medicine.lv skaitļos

Lietotāji online139
Aktīvie uzņēmumi12211
Nozares raksti1448
Ekspertu atbildes21477
Kā savlaicīgi sniegt pirmo palīdzību, izmantojot automātisko ārējo defibrilatoru? (VIDEO) : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā savlaicīgi sniegt pirmo palīdzību, izmantojot automātisko ārējo defibrilatoru? (VIDEO)

Pērn Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigādes ir devušās 584 izsaukumos pie pacientiem, kuriem sabiedriskā vietā apstājusies sirdsdarbība. Atzīmējot Pasaules sirds dienu* 29. septembrī, "Rimi" sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centru (MITC) un NMPD radījuši praktisku pirmās palīdzības sniegšanas video pamācību, kā rīkoties līdzcilvēkiem gadījumos, ja kādam pēkšņi apstājusies sirdsdarbība sabiedriskā vietā, kur pieejams ārējais automātiskais defibrilators. Turklāt, turpinot rūpēties par sabiedrības veselību un iespēju sniegt palīdzību cietušajiem pēc iespējas agrāk, Rimi ar ārējiem automātiskajiem defibrilatoriem (AED) sācis aprīkot vēl septiņus veikalus Latvijas reģionos.

Video pamācībā, kas tapusi sadarbībā ar RSU MITC un NMPD, sabiedrības izglītošanai atspoguļota situācija, kad cilvēks zaudē samaņu veikalā, viņam apstājas sirdsdarbība un elpošana. Video sniegtas instrukcijas, kā pareizi izsaukt palīdzību, veikt netiešu sirds masāžu un izmantot AED, lai atjaunotu cietušajam sirdsdarbību. 

Uzsākt pirmās palīdzības sniegšanu ir svarīgi bez liekas kavēšanās. Mēs apzināmies, ka ne katrs aculiecinieks spētu veikt atdzīvināšanas pasākumus gan atbilstošu prasmju trūkuma, gan nedrošības, baiļu dēļ. Ar šo simulāciju vēlamies uzskatāmi parādīt, ka sniegt palīdzību nav sarežģīti, un motivēt cilvēkus apgūt pirmās palīdzības prasmes. Tā ir iespēja arī pievērst uzmanību, ka defibrilators būtiski uzlabo cietušā izredzes izdzīvot, kad tiek sniegta pirmā palīdzība. Defibrilatora lietošana ir vienkārša un droša, sekojot ierunātām instrukcijām, palīdzību spēs sniegt arī cilvēks, kurš iepriekš atdzīvināšanas pasākumus ar AED nav veicis,” norāda RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra direktore, dr. Ieva Šlēziņa.

Kā liecina NMPD statistika, no visiem izsaukumiem 2019. un 2020. gadā, kuros NMPD mediķi veikuši reanimācijas pasākumus, teju katrs trešais noticis sabiedriskā vietā. Uzsākt sniegt pirmo palīdzību cilvēkam, kuram apstājusies sirdsdarbība, ir svarīgi pēc iespējas drīzāk, un defibrilators var būtiski uzlabot cietušā izredzes izdzīvot. NMPD brigādes ierašanās, lai cik ātra būtu, tomēr prasa laiku, tādēļ izšķiroši ir pirmās palīdzības pasākumi, kas veikti līdz mediķu ierašanās brīdim.

“NMPD brigādes  ar ieslēgtām bākugunīm katru dienu dodas  uz kādu sabiedrisku vietu, lai veiktu reanimācijas pasākumus kādam, kuram ir apstājusies sirdsdarbība. Šādā brīdī sabiedrības iesaistei ir liela loma un mēs vienmēr uzsveram, ka vissliktākā rīcība ir bezdarbība! Ja cietušajam nav sirdsdarbības un viņš neelpo, dārgas un izšķirošas ir tieši pirmās minūtes. Tūlītēja pirmās palīdzības sniegšana šādā brīdī vēlāk ļauj mediķiem veiksmīgāk glābt cilvēka dzīvību. Kā liecina Eiropas atdzīvināšanas padomes vadlīnijas, ja sirds netiešā masāža tiek uzsākta pirmo trīs līdz piecu minūšu laikā pēc elpošanas apstāšanās, cilvēka iespējas izdzīvot palielinās pat līdz 70%. Tāpēc mēs, NMPD mediķi, aicinām ikvienu nebaidīties sniegt pirmo palīdzību dzīvībai kritiskās situācijās, jo daudzos gadījumos tikai tā kopīgiem spēkiem varam palīdzēt un glābt. Svarīgi apzināties, ka šādā brīdī palīdzības sniedzējs nekad nav viens, jo, piesakot izsaukumu, ārkārtas tālruņa 113 dispečers pa telefonu vienmēr sniegs norādes, kā palīdzēt cietušajam, kamēr mediķu brigāde ir ceļā,” norāda ārste, NMPD brigādes vadītāja Inga Nurka.

Lai arī Latvijā ar likumu nav noteikta obligāta defibrilatoru uzstādīšana sabiedriskās vietās, "Rimi" hipermārketu informācijas centros jau kopš 2019. gada ir pieejami AED. Tāpat, lai sniegtu ieguldījumu tieši reģionos un vietās, kur ir lielāka apmeklētāju plūsma, ir sākta defibrilatoru uzstādīšana vēl septiņos veikalos Jūrmalā, Kuldīgā, Talsos, Madonā, Saldū, Cēsīs un Saulkrastos.  Defibrilatori atrodas "Rimi" informācijas centros vai pie pašapkalpošanās kasu zonas, un tos nepieciešamības gadījumā var izmantot un pirmo palīdzību sniegt gan "Rimi" darbinieki, gan lielveikalu apmeklētāji.

“Kaut arī darbinieki ir apmācīti sniegt pirmo palīdzību, rūpēs par savu klientu un darbinieku drošību esam spēruši soli vēl tālāk, rīkojot pirmās palīdzības sniegšanas simulāciju tiešsaistē, izveidojot video pamācību par pirmās palīdzības sniegšanu un aprīkojot arvien vairāk veikalus ar AED. Par laimi mums vēl nav radusies vajadzība defibrilatorus izmantot, taču tā ir sava veida sabiedrības veselības apdrošināšanas polise, lai situācijā, kad tas izrādītos nepieciešams, tie būtu pieejami pēc iespējas vairāk cilvēkiem,” stāsta "Rimi Latvia" sabiedrisko attiecību vadītājs Juris Šleiers, aicinot arī citus tirgotājus un pakalpojumu sniedzējus izvietot defibrilatorus publiskajās vietās un kopā uzlabot  sabiedrības zināšanas un prasmes par iespējām sniegt palīdzību kritiskās situācijās.

Defibrilatori šobrīd pieejami 37 "Rimi" hipermārketos Latvijā, kā arī sākta to izvietošana vēl septiņos veikalos. 

Kas jāievēro Covid-19 laikā, sniedzot pirmo palīdzību cietušajam, kurš neelpo un kuram apstājusies sirdsdarbība?

Pats svarīgākais – uzsākt un turpināt netiešo sirds masāžu līdz NMPD brigādes atbraukšanai. Pietiek ar krūšu kurvja kompresijām, kas jāveic nepārtraukti līdz brigādes atbraukšanai vai līdz palīdzības sniedzēja spēki izsīkst. Tuvojoties cietušajam, palīdzības sniedzējam vajadzētu lietot sejas masku un vienreiz lietojamos cimdus, kas parasti ir atrodami pirmās palīdzības aptieciņā. Ja cimdu pa rokai nav, var izmantot arī plastmasas maisiņus.

*Pasaules sirds diena tiek atzīmēta katru gadu 29. septembrī. Tās mērķis ir veicināt izpratni par sirds veselību un samazināt ar sirds un asinsvadu slimībām saistīto problēmu ietekmi visā pasaulē.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma":

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Haimorīts – deguna blakusdobuma iekaisums

Haimorīts – deguna blakusdobuma iekaisums

Mūsdienās visus akūtus deguna blakusdobuma iekaisumus apzīmē ar terminu "akūts rinosinusīts", ko tautā vairāk atpazīst kā haimorītu, taču "haimorīts" apzīmē tikai augšžokļa dobuma iekaisumu. Par haimorīta simptomiem un ārstēšanu stāsta LOR Klīnikas otolaringologs Kristaps Dambergs.

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Jebkuram veselības aprūpes uzņēmumam vai ārstu praksei vieglāk komunicēt ar saviem pacientiem, izveidojot tīmekļa vietni. Pastāstīsim, kādai tai jābūt, lai pēc iespējas ātrāk jūs atrastu ne vien klienti, kuri jau zina par jums, bet arī tie, kuri meklētājprogrammās ieraksta noteiktus atslēgvārdus.

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

Testa rezultāti: GLYCOMUNE IMMUNO imūnsistēmas stiprināšanai

Testa rezultāti: GLYCOMUNE IMMUNO imūnsistēmas stiprināšanai

Oktobrī/ novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Honestum" piedāvāja testēt GLYCOMUNE IMMUNO – uztura bagātinātāju imūnsistēmas stiprināšanai. 

Maska sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask

Maska sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask

Decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt masku sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask.

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt ādu atjaunojošu izsmidzināmo līdzekli CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST.

"BestBerry Skincare" ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar "BestBerry" piedāvā testēt "BestBerry Skincare" kosmētiku ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Unifarma Herbals": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

UNIFARMA HERBALS – tradicionāli un dabiski produkti jūsu veselībai! Mūsdienu pasaulē skaistums un labsajūta ir būtiskas sastāvdaļas. Skaistums, tā ir iekšēja sajūta, kas ir jūsu labākais pārliecības avots. Jūs esat savas iekšējās pasaules veidotājs un, ietekmējot savu iekšējo pasauli, jūs ietekmēsiet arī apkārtējo.

 

AS "Sirowa Rīga": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

AS

AS "Sirowa Rīga", kas ir lielākais profesionālās matu kosmētikas vairumtirgotājs, pārstāv tādus pasaulē zināmus zīmolus kā "Wella Professionals", "Kadus Professional", "Nioxin", "Sebastian Professional" un "System Professional".