medicine.lv skaitļos

Lietotāji online350
Aktīvie uzņēmumi12200
Nozares raksti1447
Ekspertu atbildes21477
Kas jāievēro, lai pirtī iešana nekaitētu veselībai? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kas jāievēro, lai pirtī iešana nekaitētu veselībai?

Freepik.com/ gpointstudio
Foto: Freepik.com/ gpointstudio

Mūsdienu cilvēks dzīvo materiālā pasaulē, tāpēc ikdienas steigā un rutīnā pirts ir tā, kas spēj palīdzēt sakārtot gan mūsu fizisko, gan garīgo ķermeni, radot līdzsvaru starp tiem. Kāda ir pirts rituālu būtība, kas jāievēro, lai pirtī iešana nekaitētu veselībai, un kādas ir izplatītākās pirtošanās kļūdas, stāsta "BENU Aptiekas" piesaistītais eksperts, sertificēts pirtnieks ar vairāk nekā 20 gadu pieredzi Jānis Šalms un klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Pirts veselībai un labsajūtai

Eksperts uzsver, ka pirts ir nopietna fiziskā slodze, tāpēc arī pirtī viss jādara mierīgi un ar mēru. Ja tiek ievēroti daži būtiski priekšnosacījumi, pirts rituāls var kļūt par veidu, kā atslābināties, aizmirst ikdienas stresu, attīrīties un izdzīvot īpašu sajūtu baudījumu. Latviešu pirti ierasti kurina no 60 līdz 80° C karstu – šī temperatūra nenodara kaitējumu ādai un gars pēršanās procesā nepaliek par sausu. Pirtnieks atzīmē, ka tādu temperatūru un kontrastu, kādu mēs iegūstam, ejot pirtī, nav iespējams sastapt nekur dabā. Pirms došanās sakarsētā pirtī, vienmēr ir ieteicams iesildīties, savukārt pēc pirts – atsildīties, jo tradicionālais pirts rituāls ir trīs līdz četras stundas ilgs. 

Iesildīšanās sevī ietver sasildīšanos, noskrubēšanos un nomazgāšanos, jo pēršanās ir jāveic, kad ķermenis ir tīrs, lai caur ādu spētu izvadīt organismā uzkrātos sārmus. Tajā pašā laikā tiek veikta arī vieglu kustību masāža, lai iekustinātu svarīgus organisma procesus – cirkulāciju un vielmaiņu. Pēc pirts rituāla notiek “lidināšana” jeb process, kurā tiek izmainīts cilvēka apziņas stāvoklis, piemēram, pēc karstuma iebrienot aukstā peldētavā, ļaujot cilvēkam pilnībā atbrīvoties. Pirtnieks stāsta, ka pēc “lidināšanas” viņš cilvēkus ieved atpakaļ pērtuvē, uzmet vieglu garu un pilnīgā klusuma, nosegtu ar augiem, cilvēku atstāj atslābināties vismaz piecas minūtes. Tikai pēc šī procesa cilvēks tiek izvests priekštelpā sasegts un tiek dots brīdis atpūtai un atdzišanai.

Izplatītākās pirtošanās kļūdas

Foto: Freepik.com/ freepik

Nereti cilvēki pirts procesu neizbauda un pieļauj kļūdas, kuras var atstāt iespaidu gan uz pašsajūtu, gan sabojāt priekšstatu par pirts būtību.

 1. Konsultējies ar ārstu! Ja radušās veselības problēmas, piemēram, zināms, ka ir sirds un asinsvadu slimības, vai, ja iestājusies grūtniecība, pirms došanās pirtī noteikti vajadzētu konsultēties ar ārstu un nebūt pārgalvīgiem!
 2. Iesildies un atsildies! Lai spētu procesu izbaudīt un pirts nesagādātu veselības problēmas, ir būtiski gan sagatavoties, gan pareizi atsildīties. Atsildīšanās process ir ļoti svarīgs, lai pēc pirts nesāpētu galva.
 3. Izbaudi pirts procesu, bet galvenais – ar mēru! Nereti cilvēki pirts procesu sasteidz, neizbaudot visu, ko tas piedāvā, un sagādājot stresu savam ķermenim. Pirts laikā iespējams izmantot arī skrubjus, ēteriskās eļļas un mālus, kas var palīdzēt izbaudīt šo procesu vēl vairāk.
 4. Nepārēdies un nelieto alkoholu pirms došanās pirtī! Došanās pirtī ar pilnu vēderu neļaus ķermenim pilnībā atbrīvoties, jo tas būs aizņemts ar ēdiena pārstrādes un sagremošanas procesu.
 5. Pirtī nedrīkst sēdēt! Pirtī ir jāguļ uz lāvas, jo galvai jābūt zemāk par kājām. Pirts procesa pamatā ir teiciens – “Dzesē galvu, sildi kājas!”. Ejot pirtī, ieteicams vilkt pirts cepuri, kas ir gatavota no filca materiāla, lai pirts rituāla laikā galva nepārkarstu.

Pirts slotiņu nozīme

Pirtī var doties cauru gadu, taču īpašu noskaņu rada tieši gadskārtu pirtis. Pirts slotiņa pirts rituāla laikā slauka nost visu, kas uz ādas ir lieks, jo dušā ne vienmēr ir iespējams attīrīt visu ķermeni. Pirts slotiņas veidošana ir ļoti atbildīgs un laikietilpīgs darbs. Pirtnieks atklāj, ka vienam cilvēkam pirts rituāla laikā var tikt izmantotas līdz pat 12 slotiņas.

Pirtnieks uzskata, ka teiciens '’Vīri kā ozoli, meitas kā liepas!” piestāv arī pirts slotiņu izvēlē – vīriem īpaši vērtīgas ir ozolkoka slotiņas, jo tās simbolizē spēku un vīrišķību, savukārt sievietēm labāk derēs liepu koka slotiņas, lai apdāvinātu sievieti ar maigumu un sievišķīgumu. Taču tas nenozīmē, ka katra dzimuma pārstāvim būtu jāperas tikai ar šo koku zaru slotiņām. Mūsos iekšā dzīvo gan vīrišķā, gan sievišķā enerģija, tāpēc slotās parasti tiek izmantoti dažādu augu salikumi. Pirts slotiņas sastāvs lielā mērā atkarīgs no tā, kādam nolūkam tā ir paredzēta – attīrīšanai, aizsardzībai, uzmundrināšanai vai citam. Tā, piemēram, bērzs ir neitrāls augs, tāpēc to var izmantot abiem dzimumiem. Savukārt no kļavas zariem tiek darinātas lieliskas izsildošās slotas, arī kļavas lapu čaukstoņai ir nozīme, jo tas atgādina naudas grabēšanu, kas liek justies turīgākam. Vībotnes, vērmeles, apses – šie ir rūgtie augi, kas attīra ķermeni. Arī pīlādži, biškrēsliņi, balzamkārkls ir iecienīti pirts slotu gatavošanai.

Farmaceita padoms

Farmaceite stāsta – pirts ir lielisks veids, kā stiprināt organismu un relaksēties no ikdienas steigas un rūpēm. Ejot pirtī, notiek pastiprināta svīšana, tiek zaudēts šķidrums, tādēļ tas ir jāatjauno. Slāpju mazināšanai der ūdens, sulas, morsi un zāļu tējas, taču nav ieteicami auksti dzērieni. Pirts zāļu tējas pagatavošanai derēs augi, kas piemēroti ikdienas lietošanai, kā arī augi ar sviedrējošu, organismu stiprinošu un nomierinošu darbību. Par tieši jums piemērotāko zāļu tējas izvēli un lietošanu vislabāk konsultēties ar ārstu vai farmaceitu.

Tējas var lietot gan pirms, gan pēc pirts, arī pēršanās laikā. Silta tēja pirms pirts palīdz sagatavoties pirts siltumam, relaksēties. Pirts sākumā parasti iesaka sviedrējošas tējas – liepziedu, vīgriezes ziedu, aveņu lapu, savukārt pēc pirts – tējas ar organismu stiprinošām īpašībām, kas bagātas ar vitamīniem, piemēram, upenes, pīlādža un rožu augļu tējas. Pirts tēju sastāvā izmanto kumelītes ziedus, ugunspuķes lakstus, raudenes lakstus, liepu ziedus, asinszāļu lakstus, bērzu lapas, upeņu lapas un augļus, aveņu lapas, melisas lapas, vīgriezes ziedus, pelašķa lakstus. Ir nopērkami jau gatavi šo augu maisījumi. Ārstniecības augus izmanto arī pirts rituālos ķermenim, sejai un matiem, kā arī aromterapijai.

Pirts slotiņām izmanto ne tikai zaru slotiņas no ozola, liepas, kļavas un bērza, bet var izmantot arī ārstniecības augu slotiņas no vībotnēm, vērmelēm, kumelītēm, ugunspuķes, vīgriezes, nātres, melisas un citiem augiem. Piemēram, melisa palīdz mazināt nogurumu un nomierina, kumelītes gan nomierina, gan ir ieteicamas ādas veselībai un kopšanai. Arī ugunspuķe noder ādas veselībai, savukārt vīgrieze – relaksācijai un labam miegam.

Arī veseliem cilvēkiem jābūt piesardzīgiem, ejot pirtī, un ar karstumu jāsarod pakāpeniski. Jāseko līdzi asinsspiediena, pulsa, elpošanas ritma un pašsajūtas izmaiņām. Jāiztiek bez pārmērībām! Kā arī jāatceras, ka pirts laikā alkohola lietošana nav ieteicama! Lai sev nekaitētu, saslimšanu gadījumā, pirms doties uz pirti, ir jākonsultējas ar ārstu – vai pirts apmeklējums ir atļauts.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Pirtis, saunas":

Uzņēmumi nozarē "Pirtis, saunas"

Pigu Latvia, SIA, Interneta veikals 220.lv

Pigu Latvia, SIA, Interneta veikals 220.lv

Interneta veikals 220.lv piedāvā ikvienam plašu izvēli mēbelēm, mājas un remonta precēm, dārza piederumiem. Kvalitatīvas bildes, detalizēti apraksti un klientu atstātās atsauksmes palīdzēs pieņemt lēmumu. Nodrošinām ērtu pasūtījumu piegādi visā Latvijas teritorijā. Uzticami ražotāji, izdevīgas cenas un 24/7 palīdzība pa telefonu.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Jebkuram veselības aprūpes uzņēmumam vai ārstu praksei vieglāk komunicēt ar saviem pacientiem, izveidojot tīmekļa vietni. Pastāstīsim, kādai tai jābūt, lai pēc iespējas ātrāk jūs atrastu ne vien klienti, kuri jau zina par jums, bet arī tie, kuri meklētājprogrammās ieraksta noteiktus atslēgvārdus.

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Slikts miegs un neizgulēšanās rada nogurumu, pazemina produktivitāti un paaugstina slimību risku, kā arī paātrina ādas novecošanās procesus. Noskaidrosim, kas ir melatonīns un kā tas var palīdzēt atrisināt miega problēmas! 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt ādu atjaunojošu izsmidzināmo līdzekli CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST.

"BestBerry Skincare" ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar "BestBerry" piedāvā testēt "BestBerry Skincare" kosmētiku ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai.

Testa rezultāti: "Vegan Fox" kafijas skrubis ķermenim

Testa rezultāti:

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Amber Cosmetics" piedāvāja testēt "Vegan Fox" kafijas skrubi ķermenim.

"Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksi gremošanas sistēmai

Novembrī, decembrī un janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas tēja" piedāvā izmēģināt "Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksu gremošanas sistēmai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Unifarma Herbals": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

UNIFARMA HERBALS – tradicionāli un dabiski produkti jūsu veselībai! Mūsdienu pasaulē skaistums un labsajūta ir būtiskas sastāvdaļas. Skaistums, tā ir iekšēja sajūta, kas ir jūsu labākais pārliecības avots. Jūs esat savas iekšējās pasaules veidotājs un, ietekmējot savu iekšējo pasauli, jūs ietekmēsiet arī apkārtējo.

 

AS "Sirowa Rīga": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

AS

AS "Sirowa Rīga", kas ir lielākais profesionālās matu kosmētikas vairumtirgotājs, pārstāv tādus pasaulē zināmus zīmolus kā "Wella Professionals", "Kadus Professional", "Nioxin", "Sebastian Professional" un "System Professional".

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Pigu Latvia, SIA, Interneta veikals 220.lv

Pigu Latvia, SIA, Interneta veikals 220.lv

Kontakti

 1. +371 25220220
 2. +371 67244220
 3. P.O.T.C.P.(9.00-19.00 ) S.( 10.00-17.00 ) Sv.( 10.00-15.00)
 4. https://www.220.lv/lv
 5. P.O.T.C.P.(10.00-19.00) S.(10.00-17.00) Sv.(10.00-15.00)
 6. palidziba@220.lv
 7. info@220.lv
 8. P.O.T.C.P.S.(9.00-20.00) Sv.(9.00-18.00)
 9. P.O.T.C.P.S.Sv.(10.00-22.00)

Darba laiks

 • P.1000-2100
 • O.1000-2100
 • T.1000-2100
 • C.1000-2100
 • P.1000-2100
 • S.1000-2100
 • Sv.1000-2100

Juridiskie dati

 1. 43603025092
 2. LV43603025092
 3. 17.11.2005
 4. Maskavas iela 257, Rīga, LV-1019
 5. 2021

Apraksts

Interneta veikals 220.lv piedāvā ikvienam plašu izvēli mēbelēm, mājas un remonta precēm, dārza piederumiem. Kvalitatīvas bildes, detalizēti apraksti un klientu atstātās atsauksmes palīdzēs pieņemt lēmumu. Nodrošinām ērtu pasūtījumu piegādi visā Latvijas teritorijā. Uzticami ražotāji, izdevīgas cenas un 24/7 palīdzība pa telefonu.

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Rotaļlietas, bērnu preces, Bērnu aprūpe, Rotaļlietas zēniem, meitenēm, zīdaiņiem, Preces skolai, Rotaļlietas un spēles no 3 gadiem, Bērnu izklaidei ārā, Apģērbs, apavi bērniem un zīdaiņiem, Rotaļlietas bērniem līdz 3 gadiem, Bērnu istaba, ballītes piederumi, grāmatas, Spēles bērniem, Populāru zīmolu preces, Mēbeles un interjers, Viesistabas mēbeles, Guļamistabas mēbeles, Biroja mēbeles, Virtuves mēbeles, Bērnu mēbeles, Dārza mēbeles, Paklāji un kājslauķi, Apgaismojums, Rullo žalūzijas, aizkari, karnīzes, Priekšnama mēbeles, Interjers, Vannas istabas mēbeles, Spoguļi, Mēbeļu furnitūra, Dekoratīvie akmeņi, Premium mēbeles, Black Red White mēbeles, Gultas veļa, segas, spilveni, Smaržas, kosmētika, Smaržas, Higiēnas preces, Matu kopšanas līdzekļi, Sejas kopšanas līdzekļi, Dekoratīvā kosmētika, Ķermeņa kosmētika, Kosmētika, Populārākās smaržas, Populārākā kosmētika, Mobilie telefoni, planšetdatori, Foto, Mobilie telefoni un aksesuāri, Viedpulksteņi un fitnesa aproces, Fotokameras un piederumi, Smart ierīces un piederumi, Videokameras un piederumi, MP3 atskaņotāji un diktofoni, Termokameras, Teleskopi un mikroskopi, Binokļi, Digitālie foto rāmji, Stacionārie telefoni, Viedtālruņi, Auto audio tehnika, Planšetdatori, e-grāmatu lasītāji un piederumi, Auto GPS, Mobilo telefonu zīmoli, Populārākie telefonu modeļi, Datortehnika, Perifērijas ierīces, Portatīvie datori, somas, Gaming datori, aksesuāri, Planšetdatori, e-grāmatu lasītāji un piederumi, Monitori un monitoru statīvi, Datoru komponentes, Biroja tehnika un piederumi, Ārējie datu nesēji, Droni, Tīkla iekārtas, Datortehnikas piederumi, Stacionārie datori, Programmatūra, Atvērtā koda elektronika, Komplektējamie portatīvie datori, Valūtas detektori, Dārza preces, Dārza tehnika, Mājiņas/novietnes malkai un instrumentiem, Dārza instrumenti, Motorzāģi, Līdzekļi pret kaitēkļiem un insektiem, Komposta kastes un āra konteineri, Siltumnīcas, Āra apgaismojums, Laistīšanas sistēmas, Ziedu statīvi, puķu podu turētāji, Līdzekļi pret odiem, ērcēm, Puķu podi, šķīvji, Mēslojumi, Dārza dekori, Mikroorganismi, baktērijas, Dārza baseinu un strūklaku aprīkojums, Sēklas, Mulča, dekoratīvie apmetumi, Grunts, zeme, kūdra, komposts, Āra baseini, Batuti, Dārza mēbeles, Apģērbi un apavi dārza darbiem, Grili, mangali, kūpinātavas, Zoo preces, Suņiem, Kaķiem, Grauzējiem, Putniem, Zivīm, Mājlopiem, Eksotiskajiem dzīvniekiem, Gudrā māja, Gudrā sadzīves tehnika mājai, Viedās mājas drošība, Viedais apgaismojums un elektropreces, Gudrās rotaļlietas, Viedierīces, Gudrā dārzkopība, Kolekcijas, Pārtikas preces, Bakaleja, Dzērieni, Gaļa, zivis, Piena produkti, Gatavā kulinārija, Vitamīni un uztura bagātinātāji, Augu izcelsmes produkti, Bio pārtika, Preces birojam, skolai, radošiem darbiem, Preces rokdarbiem, Biznesa dāvanas, Penāļi, Somas, mugursomas, maciņi, Kārtridži, Datortehnikas tīrīšanas līdzekļi, Kafijas automāti un kafija, Mēbeles skolai, birojam, Gleznošanas piederumi, Interaktīvās tāfeles, Kancelejas preces, Klades, papīrs, Rakstāmpiederumi, Mācību grāmatas, Aploksnes, pastkartes, Informatīvās zīmes, TV un Sadzīves tehnika, Saimniecībai, Skaistumam, Mazā sadzīves tehnika virtuvei, Televizori un piederumi, Lielā sadzīves tehnika virtuvei, Apģērba kopšanas tehnika, Ledusskapji un saldētavas, Video un audio tehnika, Veļas mašīnas, Sadzīves tehnikas piederumi, Veļas žāvētāji, Klimata kontrole, Spēļu aksesuāri, spēles, Vispopulārākie sadzīves tehnikas zīmoli, Sports, tūrisms un atpūta, Trenažieri, Velosipēdi, skrejriteņi, skrituļslidas, skrituļdēļi, Brīvais laiks un atpūta, Sporta preces, Tūrisma preces, Ziemas sports, Radoša atpūta, Sporta apģērbs un apavi, Sporta uzturs, preparāti, funkcionālā pārtika sportam, Mājai un remontam, Klimata kontrole, Santehnika, Darbarīki, Apkure, Virtuves iekārtas, piederumi, Apgaismojums un elektropreces, Mājas drošība, Darba apģērbs, drošības aprīkojums, Durvis, Ūdens sūkņi, Seifi, Žogi, vārtu automātika, Pastkastītes, mājas numuri, Sienu apdare, tapetes, Apdares materiāli, Ūdens attīrīšanas sistēmas un filtri, Grīdas segumi, Saunas un pirts aprīkojums, Kāpnes, Kanalizācijas caurules, pieslēgumi, Lietus notekūdeņu sistēmas, Sertificēti seifi, Mājsaimniecības preces, Virtuves trauki, piederumi, Gultas veļa, mājas tekstils, Tīrīšanas līdzekļi un piederumi, Veļas kopšanai, Apģērbi, apavi, aksesuāri, Sievietēm, Vīriešiem, Bērniem, Dizainieru preces, Populārākie zīmoli, Premium, Aizsardzības, dezinfekcijas, medicīnas preces, Vitamīni, uztura bagātinātāji, preparāti, Medicīniskās preces, Individuālie aizsardzības līdzekļi, Higiēnas preces, Māmiņām un bērniem, Auto preces, Citas auto preces, Auto ķīmija un gaisa atsvaidzinātāji, Auto paklājiņi, Akumulatori, lādētāji, Elektroiekārtas, Auto video reģistratori, Auto eļļas, Augstspiediena mazgāšanas iekārtas un piederumi, Auto aksesuāri un piederumi, Auto audio tehnika, Riepas, Auto radio sakari, Moto preces, GPS navigācija, Auto tūrisma inventārs, Auto rezerves daļas, Lietie diski, Dāvanas, svētku atribūti, Svētku atribūti, Oriģinālas dāvanas, Šķiltavas un aksesuāri, Reliģiskas preces, Ziemassvētku rotājumi, Floristika, Asprātīgas dāvanas, Oriģināls apģērbs, Biznesa dāvanas, Garšīgas dāvanas, Dāvanas pieaugušajiem, Dāvanu kartes, Dāvanas sievietei, Dāvanas vīriešiem, Dāvanas bērniem, Dāvanas senioriem, Valentīndienas dāvanas, Grāmatas, Grāmatas par personīgo izaugsmi, Vaļasprieki, Grāmatas svešvalodās, Daiļliteratūra, Grāmatas bērniem un jauniešiem, Profesionālā attīstība un uzziņu literatūra, Grāmatu jaunumi, Grāmatzīmes, Mācību grāmatas, Kalendāri, piezīmju grāmatas, Outlet veikals, Atjaunināti vienumi, Preces "mīnusā"


Vairāk

Foto 5

Interneta veikals 220.lv
Interneta veikals 220.lv
Interneta veikals 220.lv
Interneta veikals 220.lv
Interneta veikals 220.lv

Mājas lapa internetā