Kāpēc cilvēkam nepieciešams mācīties?
Foto: Liz Poage/Flickr
Cilvēka smadzenes mācīšanās laikā izjūt spēcīgas transformācijas. Jauni pētījumi liecina, ka mācību procesi, kas notiek darbā vai mājas apstākļos, izmaina smadzeņu šūnas. Par to raksta žurnāls The Free Press Journal.
Zinātniekiem no Britu Kolumbijas universitātes pirmo reizi izdevies noteikt, kā tas notiek. Speciālisti atklāja izmaiņas smadzeņu molekulārjā līmenī, kas notiek atcerēšanās un mācību laikā.
Mācības aktivizē smadzeņu šūnas. Viena no mazākajām cilvēka organismā atrodamajām aminoskābēm pievienojas smadzeņu olbaltumvielām - delta-katenīnam. Minētais process rada modifikācijas smadzeņu šūnu savienojumos, kas ir saistīti ar mācību procesiem.
Laboratorijas pētījumā iesaistītie dzīvnieki, parādīja, ka grauzēju smadzenēs , iepazīstot jaunu vidi, divas reizes palielinājās izmainītais delta-katenīns. Tas nozīmē, ka nosauktais komponents aktīvi piedalās atmiņu radīšanas procesā.
Eksperti nonāca pie secinājuma, ka, ja tiek novēroti traucējumi minētajos procesos, attīstās dažādas garīgas saslimšanas.