medicine.lv skaitļos

Lietotāji online69
Aktīvie uzņēmumi12211
Nozares raksti1448
Ekspertu atbildes21477
Kāpēc skolēnam svarīgi uzņemt omega-3 taukskābes? Stāsta pediatre : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kāpēc skolēnam svarīgi uzņemt omega-3 taukskābes? Stāsta pediatre

Ir pagājis teju pirmais jaunā mācību gada mēnesis. Bērni lēnām aprod ar jauno vidi, draugiem un pārmaiņām. Vai tiešām viena mēneša laikā bērns ir 100% iejuties skolas solā, un tieši kādēļ omega-3 taukskābes ir tik nozīmīgas, lai mazinātu skolā radīto stresu, padomos dalās Medicīnas centra “ARS” pediatre Astrīda Dzirniece.

Pirmās lielās pārmaiņas

“Bērnam uzsākt skolas gaitas ir lielas pārmaiņas dzīvē, pie kurām nav iespējams pierast viena mēneša laikā. Tā ir liela ne tikai emocionāla un psiholoģiska slodze, bet arī slodze imunitātei. Šo pirmo skolas mēnešu laikā bērni tikai aprod ar jauno vidi un “jaunajiem spēles noteikumiem”, ko piedāvā skola. Klases biedri, kas pirms mēneša vēl bija svešinieki, tagad jau ir iepazīti daudz labāk. Šīs pārmaiņas un nepieciešamība zibens tempā tām pielāgoties atstāj zināmu iespaidu uz bērna psihisko un garīgo veselību, reizēm arī spriedzi starp bērnu un vecākiem,” komentē pediatre.

Tieši septembra laikā vecāki tā pa īstam saprot, kas viņu bērniem padodas. Kuri mācību priekšmeti nesagādā grūtības, kā arī uz kuriem mācību priekšmetiem nekādi neizdodas koncentrēties. Šādos gadījumos ārste iesaka neķert kreņķi, bet padomāt, kā vecāki var palīdzēt savai atvasei. Viens no veidiem – uztura bagātinātāji, kuri palīdz uzlabot bērnu smadzeņu darbību.

Kādēļ tieši omega-3?

“Omega-3 sastāv no DHS (dokozaheksaēnskābe), EPS (eikozapentaēnskābe) un ALS (alfalinolēnskābe) taukskābēm. Tās ir neaizvietojamās taukskābes – labie, vajadzīgie tauki, kas atrodas katras šūnas membrānā un savā ziņā ir šūnu būvmateriāls. Omega-3 taukskābes uzlabo gan smadzeņu darbību, gan acu veselību, stiprina imunitāti, veicina vielmaiņas procesus. Tās labvēlīgi ietekmē locītavu veselību, uzlabojot kaulu stiprumu un kaulu kolagēna sintēzi, palīdz uzturēt normālu svaru un mazina sirds un asinsvadu slimību risku. Visas šīs lietas ir svarīgas ikvienam bērnam, bet vēl jo vairāk pirmklasniekam,” omegas-3 nozīmīgumu cilvēka organismam akcentē pediatre.

Omega-3 nozīmīgums bērniem

Vairāki pētījumi liecina, ka omega-3 taukskābes var uzlabot bērnu smadzeņu darbību un garastāvokli. Ikviens vecāks zina, ka tieši mājasdarbi ir visnemīlētākā skolnieka ikdienas sastāvdaļa. Omega-3 taukskābes it īpaši var uzlabot mācīšanās procesus, atmiņu un smadzeņu attīstību. Lai būtu spēks nākamajai skolas dienai, ir nepieciešams arī kārtīgi izgulēties, par laimi arī šo omega-3 taukskābes uzlabo. 

Skola un tās radīties stresa kairinājumi visvairāk atpogaļojās tieši uz bērna imūnsistēmu. Jo lielāks bērnam ir stress, jo lielākas ir iespējas, ka bērns slimos daudz biežāk. Brīžos, kad imūnsistēma ir novājināta, vīrusi “burtiski metas virsū”, tieši tādēļ ir nepieciešams to stiprināt.

Bērniem omega-3 taukskābes ir īpaši svarīgas, jo tās piedalās smadzeņu un redzes attīstībā. Zinot, ka bērniem var sagādāt grūtības zivju eļļas garša, omega-3 ir iespējams uzņemt ar želejas zivtiņām. Zivtiņu veidā bērnam būs interesantāk ikdienā uzņemt nepieciešamās omega-3 taukskābes un vitamīnus, kā arī nodrošinātu regulāru to lietošanu. Maziem bērniem ieteicamā deva ir 300 mg EPS un DHS taukskābju dienā.

Pārmaiņas arī vecākiem

Pirmie skolas mēneši, īstenībā visi skolas gadi, ir stress un pārmaiņas arī pieaugušajiem. Vai bērns ir iejuties klasē, vai viņam ir draugi. Ieraugot skolotājas zvanu, prātā jau nāk pašas sliktākās domas. Tieši tādēļ arī pieaugušajiem ieteicams rūpēties par savu imunitāti un ikdienā uzņemt omega-3 tauksskābes. Ārste norāda, ka pieaugušajiem ieteicams uzņemt vismaz 500 mg EPS un DHS taukskābes dienā, maksimālajai devai nepārsniedzot 3-5 g omega-3. Mencu aknu eļļai ir visaugstākā omega-3 taukskābju EPS un DHS koncentrācija, un tā ir finansiāli visizdevīgākais veids uztura bagātināšanai. Turklāt mencu aknu eļļā ir daudz dabiskā A un D vitamīna, kas ir tik ļoti svarīgs cilvēka organismam.

Omega-3 kapsulas ir viens no ērtākajiem lietošanas veidiem īpaši, ja nepatīk zivju vai zivju eļļas garša, taču ir jāpievērš uzmanība EPS un DHS taukskābju devai, lai tā sasniegtu nepieciešamo dienas devu. Lai omega-3 taukskābes labāk uzsūktos, to ieteicams lietot maltītes laikā.

Imunitātes un organisma veselības uzturēšanas pamatā ir svarīgs sabalansēts uzturs, veselīgs dzīvesveids, atteikšanās no kaitīgiem ieradumiem un emocionālā labklājība.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Haimorīts – deguna blakusdobuma iekaisums

Haimorīts – deguna blakusdobuma iekaisums

Mūsdienās visus akūtus deguna blakusdobuma iekaisumus apzīmē ar terminu "akūts rinosinusīts", ko tautā vairāk atpazīst kā haimorītu, taču "haimorīts" apzīmē tikai augšžokļa dobuma iekaisumu. Par haimorīta simptomiem un ārstēšanu stāsta LOR Klīnikas otolaringologs Kristaps Dambergs.

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Jebkuram veselības aprūpes uzņēmumam vai ārstu praksei vieglāk komunicēt ar saviem pacientiem, izveidojot tīmekļa vietni. Pastāstīsim, kādai tai jābūt, lai pēc iespējas ātrāk jūs atrastu ne vien klienti, kuri jau zina par jums, bet arī tie, kuri meklētājprogrammās ieraksta noteiktus atslēgvārdus.

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

Testa rezultāti: GLYCOMUNE IMMUNO imūnsistēmas stiprināšanai

Testa rezultāti: GLYCOMUNE IMMUNO imūnsistēmas stiprināšanai

Oktobrī/ novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Honestum" piedāvāja testēt GLYCOMUNE IMMUNO – uztura bagātinātāju imūnsistēmas stiprināšanai. 

Maska sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask

Maska sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask

Decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt masku sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask.

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt ādu atjaunojošu izsmidzināmo līdzekli CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST.

"BestBerry Skincare" ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar "BestBerry" piedāvā testēt "BestBerry Skincare" kosmētiku ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Unifarma Herbals": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

UNIFARMA HERBALS – tradicionāli un dabiski produkti jūsu veselībai! Mūsdienu pasaulē skaistums un labsajūta ir būtiskas sastāvdaļas. Skaistums, tā ir iekšēja sajūta, kas ir jūsu labākais pārliecības avots. Jūs esat savas iekšējās pasaules veidotājs un, ietekmējot savu iekšējo pasauli, jūs ietekmēsiet arī apkārtējo.

 

AS "Sirowa Rīga": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

AS

AS "Sirowa Rīga", kas ir lielākais profesionālās matu kosmētikas vairumtirgotājs, pārstāv tādus pasaulē zināmus zīmolus kā "Wella Professionals", "Kadus Professional", "Nioxin", "Sebastian Professional" un "System Professional".