medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12552
Nozares raksti1406
Ekspertu atbildes21477
Kāpēc un kā pirms fiziskajām aktivitātēm pārbaudīt sirds izturību? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kāpēc un kā pirms fiziskajām aktivitātēm pārbaudīt sirds izturību?

Kā jutīsies pēc skrējiena? Vai brauciens ar velosipēdu nebeigsies slimnīcā? Vai izturēsi kāpienu? Vasara ar intensīvu sportošanu vai dažādām fiziskām aktivitātēm ir īstais laiks pārbaudīt savas sirds veselību un izturību, veicot augstas jutības troponīna I testu un noskaidrojot kardiovaskulāro slimību attīstības risku. Tas ir tests veselajiem ar mērķi saglabāt veselību.

Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka sirds un asinsvadu slimības ir galvenais nāves cēlonis visā pasaulē. Visbiežāk kardiovaskulārās slimības attīstās slēpti, to pazīmes parādās vēlā slimības posmā. Cilvēki bieži nezina par savas slimības esamību un nomirst pēkšņi, it kā būdami pilnīgi veseli. Juzdamies veseli, cilvēki nevēršas pie ārsta. Tāpēc ārstam ne vienmēr izdodas cilvēku izmeklēt pirms nopietna sirds un asinsvadu bojājuma izveidošanās. Ir nepieciešama savlaicīga diagnostika, lai reducētu slimību riskus.

"Mūsdienās cilvēki aizvien vairāk uzmanības pievērš tieši profilaksei. Varam lielā mērā novērst sirds un asinsvadu bojājumus, ja slimība tiek atklāta agrīnā stadijā un pacientam tiek noteikta piemērota ilgtermiņa ārstēšana. Galu galā, veselība un laba pašsajūta ir atkarīga tikai no savlaicīgas medicīniskas profilakses," skaidro docents Tills Kellers* no kardiovaskulāro slimību centra Bādnauheimā, Vācijā.

Viņa kolēģis profesors Kristofs Lībetraus* skaidro: "Troponīna rādītāju noteikšana var palīdzēt labāk novērtēt klīniski veselu cilvēku riska faktorus. Vesela cilvēka nedaudz paaugstinātais troponīna līmenis dod iemeslu sākotnējai risku novērtēšanai, taču šāda paaugstinājuma cēloņa noskaidrošanai ir nepieciešama papildizmeklēšana".

"Ņemot vērā lielu nediagnosticēta diabēta gadījumu skaitu, pienācīgu ārstēšanu nesaņemošo vai vispār nekādus preparātus nelietojošo pacientu ar arteriālo hipertensiju, kā arī pacientu ar neatklātu jebkāda tipa sirds aritmiju lielo īpatsvaru, troponīna līmenis ir ļoti labs monitoringa instruments, kas ļauj pārbaudīt potenciāli neatklātu risku esību," secinājis K. Lībetraus.

Augstas jutības troponīna I testa jaunais lietojums ļauj ārstiem izmantot testu ambulatorā praksē, veicot profilaktiskas apskates, kompleksās veselības pārbaudes vai izmeklējumus pacientiem ar zināmiem riska faktoriem, kas ļauj ārstiem savlaikus noteikt pacienta aprūpes taktiku krietni pirms simptomu rašanās un novērst nelabvēlīgus iznākumus.

Tā ir hemiluminiscences mikrodaļiņu imūnanalīze, lai kvantitatīvi noteiktu sirds troponīnu I cilvēka asins plazmā un serumā. Tas ir pirmais Eiropā sertificētais biomarķieris, kuru var izmantot ne tikai kā palīglīdzekli miokarda infarkta diagnostikā, bet turpmāk ar to nosacīti veseliem cilvēkiem var prognozēt kardiovaskulāro notikumu (miokarda infarkta, sirds nepietiekamības, išēmiskā insulta, koronārās revaskularizācijas, kardiovaskulārās nāves) attīstības risku.

Augstas jutības troponīna I tests būtībā ir asins analīzes, kas mēra tieši no sirds muskuļa saņemto signālu, izmantojot specifisku olbaltumu.  Troponīns ir proteīnu komplekss, kas sastāv no trīs proteīniem – troponīna C, troponīna I un troponīna T. Troponīns I ir sirdī esošs olbaltums, kas piedalās miokarda muskuļa saraušanās procesā. Tas ļauj ne tikai diagnosticēt miokarda infarktu, bet ir arī palīgs vispārējā cilvēka sirds muskuļa funkciju noteikšanā.

Riska noteikšana ar augstas jutības troponīna I testu ir vienkāršs sākotnējās profilakses instruments, kas ļauj izslēgt kardiovaskulārās slimības pacientiem, kuriem nav simptomu, kā arī tas ļauj noskaidrot un turpmāk izmeklēt pacientus ar augstu riska līmeni.

Augstas jutības sirds troponīna I analīzes testu iespējams veikt jebkurā tuvākajā noņemšanas punktā NMS Laboratorijas filiālē.

*Šīs jomas pētnieku un daudzu zinātnisko rakstu autoru Tilla Kellera (Till Keller) un Kristofa Lībetraua (Christoph Liebetrau) teiktais citēts no viņu intervijas veselības nozares speciālistiem paredzētajā bukletā “Troponin: A Mirrors Of Cardiac Health?”, kurš atrodams šai saitē.

Vairāk informācijas un papildu avoti: https://tikaisievietem.lv/2022/03/01/sirds-veselibas-parbaude-ar-troponina-testu-vai-tavai-sirdij-ir-kardiovaskularo-slimibu-attistibas-risks

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma":

Nedēļas tēma

Pēkšņas izmaiņas svarā? Jānodod analīzes!

Pēkšņas izmaiņas svarā? Jānodod analīzes!

Svara palielināšanās vai samazināšanās bez redzama iemesla, drēbju izmēra maiņa ir signāls, ka jāpievērš uzmanība savam ķermenim un ir laiks nopietni parūpēties par sevi, nododot analīzes, kuras parādīs, kas pašlaik notiek ar organismu un vai ir kādas izmaiņas. 

Aktuālie piedāvājumi

Tavs uzņēmums – 6 dažādās platformās JEB kā nokļūt tur, kur ir tavi klienti?

Tavs uzņēmums – 6 dažādās platformās JEB kā nokļūt tur, kur ir tavi klienti?

Vai tavs uzņēmums nesen sācis darboties, un tu prāto, kā ātri un efektīvi par to informēt savus potenciālos klientus? Varbūt tavam uzņēmumam jau kādu laiku ir sava mājaslapa vai profils sociālajos tīklos, taču tu meklē veidu, kā padarīt uzņēmumu vēl atrodamāku?

Pret spastiskām sāpēm vēderā

Pret spastiskām sāpēm vēderā

Kādēļ drotaverīns jau daudzus gadus ir iedarbīga alternatīva līdzekļiem pret spastiskām sāpēm vēderā? 

Video

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija (VM) kopā ar ekspertiem izstrādājusi mācību filmu pusaudžiem, kas skolotājiem palīdzēs darbā ar ņirgāšanās problemātikas risināšanu. Filmā ar praktiskām situāciju izspēlēm un eksperta komentāriem ir skaidrota ņirgāšanās būtība, pazīmes, sekas, kā arī piedāvāti rīcības principi gadījumos, kad pusaudži saskaras ar ņirgāšanās situācijām. 

Produktu testi

Testa rezultāti: APIMI Pēdu krēms ar medu un ceļmallapas ekstraktu

Testa rezultāti: APIMI Pēdu krēms ar medu un ceļmallapas ekstraktu

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvāja izmēģināt Pēdu krēmu ar medu un ceļmallapas ekstraktu.

Testa rezultāti: MARUSHA Skūšanās ziepes sausai ādai

Testa rezultāti: MARUSHA Skūšanās ziepes sausai ādai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt skūšanās ziepes ar pantenolu, kakao sviestu un E vitamīnu sausai ādai.

Testa rezultāti: MARUSHA cietais šampūns un kondicionieris matu veselības stiprināšanai

Testa rezultāti: MARUSHA cietais šampūns un kondicionieris matu veselības stiprināšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt matus spēcinošo cieto šampūnu tumšiem vai gaišiem matiem un kondicionieri.

Testa rezultāti: HealthAid® Aloe Vera gel – nomierinoša un atjaunojoša alvejas želeja

Testa rezultāti: HealthAid® Aloe Vera gel – nomierinoša un atjaunojoša alvejas želeja

Maijā un jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt alvejas želeju "HealthAid® Aloe Vera gel" (250 ml).

Izstāsti Latvijai veselības receptes