medicine.lv skaitļos

Lietotāji online125
Aktīvie uzņēmumi12712
Nozares raksti1396
Ekspertu atbildes21477
Kad acis grauž un asaro: Cēloņi un ārstēšana : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kad acis grauž un asaro: Cēloņi un ārstēšana

Asaras ierasts uzskatīt par organisma reakciju uz emocionālu pārdzīvojumu, tomēr patiesībā to funkcijas ir daudz plašākas. Arī ikdienā acis pastāvīgi izdala nelielu daudzumu asaru, tādējādi veidojot asaru plēvīti, kas tās mitrina un aizsargā. Ja kādu faktoru ietekmē asaru izdalīšanās nenorit, kā nākas, proti, asaru ir pārlieku daudz vai pārmēru maz, rodas diskomforts un būtiski pasliktinās cilvēka dzīves kvalitāte. Kādi ir acu sausuma un asarošanas biežākie cēloņi un kā mazināt to nepatīkamos simptomus, skaidro aptieku tīkla "Apotheka" sertificētā farmaceite Mārīte Šukele.

Cilvēka acs virsmu klāj īpaša asaru plēvīte, kas rūpējas par to, lai acs tiktu nepārtraukti mitrināta un aizsargāta no dažādiem svešķermeņiem, piemēram, putekļiem un citām sīkām daļiņām. Asaru sastāvā esošās vielas tāpat arī ļauj mazināt dažādu baktēriju kaitīgo ietekmi un infekciju risku, asaras piegādā acs radzenei skābekli, kā arī pasargā to no izžūšanas. Plakstiņos izvietotie asaru dziedzeri nodrošina pastāvīgu asaru izdalīšanos – pamirkšķinot acis, asaru plēvīte atjaunojas un vienmērīgi pārklāj radzenes virsmu. Asaru plēvītes kvalitāti un asaru izdalīšanās apjomu ietekmē dažādi faktori, tai skaitā cilvēka vecums, saslimšanas, lietotie medikamenti, redzes piepūle, dažādu kairinošu vielu ietekme un citi. Šo faktoru ietekmē asaras var izdalīties pārmēru maz, radot acs sausumu, vai tieši pretēji – izdalīties pastiprināti, tādā veidā izraisot acu asarošanu.

Sausās acs sindroms

„Gadījumā, ja acis netiek pietiekami bieži mirkšķinātas, neveidojas pilnvērtīga asaru plēvīte vai ir mainīts asaru ķīmiskais sastāvs, var attīstīties sausās acs sindroms – stāvoklis, kam raksturīga graušanas, sausuma, smilšu vai svešķermeņa sajūta acīs. Sausās acs sindroma gadījumā var būt sūdzības par acu nogurumu un sāpēm, acis var būt iekaisušas, apsārtušas un niezošas. Spožā gaismā, aukstos un vējainos laikapstākļos acis var pastiprināti asarot, vienlaikus nenodrošinot pietiekamu acs mitrināšanu asaru nepilnvērtīgā sastāva dēļ. Tāpat iespējams novērot acu miglošanos un pastiprinātu jutīgumu pret gaismu,” stāsta farmaceite.

Visbiežāk sastopamie sausās acs sindroma cēloņi:

 1. Novecošana – pēc 40 gadu vecuma samazinās acs dziedzeru izdalītais asaru daudzums un mainās asaru sastāvs.
 2. Noteiktu medikamentu lietošana – asaru izdalīšanos samazina virkne dažādu medikamentu, piemēram, pretiesnu, pretklepus un pretsāpju līdzekļi, hormonālie un psihotropie preparāti, antihistamīni, diurētiķi, kā arī acu pilieni glaukomas ārstēšanai.
 3. Acu operācijas, piemēram, lāzerķirurģiskā redzes korekcija.
 4. Nodarbes, kam nepieciešama pastiprināta redzes piepūle, piemēram, viedierīču lietošana, televizora skatīšanās, rokdarbi, lasīšana vai ilgstoša automobiļa vadīšana.
 5. Apkārtējās vides faktori, piemēram, putekļi, kairinošas vielas, dūmi, sauss gaiss, vējš vai gaisa kondicionētāji.

„Novērst sausās acs sindroma simptomus vislabāk palīdzēs acu mitrinātāji – „mākslīgās asaras”, kas pēc sastāva līdzinās īstajām asarām un ļauj atjaunot acs mitruma līmeni. Iespējams izvēlēties dažādu veidu pilienus – atkarībā no tā, cik bieži tos nepieciešams lietot. Tāpat ieteicams parūpēties par papildu gaisa mitrināšanu telpās, kur nākas uzturēties regulāri, kā arī pārskatīt ēdienkarti. Asaru dziedzeru darbību uzlabo Omega 3 taukskābes, tāpēc uzturā jāiekļauj treknās zivis, linsēklas, rieksti un čia sēklas. Papildus var lietot arī zivju eļļu,” norāda farmaceite.

Pastiprināta acu asarošana

Mainoties asaru daudzumam un kvalitātei, tāpat iespējams saskarties ar otru galējību – pārmērīgu acu asarošanu –, kas var liecināt par alerģisku reakciju, kairinājumu vai infekciju. Lai cīnītos ar pastiprinātas acu asarošanas simptomiem, ir svarīgi precīzi noteikt tās cēloni.

Visbiežāk sastopamie acu asarošanas cēloņi:

 1. Konjunktivīts jeb acs gļotādas iekaisums. Šai saslimšanai raksturīgi tādi simptomi kā acu asarošana, graušanas sajūta, apsārtums, plakstiņu tūska un izdalījumi no acīm. Ar konjunktivītu visbiežāk inficējas, pieskaroties acīm ar nemazgātām rokām, tādā veidā ienesot infekciju acīs. Iekaisums ir ļoti lipīgs, tāpēc ir svarīgi ievērot drošības pasākumus – rūpīgi sekot līdzi higiēnai, regulāri vēdināt telpas, nelietot citu cilvēku dvieļus un kosmētikas piederumus, bet pēc pieskaršanās acīm – obligāti nomazgāt rokas. Izdalījumi no acs regulāri jātīra, izmantojot fizioloģiskajā šķīdumā vai novārītā ūdenī samitrinātu vates tamponu, šim nolūkam var lietot arī stipru tējas uzlējumu. „Konsultējoties ar farmaceitu, konjunktivīta ārstēšanai iespējams pielietot arī dažāda veida dezinficējošos acu pilienus vai ziedes. Jāņem vērā, ka gadījumā, ja konjunktivīts ir bakteriālas izcelsmes, ar dabas līdzekļiem vien nebūs līdzēts – tādā gadījumā būs nepieciešams doties pie ārsta,” norāda farmaceite.
 2. Alerģija jeb alerģiskas izcelsmes konjunktivīts, kam raksturīgas sarkanas un niezošas acis, pastiprināta asarošana, iesnas un šķaudīšana. Izplatītākie alergēni ir mājās atrodamie putekļi, putekļu ērcītes, mājdzīvnieku spalvas, pelējuma sēnīte, pārtika, kosmētika, kā arī dažādu koku, ziedu un zāļu ziedputekšņi. Lai gan visiedarbīgākais veids cīņā ar alergēniem ir cenšanās no tiem izvairīties, tas ne vienmēr ir iespējams, tāpēc palīdzēt var pretalerģijas tabletes un acu pilieni.
 3. Vīrusu saslimšanas jeb vīrusa izcelsmes konjunktivīts. Piedzīvojot pirmos saaukstēšanās simptomus, bieži vien iekaist un asaro acis – šajā gadījumā pastiprinātu asarošanu izraisījis vīrusa radīts iekaisums, un simptomi novērojami pie dažādiem sezonālajiem vīrusiem, gripas un arī Covid-19. Acis jāskalo vairākas reizes dienā, pilinot augu ekstraktus saturošus pilienus, palīdzēs arī kombinētie pretsaaukstēšanās medikamenti un antihistamīni.
 4. Nepiemērotas brilles vai kontaktlēcas. Acu asarošanu var veicināt pat sīkas neprecizitātes redzes korekcijā. Ja redze tiek piepūlēta, acis ir sasprindzinātas, tās kļūst sausas un biežāk asaro.
 5. Acī iekļuvis svešķermenis. Ja acī iekļuvis kāds objekts, asarošana ir kā aizsargreakcija – tādā veidā mēģinot svešķermeni pēc iespējas ātrāk aizskalot. Svarīgi ir acis ātri izskalot ar ūdeni vai mitrinošiem acu pilieniem – tiklīdz svešķermenis būs pazudis, asarošana mitēsies.
 6. Sašaurināts asaru kanāls. Asaru kanāls savieno aci ar asaru maisu un tālāk ar degunu, kur tiek novadītas asaras. Ja kanāla darbība ir traucēta, var parādīties pārmērīga acu asarošana. Kanāla sašaurinājums biežāk novērojams gados vecākiem cilvēkiem, tomēr dažreiz tas izveidojas arī pēc acu iekaisuma vai traumas. Šajā gadījumā par labāko risinājumu jākonsultējas ar ārstu – asaru kanālu iespējams izskalot vai paplašināt ķirurģiski.
 7. Mehānisks kairinājums, piemēram, vējš, smiltis, putekļi vai spoža saules gaisma. Asarošanu palīdzēs novērst saulesbrilles vai aizsargbrilles.

“Neraugoties uz to, ka simptomi acu kairinājumam un diskomforta sajūtai var būt līdzīgi, ārstēšana nereti atšķiras atkarībā no kairinājuma radītajiem cēloņiem. Saskaroties ar pirmajiem simptomiem, vislabāk lūgt padomu farmaceitam. Jāņem vērā, ka nopietnos gadījumos, piemēram, ja ir aizdomas, ka varētu būt bakteriāls konjunktivīts, ieteicams jau pirmo divu dienu laikā doties pie ārsta, savukārt, citos gadījumos pēc palīdzības pie ārsta būtu ieteicams vērsties, ja nepatīkamās sajūtas nepāriet trīs četru dienu laikā”, norāda farmaceite.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Acis, optika / acu veselība":

Nedēļas tēma

Soļo cauri vasarai skaistām pēdām!

Soļo cauri vasarai skaistām pēdām!

Lai pēdu āda būtu veselīga un maiga, par to jārūpējas katru dienu. Apimi pēdu krēms ar medu un ceļmallapas ekstraktu ir piemērots pēdu ādas kopšanai ikdienā.

Aktuālie piedāvājumi

Lai gaisa kondicionieris nekaitētu veselībai

Lai gaisa kondicionieris nekaitētu veselībai

Vasarās kondicionieri bieži tiek izmantoti ne tikai birojos, veikalos un automašīnās, bet arī mājās. Taču, lai neiedzīvotos veselības problēmās, pats svarīgākais – kondicionieri lietot pareizi! Par būtiskām lietām, kas noteikti jāņem vērā, stāsta LOR Klīnikas otolaringoloģe, profesore Ligija Ķīse.

Dziednieces Diānas Audras meditācija – Jāņu nakts veselības uzlabošanai

Dziednieces Diānas Audras meditācija – Jāņu nakts veselības uzlabošanai

Dziedniece, gaišreģe Diāna Audra iesaka meditāciju Jāņu nakts veselības uzlabošanai, ko var veikt no 20.06. līdz 23.06. katru nakti, jo tās ir spēka uzņemšanas naktis.

Video

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija (VM) kopā ar ekspertiem izstrādājusi mācību filmu pusaudžiem, kas skolotājiem palīdzēs darbā ar ņirgāšanās problemātikas risināšanu. Filmā ar praktiskām situāciju izspēlēm un eksperta komentāriem ir skaidrota ņirgāšanās būtība, pazīmes, sekas, kā arī piedāvāti rīcības principi gadījumos, kad pusaudži saskaras ar ņirgāšanās situācijām. 

Produktu testi

MARUSHA Skūšanās ziepes sausai ādai

MARUSHA Skūšanās ziepes sausai ādai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt skūšanās ziepes ar pantenolu, kakao sviestu un E vitamīnu sausai ādai.

APIMI Pēdu krēms ar medu un ceļmallapas ekstraktu

APIMI Pēdu krēms ar medu un ceļmallapas ekstraktu

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvā izmēģināt Pēdu krēmu ar medu un ceļmallapas ekstraktu.

Testa rezultāti: Ferabee – propolisa balzams no Apimi

Testa rezultāti: Ferabee – propolisa balzams no Apimi

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar "Apimi" piedāvāja izmēģināt Propolisa balzamu "Ferabee". Īpaši noderīgs tas būs pēc knišļu kodumiem, to izraisītajām niezošajām pumpām, vēja aprautām lūpām un iesnu gadījumos.

Testa rezultāti: HealthAid® Acidophilus – līdzsvarota Acidophilus un Bifidus pienskābo baktēriju kombinācija

Testa rezultāti: HealthAid® Acidophilus – līdzsvarota Acidophilus un Bifidus pienskābo baktēriju kombinācija

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt "HealthAid® Acidophilus" – uztura bagātinātāju ar līdzsvarotu Acidophilus un Bifidus pienskābo baktēriju kombināciju (60 kapsulas).

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dr. Mauriņa vēnu klīnikai 10 gadi: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dr. Mauriņa vēnu klīnikai 10 gadi: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Raidījums "Izstāsti Latvijai"  sveic savus ilgstošos partnerus DR. MAURIŅA KLĪNIKU 10 GADU JUBILEJĀ! Lai netrūkst ne darba, ne panākumu vēl daudzus gadus!

Cilmes šūnu banka: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Cilmes šūnu banka: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

SIA “Cilmes šūnu banka” ir “FamiCord Group” pārstāvis Latvijā kopš 2004. gada, kas ir lielākā cilmes šūnu banka Eiropā. Uzmanību, topošās māmiņas! Jūsu lēmums par nabassaites asins cilmes šūnu saglabāšanu ir ļoti svarīgs gaidāmā bērniņa dzīvē! Uzziniet vairāk, lai izdarītu pārdomātu izvēli!