medicine.lv skaitļos

Lietotāji online141
Aktīvie uzņēmumi12733
Nozares raksti1384
Ekspertu atbildes21050
Kas jāievēro, lai pirtī iešana nekaitētu veselībai? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kas jāievēro, lai pirtī iešana nekaitētu veselībai?

Freepik.com/ gpointstudio
Foto: Freepik.com/ gpointstudio

Mūsdienu cilvēks dzīvo materiālā pasaulē, tāpēc ikdienas steigā un rutīnā pirts ir tā, kas spēj palīdzēt sakārtot gan mūsu fizisko, gan garīgo ķermeni, radot līdzsvaru starp tiem. Kāda ir pirts rituālu būtība, kas jāievēro, lai pirtī iešana nekaitētu veselībai, un kādas ir izplatītākās pirtošanās kļūdas, stāsta "BENU Aptiekas" piesaistītais eksperts, sertificēts pirtnieks ar vairāk nekā 20 gadu pieredzi Jānis Šalms un klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Pirts veselībai un labsajūtai

Eksperts uzsver, ka pirts ir nopietna fiziskā slodze, tāpēc arī pirtī viss jādara mierīgi un ar mēru. Ja tiek ievēroti daži būtiski priekšnosacījumi, pirts rituāls var kļūt par veidu, kā atslābināties, aizmirst ikdienas stresu, attīrīties un izdzīvot īpašu sajūtu baudījumu. Latviešu pirti ierasti kurina no 60 līdz 80° C karstu – šī temperatūra nenodara kaitējumu ādai un gars pēršanās procesā nepaliek par sausu. Pirtnieks atzīmē, ka tādu temperatūru un kontrastu, kādu mēs iegūstam, ejot pirtī, nav iespējams sastapt nekur dabā. Pirms došanās sakarsētā pirtī, vienmēr ir ieteicams iesildīties, savukārt pēc pirts – atsildīties, jo tradicionālais pirts rituāls ir trīs līdz četras stundas ilgs. 

Iesildīšanās sevī ietver sasildīšanos, noskrubēšanos un nomazgāšanos, jo pēršanās ir jāveic, kad ķermenis ir tīrs, lai caur ādu spētu izvadīt organismā uzkrātos sārmus. Tajā pašā laikā tiek veikta arī vieglu kustību masāža, lai iekustinātu svarīgus organisma procesus – cirkulāciju un vielmaiņu. Pēc pirts rituāla notiek “lidināšana” jeb process, kurā tiek izmainīts cilvēka apziņas stāvoklis, piemēram, pēc karstuma iebrienot aukstā peldētavā, ļaujot cilvēkam pilnībā atbrīvoties. Pirtnieks stāsta, ka pēc “lidināšanas” viņš cilvēkus ieved atpakaļ pērtuvē, uzmet vieglu garu un pilnīgā klusuma, nosegtu ar augiem, cilvēku atstāj atslābināties vismaz piecas minūtes. Tikai pēc šī procesa cilvēks tiek izvests priekštelpā sasegts un tiek dots brīdis atpūtai un atdzišanai.

Izplatītākās pirtošanās kļūdas

Foto: Freepik.com/ freepik

Nereti cilvēki pirts procesu neizbauda un pieļauj kļūdas, kuras var atstāt iespaidu gan uz pašsajūtu, gan sabojāt priekšstatu par pirts būtību.

 1. Konsultējies ar ārstu! Ja radušās veselības problēmas, piemēram, zināms, ka ir sirds un asinsvadu slimības, vai, ja iestājusies grūtniecība, pirms došanās pirtī noteikti vajadzētu konsultēties ar ārstu un nebūt pārgalvīgiem!
 2. Iesildies un atsildies! Lai spētu procesu izbaudīt un pirts nesagādātu veselības problēmas, ir būtiski gan sagatavoties, gan pareizi atsildīties. Atsildīšanās process ir ļoti svarīgs, lai pēc pirts nesāpētu galva.
 3. Izbaudi pirts procesu, bet galvenais – ar mēru! Nereti cilvēki pirts procesu sasteidz, neizbaudot visu, ko tas piedāvā, un sagādājot stresu savam ķermenim. Pirts laikā iespējams izmantot arī skrubjus, ēteriskās eļļas un mālus, kas var palīdzēt izbaudīt šo procesu vēl vairāk.
 4. Nepārēdies un nelieto alkoholu pirms došanās pirtī! Došanās pirtī ar pilnu vēderu neļaus ķermenim pilnībā atbrīvoties, jo tas būs aizņemts ar ēdiena pārstrādes un sagremošanas procesu.
 5. Pirtī nedrīkst sēdēt! Pirtī ir jāguļ uz lāvas, jo galvai jābūt zemāk par kājām. Pirts procesa pamatā ir teiciens – “Dzesē galvu, sildi kājas!”. Ejot pirtī, ieteicams vilkt pirts cepuri, kas ir gatavota no filca materiāla, lai pirts rituāla laikā galva nepārkarstu.

Pirts slotiņu nozīme

Pirtī var doties cauru gadu, taču īpašu noskaņu rada tieši gadskārtu pirtis. Pirts slotiņa pirts rituāla laikā slauka nost visu, kas uz ādas ir lieks, jo dušā ne vienmēr ir iespējams attīrīt visu ķermeni. Pirts slotiņas veidošana ir ļoti atbildīgs un laikietilpīgs darbs. Pirtnieks atklāj, ka vienam cilvēkam pirts rituāla laikā var tikt izmantotas līdz pat 12 slotiņas.

Pirtnieks uzskata, ka teiciens '’Vīri kā ozoli, meitas kā liepas!” piestāv arī pirts slotiņu izvēlē – vīriem īpaši vērtīgas ir ozolkoka slotiņas, jo tās simbolizē spēku un vīrišķību, savukārt sievietēm labāk derēs liepu koka slotiņas, lai apdāvinātu sievieti ar maigumu un sievišķīgumu. Taču tas nenozīmē, ka katra dzimuma pārstāvim būtu jāperas tikai ar šo koku zaru slotiņām. Mūsos iekšā dzīvo gan vīrišķā, gan sievišķā enerģija, tāpēc slotās parasti tiek izmantoti dažādu augu salikumi. Pirts slotiņas sastāvs lielā mērā atkarīgs no tā, kādam nolūkam tā ir paredzēta – attīrīšanai, aizsardzībai, uzmundrināšanai vai citam. Tā, piemēram, bērzs ir neitrāls augs, tāpēc to var izmantot abiem dzimumiem. Savukārt no kļavas zariem tiek darinātas lieliskas izsildošās slotas, arī kļavas lapu čaukstoņai ir nozīme, jo tas atgādina naudas grabēšanu, kas liek justies turīgākam. Vībotnes, vērmeles, apses – šie ir rūgtie augi, kas attīra ķermeni. Arī pīlādži, biškrēsliņi, balzamkārkls ir iecienīti pirts slotu gatavošanai.

Farmaceita padoms

Farmaceite stāsta – pirts ir lielisks veids, kā stiprināt organismu un relaksēties no ikdienas steigas un rūpēm. Ejot pirtī, notiek pastiprināta svīšana, tiek zaudēts šķidrums, tādēļ tas ir jāatjauno. Slāpju mazināšanai der ūdens, sulas, morsi un zāļu tējas, taču nav ieteicami auksti dzērieni. Pirts zāļu tējas pagatavošanai derēs augi, kas piemēroti ikdienas lietošanai, kā arī augi ar sviedrējošu, organismu stiprinošu un nomierinošu darbību. Par tieši jums piemērotāko zāļu tējas izvēli un lietošanu vislabāk konsultēties ar ārstu vai farmaceitu.

Tējas var lietot gan pirms, gan pēc pirts, arī pēršanās laikā. Silta tēja pirms pirts palīdz sagatavoties pirts siltumam, relaksēties. Pirts sākumā parasti iesaka sviedrējošas tējas – liepziedu, vīgriezes ziedu, aveņu lapu, savukārt pēc pirts – tējas ar organismu stiprinošām īpašībām, kas bagātas ar vitamīniem, piemēram, upenes, pīlādža un rožu augļu tējas. Pirts tēju sastāvā izmanto kumelītes ziedus, ugunspuķes lakstus, raudenes lakstus, liepu ziedus, asinszāļu lakstus, bērzu lapas, upeņu lapas un augļus, aveņu lapas, melisas lapas, vīgriezes ziedus, pelašķa lakstus. Ir nopērkami jau gatavi šo augu maisījumi. Ārstniecības augus izmanto arī pirts rituālos ķermenim, sejai un matiem, kā arī aromterapijai.

Pirts slotiņām izmanto ne tikai zaru slotiņas no ozola, liepas, kļavas un bērza, bet var izmantot arī ārstniecības augu slotiņas no vībotnēm, vērmelēm, kumelītēm, ugunspuķes, vīgriezes, nātres, melisas un citiem augiem. Piemēram, melisa palīdz mazināt nogurumu un nomierina, kumelītes gan nomierina, gan ir ieteicamas ādas veselībai un kopšanai. Arī ugunspuķe noder ādas veselībai, savukārt vīgrieze – relaksācijai un labam miegam.

Arī veseliem cilvēkiem jābūt piesardzīgiem, ejot pirtī, un ar karstumu jāsarod pakāpeniski. Jāseko līdzi asinsspiediena, pulsa, elpošanas ritma un pašsajūtas izmaiņām. Jāiztiek bez pārmērībām! Kā arī jāatceras, ka pirts laikā alkohola lietošana nav ieteicama! Lai sev nekaitētu, saslimšanu gadījumā, pirms doties uz pirti, ir jākonsultējas ar ārstu – vai pirts apmeklējums ir atļauts.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Pirtis, saunas":

Uzņēmumi nozarē "Pirtis, saunas"

Nofrete, SIA, Estētiskās Medicīnas Centrs

Nofrete, SIA, Estētiskās Medicīnas Centrs

Estētiskās medicīnas centrs "Nofrete" – tā ir jauna pieeja, kuras pamatā ir atjaunošanās un atveseļošanās efekts, jaunības pagarināšana bez plastiskajām operācijām. Individuāla pieeja un uzmanīga attieksme pret katru klientu, profesionālas ārstu konsultācijas. Medicīnas centrs „Nofrete” ar pilnām tiesībām var ierindot ekskluzīvo medicīnas centru skaitā Baltijas valstīs, jo visi medicīnas centrā piedāvātie pakalpojumi un izmantotās tehnoloģijas ir paši jaunākie un efektīvākie estētiskās medicīnas industrijā. Visiem, kas mīl un novērtē komfortu, mājīgumu, konfidencialitāti un ir noskaņoti uz garantētu pozitīvu rezultātu, Nofrete piedāvā nevainojamu apkalpošanu. Katru sezonu – jauns pakalpojums. Ērtā atrašanās vieta un apsargājamā automašīnas stāvvieta ikvienam klientam papildinās patīkamo iespaidu par vizīti pie mums.

Nedēļas tēma

Alerģiju ir iespējams ārstēt!

Alerģiju ir iespējams ārstēt!

Alerģija ir pastiprināta cilvēka imūnsistēmas atbilde uz noteiktām vielām (alergēniem), piemēram, ziedputekšņiem, mājas putekļu ērcītēm, pelējumiem vai dzīvnieku blaugznām. Par to, kas ir alerģija, un tās ārstēšanas veidiem stāsta LOR Klīnikas alergoloģe Dace Kārkliņa.

Aktuālie piedāvājumi

Kāpēc rodas strijas, un kā tās kopt?

Kāpēc rodas strijas, un kā tās kopt?

Ikvienam var veidoties strijas neatkarīgi no vecuma un dzimuma, un tās var rasties dažādās ķermeņa daļās. Uzzināsim, kas ir galvenie iemesli, kāpēc rodas strijas, un noskaidrosim to, kā strijas ārstēt.

Zambroza no Natures Sunshine Products

Zambroza no Natures Sunshine Products

Zambroza ir unikāls, dabīgs dzēriens, bez mākslīgām krāsvielām, konservantiem un aromatizētājiem. Dzēriens Zambroza ir bezalkoholisks produkts ne tikai ar izcilu garšu, bet arī ar neticamu spēju neitralizēt brīvos radikāļus cilvēka organismā.

Video

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija (VM) kopā ar ekspertiem izstrādājusi mācību filmu pusaudžiem, kas skolotājiem palīdzēs darbā ar ņirgāšanās problemātikas risināšanu. Filmā ar praktiskām situāciju izspēlēm un eksperta komentāriem ir skaidrota ņirgāšanās būtība, pazīmes, sekas, kā arī piedāvāti rīcības principi gadījumos, kad pusaudži saskaras ar ņirgāšanās situācijām. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Eliksīrs REDZEI

Testa rezultāti: Eliksīrs REDZEI

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “GiLine for life” piedāvāja testēt Eliksīru REDZEI – uztura bagātinātāju ar augu ekstraktiem (250 ml).

HealthAid® Acidophilus – līdzsvarota Acidophilus un Bifidus pienskābo baktēriju kombinācija

HealthAid® Acidophilus – līdzsvarota Acidophilus un Bifidus pienskābo baktēriju kombinācija

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvā testēt "HealthAid® Acidophilus" – uztura bagātinātāju ar līdzsvarotu Acidophilus un Bifidus pienskābo baktēriju kombināciju.

Ferabee – propolisa balzams no Apimi

Ferabee – propolisa balzams no Apimi

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar "Apimi" piedāvā izmēģināt Propolisa balzamu "Ferabee". Īpaši noderīgs tas būs pēc knišļu kodumiem, to izraisītajām niezošajām pumpām, vēja aprautām lūpām un iesnu gadījumos.

Testa rezultāti: 100% IRBENĀJA PULVERIS kapsulās pareizai vielmaiņai un aktīvai imunitātei

Testa rezultāti: 100% IRBENĀJA PULVERIS kapsulās pareizai vielmaiņai un aktīvai imunitātei

Februārī Medicine.lv sadarbībā ar „BestBerry” piedāvāja testēt 100% Irbenāja pulveri kapsulās pareizai vielmaiņai un aktīvai imunitātei.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Sievietes veselības klīnika AS “Latvijas Jūras medicīnas centrs”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Sievietes veselības klīnika AS “Latvijas Jūras medicīnas centrs”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas Jūras medicīnas centrs ir piemērotākā vieta, kur rūpēties par savu veselību un uzlabot savu dzīves kvalitāti. Šī ir lielākā privātā ārstniecības iestāde Latvijā, kur augsti kvalificēti ārsti ar visjaunākajām medicīnas iekārtām spēj nodrošināt kvalitatīvu un efektīvu visu nepieciešamo veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu vienuviet.

SIA "GenEra": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

SIA

SIA „GenEra” - akreditēta klīniski diagnostiska laboratorija, kas specializējusies DNS izmeklējumos. Laboratorija jau 20 gadus specializējas molekulārās ģenētikas jeb DNS testēšanas jomā. Uzņēmuma misija ir palīdzēt uzlabot dzīves kvalitāti ar zināšanām, ko sniedz ģenētiskā informācija.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Nofrete, SIA, Estētiskās Medicīnas Centrs

Nofrete, SIA, Estētiskās Medicīnas Centrs

Darba laiks

 • P.900-2100
 • O.900-2100
 • T.900-2100
 • C.900-2100
 • P.900-2100
 • S.1000-1700
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003579535
 2. LV40003579535
 3. "Swedbank"
 4. LV28HABA0551002098381
 5. 24.01.2002
 6. Rīga, Emiļa Melngaiļa iela 5, LV-1010

Apraksts

Estētiskās medicīnas centrs "Nofrete" – tā ir jauna pieeja, kuras pamatā ir atjaunošanās un atveseļošanās efekts, jaunības pagarināšana bez plastiskajām operācijām. Individuāla pieeja un uzmanīga attieksme pret katru klientu, profesionālas ārstu konsultācijas. Medicīnas centrs „Nofrete” ar pilnām tiesībām var ierindot ekskluzīvo medicīnas centru skaitā Baltijas valstīs, jo visi medicīnas centrā piedāvātie pakalpojumi un izmantotās tehnoloģijas ir paši jaunākie un efektīvākie estētiskās medicīnas industrijā. Visiem, kas mīl un novērtē komfortu, mājīgumu, konfidencialitāti un ir noskaņoti uz garantētu pozitīvu rezultātu, Nofrete piedāvā nevainojamu apkalpošanu. Katru sezonu – jauns pakalpojums. Ērtā atrašanās vieta un apsargājamā automašīnas stāvvieta ikvienam klientam papildinās patīkamo iespaidu par vizīti pie mums.

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Lūpu palielināšana, Plazmoliftings, Mezodiegi.
Skaistumkopšana, fotoatjaunošana, atjaunojošās injekcijas, pīlings,
mikrodermabrāzija, oksiterapija, aparātu procedūras, maskas, tīrīšana,
"Christiana" skaistuma receptes, dermatoloģiskās procedūras, kosmētika,
vakuumterapija, figūras modelēšana, mezoterapija, SPA procedūras,
ietīšana, masāžas, kavitācija, fotoepilācija, vaksācija, roku kopšana,
manikīrs, kāju kopšana, pedikīrs, ilgnoturīgais make-up, skropstu pieaudzēšana,
Gelish laka, tredliftings, karboksiterapija, kosmetologs, Ericson Laboratoire kosmetika,
skaistuma injekcijas, filleri, dermatologs. Celulīta ārstēšana.
Bērnu dermatologs, permanentais grims, ādas diagnostika, Danne kosmētika,
DMK kosmētika. Lūpu palielināšana, liftings, plazmaliftings,
celulīts, nagu pieaudzēšana, gēla nagi, PRP, botulinotoksins,
aptos diegi, mezodiegi.

Vairāk

Saistītie resursi

Foto 12

"Nofrete", SIA, Skaistumkopšanas centrs
Skaistumkopšana
atjaunojošās injekcijas
Skaistumkopšanas centrs Rīgā
maskas, tīrīšana

Mājas lapa internetā