medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12754
Nozares raksti1343
Ekspertu atbildes20882
Kad var palīdzēt psihiatrs un kad psihologs? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kad var palīdzēt psihiatrs un kad psihologs?

Foto: Pixabay.com

Kādās situācijās var un vajag vērsties pie psihiatra un psihologa?
Ir gadījumi, ka tikai ar draugu un radu atbalsta nepietiek, ka ir nepieciešama arī ārsta-psihiatra konsultācija vai vizīte pie psihologa un ieteikumi, ko un kā labāk darīt, lai atrisinātu radušās problēmas. Diemžēl sabiedrībā pastāv uzskats – ja vērsies pēc palīdzības pie psihiatra vai psihologa, tad ar tevi viss nav kārtībā, bet tas tā nav. Ir situācijas, ka savlaicīga psihiatra vai psihologa konsultācija un ieteikumi var ļoti veiksmīgi palīdzēt un rast risinājumu cilvēka dzīvē.

Psihiatrs ir ārsts, pie kura var vērsties pēc palīdzības, ja ir ilgstoša depresija, nomāktība, trauksme, bezmiegs, bailes, kuras ilgstošā laika periodā nepāriet, vajā, neliek mieru un pārvēršas smagās neirozēs, kas stipri ietekmē dzīves kvalitāti.

Savukārt psihologs caur atbalstu runās ar tevi par tavām jūtām, domām, attiecībām, svarīgām vērtībām. Psihologs palīdzēs tavu situāciju ieraudzīt skaidrāk, no dažādiem skatu punktiem, apzināt tavus resursus un spēka punktus un būs tavs atbalsts šajā ceļa posmā.

Bieži cilvēkam ir bailes vērsties pēc palīdzības pie psihiatra vai psihologa, jo ir nezināšana, šaubas. Vai tas būs īstais speciālists, pie kā vērsties? Vai mani "neuzsēdinās" uz kaut kādiem medikamentiem, no kuriem es palikšu atkarīgs? Bet atcerieties – neviens neko ar varu jums neliks darīt!

Psihiatrs, tāpat kā visi ārsti, sāk ar cilvēka diagnosticēšanu, sūdzību un simptomu savākšanu un esošās informācijas apstrādi. Bieži nav iespējams aprakstīt traucējošās, nomācošās sajūtas, tad psihiatram var pastāstīt, kāpēc ir bijusi doma apmeklēt psihiatru – kāda ieteikumi, paša izjūtas. Kad psihiatram rodas vismaz daļējs pacienta apmeklējuma iemesls, ārsts uzdod jautājumus, lai padziļināti izprastu konkrēto problēmu, tās iemeslus. Bieži jautājumi var būt diezgan neizprotami, kas var skart jebkuru dzīves sfēru, un pirmajā brīdī var šķist, ka jautājumi nav saistīti ar esošo problēmu, bet tā tas nav. Jo godīgāk un precīzāk tiks atbildēts uz uzdotajiem jautājumiem, ņemot vērā savas iekšējās izjūtas, jo ārstam būs vieglāk saskatīt problēmas būtību skaidrāk, saprast kopainu un objektīvi izvērtēt pacienta stāvokli.

Savukārt psihologs pirmajā konsultācijā kopīgi ar tevi izrunās, ko tu vēlies atrisināt, sasniegt un kādu mērķi izvirzīt. Ja jutīsi, ka tas ir tavs speciālists, tad vienosieties par turpmāko sadarbību. Iespējamas vienas reizes konsultācijas, kā arī konsultācijas ilgstošā laika periodā.  Tomēr tev jāņem vērā, ka psihologa uzdevums nav sniegt konkrētus padomus, bet gan tev palīdzēt rast atbildes uz saviem jautājumiem.

Pie klīniskā psihologa var vērsties šādās tēmās: personības vai attīstības krīzes, smagi dzīves notikumi (slimība, tuvinieka nāve), attiecību problēmas, grūtības pieņemt lēmumus, emocionālās grūtības, paaugstināta trauksme, pazemināts pašvērtējums, nomāktība, emocionāla vardarbība, eksistenciālie jautājumi (dzīves jēga u.c.) u.c. Konsultācijas tiek sniegtas gan pieaugušajiem, gan pusaudžiem. Kā arī mūsu klīniskais psihologs arī piedāvā veikt psiholoģisko izpēti pieaugušajiem – psihodiagnostiku (tiesībām u.c).

Kad ārstam–psihiatram kopaina ir skaidra viņš piedāvās problēmas risinājumu. Tie var būt gan ieteikumi meklēt palīdzību pie psihologa, gan medikamentoza terapija, gan ieteikumi veikt papildu izmeklējumus vai analīzes, mainīt savu ikdienas režīmu un saprast vai būs nepieciešama nākamā vizīte. Pieredze rāda, ka pārsvarā ar vienu vizīti nepietiek, ja cilvēkam ir ilgstošas problēmas un viņš ar tām vēlas tikt galā.

Veselības salonā 888 (ārstniecības iestādes kods 0100-00880) konsultē zinoša ārste–psihiatre, kura ikdienā strādā slimnīcā, kur gūst lielu pieredzi savā ārsta praksē, un kura mīl savu profesiju un cenšas palīdzēt visiem saviem pacientiem.

Kā arī Veselības salonā 888 konsultē spējīga, jauna, zinoša un saprotoša klīniskā psiholoģe, kura strādā gan ar pieaugušajiem, gan ar pusaudžiem.

Sīkāku informāciju par speciālistiem var uzzināt mājaslapā www.vs888.lv.

Par pierakstu un sīkāku informāciju var uzzināt, zvanot pa tālruni 27088877 vai rakstot vs888@vs888.lv.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Videi draudzīga matu kopšana. Kas ir šampūnziepes?

Videi draudzīga matu kopšana. Kas ir šampūnziepes?

Vai zināji, ka vari rūpēties par saviem matiem, izvēloties šampūnu un kondicionieri, pēc kuru izlietošanas nepaliek pāri plastmasas pudele? SILMACHY šampūnziepes jeb cietais šampūns un kondicionieris ir inovatīvi izstrādāti matu kopšanas līdzekļi, tie ir efektīvi un videi draudzīgi. 

Aktuālie piedāvājumi

Kompleksa pieeja Covid-19 infekcijas ārstēšanā

Kompleksa pieeja Covid-19 infekcijas ārstēšanā

Jau vairāk nekā pusotru gadu, cenšoties sadzīvot ar Covid-19 pandēmiju, tiek uzkrāta aizvien lielāka pieredze un zināšanas cīņā ar šo slimību, un ir apkopoti pierādījumi, ka pēc Covid-19 infekcijas sekas var nopietni ietekmēt pārslimojušās personas veselības stāvokli ilgtermiņā.

Deguna starpsienas operācija

Deguna starpsienas operācija

Plastiskās ķirurģijas klīnika Aesthetica piedāvā veikt gan deguna starpsienas korekcijas operācijas, gan estētisko rinoplastiku. Klīnikas Aesthetica otorinolaringologi un ķirurgi ir gatavi palīdzēt ikvienam pacientam. Pieraksties konsultācijai pie Aesthetica jau šodien!

Video

Produktu testi

Testa rezultāti: NEO β-IMMUNE – imunitātei, vitalitātei un pret nogurumu

Testa rezultāti: NEO β-IMMUNE – imunitātei, vitalitātei un pret nogurumu

Oktobrī medicine.lv sadarbībā ar NEO zīmolu piedāvāja testēt NEO līnijas produktu β-IMMUNE (120ml) imunitātei, vitalitātei un pret nogurumu.

Testa rezultāti: HealthAid Neuroforte® – sinerģisks atbalsts smadzeņu un nervu veselībai

Testa rezultāti: HealthAid Neuroforte® – sinerģisks atbalsts smadzeņu un nervu veselībai

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt "Neuroforte®" smadzeņu un nervu veselībai.

Unikālais "OGA7 Cosmetics" ķermeņa un roku krēms normālai un sausai ādai

Unikālais

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu "OGA7 Cosmetics" piedāvā testēt unikālu barojošo un mitrinošo ķermena un roku krēmu.

Dr. Pakalns VIVASOLS – imunitātei, pret oksidatīvo stresu un elpceļu veselībai

Dr. Pakalns VIVASOLS – imunitātei, pret oksidatīvo stresu un elpceļu veselībai

Oktobrī medicine.lv sadarbībā ar Dr. Pakalns select zīmolu piedāvā testēt "Dr. Pakalns select VIVASOLS" imunitātei, pret oksidatīvo stresu un elpceļu veselībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Apimi" dabiskie kosmētikas produkti ķermeņa un sejas kopšanai: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Zīmols "Apimi" ir vēl viens piemērs izdomai, kas rezultējas lieliskos dabiskās kosmētikas produktos ķermeņa un sejas kopšanai. "Apimi" ražojumi ļauj sajust bišu radīto produktu labvēlīgo ietekmi uz skaistumu un labsajūtu ikdienā. Bišu iedvesmoti – Apimi radīti!"

Jaunums Latvijā – ZOE fermentētais probiotiskais dzēriens: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jaunums Latvijā – ZOE fermentētais probiotiskais dzēriens: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Terapeitiskos nolūkos pārtikas un uztura bagātinātāju veidā tiek izmantoti laktobacilli, bifidobaktērijas un pat streptokoki. Šos dzīvos mikroorganismus sauc par probiotikām, un pārtikas produktus, kas tos satur, sauc par probiotikām. Parasti tie ir piena produkti. Lietuvietis Ramunas Račkausks radīja augu izcelsmes probiotikas produktu, raudzējot auzas, griķus un rīsus – ZOE.