Kādas ir zobu ārstēšanas iespējas maziem bērniem? Skaidro bērnu zobārste

bernu zobu un mutes veseliba

Raksta autore: Jūlija Kalniņa, Rīgas Stradiņa universitātes Zobu terapijas un mutes veselības katedras docente, bērnu un pieaugušo zobārsts

Pēdējo gadu laikā nākas saskarties ar dziļiem zobu bojājumiem aizvien jaunākiem bērniem. Ja kādu iemeslu dēļ zobu labošana ir apgrūtināta vai neiespējama, zobārstniecībā tiek izmantotas arī tādas metodes kā sedācija ar slāpekļa oksīdu (smieklu gāzi) vai vispārējā anestēzija.

Kariess ir galvenā mutes veselības problēma, kas skar 60–90% skolas vecuma bērnu. RSU Stomatoloģijas institūta Bērnu nodaļā ir strauji pieaudzis agrīnā vecuma kariesa sastopamības biežums. 2018. gadā nodaļā vispārējā anestēzijā tika ārstēti 1356 bērni, 2010. gadā – 926 bērni, bet 2001. gadā – tikai 85 bērni. Pacientu vidējais vecums bija pieci gadi. Bieži vecāki ar divgadniekiem, trīsgadniekiem pēc palīdzības pie bērnu zobārsta vēršas tikai tad, kad stāvoklis mutes dobumā jau ir kritisks. Latvijas Zobārstu asociācijas vadlīnijas nosaka, ka bērna pirmā vizīte pie zobārsta jāplāno gada vecumā, lai novērtētu bērna kariesa risku un veiktu pasākumus, kas pasargās no zobu turpmākās bojāšanās. Diemžēl daļa vecāku šos ieteikumus neievēro vai arī nav informēti par tiem un vēršas pie zobārsta tikai tad, kad bērnam jau sākušās sāpes, iekaisums.

Kariess negatīvi ietekmē bērna veselību, dzīves kvalitāti, samazina bērna spējas pilnvērtīgi uzņemt uzturu. Pilnvērtīgam uzturam ir būtiska nozīme veselu zobu attīstībā un uzturēšanā, bet veseli zobi ir svarīgi, lai varētu uzņemt veselīgu uzturu visā dzīves laikā.

Pirms bērna zobu ārstēšanas ieteicami vismaz viens vai vairāki bērnu zobu higiēnista apmeklējumi, lai samazinātu iespēju rasties bailēm no zobārsta un veicinātu turpmāku bērna sadarbību. Bērniem vecumā līdz trim gadiem zobu ārstēšanā var izmantot dažādas uzvedības vadīšanas metodes. Ja tās ir nesekmīgas un bērnam ir nepieciešama plaša un invazīva (lokālā anestēzija, pulpas ārstēšana, ekstrakcija) zobu un mutes dobuma aprūpe, tad ārstēšanu iesaka veikt vispārējā narkozē.

Kad izmantojama vispārējā narkoze?

• Pacientiem, kuriem ir smags agrīns bērnu kariess – trīs vai vairāk kariozi zobi triju gadu vecumā;
• Pacientiem, kuri nespēj sadarboties psiholoģiskā vai emocionālā brieduma trūkuma dēļ vai arī garīgas, fiziskas vai medicīniskas invaliditātes (nespējas) gadījumā;
• Pacientiem, kuriem lokālā anestēzija nav efektīva akūtas infekcijas, anatomisku variāciju vai alerģijas dēļ;
• Bailīgiem, trauksmainiem un nekomunicējamiem bērniem un pusaudžiem, kas nesadarbojas;
• Pacientiem, kuriem nepieciešama nozīmīga ķirurģiskā (zobārstnieciskā) ārstēšana;
• Pacientiem, kuriem vispārējās narkozes lietošana var novērst psihotraumu un/vai samazināt medicīnisko risku;
• Pacientiem, kuriem nepieciešama neatliekama, plaša zobu/mutes ārstēšana (aprūpe).

Kontrindikācijas vispārējai narkozei

• Veseliem pacientiem ar minimālām zobārstnieciskajām indikācijām, kuri labi sadarbojas;
• Ļoti maziem pacientiem ar minimālām zobārstnieciskajām indikācijām, ko var atrisināt ar minimāli invazīvu iejaukšanos (piemēram, atraumatisku restaurāciju, fluorīdu laku) un/vai ārstēšanu iespējams atlikt;
• Pacienta/zobārsta ērtība;
• Pacientiem ar medicīniskiem un fiziskiem stāvokļiem, kas padara vispārējo anestēziju neparedzamu.

Sedācija ar smieklu gāzi

Kad bērns ir sasniedzis piecu sešu gadu vecumu, zobu ārstēšanā baiļu mazināšanai var izmantot sedāciju ar slāpekļa oksīdu (smieklu gāzi), ko izmanto jau vairāk nekā 150 gadu. Šī metode mazina bailes un uztraukumu un padara zobu ārstēšanu daudz patīkamāku un vienkāršāku. Tā ir droša procedūra, ko izmanto bērnu zobārstniecībā visā pasaulē. Ja metodi izmanto speciāli apmācīti zobārsti ar sertificētām iekārtām un atbilstoši apmācītiem asistentiem, tai ir ļoti augsts veiksmes procents. Slāpekļa gāzes iedarbība ir īslaicīga, tāpēc pēc ārstēšanas pacients uzreiz var doties mājās.

Kā tā darbojas?

• Sedācijas laikā bērns ar speciālas maskas palīdzību elpo slāpekļa oksīda un skābekļa gāzu maisījumu, vienlaikus tiek veikta arī zobu labošana;
• Sedācijas laikā bērns neaizmieg un ir pie samaņas, bet jūtas daudz relaksētāks un mierīgāks;
• Bērns var runāt un izskaidrot savas sajūtas procedūras laikā;
• Vairums bērnu sedācijas laikā izjūt patīkamu siltumu, atslābumu, miegainību, vieglu roku un kāju tirpšanu. Tiklīdz sedācija tiek pārtraukta, piecu līdz 10 minūšu laikā šīs sajūtas pilnībā izzūd.

Kontrindikācijas smieklu gāzes izmantošanai bērniem un pieaugušajiem

• Ja pacients nespēj sazināties;
• Ja pacients nespēj elpot caur degunu;
• Ja ir nopietni psihiatriski vai uzvedības/personības traucējumi;
• Ja ir B12 vai B9 vitamīna nepietiekamība/uzsūkšanās traucējumi;
• Ja ir hroniska obstruktīva plaušu slimība;
• Ja ir neiromuskulāri traucējumi, piemēram, multiplā skleroze;
• Ja ir vēzis, kas tiek ārstēts ar ķīmijterapiju, kas satur bleomicīnu;
• Ja paciente ir stāvoklī un ir pirmais grūtniecības trimestris.

Pirms zobārsta apmeklējuma, ja paredzēta sedācija, bērnam ieteicama tikai viegla maltīte ne vēlāk kā divas līdz četras stundas pirms procedūras. Atļauts dzert ūdeni līdz divām stundām pirms procedūras. Un, lai arī pusstundu pēc procedūras beigām slāpekļa oksīds organismā vairs nav konstatējams, vecākiem bērns jāpieskata vēl aptuveni divas stundas pēc zobārsta apmeklējuma.

Slikta mutes dobuma higiēna, nepareiza un neregulāra zobu tīrīšana, kā arī bieža cukuru saturošu produktu lietošana ir galvenie kariesa riska faktori. Tāpēc ir svarīgi, lai vecāki aktīvi piedalītos sava bērna izglītošanā, motivēšanā un citos mutes dobuma veselību veicinošos pasākumos. Latvijas Zobārstu asociācijas darba grupa izstrādājusi rekomendācijas mutes higiēnas uzlabošanai dažādu vecumu bērniem, kurās iesaka lietot fluorīdus saturošu zobu pastu un zobu diegu, lai nodrošinātu mehānisku zobu aplikuma noņemšanu un lokālu fluorīdu darbības efektu uz zobu virsmām. Bērniem uzreiz pēc pirmā zoba izšķilšanās iesaka lietot fluorīdus saturošu zobu pastu, kur fluorīdu daudzums ir vismaz 1000 ppm.

Labi mutes dobuma higiēnas paradumi, kas ieaudzināti jau agrīnā bērnībā, nodrošina zemu kariesa sastopamību arī pusaudža gados. Liela nozīme kariesa profilaksē ir pacientu/vecāku izglītošanai, motivēšanai un atbildībai par saviem/savu bērnu zobiem. Ģimene ir viens no vissvarīgākajiem sociālajiem atbalstiem bērna izglītošanā. Agrā bērnībā gan vecāki, gan citi ģimenes locekļi ir kā paraugs veselīgā dzīvesveida ievērošanā. Vēlāk, pusaudžu gados, tiem jākļūst par atbalsta grupu brīžos, kad bērnam pietrūkst spēka un motivācijas, piemēram, uzturēt labu mutes higiēnu. Turklāt jāņem vērā, ka bērns ir atkarīgs no vecāku vēlmēm un finansiālajām iespējām (piemēram, iegādāties zobu pastu un zobu birsti).

Mūsdienās kariesa ārstēšanas pamatmērķi ietver potenciālo kariesa riska faktoru agrīnu diagnostiku, pēc iespējas agrīnāku jaunu kariozu bojājumu atklāšanu un to attīstības apturēšanu, kā arī zoba remineralizācijas procesa paātrināšanas pasākumu īstenošanu, izmantojot dažādus līdzekļus. Ir svarīgi laikus pasargāt zobus no kariesa veidošanās, lai samazinātu bērnu skaitu, kuriem ir nepieciešama zobu labošana. Šeit atbildība jāuzņemas vecākiem un zobārstiem, zobu higiēnistiem, kā arī citiem medicīnas speciālistiem, īpaši ģimenes ārstiem, pediatriem, ginekologiem. Jo slimību profilakse vienmēr ir tikusi uzskatīta par visefektīvāko līdzekli jebkurā veselības aprūpes sistēmā.

 

Atsauce: AAPD Guideline on Behaviour Guidance for the Pediatric Dental Pacient, 2016. www.aapd.org

Raksta avots: http://arsts.lv/jaunumi/julija-kalnina-zobu-arstesanas-iespejas-maziem-berniem

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Zobārstniecība / mutes veselība":

Nedēļas tēma

iVF Riga ikgadējā starptautiskā konference 

iVF Riga ikgadējā starptautiskā konference 

Ar prieku paziņojam, ka 2020. gada 7. februārī klīnika iVF Riga un Latvijas Cilmes šūnu centrs iVF Riga organizē starptautisku konferenci "Latvian Annual IVF – Cell therapy meeting" ar Latvijas, Lietuvas, Zviedrijas, Somijas, Apvienotās Karalistes un Spānijas lektoru piedalīšanos.

Aktuālie piedāvājumi

Vingrošanas nodarbības grūtniecēm – ļoti svarīgas

Vingrošanas nodarbības grūtniecēm – ļoti svarīgas

Regulāras fiziskas aktivitātes grūtniecības laikā palīdz ne tikai labāk kontrolēt un vadīt visas šīs izmaiņas, labāk tām piemēroties, bet arī uzlabot un uzturēt sievietes fizisko formu, mazināt svara pieaugumu, kā arī novērst gestācijas jeb grūtnieču diabēta risku un, protams, stabilizēt un optimizēt psiholoģisko pašsajūtu. Galvenais fizisko aktivitāšu priekšnosacījums – ginekologa atļauja un sertificēta fizioterapeita uzraudzība.

Dēļu terapija – ārstēšana ar spēcīgu iedarbību

Dēļu terapija – ārstēšana ar spēcīgu iedarbību

Hirudoterapija ir metode, kas balstīta uz medicīnisko dēļu izmantošanu. Medicīniskās dēles ir efektīvs ārstniecisks līdzeklis. Ar tām var izraisīt daudzas kompleksas – gan specifiskas, gan nespecifiskas – izmaiņas cilvēka organismā.

Video

Produktu testi

Testa rezultāti: "Iceland Moss Spray" – sprejs pret rīkles iekaisumu, aizsmakumu un kairinošu klepu

Testa rezultāti: "Iceland Moss Spray" – sprejs pret rīkles iekaisumu, aizsmakumu un kairinošu klepu

Decembrī medicine.lv sadarbībā ar zīmolu "Dr.Pakalns SELECT" piedāvāja testēt produktu iekaisušas rīkles gļotādas mitrināšanai, aizsmakumam un kairinošam klepum.

"Iceland Moss Spray" – sprejs pret rīkles iekaisumu, aizsmakumu un kairinošu klepu

"Iceland Moss Spray" – sprejs pret rīkles iekaisumu, aizsmakumu un kairinošu klepu

Decembrī medicine.lv sadarbībā ar zīmolu "Dr.Pakalns SELECT" piedāvā testēt produktu iekaisušas rīkles gļotādas mitrināšanai, aizsmakumam un kairinošam klepum.

Testa rezultāti: "Gold-Vit® D3 4000 Fast" mutē šķīstošas tabletes ar ābolu garšu

Testa rezultāti: "Gold-Vit® D3 4000 Fast" mutē šķīstošas tabletes ar ābolu garšu

Oktobrī un novembrī medicine.lv sadarbībā ar vitamini.lv piedāvāja testēt jaunākās paaudzes D3 vitamīnu mutē šķīstošu tablešu veidā – "Gold Vit® D3 4000 Fast".

Uzņēmējs runā

Rūpējies par savu muguru – izvēlies matraci no Erti.lv

erti_2

Guļot neērtās pozās, nakts miegs tiek pakļauts biežām kustībām, nosprostotiem asinsvadiem un neveselīgām mugurkaula pozām. Kur pirkt matraci? Atbilde ir pavisam vienkārša – matraču veikalā Erti.lv. Uzņēmums ražo matračus, kas piemēroti ikdienas lietošanai un atbilst elitāriem kvalitātes standartiem, kā arī piedāvā dažādu kategoriju un veidu matračus bērniem un jauniešiem. 

iVF Riga ikgadējā starptautiskā konference 

Annual_iVF_Riga_Meeting_2020

Ar prieku paziņojam, ka 2020. gada 7. februārī klīnika iVF Riga un Latvijas Cilmes šūnu centrs iVF Riga organizē starptautisku konferenci "Latvian Annual IVF – Cell therapy meeting" ar Latvijas, Lietuvas, Zviedrijas, Somijas, Apvienotās Karalistes un Spānijas lektoru piedalīšanos.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

"VALIS", Zobārstniecības klīnika

"VALIS", Zobārstniecības klīnika

Kontakti

 1. 29480944
 2. brivibas@valis.lv

Darba laiks

 • P.800-2000
 • O.800-2400
 • T.800-2000
 • C.800-2000
 • P.800-2000
 • S.800-2000
 • Sv.800-2000

Dokumenti

Juridiskie dati

 1. 40003270868
 2. LV40003270868
 3. 30.10.1995
 4. Rīga, Brīvības iela 167, LV-1012
 5. 2018

Saistītie uzņēmumi, veikali, filiāles

 1. Valdeķu 25, Rīga, LV-1004
  29427198

Apraksts

1992. gadā tika atvērts SIA „Valis” - viena no pirmajām privātās zobārstniecības praksēm Latvijā. Ar lepnumu varam teikt, ka šodien mūsu zobārstniecības klīnikā ir sapulcēti savas jomas labākie profesionāļi un zobārstu kabineti ir aprīkoti ar modernākajām tehnoloģijām un ierīcēm. Rūpēs par Jūsu zobu veselību un labsajūtu zobārstniecība strādā visu diennakti. Augsti kvalificēti un atbildīgi speciālisti Jums sniegs konsultāciju un atbilstoši situācijai veiks rentgenu, zobu labošanu, implantoloģiju, zobu protezēšanu, endotontiju, estētisko restaurāciju un citus pakalpojumus. Sadarbojamies ar apdrošināšanas kompānijām. Veselības un panākumu simbols ir mirdzošs un vesels smaids! 
Vairāk

Atslēgvārdi

Diennakts zobārstniecība, bērnu zobārstniecība, mutes higiēnists,
tiltveida protēzes, zobu balināšana, zobu protezēšana, zobu protēzes,
zobu restaurācija, zobu ķirurģija, zobārsti, zobārstniecība,
stomatoloģija, zobu kronīši un tiltiņi, zobu profilakse, zobu rentgens,
ortodonts, ortodontija, higiēna, higiēnists, zobu rotājumi, zobu sakņu ārstniecība,
zobu kanālu tīrīšana, zobu kroņi, zobu kronīši, zobu kanālu tīrīšana,
zobu plombas, zobu estētika, plombēšana, zobu implanti, implantācija,
implantoloģija, protēzes, zobārsta konsultācija, zobu izraušana,
zobārsts, zobu ārstēšana, implantēšana, higiēnista pakalpojumi,
bērnu zobārsts, zobu higiēna, zobu higiēnists, endodontija, zobārstniecības
klīnikas rīgā, zobu klinika, zobārsts bērniem, zobu protezēšana Rīgā,
zobu higiēnists Rīgā, zobu implants, zobu labošana, zobārsts Rīgā,
zoba implants, zobārsti Rīgā, zobārstniecības Rīgā, bērnu zobārsti rīgā,
zobārstniecība Rīgā, protezēšana, implanti, zobu raušana,
zobārstniecības, higiēnists Rīgā, bērnu zobārsts Rīgā, labs zobārsts rīgā,
zobārstniecība bērniem, zobārstniecības klīnika, bērnu stomatoloģija,
stomatologs, stomatoloģijas klīnika, smaganu ārstēšana, zobu implantu cenas,
zobārstniecība cenas, zobu protezēšana cenas, zobu implanti cenas,
zobu rentgens, rentgens zobam, labs zobārsts, labs stomatologs,
zobārsts diennakts, zobārstniecība un mutes higiēna, akūta palīdzība,
diennakts zobārsts, zobārstniecība diennakts, kapes, zobu kapes,
zobu kronīši, zobu kape, nakts kapes.
Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

Mājas lapa internetā

Video

"VALIS", Zobārstniecības klīnika