medicine.lv skaitļos

Lietotāji online81
Aktīvie uzņēmumi12589
Nozares raksti4712
Ekspertu atbildes20634
Kādēļ ziemā saasinās ādas slimības, un ko darīt profilaksei? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kādēļ ziemā saasinās ādas slimības, un ko darīt profilaksei?

adas_problemas

Psoriāze, atopiskais dermatīts, seborejiskais dermatīts – šīs hroniskās iekaisīgās ādas slimības ir apgrūtinošas jebkurā gadījumā, taču tieši ziemas sezonā tās nereti sagādā vislielākās raizes. 

Ziemā pat veseliem cilvēkiem āda kļūst sausāka, kas ir saistīts gan ar vēju, aukstu gaisa temperatūru ārā, gan ar apkures sezonas blakusefektu – pārlieku sausu gaisu telpās. Taču cilvēkiem, kuriem jāsadzīvo ar tādām ādas slimībām kā psoriāze, atopiskais dermatīts vai seborejiskais dermatīts, nudien neklājas viegli, jo visi minētie apstākļi tikai pasliktina jau tāpat bojātās ādas stāvokli.

Kas provocē saasinājumu?

"Psoriāze ir slimība, kas saistīta ar ādas barjeras traucējumiem – vietās, kur atrodas slimības perēkļi, āda nav uzbūvēta pareizi, līdz ar to caur tām notiek ūdens zudums, tās kļūst vēl sausākas, parādās kairinājums, nieze. Viss, kas jebkādā veida saistīts ar ādu, arī aktualizējas tieši aukstajā sezonā – apģērbs ir tuvu ādai un rada papildu kairinājumu, temperatūras svārstības – ārā ir auksts un sauss, bet iekštelpās – silts un sauss. Tas viss kairina bojātās vietas un sākas slimības paasinājums. Protams, arī stress un citi faktori," skaidro Ilze Jākobsone, dermatoloģe Veselības centru apvienībā. Tas pats attiecas uz atopisko dermatītu – tā kā arī šajā gadījumā ir  traucēta ādas barjera, aukstos, sausos laika apstākļos pastiprināti zūd ādas mitrums un, jo sausāka āda, jo tā vieglāk kairinās. Turklāt lielāka ietekme ir nevis gaisa temperatūrai, bet gan gaisa mitrumam. Arī seborejiskā dermatīta gadījumā situācija ir līdzīga  – ja vērojams izteikts iekaisums, caur to notiek mitruma zudums un ādas stāvoklis pasliktinās. Ārste saka, ka viss kombinējas – gan klimata un apģērba, gan stresa faktori.

"Ja cilvēks sirgst ar ādas slimībām, apģērbam vajadzētu būt dabīgam, turklāt svarīgi arī, ar kādiem līdzekļiem to mazgā, it īpaši atopiskā dermatīta gadījumā, jo šie pacienti ir biežāk tendēti uz astmas, dažādu alerģiju (alerģiska rinīta, konjunktivīta) attīstību," piebilst dermatoloģe.

Izpausmes rada diskomfortu

Ādas problēmas rada ne tikai fizisku, bet arī psiholoģisku diskomfortu.

"Psoriāze izpaužas gan vietās, kuras var paslēpt zem apģērba, uz elkoņu un ceļgalu locītavām, gan uz plaukstām, galvas matainajā daļā, un var būt arī uz pieres, ap ausīm. Līdzīga ir arī seborejiskā dermatīta lokalizācija. Savukārt atopiskais dermatīts ļoti bieži skar seju – plakstiņus, mutes zonu, un, protams, tas var izpausties arī jebkur citur uz ķermeņa," skaidro dermatoloģe.

Kādā vecumā slimības sāk izpausties?

Atopiskais dermatīts var sākties zīdaiņa vecumā, visspilgtāk izpaužas agrā bērnība un ilgst līdz pat pusaudža gadiem. Daļai cilvēku šajā vecumā paliek labāk – uzliesmojumi kļūst retāki, nav tik mokoši, kā bērnībā, taču visu mūžu saglabājas ādas sausums, tieksme uz ādas kairinājumu, alerģiskām reakcijām. Atopiskā dermatīta parādīšanās pieaugušā vecumā nav izplatīta.

Seborejiskais dermatīts ir raksturīgs galvenokārt pusaudžu vecumposmā un jaunības gados, lai gan tas var piemeklēt arī vecumdienās, un biežāk ir saistīts, piemēram, ar neiroloģiskām slimībām vai onkoloģiju.

"Par seborejisko dermatītu ir daudz neskaidrību, piemēram, kāpēc vienam tas attīstās, bet citam tādos pašos apstākļos – neattīstās. Seboreja ir saistīta ar androgēna – vīrišķā hormona, kas stimulē tauku dziedzera darbību, klātbūtni. Tādēļ, ja sievietei ir attīstījusies šī slimība, nepieciešams pārbaudīt, vai notikušas hormonālas izmaiņas.

"Psoriāze agrā bērnība izpaužas salīdzinoši reti. Parasti tā parādās ap 16-18 gadu vecumu vai ap 40-50 gadiem. Ja psoriāze sākas pusaudža gados, parasti izrādās, ka šī slimība jau ir ģimenes anamnēzē, tātad – ir ģenētiska predispozīcija – leikocitārie antigēni, kas var izpausties nelabvēlīgos apstākļos, visbiežāk – stresa situācijās, piemēram, beidzot devīto klasi vai vidusskolu, iestājoties augstskolā, uzsākot patstāvīgo dzīvi. Ja šo posmu izdodas pārdzīvot bez stresa, psoriāze var neizpausties pat tad, ja ir predispozīcija. Savukārt, ja šī slimība pirmo reizi parādās pusmūžā, iztaujājot pacientu par ģimenes anamnēzi, nereti atklājas, ka psoriāze jau ir, piemēram, bērnam. Tas  nozīmē, ka cilvēkam ilgus gadus slimība nav izpaudusies," stāsta dermatoloģe. Kas to var izprovocēt? Dažādas sarežģītas, stresa situācijas, piemēram, tuvinieka nāve, darba zaudēšana un citi smagi emocionāli satricinājumi, kā arī kāda blakusslimība, kas nostrādā kā psoriāzes palaidējmehānisms.

Ko darīt paasinājuma profilaksei ziemā?

Krēmi un ziedes, kas paredzēti akūta perioda kupēšanai, ir recepšu medikamenti, savukārt ikdienas ādas kopšanas līdzekļus var iegādāties aptiekā bez receptes. "Ja tuvojas slimības saasinājuma periods, laikus jādodas pie ārsta, lai izrakstītu medikamentus. Jo ātrāk tiek uzsākta pareiza terapija, jo veiksmīgāk var novērst smagu paasinājumu," teic ārste.

Efektīva metode, kas nodrošina paasinājuma nesākšanos vai tā samazināšanos, ir fototerapija – apstrāde ar A vai B ultravioletās gaismas stariem. To var veikt jau oktobrī, novembrī un ziemu pārlaist tikai, pareizi kopjot ādu.

Ādas kopšana ikdienā

Vienīgi seborejiskā dermatīta gadījumā, ja paasinājums norimst, cilvēks jūtas komfortabli. Psoriāze un atopiskais detmatīts prasa īpašu ādas kopšanu cauru gadu.

"Ja vasarā ādas kopšanai der mitrinošs krēms, tad ziemas sezonā nepieciešams biezākas konsistences kopšanas līdzeklis, kas labāk pasargā ādas virsējo kārtu un aiztur mitrumu. Pacienti gan parasti pievērš īpašu uzmanību ādas kopšanai arī tad, ja nav vērojami paasinājumi, un ikdienā lieto kādu mitrinošu, eļļojošu līdzekli, jo āda ir trausla un jebkurā brīdī var sākties paasinājums. Psoriāzei ir dežūrperēkļi, kas nepāriet arī miera periodā. Tiem jāuzklāj krēms vai ziede ikreiz pēc dušas," teic dermatoloģe. Parasti ādas kopšanas līdzekļu sastāvā ir, piemēram, urīnviela, salicilskābe, kas veicina pārragošanās procesa normalizāciju un lieko ādas zvīņu nolobīšanos, vienlaikus nodrošinot mitrināšanu. Jo labāk problemātiskās vietas tiek koptas, jo tās mazāk pakļautas kairinājumam.

Īpašas rūpes

"Mēness aptiekas" farmaceite Daiva Āboliņa atgādina, ka problemātiskai ādai nepieciešama īpaša aprūpe. "Mazgāties ieteicams ne biežāk kā reizi dienā ar īpašām mazgājošām eļļām vai līdzekļiem, kas satur papildu barojošos komponentus un tiem ir maigas attīrošas īpašības. Šādu līdzekļu klāsts aptiekā ir plaši pārstāvēts – ziepes, dušas krēmi, dušas eļļas. Mazuļiem ir īpaša vannas emulsija, kuru var pievienot ūdenim. Ūdenim jābūt siltam vai vēsam, ne karstam. Ja ir sausa āda, tad var pietikt tikai nomainīt ziepes, bet, ja ir atopiskais dermatīts vai psoriāze, ar to būs par maz. Uzreiz pēc vannošanās un pat tikai pēc roku nomazgāšanas ir jālieto mitrinošs līdzeklis."

Vismaz divas reizes dienā ieteicams mitrinošs līdzeklis. "Būtiski izvēlēties ziedi vai emolientu, kura sastāvā ir daudz eļļas un mazāk ūdens bāzes. Krēms jābūt biezam, taukainam, lai arī tas nešķiet patīkams. Šādiem krēmiem parasti piemīt niezi mazinošs un ādu nomierinošs efekts. Niezes mazināšanai ir pieejams arī aerosols, kuru var uzsmidzināt dermatīta skartajā vietā un minūtes laikā tas samazinās niezi. Atopiskā dermatīta profilaksei arī veseliem mazuļiem noderīga var būt ikdienas mitrinošā līdzekļa lietošana," iesaka farmaceite. Savukārt tad, ja  seborejiskais dermatīts ir galvas matainajā daļā farmaceite rekomendē  lietot pretblaugznu šampūnu, ko ieziežot matos, atstāj iedarboties uz trim piecām minūtēm un tikai tad izskalo. "Labākā paasinājumu biežuma un to smaguma profilakse ir atbilstošu kopšanas krēmu – emolientu regulāra lietošana," apgalvo farmaceite.

Ādai vajadzīgs veselīgs uzturs

Veselīgs, sabalansēts uzturs ir aktuāls jebkurā gadījumā, apstiprina ārste. "Ja ir prosriāze, paasinājuma posmā jāizvairās no trekniem, ceptiem, kairinošiem ēdieniem. Ļoti liela nozīme uzturam ir atopiskā dermatīta gadījumā, jo sevišķi, ja ir konstatēta kāda pārtikas produkta nepanesība, alerģija."

Svarīgi ir arī atjaunot šķidruma rezervi organismā, jo caur ādas bojātajām vietām tas tiek pastiprināti zaudēts. Dienā jāizdzer vismaz pusotrs litrs ūdens.

Kaitīgie ieradumi – jāatmet

Smēķēšana un alkohola lietošana ir ārkārtīgi kaitējoša atopiskajam dermatītam, seborejai un, īpaši, plaukstu un pēdu psoriāzei. "Smēķēšana izmaina asinsriti, bet, iekaisuma gadījumā, asinsritei ir ļoti liela nozīme. Savukārt alkohols bojā aknas, kas veic organisma attīrīšanu no toksiskām vielām."

Liekais svars ir jāsamazina

Liekais svars pasliktina dermatoloģiskas slimības gaitu. "Dažkārt pacienti mēdz sacīt, ka ir resni tāpēc, ka viņiem ir psoriāze. Nē! Viņiem ir liekais svars, jo nepareizi ēd un maz kustās. Te nav runa par to, ka dažs ģenētiski ir mazliet apaļāks, bet gan par izteiktu lieko svaru, kas pasliktina  veselības stāvokli. Protams, nevar apgalvot, ka tad, ja cilvēkam ir normāls ķermeņa svars un aktīvs dzīvesveids, slimība pāriet, taču tās norise ir vieglāka un labāk padodas terapijai," teic ārste.  

4 ieteikumi cilvēkiem, ar ādas slimībām

1. Jebkurš ārsts ir jāinformē par psoriāzi, pirms speciālists izraksta zāles (piemēram, pret hipertensiju). Tā kā atsevišķas medikamentu grupas var provocēt paasinājumu, medikamenti jāpiemeklē individuāli.  

2. Ja ir atopiskais dermatīts, tas  noteikti jāņem vēra, izvēloties profesiju. Jāizvairās no tādam profesijām, kurās var sastapties ar alergēniem.

3. Cilvēkiem reproduktīvā vecumā jāpatur prātā, ka atopisko dermatītu un psoriāzi var pārmantot pēcnācēji. Tiesa, reproduktīvo veselību šīs slimības neietekmē (ja vien nav tā, ka ādas bojājumi izveidojušies dzimumorgānu apvidū un šī problēma rada psiholoģisku barjeru izveidot tuvas attiecības).

4. Psiholoģiski pieņemt to, ka dermatoloģiska slimība ietekmē ārējo izskatu, nav viegli, taču ar slimību ir jāspēj sadzīvot, jo īpaši, ja to nevar mainīt. "Cilvēkam jābūt harmoniskam, ar iekšēju mieru un pārliecību, lai apkāIezīmertējo skatieni un spriedumi viņu neietekmētu un neradītu lieku stresu."

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Dermatoloģija, veneroloģija / ādas veselība":

Uzņēmumi nozarē "Dermatoloģija, veneroloģija / ādas veselība"

"Nofrete", SIA, Estētiskās Medicīnas Centrs

"Nofrete", SIA, Estētiskās Medicīnas Centrs

Estētiskās medicīnas centrs "Nofrete" – tā ir jauna pieeja, kuras pamatā ir atjaunošanās un atveseļošanās efekts, jaunības pagarināšana bez plastiskajām operācijām. Individuāla pieeja un uzmanīga attieksme pret katru klientu, profesionālas ārstu konsultācijas. Salonu „Nofrete” ar pilnām tiesībām var ierindot ekskluzīvo salonu skaitā Baltijas valstīs, jo visi salonā piedāvātie pakalpojumi un izmantotās tehnoloģijas ir paši jaunākie un efektīvākie skaistumkopšanas industrijā. Visiem, kas mīl un novērtē komfortu, mājīgumu, konfidencialitāti un ir noskaņoti uz garantētu pozitīvu rezultātu, Nofrete piedāvā nevainojamu apkalpošanu. Katru sezonu – jauns pakalpojums. Ērtā atrašanās vieta un apsargājamā automašīnas stāvvieta ikvienam klientam papildinās patīkamo iespaidu par vizīti pie mums.

Nedēļas tēma

PRP-terapija: jauna metode cīņā ar neauglību

PRP-terapija: jauna metode cīņā ar neauglību

Cilvēkiem, kuri saskaras ar neauglību un visiem spēkiem cenšas to pārvarēt, ir pieejama vēl viena iespēja piepildīt loloto sapni kļūt par vecākiem. Tā ir jauna, progresīva sieviešu un vīriešu neauglības ārstēšanas metode – PRP-terapija.

Aktuālie piedāvājumi

EVOLU bezkontakta infrasarkanais termometrs, kas palīdz ātri noteikt ķermeņa temperatūru uz pieres, ausī, telpā un šķidrumā

EVOLU bezkontakta infrasarkanais termometrs, kas palīdz ātri noteikt ķermeņa temperatūru uz pieres, ausī, telpā un šķidrumā

EVOLU non-contact termometrs, kas funkciju ziņā palīdz noteikt temperatūru ātri, ērti, droši dažādās situācijās jau 1 sekundes laikā – nenotiek nekāda termometra saskare ar cilveku, objektu un virsmu, kam tiek noteikta temperatūra.

Covid-19 noteikšana 15 minūšu laikā! 

Covid-19 noteikšana 15 minūšu laikā! 

Covid-19 noteikšana 15 minūšu laikā! Ekspress tests jūsu uzņēmuma personāla pārbaudei – 97% precizitāte!

Video

Aicinājums reto slimību pacientiem un viņu tuviniekiem "Kopā vieglāk! Pievienojies! Nenoslēdzies!" (VIDEO)

Aicinājums reto slimību pacientiem un viņu tuviniekiem "Kopā vieglāk! Pievienojies! Nenoslēdzies!" (VIDEO)<b></b>

Dr. med. Viktorija Ķēniņa, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Reto slimību koordinācijas centra atbalsta vienības vadītāja aicina ikvienu reto slimību pacientu: "Tavs dzīvesstāsts, kā tu pārvari grūtības, pieredze, sadzīvojot ar reto slimību, kādu citu pacientu var iedvesmot. Ja jūti, ka nevēlies palikt viens un gribi satikt citus, kuriem ir līdzīgi dzīves izaicinājumi, tad pievienojies kādai biedrībai..."

Produktu testi

Testa rezultāti: GoRelax – jauna dabīgu nomierinošu produktu līnija aktīviem cilvēkiem no Silvanols

Testa rezultāti: GoRelax – jauna dabīgu nomierinošu produktu līnija aktīviem cilvēkiem no Silvanols

Janvārī medicine.lv sadarbībā ar Latvijas ražotāju SIA "Silvanols" piedāvāja testēt divus dabīgus līdzekļus ar nomierinošu iedarbību – uztura bagātinātājus GoRelax Day (lietošanai dienā) un GoRelax Night (lietošanai uz nakti) pieaugušajiem.

Testa rezultāti: HealthAid Wintervits® – imūnās sistēmas atbalstam ziemā

Testa rezultāti: HealthAid Wintervits® – imūnās sistēmas atbalstam ziemā

Janvārī medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt HealthAid Wintervits® – uztura bagātinātāju imūnās sistēmas atbalstam ziemas laikā.

Testa rezultāti: Pilna spektra CBD (kaņepju) eļļas pilieni – mieram, relaksācijai un sāpju mazināšanai

Testa rezultāti: Pilna spektra CBD (kaņepju) eļļas pilieni – mieram, relaksācijai un sāpju mazināšanai

Novembrī medicine.lv sadarbībā ar SIA CBD MED piedāvāja testēt pilna spektra CBD eļļas pilienus mieram, relaksācijai un sāpju remdēšanai.

Uzņēmējs runā

PRP-terapija: jauna metode cīņā ar neauglību

iVFRiga_PRP_medicine.lv

Cilvēkiem, kuri saskaras ar neauglību un visiem spēkiem cenšas to pārvarēt, ir pieejama vēl viena iespēja piepildīt loloto sapni kļūt par vecākiem. Tā ir jauna, progresīva sieviešu un vīriešu neauglības ārstēšanas metode – PRP-terapija.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

"Nofrete", SIA, Estētiskās Medicīnas Centrs

"Nofrete", SIA, Estētiskās Medicīnas Centrs

Darba laiks

 • P.900-2100
 • O.900-2100
 • T.900-2100
 • C.900-2100
 • P.900-2100
 • S.1000-1700
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003579535
 2. LV40003579535
 3. "Swedbank"
 4. LV28HABA0551002098381
 5. 24.01.2002
 6. Rīga, Emiļa Melngaiļa iela 5, LV-1010

Apraksts

Estētiskās medicīnas centrs "Nofrete" – tā ir jauna pieeja, kuras pamatā ir atjaunošanās un atveseļošanās efekts, jaunības pagarināšana bez plastiskajām operācijām. Individuāla pieeja un uzmanīga attieksme pret katru klientu, profesionālas ārstu konsultācijas. Salonu „Nofrete” ar pilnām tiesībām var ierindot ekskluzīvo salonu skaitā Baltijas valstīs, jo visi salonā piedāvātie pakalpojumi un izmantotās tehnoloģijas ir paši jaunākie un efektīvākie skaistumkopšanas industrijā. Visiem, kas mīl un novērtē komfortu, mājīgumu, konfidencialitāti un ir noskaņoti uz garantētu pozitīvu rezultātu, Nofrete piedāvā nevainojamu apkalpošanu. Katru sezonu – jauns pakalpojums. Ērtā atrašanās vieta un apsargājamā automašīnas stāvvieta ikvienam klientam papildinās patīkamo iespaidu par vizīti pie mums. 
Vairāk

Atslēgvārdi

Lūpu palielināšana, Plazmoliftings, Mezodiegi
Skaistumkopšana, fotoatjaunošana, atjaunojošās injekcijas, pīlings,
mikrodermabrāzija, oksiterapija, aparātu procedūras, maskas, tīrīšana,
"Christiana" skaistuma receptes, dermatoloģiskās procedūras, kosmētika,
vakuumterapija, figūras modelēšana, mezoterapija, SPA procedūras,
ietīšana, masāžas, kavitācija, fotoepilācija, vaksācija, roku kopšana,
manikīrs, kāju kopšana, pedikīrs, ilgnoturīgais make-up, skropstu pieaudzēšana,
Gelish laka, tredliftings, karboksiterapija, kosmetologs, Ericson Laboratoire kosmetika,
skaistuma injekcijas, filleri, dermatologs. Celulīta ārstēšana.
Bērnu dermatologs, permanentais grims, ādas diagnostika, Danne kosmētika,
DMK kosmētika. Lūpu palielināšana, liftings, plazmaliftings,
celulīts, nagu pieaudzēšana, gēla nagi, PRP, botulinotoksins,
aptos diegi, mezodiegi.
Vairāk

Saistītie resursi

Foto 12

"Nofrete", SIA, Skaistumkopšanas centrs
Skaistumkopšana
atjaunojošās injekcijas
Skaistumkopšanas centrs Rīgā
maskas, tīrīšana

Mājas lapa internetā