medicine.lv skaitļos

Lietotāji online85
Aktīvie uzņēmumi12101
Nozares raksti1567
Ekspertu atbildes21477
Kā pareizi pārbaudīt aizdomīgus ādas veidojumus? Skaidro speciālisti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā pareizi pārbaudīt aizdomīgus ādas veidojumus? Skaidro speciālisti

Maijs visā pasaulē ir ādas vēža mēnesis, un tagad, kad pēc ziemas āda ir izbalējusi gaiša un vēl saules neskarta, ir īstais laiks nomest drēbes, nostāties spoguļa priekšā un rūpīgi izpētītu dzimumzīmes, kārpiņas un citus veidojumus, kas atrodas uz tavas ādas.

Tā gaidīji siltumu un saulīti, bet dakteris piekodina: "Tikai nesauļojies!" Pazīstama situācija? Jā, ādas ārsti tiešām neatbalsta tīšu cepināšanos saulē. Un arī solārijā ne!

"Protams, mēs, dermatologi, neesam vampīri, kas bailēs no saules dzīvo pagrabā un nerādās ārā, bet, apzinoties ultravioletā starojuma radītos riskus, darām to piesardzīgi – lietojot saules aizsargkrēmu, apģērbu un uzturoties saulē dienas pirmajā pusē un vakarā, nevis tad, kad tā ir zenītā. Ar to pilnīgi pietiek, lai iegūtu serotonīnu – laimes hormonu, kas rodas saules gaismā," skaidro "Veselības centra 4" Dermatoloģijas klīnikas un "Anti-Aging Institute" un Latvijas Onkoloģijas centra dermatoloģe un veneroloģe Anda Apine.

"Mūsu uzdevums ir informēt un brīdināt," piebilst viņas kolēģis "Derma Clinic Riga" Dr. Karla klīnikas dermatologs un dermatoonkologs Raimonds Karls.

Bīstamais starojums un citi kaitnieki

Foto: Freepik.com/ cookie_studio

Galvenais kaitnieks tavai ādai ir ultravioletais starojums, jo tam piemīt spēja uzkrāties organismā un izraisīt ģenētiskas mutācijas, kas var kļūt par vēža cēloni. "Dabīgais starojums rodas saulē, mākslīgais – solārijā, ārstniecisko vai nagu laku cietinošo manikīra lampu gaismā," norāda ārsts. Taču ne vienmēr starojums ir vienīgais vaininieks. "Cilvēka organismā regulāri veidojas ačgārnas šūnas, kuras imūnsistēma atpazīst un iznīcina, bet, ja imūnā sistēma nav uzdevuma augstumos, tā ļaundabīgās šūnas nepamana. Arī tad tas visbiežāk notiek saulei pakļautās vietās jeb hroniski saules bojātā ādā, kur imūnatbildīgo šūnu skaits līdz ar ultravioletā starojuma iedarbību ir ievērojami samazinājies."

Vēl ādas audzējs mēdz uzvesties kā īsts maskēšanās meistars – uz savu šūnu virsmas veidojot tādas pašas olbaltumu molekulas, kādas ir normālām šūnām, tas iemanās paslēpties no organisma aizsargsistēmas. Tādā gadījumā pat ar normāli strādājošu imunitāti vēzis tomēr var attīstīties.

"Riska grupā ir arī pacienti ar imūndeficītu – un tas ne vienmēr ir HIV vai AIDS izraisīts. Tie var būt cilvēki, kas, piemēram, lieto imunitāti nomācošas zāles autoimūnu ādas, gremošanas sistēmas vai reimatoloģisku slimību ārstēšanai.

Vēl viens iemesls – ģenētiska nosliece, tomēr ne vienmēr ļaundabīgs audzējs ģimenē nozīmē, ka ar to saslims visi ģimenes locekļi. Tomēr ir īpaši gēni (arī melanomas gēns), kuri var būt pārmantoti, un tad audzējs var attīstīties neatkarīgi no tā, vai cilvēks ir pakļauts ultravioletajam starojumam." Kāpēc vieniem rodas vēzis, bet citiem ne? Tas atkarīgs no katra cilvēka organisma un imūnās sistēmas individuālajām īpatnībām.

Lai nu kā, ultravioletais starojums ir un paliek galvenais riska faktors – jo vairāk šo staru tu saņem bērnībā un pusaudža gados, jo lielāks risks vēlāk sasirgt ar ļaundabīgu audzēju. Ņem vērā, ka dzīves laikā tavā organismā uzkrājas katra minūte, kad esi bijis pakļauts ultravioletajam starojumam, tai skaitā, arī solārijā, tāpēc nevar paļauties – ja jau tagad vairs nesauļojos, nav, par ko raizēties. "Sevišķi jāuzmanās, ja ir bijuši apdegumi, ja ir ļoti daudz dzimumzīmju un/vai ir gaiša un ļoti gaiša āda, bet tāda tā ir lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju – vasarraibumi, gaiši mati, zilas acis, āda, kas, ilgstoši uzturoties saulē, ātri apdeg. Tas ir priekšvēstnesis, ka ultravioletā starojuma ietekmē nākotnē varētu attīstīties ļaundabīgas ādas izmaiņas," brīdina dermatoloģe.    

"Daudzi maijā dodas uz siltajām zemēm – pirmajā dienā grib pieķert brūnumu, bet uzreiz apdeg. Klasiskais stāsts: "Ceļojumā man drusciņ apsvila mugura, un pēc tam parādījās vasarraibumiņi…" Tie nav vasarraibumi! Tās ir solārās izmaiņas, kuras rodas, kad āda cenšas sevi pasargāt. Mēs nemākam veidot pigmentu, organisms cenšas, kā nu māk, un izveido pleķus. Tipiska pazīme, ka konkrētajā ādas zonā ir bijis ļoti nopietns ultravioleto staru izraisīts bojājums!"

Tātad vēža profilaksei un, starp citu, arī novecošanās palēnināšanai zeltaina iedeguma vietā labāk izvēlēties aristokrātisku bālumu, kā arī apzināties savus riska faktorus. Bet jebkurā gadījumā – veselīga dzīvesveida labais tonis ir pārzināt savu ādu kā piecus pirkstus.

Kāpēc jāpārbaudās tieši tagad, pirms āda ir iedegusi? Ja vien nesauļojies, šobrīd pigmentšūnas vēl nav aktīvas – tās pamostas ultravioletā starojuma ietekmē, sākot ražot pigmentu. Tieši tādēļ vasarā tavi vasarraibumi kļūst tumšāki un izteiktāki, liekot domāt, ka to ir kļuvis vairāk, un arī citi ādas veidojumi izskatās citādāk.

Kā veikt pašpārbaudi?

1. Pārbaudi visu un visur! Veicot pašpārbaudi spoguļa priekšā, skaties uz sevi pilnā augumā un atceries, ka jāapskata un jāaptausta ne tikai dzimumzīmes, bet pilnīgi visi veidojumi, kas ir uz ādas – arī kārpiņas, plankumi, izaugumi un citi. Visur – tas nozīmē arī intīmās vietas, kāju pēdas, pirkstu starpas un galvas ādu.

2. Izmanto spoguli, draugu un telefonu! Lai redzeslokā nonāktu arī tās ķermeņa daļas, kuras ikdienā neredzi, piemēram, skausts, mugura vai pleķītis aiz ausīm, izmanto otru spoguli vai aicini palīgā tuvu cilvēku, jo nav tā, ka ādas vēzis skar tikai saulei pakļautos laukumus. Neaizmirsti par labu apgaismojumu! Lai pēc laika varētu salīdzināt veidojumus, vari izmantot telefonu vai fotoaparātu, lai tos sabildētu.

3. Zini, ko meklēt! Tavs uzdevums ir pamanīt jaunus, neparastus, izmainītus vai no citiem atšķirīgus ādas veidojumus. Ja tie nepāriet divu nedēļu laikā paši no sevis, nekavējies ar vizīti pie dermatologa!

Banner 280x280 Banner 280x280

4. Regulāri! Lai pamanītu izmaiņas, ādas pašpārbaudei jākļūst par regulāru paradumu. Parasti pietiek ar divām reizēm gadā – pirms un pēc vasaras sezonas, bet, konsultējoties ar savu ārstu, iespējams, tev tas būs nepieciešams biežāk.

Pašpārbaudes algoritmi     

ABCDE

Šo algoritmu izmanto melanomas noteikšanai, tomēr pie ārsta dodies jau tad, ja pamani kaut vienu no minētajām pazīmēm.

A (no angļu val. asymmetry) – asimetrija. Vienā dzimumzīmes malā sāk veidoties audzējs, kas ir atšķirīgs no labdabīgām šūnām. Tas var būt mazs, var būt lielāks, bet – nevienāds.

B (border) – robežas. Ādas veidojuma malas ir neregulāras, varbūt – ir kā iegrimušas.

C (color) ­– krāsa. Veidojums var būt raibs – brūnos, melnos, zilganos, violetos, rozā un/vai miesaskrāsas toņos.

D (diameter) – diametrs. Parasti tas pārsniedz sešu milimetru jeb zīmuļa neuzasinātā gala izmēru.

E (evolving) – evolūcija. Jeb – ādas veidojuma izmaiņas.

F (firm to touch) – stingrs blīvums.

G (growing) – augošs. Īpaši palielinās tā daļa, kas ir parādījusies nesen – asimetriskā puse.

Neglītais pīlēns

Šis algoritms ir vienkāršāks un ļauj pamanīt arī citus ādas vēžus.

"Neglītais pīlēns ir ādas veidojums, kas atšķiras no pārējiem. Tādam pievērs īpašu uzmanību! Labdabīgs veidojums vai labdabīga dzimumzīme, ko saucam arī par nēvusu, dzīves laikā var mainīties, kļūt lielāka, paaugties, bet dara to daudzmaz sinhroni ar pārējiem iemītniekiem uz ādas. Ja pēkšņi kāda dzimumzīme vai cits veidojums mainās straujāk, atšķirīgāk, nekā pārējie, tad tas ir neglītais pīlēns," skaidro dakteris. "Ādas vēzis parasti ir viens, bet labdabīgie veidojumi daudzskaitlīgi, līdzīgi viens otram. Šādā veidā, nedalot pigmentēts vai nepigmentēts, krietni vienkāršāk iespējams atpazīt aizdomīgu veidojumu."

Jauns, mainīgs

Protams, dzīves laikā var parādīties dažādi jauni ādas veidojumi, un tas vēl nenozīmē, ka ļaundabīgi. Taču, kā uzsver ārsti, ja kāds atšķiras no pārējiem un progresē, aug, būtu vērts parādīties ārstam, pat ja jaunpienācējs ir pavisam maziņš.

"Nav nozīmes, vai sākotnēji veidojums ir bijis plakans, vai tam aug cauri matiņš, vai tas ir piepacelts, atrodas padusē vai citviet. Svarīgas ir pārmaiņas un pilnīgi jauni veidojumi," uzsver ārste. "Ļoti bieži pacients atnāk un saka: "Ā, tā man ir jau sen!" Jā, lielākā daļa melanomu, apmēram 70 procenti, veidojas no jauna. Bet aptuveni 30 procenti veidojas uz esošas dzimumzīmes. Tāpēc ir tik būtiski laikus pamanīt izmaiņas."

Raksts  “Aizdomīga dzimumzīme. Ko nu?” ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta “Aizdomīga dzimumzīme. Ko nu?” saturu atbild Melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai”.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Dermatoloģija, veneroloģija / ādas veselība":

Uzņēmumi nozarē "Dermatoloģija, veneroloģija / ādas veselība"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Jaunās māmiņas ādas skaistums

Jaunās māmiņas ādas skaistums

Grūtniecības laikā vai arī pēc bērniņa piedzimšanas māmiņas āda var izmainīties. Un tas ir pavisam dabisks un normāls process. Dr. Mauriņa klīnikas dermatoloģe Dr. Juta Maskalāne stāsta, kā rīkoties, ja tiek pamanītas pārmaiņas, kas būtu jādara un ar ko jākonsultējas. 

Aktuālie piedāvājumi

Parūpējies par sevi un atklāj saudzīgu intīmās higiēnas kopšanu

Parūpējies par sevi un atklāj saudzīgu intīmās higiēnas kopšanu

Intīmā higiēna – atklāj saaudzīgu ikdienas intīmās higiēnas kopšanu un aizmirsti par kairinošu sajūtu savā intīmajā zonā!

Kas jāņem vērā, izvēloties cimdus?

Kas jāņem vērā, izvēloties cimdus?

Izvēloties vienreizlietojamos cimdus, svarīgi ņemt vērā jomu, kurā tie tiks izmantoti, kā arī iespējamie darba riski. Uzzināsim dažādu materiālu cimdu priekšrocības un trūkumus! 

Ja vaigi zied... jeb rozācija

Ja vaigi zied... jeb rozācija

Dinsbergas klīnikas dermatoloģe Dr. Jūlija Boļšakova: Rozācija Latvijā ir izplatīta, taču likvidēšana iespējama ar lāzerprocedūru.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Griffonia" nervu sistēmas atbalstam

Testa rezultāti:

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja izmēģināt produktu “Griffonia”.

SILMACHY saudzīgas intīmās higiēnas ziepes

SILMACHY saudzīgas intīmās higiēnas ziepes

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt dabīgas un saudzīgas ziepes intīmajai higiēnai.

Testa rezultāti: HealthAid Ginkovital® veselīgai asinsritei

Testa rezultāti: HealthAid Ginkovital® veselīgai asinsritei

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt uztura bagātinātāju "Ginkovital®" perifērās asins cirkulācijas un kognitīvo funkciju veicināšanai.

"BestBerry" BIO Irbeņu mizas ekstrakts veselības atbalstam

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA „BestBerry” piedāvā testēt BIO Irbeņu mizas ekstraktu veselības atbalstam.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Vitabiotics" uztura bagātinātāji no Anglijas: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

"Vitabiotics" – labākie uztura bagātinātāji no Anglijas! "Vitabiotics" pārstāv populāros zīmolus – "Perfectil", "Wellwoman", "Wellman", "Neurozan", "Cardioace", "Pregnacare", "Menopace" un citus.

Kosmētikas interneta veikals Amarina.lv: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Kosmētikas interneta veikals Amarina.lv: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Kosmētikas interneta veikals Amarina.lv ir domāts katrai sievietei, kura grib izskatīties pievilcīga, eleganta un skaista! "Amarina" jau vairāk nekā 12 gadus piedāvā saviem klientiem augstas kvalitātes preces, savlaicīgi reaģējot uz pārmaiņām skaistuma industrijas tirgū. 

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

 1. +371 67770711
 2. +371 67770727
 3. serviss@latvijastalrunis.lv
 4. https://medicine.lv/
 5. +371 67770557
 6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

 • P.800-1700
 • O.800-1700
 • T.800-1700
 • C.800-1700
 • P.800-1600
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003050681
 2. 27.12.1991
 3. 17.10.2003
 4. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
 5. 2022

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā