Kā pasargāt sevi un apkārtējos no baciļiem? 5 higiēnas likumi
Gaisa temperatūra, kas ir robežās no +10 līdz -10 grādiem pēc Celsija, ir ideāli apstākļi dažādiem baciļiem – tie ir dzīvotspējīgi pat vairākas dienas, turklāt šādā vidē aktīvi vairojas un izplatās. Kā pasargāt sevi un ģimeni no "lipīgajiem" baciļiem, stāsta aptieku tīkla "Apotheka" sertificētā farmaceite Alīna Fleišmane.
"Saaukstēšanās sezonā baciļi ir ik uz soļa – tie izplatās pa gaisu un "dzīvo" uz dažādām virsmām gan publiskās vietās, piemēram, uz durvju rokturiem, trepju margām, gan mājās un darbā uz galda, telefona, plašetdatora, klaviatūras. Efektīvākais veids, kā nesaslimt, ir rūpīgi ievērot personīgo higiēnu. Personīgā higiēna ir puse no uzvaras veselības saglabāšanā, jo tikai tā baciļiem nerodas iespēja koncentrētā veidā nonākt organismā un izraisīt infekciju slimības," stāsta farmaceite.
#1 Bieži mazgāt vai dezinficēt rokas
Regulāra roku mazgāšana, ne skalošana, ir primārais, par ko jādomā, lai izvairītos no baciļu iekļūšanas organismā. Rokas jāmazgā siltā ūdenī un ar ziepēm – tikai tīrs ūdens nebūs pietiekami, jo tas neiznīcina baciļus. Rokas ieteicams mazgāt aptuveni ik pēc divām trim stundām, turklāt tas jādara rūpīgi, jāmazgā ne tikai plaukstas augšējo un apakšējo daļu, kā tas vairumā gadījumu ierasts, bet arī pirkstu starpas. Tāpat, lai parūpētos par higiēnu, var izmantot roku dezinfekcijas līdzekļus, tos var lietot vairākas reizes dienā. Gan ziepes gan dezinfekcijas līdzekļi ir vajadzīgi baciļu un mikrobu iznīcināšanai, taču nevajadzētu pārspīlēt un lietot tos ļoti bieži, jo roku veselībai ilgtermiņā svarīgi saglabāt to dabīgo mikrofloru.
#2 Izvairīties no augšējo elpceļu aizskaršanas
Aktīvākajā vīrusu izplatības laikā jāpiedomā arī pie roku kustībām, apzināti ar tām nevajadzētu aizskart muti, acis, degunu un arī seju – ja rokas būs inficētas ar baciļiem, nemanot tie tiks pārnesti uz augšējiem elpceļiem, kas ir tiešais kanāls, lai tie nokļūtu organismā. No elpceļu un sejas aizskaršanas jāizvairās arī tad, ja cilvēks jau ir saslimis, jo pārnesot baciļus no vienas uzņēmīgas ķermeņa daļas uz citu, vīrusi var izraisīt jaunas saslimšanas, piemēram, konjunktivītu.
#3 Sargāt deguna gļotādu
Dodoties uz publiskiem pasākumiem un vietām, kur apgrozās daudz cilvēku, ir slikti vēdinātas telpas, no baciļiem jeb patogēnās mikrofloras, kas izraisa infekciju slimības, var izvairīties, profilaktiski lietojot dažādus aizsarglīdzekļus gelu jeb ziežu formās. Tiem ir antibakteriāla iedarbība, kas iznīcina baciļus pirms tie nokļuvuši organismā. Aizsarglīdzekli jāuzziež plānā slānī deguna gļotādai un ādai tieši zem nāsīm pirms dodies publiskajās vietās laikā, kad ir augsts saslimšanas risks.
#4 Lietot sejas masku
Ja nav iespējams izvairīties no kontakta ar saslimušiem cilvēkiem, kuri klepo, šķauda un ir bagāti ar infekcijas ierosinātājiem, noderēs sejas maska. Tāpat sejas masku lietošana ieteicama situācijās, kad kādu no ģimenes locekļiem skārusi vīrusa infekcija, taču tādā gadījumā efektīvākā pieeja būs, ja sejas masku nēsās saslimušais cilvēks, tādējādi aizturot baciļu izplatību. Lietojot sejas masku, tā jāmaina pēc iespējas biežāk, vismaz trīs četras reizes dienā.
#5 "Nedalīties" ar baciļiem
Farmaceite stāsta, ka, ja tomēr imūnsistēma nav bijusi pietiekami spēcīga un gadījies saslimt, stingri jāievēro klasiskos personīgās higiēnas noteikumus. Neaizmirsti šķaudot ar elkoņa iekšpusi aizklāt muti, izmantot vienreizlietojamos kabatlakatiņus, kurus pēc lietošanas nekavējoties vajag izmest ārā nevis ielikt kabatā nākamajai reizei, izmantot atsevišķu dvieli, bieži mainīt gultasveļu, ēst un dzert tikai no saviem traukiem, kā arī uzkopt un vēdināt telpas.