rezultāti: HealthAid® Acidophilus – līdzsvarota Acidophilus un Bifidus pienskābo baktēriju kombinācija

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt "HealthAid® Acidophilus" – uztura bagātinātāju ar līdzsvarotu Acidophilus un Bifidus pienskābo baktēriju kombināciju (60 kapsulas).

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dr. Mauriņa vēnu klīnikai 10 gadi: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dr. Mauriņa vēnu klīnikai 10 gadi: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Raidījums "Izstāsti Latvijai"  sveic savus ilgstošos partnerus DR. MAURIŅA KLĪNIKU 10 GADU JUBILEJĀ! Lai netrūkst ne darba, ne panākumu vēl daudzus gadus!

Cilmes šūnu banka: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Cilmes šūnu banka: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

SIA “Cilmes šūnu banka” ir “FamiCord Group” pārstāvis Latvijā kopš 2004. gada, kas ir lielākā cilmes šūnu banka Eiropā. Uzmanību, topošās māmiņas! Jūsu lēmums par nabassaites asins cilmes šūnu saglabāšanu ir ļoti svarīgs gaidāmā bērniņa dzīvē! Uzziniet vairāk, lai izdarītu pārdomātu izvēli!