medicine.lv skaitļos

Lietotāji online21
Aktīvie uzņēmumi12209
Nozares raksti1422
Ekspertu atbildes21477
Kam jābūt ceļojuma aptieciņā? Stāsta farmaceite : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kam jābūt ceļojuma aptieciņā? Stāsta farmaceite

Līdz ar siltuma iestāšanos daudziem sāk niezēt pēdas – gribas apmest tālāku vai tuvāku loku ārpus mājas, kļūstot par tūristu vai dodoties ekskursijā. Taču arī tad, ja brauciens iecerēts ne tālāk par kādu viesu namu tepat Latvijā, nemaz nerunājot par tālāku ceļojumu, tikpat svarīga (ja ne pat svarīgāka!) ir ceļojuma aptieciņa.

Patīkamā satraukumā par gaidāmo ceļojumu reizēm piemirstas ielikt līdzi somā pirmās palīdzības komplektu ikdienišķām un medicīniskām situācijām, aizrāda „Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone, retoriski jautājot: „Ar ko tad īsti sākt?” Speciāliste iesaka jau iepriekš, pirms tiks kravāta ceļasoma, izveidot nepieciešamo lietu sarakstu un, lai pasargātu sevi no nepatīkamiem pārsteigumiem, pārliecināties, kas trūkst, vai kam no medikamentiem beidzies derīguma termiņš. 

Lai izveidotu savu sarakstu, farmaceite piedāvā nepieciešamā uzskaitījumu, piekodinot, lai pirmās palīdzības aptieciņa būtu rokas bagāžā vai viegli pieejamā somas nodalījumā. Šis saraksts salāgojams ar katra ceļotāja iecerēto mērķi un plānotajām aktivitātēm. Tas, kas nepieciešams kalnu tūrisma pārgājienam, iespējams, nebūs vajadzīgs, atpūšoties pludmales kūrortā – un otrādi.

Universālais ceļotāja komplekts

Foto: Freepik.com/ 8photo

Pārskatīsim, kādi medikamenti un priekšmeti būtu liekami ceļinieka komplektā!

 • Zāles, ko regulāri lieto mājās. Jāieplāno līdzņemšanai pietiekami daudz medikamentu visam ceļojumam, kā arī papildu rezerve, ja atgriešanās mājās aizkavējas. Visas zāles jāpārvadā to oriģinālajos iepakojumos ar skaidrām etiķetēm, vēlams, tādas, uz kurām norādīts tavs vārds un dozēšanas grafiks. Ja tev ir hroniska slimība, piemēram, diabēts vai alerģijas, apsver iespēju valkāt medicīnisko brīdinājuma aproci;
 • Galvassāpju, drudža vai sastiepumu sāpju mazināšanai (arī citu sāpju gadījumā) noderēs preparāti, kuru sastāvā ir paracetamolum, ibuprofenum vai acetilsalicilskābe;
 • Alerģijas mazināšanai – antihistamīna līdzekļi;
 • Kuņģa skābes neitralizēšanai – antacīdi;
 • Medikamenti vestibulārajiem traucējumiem (arī pret nelabumu), ja plānots lidojums;
 • Antibakteriālas roku salvetes vai roku tīrīšanas līdzeklis uz spirta bāzes (kas satur 60% vai vairāk spirta);
 • Dažādu izmēru pārsēji un plāksteri nelieliem iegriezumiem vai rētām (plāksteris var noderēt arī kā pirmā palīdzība, ja grauž apavi);
 • Pārsēji ar aizdari, piemēram, tauriņveida pārsēji, lai „aizlīmētu” nelielu iegriezumu malas;
 • Trīsstūrveida pārsējs traumētas vietas fiksēšanai un rokas siksnu izgatavošanai;
 • Elastīgā saite plaukstu, potīšu, ceļgalu un elkoņu traumu aptīšanai;
 • Marle ruļļos, kā arī piecu centimetru un 10 centimetru pārsēji lielāku griezumu un skrāpējumu apstrādei;
 • Līmlente, lai fiksētu marli vietā;
 • Šķēres ar noapaļotiem galiem, lai vajadzības gadījumā nogrieztu lenti, marli vai drēbes (ņem vērā, ka, ceļojot ar gaisa transportu, tās var neatļaut pārvadāt rokas bagāžā);
 • Drošības tapas šinu un pārsēju stiprināšanai;
 • Antiseptiskas salvetes, lai dezinficētu brūces vai notīrītu rokas, pincetes, šķēres vai citus piederumus (dažus no šiem priekšmetiem var  neatļaut pārvadātt rokas bagāžā, ja ceļojat ar gaisa transportu);
 • Brūču ziede, gēls vai aerosols, lai novērstu infekciju iegriezumos, skrāpējumos un apdegumos;
 • Līdzekļi brūču tīrīšanai un dezinficēšanai;
 • Vienreizlietojami, uzreiz lietojami (bez iepriekšējas sasaldēšanas) aukstuma maisiņi traumu un apdegumu atdzesēšanai, kā arī lietošanai mežģījumu un sastiepumu gadījumā;
 • Pincetes mazu šķembu, svešķermeņu, bišu dzēlienu un ērču noņemšanai no ādas (ņem vērā, ka, ceļojot ar gaisa transportu, tās var neatļaut pārvadāt  rokas bagāžas somā);
 • Vienreizlietojamie gumijas cimdi, lai aizsargātu rokas un samazinātu infekcijas risku, apkopjot brūces;
 • Termometrs temperatūras mērīšanai slimības gadījumā;
 • Saules aizsargkrēms ar SPF 15 vai augstāku, bērniem vismaz SPF 30;
 • Alvejas želeja saules apdegumiem;
 • Kukaiņu atbaidīšanas līdzeklis (bērniem piemērotie līdzekļi nedrīkst saturēt vairāk par 10% līdz 15% DEET (dietiltoluamīds) un 30% līdz 50% DEET vai līdz 15% pikaridīna pieaugušajiem, jo ķīmiskā viela var nodarīt kaitējumu, uzsūcoties caur ādu. Nelieto kukaiņu atbaidīšanas līdzekli zīdaiņiem līdz divu mēnešu vecumam.)
 • Bezrecepšu zāles pret caureju (konsultējieties ar savu ārstu vai farmaceitu par antibiotiku recepti, ko var lietot caurejas gadījumā);
 • Zāles pret klepu un saaukstēšanos;
 • Nepieciešamo recepšu medikamentu un vispārīgo nosaukumu saraksts;
 • Prezervatīvi;
 • Papildus pāris kontaktlēcas vai brilles, ja tās lieto.

Jāatminas paņemt līdzi arī higiēnas paketes vai tamponus, ja tos lieto, varbūt noderēs arī krēms pēc sauļošanās, vajadzēs krēmu ķermenim, rokām un pēdām. 

Piesardzības pasākumi

Ar pirmās palīdzības aptieciņā esošajām zālēm noteikti ievēro tos pašus piesardzības pasākumus, ko dari ar visām zālēm, un lieto tikai tā, kā ieteicis ārsts vai farmaceits. Pārliecinies, ka bērni nevar piekļūt pirmās palīdzības somai; kad vien iespējams, izmanto bērnu drošības slēģus. Ņem vērā arī rokas bagāžas tilpuma ierobežojumus. Dažas no šīm lietām lidojuma laikā var būt jāievieto reģistrētajā bagāžā. Pārbaudi derīguma termiņus. Ja kādam ir dzīvību apdraudoša alerģija, vienmēr nēsā līdzi atbilstošus medikamentus. Nekādā gadījumā medikamentu neuzglabā tiešos saules staros.

Ja ceļo cilvēks ar hronisku slimību

Hroniska slimība nedrīkst atturēt cilvēkus no ceļojumu baudīšanas. Tāpat kā ar citām kaitēm, cilvēkiem, kuriem ir hroniskas slimības, pēc iespējas agrāk pirms ceļojuma ir jāsazinās ar savu veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju. Noteikti jāapspriež visi iespējamie riski un jāplāno imunizācija, tādu zāļu un citu medicīnisko ierīču iegāde papildus, kas var būt nepieciešams pirms ceļojuma vai ceļojuma laikā.

Pārlidojumi pacientiem ar diabētu

Foto: Freepik.com/ xb100

Cukura diabēts rada izmaiņas asinsvados, kā rezultātā ir paaugstināts trombu risks. Tāpēc diabēta pacientiem ilgākos lidojumos var pietūkt kājas un rasties citas neērtības. Jāatceras, ka bīstami asins recekļi jeb trombi var veidoties arī pēc ilgstošas sēdēšanas. Lai palīdzētu samazināt šos riskus, farmaceite iesaka:

 • pastaigāties un/vai izstaipīt kājas un rokas vismaz reizi stundā;
 • sēžot lidmašīnā, pacelt kājas vairākas reizes stundā;
 • valkāt labi pieguļošas vai kompresijas zeķes;
 • ja to ieteicis veselības aprūpes pakalpojuma sniedzējs, profilaktiski lietot nelielu acetilsalicilskābi saturoša  preparāta devu (tas nav jādara tiem, kuri jau lieto asinis šķidrinošus medikamentus).

Diabēta pacientiem ir svarīgi apzināt informāciju par medicīnas iestādēm, kas pieejamas valstī, kurp dodies. Atzīmē sev arī to veselības aprūpes sniedzēju vārdus, ar kuriem sazināties ārkārtas situācijā. Noteikti pārliecinies, vai esi iegādājies ceļojuma veselības apdrošināšanas polisi ar atbilstošu segumu, ja tava hroniskā kaite saasinās. Visbeidzot, nodrošinies, ka visa ceļojuma laikā vari nekavējoties piekļūt saviem medicīniskajiem dokumentiem, ja rastos tāda vajadzība.

Laimīgu ceļu!

„Visticamāk, nekas no nosauktā tev ceļojumā nebūs vajadzīgs,” ir pārliecināta farmaceite. „Taču, ja nu tomēr gadās kādi sarežģījumi, un tu būsi labi sagatavojies, tie neizvērsīsies par katastrofu, bet tikai par ceļojumā iederīgu, nelielu piedzīvojumu,” rezumē farmaceite.

Raksta sagatavošanā izmantoti medicīnas vietnes „Johns Hopkins Medicine” materiāli.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Savlaicīga veselības kontroles vērtība visā ģimenē

Savlaicīga veselības kontroles vērtība visā ģimenē

Par godu e-veikala EVOLU.LV atklāšanai izsludinām unikālu 30% atlaidi visam veikala sortimentam*. Atlaide tiks aktivizēta, pasūtījuma noformēšanas laikā ievadot promo kodu. Ienāciet šeit: www.evolu.lv, izvēlieties preces, ievadiet promo kodu un saņemiet atlaidi!

3 vienkārši soļi ikdienas sejas kopšanā

3 vienkārši soļi ikdienas sejas kopšanā

Lai sniegtu ādai nepieciešamās rūpes, tu vari pieturēties pie 3 soļu principa – attīrīt, atjaunot un mitrināt. Šie vienkāršie ikdienas ieradumi ļaus tavai āda starot, un skatīties uz sevi spogulī varēsi ar smaidu sejā.

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

Testa rezultāti: LIVEO pilieni – pierādītu pienskābo un bifidobaktēriju komplekss vēderam

Testa rezultāti: LIVEO pilieni – pierādītu pienskābo un bifidobaktēriju komplekss vēderam

Septembrī medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt LIVEO® pienskābo un bifidobaktēriju kompleksu pilienos.

"ApiMI" sejas krēmu komplekts vīriešiem un sievietēm

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvā izmēģināt dermataloģiski testētus Sejas krēmus gan puišiem, gan meitenēm.

"Green Wing Paleo Skincare" – eļļa sejai, kas ideāli piemērota lietošanai rudenī

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Green Wing Paleo Skincare" piedāvā izmēģināt 100% dabīgu paleo kosmētiku – eļļu sejai. 

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt atjaunojošu pretgrumbu serumu sejai un acu ādai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Septembris Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā – Senioru mēnesis! Tiek nodrošināta 20% atlaide flebologa konsultācijai, izmeklējumam un vēnu lāzeroperācijām. Veselas kājas – ātri un bez sāpēm!

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Mūsu organisma funkciju normālai norisei D vitamīna nepieciešamība ir jau zinātniski pierādīta. Latvijā aptiekās D vitamīns pieejams gan kā uztura bagātinātājs, gan kā recepšu zāles.