medicine.lv skaitļos

Lietotāji online69
Aktīvie uzņēmumi12626
Nozares raksti4841
Ekspertu atbildes20734
Kad var palīdzēt psihiatrs un kad psihologs? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kad var palīdzēt psihiatrs un kad psihologs?

sadness_3434515_640

Kādās situācijās var un vajag vērsties pie psihiatra un psihologa?
Ir gadījumi, ka tikai ar draugu un radu atbalsta nepietiek, ka ir nepieciešama arī ārsta-psihiatra konsultācija vai vizīte pie psihologa un ieteikumi, ko un kā labāk darīt, lai atrisinātu radušās problēmas. Diemžēl sabiedrībā pastāv uzskats – ja vērsies pēc palīdzības pie psihiatra vai psihologa, tad ar tevi viss nav kārtībā, bet tas tā nav. Ir situācijas, ka savlaicīga psihiatra vai psihologa konsultācija un ieteikumi var ļoti veiksmīgi palīdzēt un rast risinājumu cilvēka dzīvē.

Psihiatrs ir ārsts, pie kura var vērsties pēc palīdzības, ja ir ilgstoša depresija, nomāktība, trauksme, bezmiegs, bailes, kuras ilgstošā laika periodā nepāriet, vajā, neliek mieru un pārvēršas smagās neirozēs, kas stipri ietekmē dzīves kvalitāti.

Savukārt psihologs caur atbalstu runās ar tevi par tavām jūtām, domām, attiecībām, svarīgām vērtībām. Psihologs palīdzēs tavu situāciju ieraudzīt skaidrāk, no dažādiem skatu punktiem, apzināt tavus resursus un spēka punktus un būs tavs atbalsts šajā ceļa posmā.

Bieži cilvēkam ir bailes vērsties pēc palīdzības pie psihiatra vai psihologa, jo ir nezināšana, šaubas. Vai tas būs īstais speciālists, pie kā vērsties? Vai mani "neuzsēdinās" uz kaut kādiem medikamentiem, no kuriem es palikšu atkarīgs? Bet atcerieties – neviens neko ar varu jums neliks darīt!

Psihiatrs, tāpat kā visi ārsti, sāk ar cilvēka diagnosticēšanu, sūdzību un simptomu savākšanu un esošās informācijas apstrādi. Bieži nav iespējams aprakstīt traucējošās, nomācošās sajūtas, tad psihiatram var pastāstīt, kāpēc ir bijusi doma apmeklēt psihiatru – kāda ieteikumi, paša izjūtas. Kad psihiatram rodas vismaz daļējs pacienta apmeklējuma iemesls, ārsts uzdod jautājumus, lai padziļināti izprastu konkrēto problēmu, tās iemeslus. Bieži jautājumi var būt diezgan neizprotami, kas var skart jebkuru dzīves sfēru, un pirmajā brīdī var šķist, ka jautājumi nav saistīti ar esošo problēmu, bet tā tas nav. Jo godīgāk un precīzāk tiks atbildēts uz uzdotajiem jautājumiem, ņemot vērā savas iekšējās izjūtas, jo ārstam būs vieglāk saskatīt problēmas būtību skaidrāk, saprast kopainu un objektīvi izvērtēt pacienta stāvokli.

Savukārt psihologs pirmajā konsultācijā kopīgi ar tevi izrunās, ko tu vēlies atrisināt, sasniegt un kādu mērķi izvirzīt. Ja jutīsi, ka tas ir tavs speciālists, tad vienosieties par turpmāko sadarbību. Iespējamas vienas reizes konsultācijas, kā arī konsultācijas ilgstošā laika periodā.  Tomēr tev jāņem vērā, ka psihologa uzdevums nav sniegt konkrētus padomus, bet gan tev palīdzēt rast atbildes uz saviem jautājumiem.

Pie klīniskā psihologa var vērsties šādās tēmās: personības vai attīstības krīzes, smagi dzīves notikumi (slimība, tuvinieka nāve), attiecību problēmas, grūtības pieņemt lēmumus, emocionālās grūtības, paaugstināta trauksme, pazemināts pašvērtējums, nomāktība, emocionāla vardarbība, eksistenciālie jautājumi (dzīves jēga u.c.) u.c. Konsultācijas tiek sniegtas gan pieaugušajiem, gan pusaudžiem. Kā arī mūsu klīniskais psihologs arī piedāvā veikt psiholoģisko izpēti pieaugušajiem – psihodiagnostiku (tiesībām u.c).

Kad ārstam–psihiatram kopaina ir skaidra viņš piedāvās problēmas risinājumu. Tie var būt gan ieteikumi meklēt palīdzību pie psihologa, gan medikamentoza terapija, gan ieteikumi veikt papildu izmeklējumus vai analīzes, mainīt savu ikdienas režīmu un saprast vai būs nepieciešama nākamā vizīte. Pieredze rāda, ka pārsvarā ar vienu vizīti nepietiek, ja cilvēkam ir ilgstošas problēmas un viņš ar tām vēlas tikt galā.

Veselības salonā 888 (ārstniecības iestādes kods 0100-00880) konsultē zinoša ārste–psihiatre, kura ikdienā strādā slimnīcā, kur gūst lielu pieredzi savā ārsta praksē, un kura mīl savu profesiju un cenšas palīdzēt visiem saviem pacientiem.

Kā arī Veselības salonā 888 konsultē spējīga, jauna, zinoša un saprotoša klīniskā psiholoģe, kura strādā gan ar pieaugušajiem, gan ar pusaudžiem.

Sīkāku informāciju par speciālistiem var uzzināt mājaslapā www.vs888.lv.

Par pierakstu un sīkāku informāciju var uzzināt, zvanot pa tālruni 27088877 vai rakstot vs888@vs888.lv.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Sieviešu veselība darbā

Sieviešu veselība darbā

Pētot darba vides riska faktorus un to ietekmi uz veselību, ne vienmēr tiek ņemta vērā dzimumu atšķirība. Daudzas sieviešu veselības problēmas darbā nav pietiekami apzinātas un pētītas. Tomēr mūsdienās ir jādomā par sieviešu veselības stāvokļa īpatnībām un to saistību ar darba vides riska faktoriem.

Aktuālie piedāvājumi

Tiki medical – revolucionārs elpošanas aizsardzības aprīkojums

Tiki medical – revolucionārs elpošanas aizsardzības aprīkojums

Tiki medical ir viens no vismodernākajiem aizsargājošiem respiratoriem, kas ražots Zviedrijā, un to izmantotu izaicinošos apstākļos, kuros ir nepieciešama aizsardzība pret gaisā esošām daļiņām un baktērijām. Tiki medical īpaši paredzēta medicīniskai lietošanai, tāpēc tā ir piemērota izmantošanai veselības aprūpes un neatliekamās palīdzības dienestos. 

Dabiskā skaistuma uzplaukums

Dabiskā skaistuma uzplaukums

Mūsdienās ir veikti pētījumi un eksperimenti, kuri apliecina, ka medicīnisko dēļu terapija palīdz uzlabot vispārējo veselību un ādas stāvokli. 

Video

Pavasara nogurums vai tomēr iemesls vizītei pie ārsta? (VIDEO)

Pavasara nogurums vai tomēr iemesls vizītei pie ārsta? (VIDEO)

Bērnu slimnīcas speciālisti ar īpašu video aicina pievērst uzmanību hroniskai miegainībai. Mūsdienām raksturīgajā dzīves ritmā miegainība kļuvusi par bieži sastopamu problēmu, tādēļ nereti tiek uzskatīta par normālu vai parastu parādību. Visbiežākie miegainības cēloņi ir nepietiekams vai nekvalitatīvs miegs, bet daļai cilvēku nepieciešamība pēc miega ir palielināta slimības dēļ.

Produktu testi

"Spirulina" – bagātīgs uzturvielu un vitamīnu avots

"Spirulina" – bagātīgs uzturvielu un vitamīnu avots

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvā testēt "Spirulina" 500 mg – uztura bagātinātāju ar bagātīgu uzturvielu un vitamīnu daudzumu.

NEO just B COMPLEX SPRAY – nervu sistēmai, noguruma mazināšanai un ādas veselībai

NEO just B COMPLEX SPRAY – nervu sistēmai, noguruma mazināšanai un ādas veselībai

Aprīlī medicine.lv sadarbībā ar zīmolu NEO piedāvā testēt NEO just B COMPLEX SPRAY nervu sistēmai, noguruma mazināšanai un ādas veselībai.

Testa rezultāti: H Drop Kaņepju (CBD) eļļa H Drop miega ritma un emocionālā stāvokļa līdzsvaram

Testa rezultāti: H Drop Kaņepju (CBD) eļļa H Drop miega ritma un emocionālā stāvokļa līdzsvaram

Martā medicine.lv sadarbībā ar "H Drop Latvia" piedāvāja testēt kaņepju eļļu miega ritma un emocionālā stāvokļa līdzsvaram.

Uzņēmējs runā

Elpošanas terapija ar ReOxy 

reoxy

REOXY® ir jauna elpošanas terapijas medicīniska ierīce. Ar šīs ierīces palīdzību pacients saņem individuāli dozētu gāzu maisījumu ar samazinātu skābekļa daudzumu (hipoksiju).

Sieviešu veselība darbā

pexels_anna_shvets_5231220

Pētot darba vides riska faktorus un to ietekmi uz veselību, ne vienmēr tiek ņemta vērā dzimumu atšķirība. Daudzas sieviešu veselības problēmas darbā nav pietiekami apzinātas un pētītas. Tomēr mūsdienās ir jādomā par sieviešu veselības stāvokļa īpatnībām un to saistību ar darba vides riska faktoriem.