medicine.lv skaitļos

Lietotāji online160
Aktīvie uzņēmumi12712
Nozares raksti1396
Ekspertu atbildes21477
Kas būtu jāzina pirms Covid-19 testu iegādes? Skaidro speciālisti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kas būtu jāzina pirms Covid-19 testu iegādes? Skaidro speciālisti

Omikrona paveids radījis ne vien koronavīrusa plašāku izplatību sabiedrībā, bet arī palielinājis testēšanās apjomus. Vai mājās būtu jātur rezerves Covid-19 testi, lai testu varētu veikt operatīvāk? Ieskatam – kādus testus iespējams iegādāties bez receptes un kas būtu jāzina pirms to iegādes.  

Pandēmijas sākumā testēšana galvenokārt tika veikta, izmantojot molekulāri bioloģiskās metodes polimerāzes ķēdes reakcijas, jeb PĶR testu, SARS-CoV-2 RNS noteikšanai. Šo testu var veikt tikai laboratorijas apstākļos, un tas tiek uzskatīts par zelta standartu koronavīrusa infekcijas diagnostikai. Tomēr eksperti šobrīd uzskata, ka visām situācijām PĶR tests nav piemērots. „Šobrīd, kad situāciju Covid-19 diagnostikā noslogo vīrusa tā saucamais omikrona paveids, sabiedrības veselībā īpaša nozīme ir ātrajiem aptiekā iegādājamajiem testiem,” skaidro „Mēness aptiekas” farmaceits Vadims Brižaņs. Laboratorijas ir ārkārtīgi daudz darba un, visticamāk, inficēšanās vilnis nerimsies vēl vairākas turpmākās nedēļas. „Tādēļ savai un līdzcilvēku drošībai ir ļoti būtiska pareiza sejas maskas valkāšana un regulārā testēšana, ieskaitot  pirms katra pasākuma, pat nelielas dažu cilvēku tikšanās reizes,” saka farmaceits.

Pašpārbaudes testi

Līdz ar testu plašāku pieejamību, arvien vairāk tiek izmantoti Covid-19 pašpārbaudes testi. „Ar šo testu palīdzību var noteikt SARS-CoV-2 antigēnu, ieskaitot jaunā omikrona variantu. Tomēr, svarīgi atcerēties, ka, ņemot vērā omikrona izraisītas slimības specifiku, pirmajās slimības dienās pēc inficēšanās, pat ja personai jau ir klīniskie simptomi, testi var sniegt negatīvu rezultātu. Tas nozīmē, ka tik augstas Covid-19 infekcijas izplatības laikā, kādā dzīvojam šobrīd, arī saņemot negatīvu rezultātu, visi drošības pasākumi, tai skaitā masku valkāšana, jāievēro tikpat skrupulozi,” norāda farmaceits.

Kā atšķiras testu veidi?

Foto: Freepik.com/ wirestock

PĶR tests nosaka vīrusa RNS pacienta paraugā. Izmeklējamais materiāls var būt dažāds, piemēram, deguna un rīkles uztriepes vai siekalas. Lielākajā daļā PĶR testu izmanto materiālu, kas ir paņemts ar nazofaringeālās uztriepes tamponu, bet ir iespējams izmantot arī siekalu paraugu, ko pacients iespļauj speciālajā mēģenē.

„PĶR testi ir ļoti jutīgi un izmeklējamā materiālā  ir iespējams noteikt pat nelielu vīrusa daudzumu. Tāpēc pozitīvi RNS rezultāti var būt ne tikai slimības akūtajā fāzē, bet arī pēc nesenas izslimošanas un pat trīs vai četras nedēļas pēc atveseļošanās. Ne vienmēr pozitīvais tests, kas tika veikts atveseļošanās periodā, norāda uz to, ka slims cilvēks var inficēt citus cilvēkus. PĶR testi tiek veikti laboratorijā, tāpēc līdz rezultātu saņemšanai var paiet viena vai divas dienas,” skaidro „Centrālās laboratorijas” speciāliste Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Jeļena Storoženko.

Covid-19 paštesti jeb mājās apstākļos izmantojamie testi ir paredzēti SARS-CoV-2 antigēnu noteikšanai, kuru pamatā ir imūnķīmiskās reakcijas un ar testa palīdzību var noteikt SARS-CoV-2 vīrusam specifisku proteīnu klātbūtni. Arī šim testam paraugu var paņemt, izmantojot nazofaringeālo tamponu, un testa rezultāts ir gatavs 15–20 minūšu laikā. Šie testi ir ātrāki un lētāki nekā molekulārie (PĶR) testi, taču ir lielāka varbūtība saņemt viltus negatīvu rezultātu. Ir pierādīts, ka antigēnu testi būs precīzāki, veicot izmeklēšanu Covid-19 pacientiem ar simptomiem, nekā asimptomātiskiem vai pacientiem pirms simptomu parādīšanas.

„Izpratne par atšķirībām starp molekulārajiem (PĶR) un antigēnu testiem ir svarīga, jo jaunā omikrona varianta izplatība palielinās. Lai gan lielākajai daļai antigēnu testu vajadzētu būt iespējai noteikt omikrona variantu, dažos mājas apstākļos veiktajos testos vīruss neuzrādīsies, īpaši ja inficēšanās notikusi nesen. Tas ir tāpēc, ka antigēnu testos rezultāts būs pozitīvs, ja vīrusa koncentrācija paraugā ir augsta, arī omikrona variantā esošās mutācijas var ietekmēt antigēnu testu veiktspēju,” teic speciāliste.

PĶR testi ir jutīgāki un specifiskāki, salīdzinot ar antigēnu testiem, ir paredzēti vairāku vīrusa gēnu atklāšanai, spēj noteikt mazāku vīrusa daudzumu paraugā, kas kopumā padara šos testus par precīzākiem. Tas nozīmē, ka PĶR tests precīzāk diagnosticēs  saslimšanu agrīnajā stadijā, kas ir svarīgi turpmākai slimības izplatības ierobežošanai.

Pareiza testu veikšana

Lai gan mājās veiktie testi ir svarīgs līdzeklis cīņā pret Covid-19, ir ļoti svarīgi sekot instrukcijai, lai iegūtu maksimāli uzticamus rezultātus. "Tāpat kā ar daudz ko citu, ja to izmantosim nepareizam mērķim, iegūsim neatbilstošu rezultātu," skaidro farmaceits. Tā, piemēram, ja ir veikts viens vai pat vairāki antigēnu testi, kas snieguši negatīvu rezultātu, bet Covid-19 simptomi tomēr ir acīmredzami, rezultātu precizēšanai būtu lietderīgi veikt PĶR testu.

Tā kā antigēnu testi ir mazāk jutīgi, tie jāizmanto pēc iespējas īsākā laika posmā pirms plānotas pulcēšanās. „Piemēram, antigēnu testu var izmantot tajā pašā dienā, kad plānota ģimenes tikšanās vai darba sapulce. Tādā veidā samazināsies iespēja, ka pasākumu apmeklēs cilvēks ar Covid-19. Tāpat antigēna tests būtu labāka izvēle pēc Covid-19 izslimošanas, lai pārbaudītu, vai joprojām esat vai neesat infekciozs apkārtējiem un varētu izlemt par atgriešanos sabiedrībā, iesaka farmaceits. Speciālists norāda, ka aptiekās šobrīd ir pieejami vairāki antigēnu testu veidi.

Būtiski saprast arī to, kāds ir tavs statuss attiecībā uz inficēšanos. “Inficēts" nozīmē, ka manī ir vīruss. Savukārt „infekciozs" – ka izplatu pietiekami daudz vīrusa, lai inficētu kādu citu,” stāsta farmaceits. Vislabākā pieeja mājās veicamā testa veikšanai ir piecu dienu izolācijas perioda beigās. Lai būtu drošs par to, ka nebūs iespējams nevienu aplipināt, tiem, kuru tests šajā brīdī joprojām ir pozitīvs, jāturpina izolēšanās līdz paiet 10 dienas pēc simptomu parādīšanās. Cilvēki, kuru tests ir negatīvs, var pārtraukt izolāciju, taču viņiem līdz 10. dienai kopš simptomu parādīšanās ir jāvalkā maska.

Mājās veicamos testus nevajadzētu izmantot kā vienīgo riska mazināšanas veidu. Citiem vārdiem, negatīvu antigēna testu nevajadzētu interpretēt kā atļauju darīt visu, ko vēlies. Ja plānota pulcēšanās vai publisku pasākumu apmeklēšana, testēšanu jāizmanto kombinācijā ar maskas nēsāšanu un distancēšanos. Izvēloties testa veidu, vajadzētu vadīties pēc konkrētās situācijas nepieciešamības un simptomiem. Ja jau ir parādījušies Covid-19 simptomi, piemēram, sāpes kaklā, iesnas, klepus, drudzis vai nogurums, ir svarīgi veikt jutīgu un ļoti precīzu testu –  PĶR testu.

Svarīgi atcerēties, ka šobrīd cirkulē arī gripa, turklāt Covid-19 un gripas simptomi var būt līdzīgi. Tāpēc simptomu gadījumā ieteicams pārbaudīties gan uz Covid-19, gan gripu.

Gadījumos, kad simptomi ir, un mājās veiktā testa rezultāts arī ir pozitīvs, tas parasti ir ticams. Taču joprojām ir ieteicams sazināties ar savu ārstu, un konsultēties par tālāko rīcību. Ja ir bijis kontakts ar Covid-19 saslimušo, PĶR testu var veikt trīs līdz četras dienas pēc pēdējās tikšanās ar šo cilvēku, lai noskaidrotu, vai esi inficējies. Ja pēc šī kontakta mājās veiktais antigēna tests uzrāda negatīvu rezultātu, tas joprojām pilnībā neizslēdz inficēšanos, tāpēc ieteicams veikt otru antigēna testu vienas līdz divu dienu laikā.

Neaizmirsīsim par vakcinēšanos

Omikrona varianta parādīšanās aktualizējusi piesardzības pasākumu nozīmi, kas ir ievēroti pēdējos 20 mēnešos. Pirmkārt un galvenokārt, tā ir vakcinācija pret Covid -19. Un tiem, kuriem pēc pamatavakcinācijas kursa pabeigšanas ir pagājis atbilstošs laiks, ir jāsaņem balsta vakcīna. Joprojām ir svarīgi valkāt maskas, atrodoties publiskās vietās, jāievēro sociālā distancēšanās un jāpaliek mājās, ja esi slims. Katrs solis ir svarīgs, lai samazinātu Covid-19 izplatību.

Informācijas sagatavošanai izmantoti "Meijo" klīnikas medicīnas vietnes un CNN sniegtie materiāli.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Medikamentu tirdzniecība, aptiekas":

Uzņēmumi nozarē "Medikamentu tirdzniecība, aptiekas"

Sagitus, SIA

Sagitus, SIA

Latvijas farmācijas uzņēmums SIA "Sagitus". Medicīnas preču un uztura bagātinātāju ražošana un izplatīšana. Mūsu zīmoli: Nateo D vitamīns imunitātei, kaulu, zobu, muskuļu veselībai; Liveo pienskābo un bifidobaktēriju komplekss, Liveo Intime pienskābās baktērijas sievietēm, medicīniskās sejas maskas.

Nedēļas tēma

Soļo cauri vasarai skaistām pēdām!

Soļo cauri vasarai skaistām pēdām!

Lai pēdu āda būtu veselīga un maiga, par to jārūpējas katru dienu. Apimi pēdu krēms ar medu un ceļmallapas ekstraktu ir piemērots pēdu ādas kopšanai ikdienā.

Aktuālie piedāvājumi

Lai gaisa kondicionieris nekaitētu veselībai

Lai gaisa kondicionieris nekaitētu veselībai

Vasarās kondicionieri bieži tiek izmantoti ne tikai birojos, veikalos un automašīnās, bet arī mājās. Taču, lai neiedzīvotos veselības problēmās, pats svarīgākais – kondicionieri lietot pareizi! Par būtiskām lietām, kas noteikti jāņem vērā, stāsta LOR Klīnikas otolaringoloģe, profesore Ligija Ķīse.

Dziednieces Diānas Audras meditācija – Jāņu nakts veselības uzlabošanai

Dziednieces Diānas Audras meditācija – Jāņu nakts veselības uzlabošanai

Dziedniece, gaišreģe Diāna Audra iesaka meditāciju Jāņu nakts veselības uzlabošanai, ko var veikt no 20.06. līdz 23.06. katru nakti, jo tās ir spēka uzņemšanas naktis.

Video

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija (VM) kopā ar ekspertiem izstrādājusi mācību filmu pusaudžiem, kas skolotājiem palīdzēs darbā ar ņirgāšanās problemātikas risināšanu. Filmā ar praktiskām situāciju izspēlēm un eksperta komentāriem ir skaidrota ņirgāšanās būtība, pazīmes, sekas, kā arī piedāvāti rīcības principi gadījumos, kad pusaudži saskaras ar ņirgāšanās situācijām. 

Produktu testi

MARUSHA Skūšanās ziepes sausai ādai

MARUSHA Skūšanās ziepes sausai ādai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt skūšanās ziepes ar pantenolu, kakao sviestu un E vitamīnu sausai ādai.

APIMI Pēdu krēms ar medu un ceļmallapas ekstraktu

APIMI Pēdu krēms ar medu un ceļmallapas ekstraktu

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvā izmēģināt Pēdu krēmu ar medu un ceļmallapas ekstraktu.

Testa rezultāti: Ferabee – propolisa balzams no Apimi

Testa rezultāti: Ferabee – propolisa balzams no Apimi

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar "Apimi" piedāvāja izmēģināt Propolisa balzamu "Ferabee". Īpaši noderīgs tas būs pēc knišļu kodumiem, to izraisītajām niezošajām pumpām, vēja aprautām lūpām un iesnu gadījumos.

Testa rezultāti: HealthAid® Acidophilus – līdzsvarota Acidophilus un Bifidus pienskābo baktēriju kombinācija

Testa rezultāti: HealthAid® Acidophilus – līdzsvarota Acidophilus un Bifidus pienskābo baktēriju kombinācija

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt "HealthAid® Acidophilus" – uztura bagātinātāju ar līdzsvarotu Acidophilus un Bifidus pienskābo baktēriju kombināciju (60 kapsulas).

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dr. Mauriņa vēnu klīnikai 10 gadi: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dr. Mauriņa vēnu klīnikai 10 gadi: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Raidījums "Izstāsti Latvijai"  sveic savus ilgstošos partnerus DR. MAURIŅA KLĪNIKU 10 GADU JUBILEJĀ! Lai netrūkst ne darba, ne panākumu vēl daudzus gadus!

Cilmes šūnu banka: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Cilmes šūnu banka: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

SIA “Cilmes šūnu banka” ir “FamiCord Group” pārstāvis Latvijā kopš 2004. gada, kas ir lielākā cilmes šūnu banka Eiropā. Uzmanību, topošās māmiņas! Jūsu lēmums par nabassaites asins cilmes šūnu saglabāšanu ir ļoti svarīgs gaidāmā bērniņa dzīvē! Uzziniet vairāk, lai izdarītu pārdomātu izvēli!

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Kontakti

 1. +371 67808496
 2. http://www.sagitus.lv
 3. info@sagitus.lv
 4. (Sagitus)
 5. (Nateo)
 6. (Liveo)
 7. (Sagitus)
 8. (Nateo)
 9. (Liveo)

Darba laiks

 • P.900-1700
 • O.900-1700
 • T.900-1700
 • C.900-1700
 • P.900-1700
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003510715
 2. LV40003510715
 3. 21.09.2000
 4. Rīga, Eduarda Smiļģa iela 2A, LV-1048
 5. 2020

Apraksts

Latvijas farmācijas uzņēmums SIA "Sagitus". Medicīnas preču un uztura bagātinātāju ražošana un izplatīšana. Mūsu zīmoli: Nateo D vitamīns imunitātei, kaulu, zobu, muskuļu veselībai; Liveo pienskābo un bifidobaktēriju komplekss, Liveo Intime pienskābās baktērijas sievietēm, medicīniskās sejas maskas.

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Farmācija, uztura bagātinātāji, vitamīni, probiotikas, probiotiku komplekss, laktobaktērijas, bifidobaktērijas, pienskābās baktērijas, pilieni zīdaiņiem, pilieni bērniem, holekalciferols, D3 vitamīns, LGG, BB12, BB-12, probiotiķi, labās baktērijas, imunitāte, kaulu veselība, zobu veselība, zāļu ražošana, vēdera darbības traucējumi, vitamīni, D vitamīns, veselība, uztura bagātinātāju ražotājs, stiprināt veselību, imunitātes stiprināšana, intīmā veselība, intīmajai profilaksei, vitamīni sievietēm, maksts mikroflora, zarnu mikroflora, uztura bagātinātāji sievietēm, vitamīni bērniem, vitamīni zīdaiņiem, vitamīni grūtniecēm, vitamīni senioriem, vitamīni 40+, kolikas, zarnu trakta veselībai, kaulu veselībai, locītavu veselībai, senioriem, zivju eļļa, Omega-3, omega3, medicīnas iekārtas, medicīniskās maskas, sejas maskas, respiratori, FFP2, FFP3, Liveo, Ch.Hansen, Liveo Intime, Nateo, Sagitus, internetaptieka, bezrecepšu medikamenti, interneta veikals, interneta aptieka, ražots Latvijā, Latvijas produkts, Nateo D vitamīns, Nateo pilieni, Nateo kapsulas, želejvitamīni, Nateo D Gummy, Nateo D Plus, Nateo D 4000, Nateo D Forte, Nateo D Pro, Liveo pilieni, Liveo kapsulas, Liveo pulverīši.


 


Vairāk

Foto 12

nateo 2000 kapsulas
nateo 4000 kapsulas
nateo d gummy želejvitamīni
nateo d pilieni forte
nateo d pilieni pro
nateo d pilieni
nateo d plus kapsulas
liveo 4 pienskābās un bifidobaktērijas kapsulās
liveo intime pienskābās baktērijas
liveo kids pienskābās un bifidobaktērijas pulverīšos
liveo pienskābās un bifidobaktērijas
liveo pilieni pienskābās un bifidobaktērijas

Preču zīmes

Mājas lapa internetā