medicine.lv skaitļos

Lietotāji online203
Aktīvie uzņēmumi12733
Nozares raksti1384
Ekspertu atbildes21050
Kas jāņem vērā, uzsākot diētu? Skaidro speciālisti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kas jāņem vērā, uzsākot diētu? Skaidro speciālisti

Freepik.com/ freepik
Foto: Freepik.com/ freepik

Janvāris, gada sākums un pavasara tuvošanās ir laiks, kad visbiežāk pievēršamies dažādām diētām un izmaiņām ikdienas uzturā. Taču vai darām to pareizi un pārdomāti? Kas jāņem vērā, ja tavs šī gada mērķis ir svara korekcija, un kādas kļūdas nepieļaut šajā procesā? Konsultē "BENU Aptiekas" piesaistītā eksperte, sertificēta uztura speciāliste Liene Sondore un farmaceite Zanda Ozoliņa.

Kas ietekmē mūsu svaru?

Piedzimstot mēs “pūrā” saņemam savu senču, vecāku mantojumu – izskatu, auguma garumu, matu, acu, ādas krāsu un, jā, arī auguma aprises, stāsta uztura speciāliste. Gēnu loma  gan nebūs 100% noteicošā, bet tomēr tas ir jāņem vērā.  Reizēm der paskatīties ģimenes albumos, lai saprastu, ka mēs tiecamies sasniegt neiespējamo. Ir vērtīgi saprast, kāds ir tieši tavs ķermeņa tips. Šo ķermeņa tipu jeb somatotipu teoriju pirmo reizi 20. gadsimta 40. gados izstrādāja amerikāņu zinātnieks Viljams Šeldons, iedalot cilvēku ķermeņus trīs tipos.  Mūsdienās, slaiduma atkarīgajā pasaulē, mēs nereti šo iedalījumu neņemam vērā, jo domājam, ka visiem ir jābūt pēc “mūsdienu standartiem”. Taču, piemēram, endomorfais tips var sevi “nomocīt” līdz spēku izsīkumam, bet vēlamo rezultātu negūt vai iegūt uz īsu brīdi.

Šeldona definētie somatotipi:

Ektomorfais (astēniskais) ir bez izteiktas  muskulatūras un zemādas tauku slāņa. Šie cilvēki būs slaidi un trausli. Šim tipam ir grūti pieņemties svarā, iespējams, viņu vairogdziedzeris strādā pārāk aktīvi un ir paātrināta vielmaiņa. Šī tipa pārstāvjus nereti tautā saucam par caurbirām.

Mezomorfais (normostēniskais) ir ar labi attīstītu muskulatūru un spēcīgiem locekļiem. Jau bez īpašas sportošanas viņiem ir labi attīstīts ķermenis, bet viņi var arī ātri iegūt lieko svaru, nesamērīgi izvēloties pārtikas produktus un dienas režīmu.

Endomorfais (hiperstēniskais) ir ar izteiktu zemādas tauku slāni, tendenci uz aptaukošanos, pēc skata apaļīgi. Šie cilvēki, pat ikdienā daudz neēdot, rada pretēju priekšstatu par saviem ēšanas paradumiem. Viņiem ir ļoti jācenšas sporta zālē, lai auguma aprisēs saskatītu muskuļus.

Taču jāņem vērā, ka svara pieaugumu vai samazināšanos ietekmē arī mūsu ikdienas dzīvesveids. Pat zinot savus  ķermeņa tipus, mēs nevaram snauduļot uz dīvāna! Cilvēki ir radīti kustībai. Ir ļoti svarīgs dienas režīms – miegs un atpūta, fizisko aktivitāšu un ēšanas regularitāte.

Pieņemšanos svarā var ietekmēt arī stress, vielmaiņas procesi, veselības stāvoklis, vecums un ikdienas paradumi. Tikai retais laimīgais dzīves laikā spēj saglabāt nemainīgu svaru, īpaši pēc menopauzes, andropauzes, uzsver uztura speciāliste. Turklāt mēs nereti neņemam vērā savas fizioloģiskās vajadzības uztura uzņemšanā un, vienkārši sakot, ēdam par daudz.

Ķermeņa masas indekss

Ķermeņa svara noteikšanai visbiežāk izmanto ķermeņa masas indeksu (ĶMI), kas ir vēlams robežās 18,5-24,9 (veselīgs svars), savukārt ĶMI virs 24,9 nozīmē lieko svaru un ĶMI virs 30  – aptaukošanos. ĶMI zem 18,5 ir mazs, kritisks svars. Šos aprēķinus var veikt katrs pats, taču ir jāatceras, ka cilvēku nevar ielikt vienā tabulā un ir jāņem vērā tauku un muskuļu masas attiecība. Mūsdienās ir daudz iespēju veikt ķermeņa masas bioimpedanci, kā arī dažādus testus pie speciālistiem, lai noteiktu tieši tev vēlamo svaru, iesaka uztura speciāliste.

Diētas un uztura nozīme

Foto: Freepik.com/ master1305

Jau no mazotnes būtu vēlams iemācīties ēst veselīgi un atrast sev piemērotāko ēšanas veidu, jo uzturam ir liela loma veselības saglabāšanā, uzsver uztura speciāliste. Mūsdienās mēs ļoti sasaistām veselīgu uzturu ar ideālu svaru. Ir labi jāēd, lai mums nekas nesāpētu, lai mēs labi izskatītos, būtu veselīga vēdera izeja. Ēdot pilnvērtīgi, saņemsim visas nepieciešamās uzturvielas, vitamīnus, minerālvielas, antioksidantus, mums būs pietiekama enerģija un varēsim pilnvērtīgi dzīvot.

Taču jāņem vērā, ka vienas visiem piemērotas diētas un ēšanas plāna nav.  Labs ēšanas  plāns ir katru dienu censties savā uzturā iekļaut nepieciešamās uzturvielas – olbaltumvielas, ogļhidrātus, veselīgos taukus.

Olbaltumvielas ir mūsu “būvmateriāls”, un ikdienā būtu jāuzņem 0,8-1,1 grami uz kilogramu, tas nozīmē vidēji 60-80 gramus olbaltumvielu. No uzņemtajām olbaltumvielām lielā mērā būs atkarīga mūsu pašsajūta, veselība un arī kāre pēc saldumiem. Olbaltumus pamatā varam uzņemt ar dzīvnieku un augu valsts produktiem. Mūsdienu uztura rekomendācijas iesaka lielāko daļu olbaltumvielu uzņemt ar augu valsts olbaltumvielām, liesiem vājpiena produktiem, balto gaļu, reizēm medījumu, upju un jūras zivīm. Tāpat katrā ēdienreizē iekļauj labas kvalitātes taukvielas un pilngraudu produktus.

Laba diēta jeb ēšanas plāns katram ir individuāls – tāds, kas palīdz justies labi un sniedz sāta  sajūtu. Jāatceras, ka mūsu pašsajūtu lielā mērā ietekmē arī stress un neizgulēšanās. Uz šiem faktoriem vispirms reaģē kuņģa un zarnu trakts, āda, sāp galva, rodas nogurums.

Nē – nepārdomātām diētām!

Foto: Freepik.com/ yanalya

Diemžēl visbiežāk diētas tiek ievērotas “kampaņveidīgi” – kādu konkrētu laika periodu, atturoties no konkrētiem produktiem un ievērojot  kādu noteiktu ēšanas plānu. Šobrīd modē ir dažādi izaicinājumi, kampaņas, un tās ir plaši pieejamas tīmekļa vidē. Daudzi cilvēki, pieņemot šos izaicinājumus, neuzdod sev jautājumu – kas būs pēc kampaņas beigām? Labi, ja tā cilvēki iemācās tiešām ēst veselīgāk, gatavot mājā, taču diemžēl nereti daudzi iegūst tā saukto “jo-jo efektu”, kad pāris kilogrami tiek zaudēti un pēc dalības izaicinājumā ātri tiek atgūti atpakaļ. Protams, ir atrodamas arī kvalitatīvas programmas, taču pārsvarā dažādus “ātros plānus” izstrādā cilvēki bez medicīnas izglītības, vadoties no savas pieredzes, tādējādi bieži vien nepamatoti no uztura tiek izslēgti pilnvērtīgi produkti,  cilvēki tiek maldināti ar uztura nepanesamību, dažādām alerģijām. Lielākā kļūda ir nedarīt neko vai krist pārmērībās, izslēdzot vērtīgus, kvalitatīvus produktus no ēdienkartes, cerot uz brīnumu, uzsver uztura speciāliste.

Ja tev nav labi ēšanas ieradumi, sāc katru dienu ēst  dārzeņus – ieteicamais daudzums ir 500 grami  dienā, bet sākt var, piemēram, ar 100-200 gramiem svaigu sakņu salātu. Nepērc katru dienu bulciņas un nepieliec cukuru pie kafijas! Sāc ar mazumiņu! Vislabāk dodies pie speciālista, lai saskaņotu savu ēšanas plānu, kā arī nodod analīzes, aizej pie uztura speciālista, gastroenterologa un citiem speciālistiem, ja tev rodas kādi jautājumi vai sūdzības.

Farmaceita padoms

Foto: Freepik.com/ xb100

Farmaceite stāsta, ka svara koriģēšanas laikā svarīgi ir B grupas vitamīni, jo tiem ir būtiska loma metabolisma procesā. B12 piedalās olbaltumvielu un tauku metabolismā, B6 palīdz metabolizēt olbaltumvielas, savukārt B1 palīdz metabolizēt taukus, olbaltumvielas un ogļhidrātus. Liela nozīme ir arī D vitamīnam, jo pētījumos pierādīts, ka tiem respondentiem, kam ir palielināts svars, ir zemāks D vitamīna līmenis organismā. Kalcija patēriņš kopā ar D vitamīnu palīdz labāk samazināt svaru. Savukārt dzelzs nodrošina skābekļa apmaiņu organismā, kā arī piedalās tā attīstībā un vielmaiņā. Tikmēr magnijs ir būtisks vielmaiņas un enerģijas ražošanai.

Svara samazināšanas procesā var palīdzēt garšvielu pievienošana ēdienam – tās var veicināt svara samazināšanas procesu, kā arī padarīt ēdiena garšu bagātāku, tādējādi mazinot vēlmi pēc papildu uzkodām. Te var noderēt kajēnas pipari, ingvers, oregano, žeņšeņs, kurkuma, melnie pipari, kanēlis, ķimenes, kardamons, rozmarīns. Savukārt no augiem svara samazināšanas īpašības piemīt pienenei. No uztura bagātinātajiem talkā var nākt konjugētā linolskābe, hroms, zaļās tējas un zaļās kafijas ekstrakti, guarana sveķi un rūgto apelsīnu saturošie preparāti.

Savukārt vēlmi pēc saldumiem palīdzēs mazināt ogas vai augļi, melnā šokolāde vai tā sauktie veselīgie batoniņi, čia un sezama sēklas, jogurts, smūtiji, avokado, pistācijas, arī pupiņas un lēcas, olīvas, kā arī dārzeņi. Samazināt saldumu patēriņu ikdienā var palīdzēt arī regulāra šķidruma uzņemšana, veselīgs uzturs un stresa mazināšana. No uztura bagātinātajiem var noderēt spirulīna, kas ir labs olbaltumvielu avots.

Organisma sakārtošanai, piemēram, ēšanas režīma maiņas laikā, no zāļu tējām ieteicama zaļā tēja, kas ir bagāta ar antioksidantiem, arī piparmētras un kumelītes tējas, kas uzmundrina un palīdz gremošanai. Tikmēr mežrozīšu augļi satur daudz C vitamīna, kas novērš detoksikācijas blakusparādību – galvassāpes, bet citronzāle, sarkanais āboliņš un ingvers uzlabo gremošanu.

Atceries, ka gan garšvielas, gan uztura bagātinātāji un ārstniecības augi ir jālieto ar mēru un jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu!

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Veselīgs uzturs":

Uzņēmumi nozarē "Veselīgs uzturs"

Fitosan Plus, SIA

Fitosan Plus, SIA

Medicīnas centrs Jelgavā "Fitosan Plus" dibināts jau 1994.gadā. Laika gaitā esam izveidojuši dienas stacionāru un rehabilitācijas centru, kur fizioterapeiti, ergoterapeiti, uztura speciālists un masieri veic dažādas ārstnieciskās procedūras un profilakses pasākumus bērniem un pieaugušajiem. Labākie speciālisti Jelgavā piedāvā mākslas un mūzikas terapiju, lai mazinātu autisma radītos traucējumus, hiperaktivitāti, uzvedības traucējumus, veicinātu runas attīstību un atmiņas uzlabošanu. Piedāvājam arī audiologopēdu un mākslas terapeitu. Zīdaiņiem izveidotas terapijas zāles, kur kvalificēti fizioterapeiti veic zīdaiņu masāžu un bobata terapiju. Veselības centrs ērti pieejams pacientiem ar funkcionāliem traucējumiem un invalīdiem. Sertificēti ārsti un speciālisti sniegs rehabilitācijas pakalpojumus visiem, kas vēlas uzlabot un saglabāt savu veselību. Ārstniecības iestādes kods 090065207.

Nedēļas tēma

Alerģiju ir iespējams ārstēt!

Alerģiju ir iespējams ārstēt!

Alerģija ir pastiprināta cilvēka imūnsistēmas atbilde uz noteiktām vielām (alergēniem), piemēram, ziedputekšņiem, mājas putekļu ērcītēm, pelējumiem vai dzīvnieku blaugznām. Par to, kas ir alerģija, un tās ārstēšanas veidiem stāsta LOR Klīnikas alergoloģe Dace Kārkliņa.

Aktuālie piedāvājumi

Kāpēc rodas strijas, un kā tās kopt?

Kāpēc rodas strijas, un kā tās kopt?

Ikvienam var veidoties strijas neatkarīgi no vecuma un dzimuma, un tās var rasties dažādās ķermeņa daļās. Uzzināsim, kas ir galvenie iemesli, kāpēc rodas strijas, un noskaidrosim to, kā strijas ārstēt.

Zambroza no Natures Sunshine Products

Zambroza no Natures Sunshine Products

Zambroza ir unikāls, dabīgs dzēriens, bez mākslīgām krāsvielām, konservantiem un aromatizētājiem. Dzēriens Zambroza ir bezalkoholisks produkts ne tikai ar izcilu garšu, bet arī ar neticamu spēju neitralizēt brīvos radikāļus cilvēka organismā.

Video

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija (VM) kopā ar ekspertiem izstrādājusi mācību filmu pusaudžiem, kas skolotājiem palīdzēs darbā ar ņirgāšanās problemātikas risināšanu. Filmā ar praktiskām situāciju izspēlēm un eksperta komentāriem ir skaidrota ņirgāšanās būtība, pazīmes, sekas, kā arī piedāvāti rīcības principi gadījumos, kad pusaudži saskaras ar ņirgāšanās situācijām. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Eliksīrs REDZEI

Testa rezultāti: Eliksīrs REDZEI

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “GiLine for life” piedāvāja testēt Eliksīru REDZEI – uztura bagātinātāju ar augu ekstraktiem (250 ml).

HealthAid® Acidophilus – līdzsvarota Acidophilus un Bifidus pienskābo baktēriju kombinācija

HealthAid® Acidophilus – līdzsvarota Acidophilus un Bifidus pienskābo baktēriju kombinācija

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvā testēt "HealthAid® Acidophilus" – uztura bagātinātāju ar līdzsvarotu Acidophilus un Bifidus pienskābo baktēriju kombināciju.

Ferabee – propolisa balzams no Apimi

Ferabee – propolisa balzams no Apimi

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar "Apimi" piedāvā izmēģināt Propolisa balzamu "Ferabee". Īpaši noderīgs tas būs pēc knišļu kodumiem, to izraisītajām niezošajām pumpām, vēja aprautām lūpām un iesnu gadījumos.

Testa rezultāti: 100% IRBENĀJA PULVERIS kapsulās pareizai vielmaiņai un aktīvai imunitātei

Testa rezultāti: 100% IRBENĀJA PULVERIS kapsulās pareizai vielmaiņai un aktīvai imunitātei

Februārī Medicine.lv sadarbībā ar „BestBerry” piedāvāja testēt 100% Irbenāja pulveri kapsulās pareizai vielmaiņai un aktīvai imunitātei.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Sievietes veselības klīnika AS “Latvijas Jūras medicīnas centrs”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Sievietes veselības klīnika AS “Latvijas Jūras medicīnas centrs”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas Jūras medicīnas centrs ir piemērotākā vieta, kur rūpēties par savu veselību un uzlabot savu dzīves kvalitāti. Šī ir lielākā privātā ārstniecības iestāde Latvijā, kur augsti kvalificēti ārsti ar visjaunākajām medicīnas iekārtām spēj nodrošināt kvalitatīvu un efektīvu visu nepieciešamo veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu vienuviet.

SIA "GenEra": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

SIA

SIA „GenEra” - akreditēta klīniski diagnostiska laboratorija, kas specializējusies DNS izmeklējumos. Laboratorija jau 20 gadus specializējas molekulārās ģenētikas jeb DNS testēšanas jomā. Uzņēmuma misija ir palīdzēt uzlabot dzīves kvalitāti ar zināšanām, ko sniedz ģenētiskā informācija.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Darba laiks

 • P.800-2000
 • O.800-2000
 • T.800-2000
 • C.800-2000
 • P.800-2000
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 50003265661
 2. LV50003265661
 3. "SEB banka", Jelgavas filiāle
 4. LV35UNLA0008002467098
 5. 14.09.1995
 6. Jelgava, Pērnavas iela 4F, LV-3004

Apraksts

Medicīnas centrs Jelgavā "Fitosan Plus" dibināts jau 1994.gadā. Laika gaitā esam izveidojuši dienas stacionāru un rehabilitācijas centru, kur fizioterapeiti, ergoterapeiti, uztura speciālists un masieri veic dažādas ārstnieciskās procedūras un profilakses pasākumus bērniem un pieaugušajiem. Labākie speciālisti Jelgavā piedāvā mākslas un mūzikas terapiju, lai mazinātu autisma radītos traucējumus, hiperaktivitāti, uzvedības traucējumus, veicinātu runas attīstību un atmiņas uzlabošanu. Piedāvājam arī audiologopēdu un mākslas terapeitu. Zīdaiņiem izveidotas terapijas zāles, kur kvalificēti fizioterapeiti veic zīdaiņu masāžu un bobata terapiju. Veselības centrs ērti pieejams pacientiem ar funkcionāliem traucējumiem un invalīdiem. Sertificēti ārsti un speciālisti sniegs rehabilitācijas pakalpojumus visiem, kas vēlas uzlabot un saglabāt savu veselību. Ārstniecības iestādes kods 090065207. 
Vairāk

Atslēgvārdi

Rehabilitācijas klīnika.
Rehabilitācija, rehabilitācija Jelgavā, rehabilitologs, rehabilitācijas pakalpojumi,
rehabilitācija bērniem, fizioterapija, fizioterapeits, fizioterapeits Jelgavā,
fizioterapeite, labs fizioterapeits, labs fizioterapeits Jelgavā,
bērnu fizioterapeits, ārstnieciskā vingrošana, ārstnieciskā vingrošana Jelgavā,
stājas korekcija, ārstnieciskā vingrošana mugurai, vingrojumi mugurai,
muguras vingrinājumi, muguras sāpes, vingrojumi pret muguras sāpēm,
vingrojumi muguras sāpēm, pēcoperāciju vingrojumi, fizikālā terapija,
gaismas terapija, elektroforēze, dobumu elektroforēze, ultraskaņas terapija,
fizikālās terapijas procedūras, magnetoterapija, elektroterapija,
magnetolāzera terapija, sinusoidāli modulētās strāvas, fonoforēze,
inhalācijas, klepus ārstēšana, pret klepu, inhalācijas pret klepu,
induktotermija, īsviļņu terapija, darsonvalizācija, DENS, Parafīna aplikācijas,
ozekerīta aplikācijas, parafīns, parafīna terapija, ergoterapija,
ergoterapija Jelgavā, ergoterapeits, masāža Jelgavā, masāžas Jelgavā,
masāža Jelgava, masāža, masāžas, klasiskā masāža, galvas masāža,
muguras masāža, relaksējoša masāža, pēdu masāža, podometrija,
podoloģija, podologs, masāža zīdaiņiem, zīdainim, zīdaiņu masāža,
zīdaiņa masāža, masāža bērniem, ārstnieciskā masāža, ārstnieciskā
muguras masāža, ārstnieciskās masāžas, bobata zīdaiņiem,
bobata terapijas, bobat terapija, bobata, bobata vingrošana zīdaiņiem,
bobata terapija, bobata terapija Jelgavā, bobata vingrošana, nodarbības
bērniem no 1 gada vecuma, bobata metode, mugurkaula deformācijas profilakse,
veselīgs uzturs, uztura speciālists, uztura speciālisti, uztura
speciālista konsultācija, dietologs, dietologs Jelgavā, diēta,
diētas, uzturs, pareizs uzturs, sabalansēts uzturs, dietologa konsultācija,
veselīgs uzturs bērniem, bērniem, audiologopēds, audiologopēds Jelgavā,
audiologopēdija, mākslas terapeits, mākslas terapija, mūzikas terapeits,
mūzikas terapija, mūzikas terapija bērniem, mākslu terapija,
autisms terapija, runas attīstība, dūņas, dūņu aplikācijas,
ultravioletā apstarošana, injekcijas, injekcija, Jelgava, Fitosan plus,
medicīnas centrs, medicīnas centrs Jelgavā, medicīnas pakalpojumi,
dienas stacionārs, dienas stacionārs Jelgavā, bērniem valsts apmaksātie pakalpojumi,
apmaksātie pakalpojumi pēc ģimenes ārsta nosūtījuma, valsts
apmaksātie pakalpojumi bērniem, audiologopēds, mākslas terapeits.

Vairāk

Foto 11

Fizioterapeits, bērnu fizioterapeits
Ārstnieciskā vingrošana, vingrošana Jelgavā
Bobata vingrošana zīdaiņiem, bobata terapija
Medicīnas centrs, rehabilitācijas pakalpojumi
Dienas stacionārs, dietologs, podologs
Pēcoperāciju vingrojumi, vingrojumi muguras sāpēm
Terapija bērniem, zīdaiņu vingrošana
Mūzikas terapija, mūzikas terapeits, mākslas terapija, audiologopēds
Bobata metode, veselīgs uzturs bērniem
Nodarbības bērniem no 1 gada vecuma
Masieris, masāža, ārstnieciskā masāža

Mājas lapa internetā