medicine.lv skaitļos

Lietotāji online117
Aktīvie uzņēmumi12741
Nozares raksti1341
Ekspertu atbildes20871
Kā savlaicīgi sniegt pirmo palīdzību, izmantojot automātisko ārējo defibrilatoru? (VIDEO) : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā savlaicīgi sniegt pirmo palīdzību, izmantojot automātisko ārējo defibrilatoru? (VIDEO)

Pērn Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigādes ir devušās 584 izsaukumos pie pacientiem, kuriem sabiedriskā vietā apstājusies sirdsdarbība. Atzīmējot Pasaules sirds dienu* 29. septembrī, "Rimi" sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centru (MITC) un NMPD radījuši praktisku pirmās palīdzības sniegšanas video pamācību, kā rīkoties līdzcilvēkiem gadījumos, ja kādam pēkšņi apstājusies sirdsdarbība sabiedriskā vietā, kur pieejams ārējais automātiskais defibrilators. Turklāt, turpinot rūpēties par sabiedrības veselību un iespēju sniegt palīdzību cietušajiem pēc iespējas agrāk, Rimi ar ārējiem automātiskajiem defibrilatoriem (AED) sācis aprīkot vēl septiņus veikalus Latvijas reģionos.

Video pamācībā, kas tapusi sadarbībā ar RSU MITC un NMPD, sabiedrības izglītošanai atspoguļota situācija, kad cilvēks zaudē samaņu veikalā, viņam apstājas sirdsdarbība un elpošana. Video sniegtas instrukcijas, kā pareizi izsaukt palīdzību, veikt netiešu sirds masāžu un izmantot AED, lai atjaunotu cietušajam sirdsdarbību. 

Uzsākt pirmās palīdzības sniegšanu ir svarīgi bez liekas kavēšanās. Mēs apzināmies, ka ne katrs aculiecinieks spētu veikt atdzīvināšanas pasākumus gan atbilstošu prasmju trūkuma, gan nedrošības, baiļu dēļ. Ar šo simulāciju vēlamies uzskatāmi parādīt, ka sniegt palīdzību nav sarežģīti, un motivēt cilvēkus apgūt pirmās palīdzības prasmes. Tā ir iespēja arī pievērst uzmanību, ka defibrilators būtiski uzlabo cietušā izredzes izdzīvot, kad tiek sniegta pirmā palīdzība. Defibrilatora lietošana ir vienkārša un droša, sekojot ierunātām instrukcijām, palīdzību spēs sniegt arī cilvēks, kurš iepriekš atdzīvināšanas pasākumus ar AED nav veicis,” norāda RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra direktore, dr. Ieva Šlēziņa.

Kā liecina NMPD statistika, no visiem izsaukumiem 2019. un 2020. gadā, kuros NMPD mediķi veikuši reanimācijas pasākumus, teju katrs trešais noticis sabiedriskā vietā. Uzsākt sniegt pirmo palīdzību cilvēkam, kuram apstājusies sirdsdarbība, ir svarīgi pēc iespējas drīzāk, un defibrilators var būtiski uzlabot cietušā izredzes izdzīvot. NMPD brigādes ierašanās, lai cik ātra būtu, tomēr prasa laiku, tādēļ izšķiroši ir pirmās palīdzības pasākumi, kas veikti līdz mediķu ierašanās brīdim.

“NMPD brigādes  ar ieslēgtām bākugunīm katru dienu dodas  uz kādu sabiedrisku vietu, lai veiktu reanimācijas pasākumus kādam, kuram ir apstājusies sirdsdarbība. Šādā brīdī sabiedrības iesaistei ir liela loma un mēs vienmēr uzsveram, ka vissliktākā rīcība ir bezdarbība! Ja cietušajam nav sirdsdarbības un viņš neelpo, dārgas un izšķirošas ir tieši pirmās minūtes. Tūlītēja pirmās palīdzības sniegšana šādā brīdī vēlāk ļauj mediķiem veiksmīgāk glābt cilvēka dzīvību. Kā liecina Eiropas atdzīvināšanas padomes vadlīnijas, ja sirds netiešā masāža tiek uzsākta pirmo trīs līdz piecu minūšu laikā pēc elpošanas apstāšanās, cilvēka iespējas izdzīvot palielinās pat līdz 70%. Tāpēc mēs, NMPD mediķi, aicinām ikvienu nebaidīties sniegt pirmo palīdzību dzīvībai kritiskās situācijās, jo daudzos gadījumos tikai tā kopīgiem spēkiem varam palīdzēt un glābt. Svarīgi apzināties, ka šādā brīdī palīdzības sniedzējs nekad nav viens, jo, piesakot izsaukumu, ārkārtas tālruņa 113 dispečers pa telefonu vienmēr sniegs norādes, kā palīdzēt cietušajam, kamēr mediķu brigāde ir ceļā,” norāda ārste, NMPD brigādes vadītāja Inga Nurka.

Lai arī Latvijā ar likumu nav noteikta obligāta defibrilatoru uzstādīšana sabiedriskās vietās, "Rimi" hipermārketu informācijas centros jau kopš 2019. gada ir pieejami AED. Tāpat, lai sniegtu ieguldījumu tieši reģionos un vietās, kur ir lielāka apmeklētāju plūsma, ir sākta defibrilatoru uzstādīšana vēl septiņos veikalos Jūrmalā, Kuldīgā, Talsos, Madonā, Saldū, Cēsīs un Saulkrastos.  Defibrilatori atrodas "Rimi" informācijas centros vai pie pašapkalpošanās kasu zonas, un tos nepieciešamības gadījumā var izmantot un pirmo palīdzību sniegt gan "Rimi" darbinieki, gan lielveikalu apmeklētāji.

“Kaut arī darbinieki ir apmācīti sniegt pirmo palīdzību, rūpēs par savu klientu un darbinieku drošību esam spēruši soli vēl tālāk, rīkojot pirmās palīdzības sniegšanas simulāciju tiešsaistē, izveidojot video pamācību par pirmās palīdzības sniegšanu un aprīkojot arvien vairāk veikalus ar AED. Par laimi mums vēl nav radusies vajadzība defibrilatorus izmantot, taču tā ir sava veida sabiedrības veselības apdrošināšanas polise, lai situācijā, kad tas izrādītos nepieciešams, tie būtu pieejami pēc iespējas vairāk cilvēkiem,” stāsta "Rimi Latvia" sabiedrisko attiecību vadītājs Juris Šleiers, aicinot arī citus tirgotājus un pakalpojumu sniedzējus izvietot defibrilatorus publiskajās vietās un kopā uzlabot  sabiedrības zināšanas un prasmes par iespējām sniegt palīdzību kritiskās situācijās.

Defibrilatori šobrīd pieejami 37 "Rimi" hipermārketos Latvijā, kā arī sākta to izvietošana vēl septiņos veikalos. 

Kas jāievēro Covid-19 laikā, sniedzot pirmo palīdzību cietušajam, kurš neelpo un kuram apstājusies sirdsdarbība?

Pats svarīgākais – uzsākt un turpināt netiešo sirds masāžu līdz NMPD brigādes atbraukšanai. Pietiek ar krūšu kurvja kompresijām, kas jāveic nepārtraukti līdz brigādes atbraukšanai vai līdz palīdzības sniedzēja spēki izsīkst. Tuvojoties cietušajam, palīdzības sniedzējam vajadzētu lietot sejas masku un vienreiz lietojamos cimdus, kas parasti ir atrodami pirmās palīdzības aptieciņā. Ja cimdu pa rokai nav, var izmantot arī plastmasas maisiņus.

*Pasaules sirds diena tiek atzīmēta katru gadu 29. septembrī. Tās mērķis ir veicināt izpratni par sirds veselību un samazināt ar sirds un asinsvadu slimībām saistīto problēmu ietekmi visā pasaulē.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma":

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Deguna starpsienas operācija

Deguna starpsienas operācija

Plastiskās ķirurģijas klīnika Aesthetica piedāvā veikt gan deguna starpsienas korekcijas operācijas, gan estētisko rinoplastiku. Klīnikas Aesthetica otorinolaringologi un ķirurgi ir gatavi palīdzēt ikvienam pacientam. Pieraksties konsultācijai pie Aesthetica jau šodien!

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Klīnikas "Aesthetica" pamatvērtības ir harmonija, samērīgums un dabiskums. Klientiem, kuri dažādu iemeslu dēļ vēlas veikt uzlabojumus savā izskatā, atgūt pašpārliecību un uzlabot savas dzīves kvalitāti, tas ir iespējams, nezaudējot savu "es". Komfortablā atmosfērā pieprasīti speciālisti, apvienojot augstu profesionālismu, precizitāti un gaumes izjūtu, palīdzēs jums uzlabot jūsu dzīves kvalitāti un piepildīt sapņus. 

Video

Produktu testi

Unikālais "OGA7 Cosmetics" ķermeņa un roku krēms normālai un sausai ādai

Unikālais

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu "OGA7 Cosmetics" piedāvā testēt unikālu barojošo un mitrinošo ķermena un roku krēmu.

Dr. Pakalns VIVASOLS – imunitātei, pret oksidatīvo stresu un elpceļu veselībai

Dr. Pakalns VIVASOLS – imunitātei, pret oksidatīvo stresu un elpceļu veselībai

Oktobrī medicine.lv sadarbībā ar Dr. Pakalns select zīmolu piedāvā testēt "Dr. Pakalns select VIVASOLS" imunitātei, pret oksidatīvo stresu un elpceļu veselībai.

Testa rezultāti: LIVEO pienskābo un bifidobaktēriju komplekss satrauktam vēderam

Testa rezultāti: LIVEO pienskābo un bifidobaktēriju komplekss satrauktam vēderam

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA "Sagitus" piedāvāja testēt "LIVEO Kids" pienskābo un bifidobaktēriju kompleksu ērti lietojamos pulverīšos, kas īpaši paredzēti bērniem.

Testa rezultāti: Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Testa rezultāti: Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Pakalns Select" zīmolu piedāvāja testēt "Dr. Pakalns Select RELAXOLS Stress support" spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijas veicināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Apimi" dabiskie kosmētikas produkti ķermeņa un sejas kopšanai: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Zīmols "Apimi" ir vēl viens piemērs izdomai, kas rezultējas lieliskos dabiskās kosmētikas produktos ķermeņa un sejas kopšanai. "Apimi" ražojumi ļauj sajust bišu radīto produktu labvēlīgo ietekmi uz skaistumu un labsajūtu ikdienā. Bišu iedvesmoti – Apimi radīti!"

Jaunums Latvijā – ZOE fermentētais probiotiskais dzēriens: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jaunums Latvijā – ZOE fermentētais probiotiskais dzēriens: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Terapeitiskos nolūkos pārtikas un uztura bagātinātāju veidā tiek izmantoti laktobacilli, bifidobaktērijas un pat streptokoki. Šos dzīvos mikroorganismus sauc par probiotikām, un pārtikas produktus, kas tos satur, sauc par probiotikām. Parasti tie ir piena produkti. Lietuvietis Ramunas Račkausks radīja augu izcelsmes probiotikas produktu, raudzējot auzas, griķus un rīsus – ZOE. 

Uzņēmējs runā