medicine.lv skaitļos

Lietotāji online477
Aktīvie uzņēmumi12807
Nozares raksti1615
Ekspertu atbildes21477
Kā pasargāt sevi un apkārtējos no baciļiem? 5 higiēnas likumi : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā pasargāt sevi un apkārtējos no baciļiem? 5 higiēnas likumi

Gaisa temperatūra, kas ir robežās no +10 līdz -10 grādiem pēc Celsija, ir ideāli apstākļi dažādiem baciļiem – tie ir dzīvotspējīgi pat vairākas dienas, turklāt šādā vidē aktīvi vairojas un izplatās. Kā pasargāt sevi un ģimeni no "lipīgajiem" baciļiem, stāsta aptieku tīkla "Apotheka" sertificētā farmaceite Alīna Fleišmane.

"Saaukstēšanās sezonā baciļi ir ik uz soļa – tie izplatās pa gaisu un "dzīvo" uz dažādām virsmām gan publiskās vietās, piemēram, uz durvju rokturiem, trepju margām, gan mājās un darbā uz galda, telefona, plašetdatora, klaviatūras. Efektīvākais veids, kā nesaslimt, ir rūpīgi ievērot personīgo higiēnu. Personīgā higiēna ir puse no uzvaras veselības saglabāšanā, jo tikai tā baciļiem nerodas iespēja koncentrētā veidā nonākt organismā un izraisīt infekciju slimības," stāsta farmaceite.

#1 Bieži mazgāt vai dezinficēt rokas

Regulāra roku mazgāšana, ne skalošana, ir primārais, par ko jādomā, lai izvairītos no baciļu iekļūšanas organismā. Rokas jāmazgā siltā ūdenī un ar ziepēm – tikai tīrs ūdens nebūs pietiekami, jo tas neiznīcina baciļus. Rokas ieteicams mazgāt aptuveni ik pēc divām trim stundām, turklāt tas jādara rūpīgi, jāmazgā ne tikai plaukstas augšējo un apakšējo daļu, kā tas vairumā gadījumu ierasts, bet arī pirkstu starpas. Tāpat, lai parūpētos par higiēnu, var izmantot roku dezinfekcijas līdzekļus, tos var lietot vairākas reizes dienā. Gan ziepes gan dezinfekcijas līdzekļi ir vajadzīgi baciļu un mikrobu iznīcināšanai, taču nevajadzētu pārspīlēt un lietot tos ļoti bieži, jo roku veselībai ilgtermiņā svarīgi saglabāt to dabīgo mikrofloru. 

#2 Izvairīties no augšējo elpceļu aizskaršanas

Aktīvākajā vīrusu izplatības laikā jāpiedomā arī pie roku kustībām, apzināti ar tām nevajadzētu aizskart muti, acis, degunu un arī seju – ja rokas būs inficētas ar baciļiem, nemanot tie tiks pārnesti uz augšējiem elpceļiem, kas ir tiešais kanāls, lai tie nokļūtu organismā. No elpceļu un sejas aizskaršanas jāizvairās arī tad, ja cilvēks jau ir saslimis, jo pārnesot baciļus no vienas uzņēmīgas ķermeņa daļas uz citu, vīrusi var izraisīt jaunas saslimšanas, piemēram, konjunktivītu.

#3 Sargāt deguna gļotādu

Banner 280x280

Dodoties uz publiskiem pasākumiem un vietām, kur apgrozās daudz cilvēku, ir slikti vēdinātas telpas, no baciļiem jeb patogēnās mikrofloras, kas izraisa infekciju slimības, var izvairīties, profilaktiski lietojot dažādus aizsarglīdzekļus gelu jeb ziežu formās. Tiem ir antibakteriāla iedarbība, kas iznīcina baciļus pirms tie nokļuvuši organismā. Aizsarglīdzekli jāuzziež plānā slānī deguna gļotādai un ādai tieši zem nāsīm pirms dodies publiskajās vietās laikā, kad ir augsts saslimšanas risks.

#4 Lietot sejas masku

Ja nav iespējams izvairīties no kontakta ar saslimušiem cilvēkiem, kuri klepo, šķauda un ir bagāti ar infekcijas ierosinātājiem, noderēs sejas maska. Tāpat sejas masku lietošana ieteicama situācijās, kad kādu no ģimenes locekļiem skārusi vīrusa infekcija, taču tādā gadījumā efektīvākā pieeja būs, ja sejas masku nēsās saslimušais cilvēks, tādējādi aizturot baciļu izplatību. Lietojot sejas masku, tā jāmaina pēc iespējas biežāk, vismaz trīs četras reizes dienā.

#5 "Nedalīties" ar baciļiem

Farmaceite stāsta, ka, ja tomēr imūnsistēma nav bijusi pietiekami spēcīga un gadījies saslimt, stingri jāievēro klasiskos personīgās higiēnas noteikumus. Neaizmirsti šķaudot ar elkoņa iekšpusi aizklāt muti, izmantot vienreizlietojamos kabatlakatiņus, kurus pēc lietošanas nekavējoties vajag izmest ārā nevis ielikt kabatā nākamajai reizei, izmantot atsevišķu dvieli, bieži mainīt gultasveļu, ēst un dzert tikai no saviem traukiem, kā arī uzkopt un vēdināt telpas.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

  • Antra 23.04.2020 09:49
    Aizsargmaskas vai respirarora lietošana ir ieteicama tikai tad, ja nevar ievērot 2 metru drošības attālumu no citiem cilvēkiem (piemēram veikalā, aptiekā, sabiedriskajā transportā ), jo sociālā distancēšanās ir primārais līdzeklis infekcijas izplatības novēršanai. Jebkurā gadījumā individuāla aizsardzības līdzekļa virsma ir jutīga pret piesārņojumu, tāpēc pēc saskares ar tām vienmēr rūpīgi jānomazgā rokas. Individuālie aizsardzības līdzekļi- maskas , kas gandrīz pilnībā sastāv no filtrējoša materiāla, ar vai bez izelpas vārsta FFP1, FFP2 un FFP3 sniedz valkātājam aizsardzību no ārējiem apdraudējumiem: cietiem vai šķidriem . Tās neaizsargā pret gāzēm un tvaikiem, un, lai pasargātu no mikroorganismiem, par piemērotām var uzskatīt tikai pusmaskas FFP2 un FFP3 (vai filtrus P2 un P3) bez vārsta. Visas maskas bieži sauc par aizsargājošām maskām. Tomēr vajadzētu nošķirt ķirurģiskās maskas (mutes un deguna aizsardzība) un elpošanas maskas. Mutes-deguna aizsardzība galvenokārt paredzēta, lai aizsargātu vidi no mikrobiem, kurus izdala valkātājs, epojot vai šķaudot. Savukārt elpošanas maskas aizsargā valkātāju no gaisā esošiem piesārņotājiem (vīrusiem) Jāievēro, ka filtrējošās maskas FFP1, FFP2, FFP3 ar vārstu elpošanas atvieglošanai, neaizsargā apkārtējos, bet tikai tos, kas tās nēsā. Šī iemesla dēļ cilvēkiem, kam ir pozitīvs tests, vajadzētu lietot ķirurģi

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...