medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12751
Nozares raksti1358
Ekspertu atbildes20995
Kas ir ķermeņa masas indekss? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kas ir ķermeņa masas indekss?

Micha Love/flickr.com
Foto: Micha Love/flickr.com

Ķermeņa masas indekss (ĶMI) jeb Kitēla indekss ir cilvēka ķermeņa masas mērījums kilogramos, ko izsaka kā svara un kvadrātā kāpināta auguma garuma attiecību. Augsts ĶMI var liecināt par augstu ķermeņa tauku saturu. Ar ķermeņa masas indeksa palīdzību pārbauda svara kategorijas, kas var novest pie veselības problēmām, taču tas nenosaka ķermeņa tauku saturu vai indivīda veselību.

ĶMI ir skrīninga rīks, kas var noteikt, vai cilvēkam ir nepietiekams svars, veselīgs svars, liekais svars vai aptaukošanās. Ja cilvēka ĶMI ir ārpus veselīgas ķermeņa masas diapazona, tā veselības apdraudējums var ievērojami palielināties.

Ķermeņa masas indeksa precizitāte

ĶMI ņem vērā dabiskās ķermeņa formas izmaiņas, norādot veselīgu svara diapazonu konkrētam augumam. Lai novērtētu, vai cilvēka ķermeņa masa ir normas robežās, veselības aprūpes speciālisti var ņemt vērā ne tikai ĶMI, bet arī citus faktorus.

Muskuļi ir daudz blīvāki par taukiem, tāpēc ļoti muskuļotiem cilvēkiem, piemēram, smagsvara cīkstoņiem vai bokserim, svarcēlāji un sportisti, var būt veselīgs svars, lai gan viņu ĶMI ir klasificēts kā aptaukošanās.

ĶMI pieaugušajiem

ĶMI diagramma vai kalkulators var sniegt informāciju, vai cilvēkam ir veselīgs svars. Ķermeņa masas indeksa aprēķināšana ietver cilvēka auguma un ķermeņa svara mērīšanu. Lai aprēķinātu ĶMI metriskajās vienībās, izmanto šādu formulu: ĶMI = svars (kg) / augums (m)2. Proti, lai aprēķinātu pieauguša cilvēka ĶMI, izdala tā svaru kilogramos (kg) ar augumu metros, kāpinātu kvadrātā.

Piemēram: Cilvēka ķermeņa svars ir 80 kg un auguma garums 1,80 metri, tad aprēķina sekojoši: 80 kg : 1,80x1,80 = 80 : 3,24 = 24,691 (iegūtais indekss atbilst normālai ķermeņa masai).

Rezultātu izpratne

Zemāk parādītas standarta svara statusa kategorijas, kas saistītas ar pieaugušo ĶMI diapazoniem.

Ja iegūtais ĶMI rezultāts ir zem 18,5, tas norāda uz nepietiekamu svaru, tāpēc ieteicams lūgt padomu savam ārstam vai dietologam.

ĶMI no 18,5 līdz 24,9 norāda, ka svars ir normas robežās un atbilst augumam. Uzturot veselīgu svaru, cilvēks samazina nopietnu veselības problēmu rašanās risku.

ĶMI 25-29,9 norāda, ka ir neliels liekais svars. Veselības apsvērumu dēļ var būt vēlams nedaudz zaudēt svaru, tomēr vispirms ieteicams konsultēties ar savu ārstu vai dietologu.

Ja iegūtais ĶMI rezultāts ir virs 30, tas norāda uz paaugstinātu lieko svaru, kas, savukārt, var radīt nopietnus riskus veselībai. Lai saņemtu padomu, ieteicams konsultēties ar savu ārstu vai dietologu.

ĶMI bērniem un pusaudžiem

Pieaugušajiem ĶMI vērtības nav saistītas ar vecumu un ir vienādas abiem dzimumiem. Tomēr bērnu un jauniešu ķermeņa masas indeksa noteikšanai neizmanto pieaugušo ĶMI kategoriju robežlielumus. Meitenes un zēni dažādos vecumos attīstās dažādos tempos, un tiem ir atšķirīgs ķermeņa tauku daudzums. Šī iemesla dēļ ĶMI mērījumos bērnībā un pusaudža gados tiek ņemts vērā vecums un dzimums.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Rehabilitācijas centrs “Līgatne” – vieta, kur atgūt spēkus

Rehabilitācijas centrs “Līgatne” – vieta, kur atgūt spēkus

Rehabilitācijas centrā “Līgatne” tiek piedāvātas gan maksas, gan valsts apmaksātas rehabilitācijas programmas. Ir gaidīti ne tikai tie pacienti, kuri vēlas iziet rehabilitācijas procesu pēc saslimšanām, bet arī tie, kuri vēlas atpūsties un atgūt enerģiju, izbaudot SPA procedūras labsajūtai un organisma atveseļošanai. 

FITODROGA DERMOCOSMETIC. Kā palīdzēt jutīgai ādai

FITODROGA DERMOCOSMETIC. Kā palīdzēt jutīgai ādai

Iepazīstinām ar jaunu, Latvijā radītu, dermakosmētikas zīmolu FITODROGA DERMOCOSMETIC, kas piedāvā ādai īpaši saudzējošas un vienlaicīgi iedarbīgas sejas un ķermeņa kopšanas produktu līnijas.

Video

Viss, kas jāzina par vīrišķo veselību: Stāsta ārsti (VIDEO)

Viss, kas jāzina par vīrišķo veselību: Stāsta ārsti (VIDEO)

Novembra beigās tiešsaistē aizritēja Latvijas Urologu asociācijas organizētais forums vīriešu veselības atbalstam “Vīrieti, dzīvo!”. Foruma ietvaros vairāk nekā 20 Latvijas vadošie veselības nozares speciālisti runāja par prostatas vēža profilaksi, pirmajām pazīmēm, diagnostiku un ārstēšanu, psiholoģisko atbalstu onkoloģisko slimību pacientiem un ģimenēm, kā arī paliatīvo aprūpi.

Produktu testi

Testa rezultāti: "Fitodroga Dermocosmetic" – divu soļu sejas ādas kopšanas programma jutīgai sejas ādai

Testa rezultāti:

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar FITODROGA piedāvāja testēt attīrošo toniku "FITODROGA Dermocosmetic cleansing face tonic anti age" un sejas krēmu "FITODROGA Dermocosmetic face cream anti age".

Testa rezultāti: "Bee Bite" bišu maizes pastilas veselībai un imunitātei

Testa rezultāti:

Decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Bee Bite" piedāvāja testēt bišu maizes pastilas veselībai un imunitātei.

Eliksīrs SIEVIETEI

Eliksīrs SIEVIETEI

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “GiLine for life” piedāvā testēt eliksīru „Sievietei” – uztura bagātinātāju ar augu ekstraktiem (250 ml).

Testa rezultāti: Eliksīrs IMUNITĀTEI – ikdienas aktualitāte Nr. 1

Testa rezultāti: Eliksīrs IMUNITĀTEI – ikdienas aktualitāte Nr. 1

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “GiLine for life” piedāvāja testēt eliksīru imunitātei – uztura bagātinātāju ar augu ekstraktiem pieaugušajiem (250 ml).

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Fielmann" optikas salons: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

"Fielmann" rūpējas par saviem klientiem ne tikai tad, kad vini pasūta brilles, bet turpina to darīt arī vēlāk. "Fielmann" nodrošina Bezmaksas servisu 3 gadus pēc briļļu pasūtīšanas. Brilles ir ikdienas nepieciešamība, tāpēc tām jābūt labā stāvoklī ik dienu, neatkarīgi no tā, cik sen jūs tās lietojat.

"Epsorin" ātrai imūnsistēmas stiprināšanai: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Iepazīstieties ar 100% dabīgu līdzekli ātrai imūnsistēmas stiprināšanai – "Epsorin". "Epsorin" ir Latvijā ražots produkts, kura mērķis ir veicināt cilvēku veselības un dzīves kvalitātes uzlabošanos, nodrošinot pieeju unikālai, kvalitatīvai un efektīvai, dabīgas izcelsmes produkcijai.