medicine.lv skaitļos

Lietotāji online119
Aktīvie uzņēmumi12552
Nozares raksti1406
Ekspertu atbildes21477
Kā izvēlēties sev piemērotākās saulesbrilles? Iesaka optometriste : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā izvēlēties sev piemērotākās saulesbrilles? Iesaka optometriste

Saulainā laikā, viena no lietām, par kuru nepieciešams atcerēties, dodoties ārpus telpām, ir saulesbrilles. Tās ne vien padara ārā pavadīto laiku patīkamāku, bet arī aizsargā acis no saules ultravioletā starojuma, samazina apžilbšanu un uzlabo redzamību. Saulesbriļļu galvenā funkcija – 100% aizsardzība pret kaitīgajiem UVA un UVB stariem. Taču būtiski, lai tās pildītu savu funkciju, neatkarīgi no aktivitātēm, ar kurām nodarbojamies. Tas lielā mērā nosaka, kādas saulesbrilles ieteicams izvēlēties. Plašāk par to, ko ņemt vērā, iegādājoties saulesbrilles vasaras sezonā, stāsta VIZIONETTE optometriste Ilze Eriksone.

Īpaši vasarā, kad saules stari ir visintensīvākie, saulesbrilles pasargā acis un ādu ap tām no kaitīgajiem saules stariem. Ja šī aizsardzība netiek nodrošināta, pastāv risks saskarties ar tādām acu saslimšanām kā katarakta vai tīklenes bojājumi. Tāpēc saulesbrilles nepieciešams lietot visiem cilvēkiem, neatkarīgi no vecuma un redzes kvalitātes vai acu veselības stāvokļa. Jāatceras, ka tās jālieto ne vien atrodoties tiešos saules staros, bet arī mākoņainā laikā un īpaši pie jūras, kas atstaro kaitīgos saules starus. Tomēr, ņemot vērā plašo saulesbriļļu sortimentu veikalos, pirms to iegādes jāzina, kādam mērķim tās paredzētas.

Iegādājoties saulesbrilles, ieteicams izvēlēties brilles ar lielākām lēcām, kas labi aizsargās acis un ādu ap tām. Runājot par lēcu tonējumu, jāatceras, ja saulesbrillēs ir iestrādāts UV filtrs, gan gaišākas, gan tumšākas lēcas nodrošinās vienādu aizsardzību. Tāpēc, iegādājoties brilles, jāizvēlas tādas, caur kurām ir patīkami skatīties. Nozīmīga loma gan ir tam, kāda ir gaismas caurlaidība briļļu lēcām. Gaismas caurlaidība tiek iedalīta četrās kategorijās. Ikdienā, pārvietojoties pilsētas vidē, piemērotas būs pirmās, otrās un trešās kategorijas saulesbrilles, kam ir lielāka gaismas caurlaidība, taču aktīvās atpūtas laikā acu aizsardzībai nepieciešamas trešās vai ceturtās kategorijas brilles.

Baudot vasaras aktivitātes pie dabas – īpaši pie ūdens vai kalnos – nākas saskarties ar intensīvāku saules ultravioleto starojumu, tāpēc saulesbrilles noteikti jālieto. Šādos gadījumos ieteicams izvēlēties saulesbrilles, kurām ir trešās vai ceturtās kategorijas gaismas caurlaidība. Taču jāatzīmē, ka ar ceturtās kategorijas brillēm ir aizliegts vadīt automašīnu, jo tām gaismas caurlaidība ir tikai 3 – 8%.

Savukārt sportošanai un riteņbraukšanai vispiemērotākās būs vieglas un izturīgas saulesbrilles, kas labi pieguļ sejai, nenospiež sejas ādu un to svars vienmērīgi sadalās. Tā ne vien tiek aizsargātas acis no saules kaitīgajiem ultravioletajiem stariem, bet arī no vēja, putekļiem un gružiem, nodrošinot aizsardzību un arī ērtu briļļu lietošanu.

Ja ikdienā nākas pavadīt daudz laika, vadot automašīnu vai esot pie ūdens, piemēram, makšķerējot, laivojot, kuģojot vai braucot ar ūdens motociklu, piemērota izvēle ir saulesbrilles ar polarizētajām lēcām. Tās samazina atspīdumus no dažādām virsmām, kā asfalts un ūdens, tādējādi mazinot apžilbšanu un uzlabojot redzamību, kas padara drošāku transportlīdzekļa vadīšanu.

Cilvēki, kuri ikdienā nēsā redzi koriģējošas brilles, optikas veikalos var iegādāties fotohromās brilles vai optiskās saulesbrilles, kas tiek izgatavotas pēc konkrētas briļļu receptes. Brilles ar fotohromajām jeb hameleona tipa lēcām ir īpaši ērts risinājums tiem, kam brilles ir nepieciešamas ik dienu. Fotohromās lēcas pielāgojas videi - tās maina toni atkarībā no UV starojuma intensitātes, tāpēc iekštelpās tās būs caurspīdīgas, savukārt ārā ietonēsies tumšākas. Jaunākās paaudzes fotohromās lēcas reaģē arī uz gaismas intensitāti, tāpēc tās tiek īpaši rekomendētas autovadītājiem. Tāpat ir iespējams izgatavot arī optiskās saulesbrilles jeb brilles ar tonētām lēcām. Mūsdienās ir pieejams plašs lēcu toņu klāsts ikviena cilvēka gaumei.

Ko ņemt vērā, lietojot saulesbrilles?

Iegādājoties saulesbrilles, tās kalpos vairākus gadus, taču nepieciešams ievērot pāris priekšnoteikumus, lai saglabātu to kvalitāti un spēju veikt aizsargājošo funkciju ilgāku laiku. Jāatceras, ka saulesbrilles jātīra ar īpaši brillēm paredzētām sausām vai mitrām mikrošķiedras salvetēm. Ja izvēlamies sausās salvetes, noderēs arī briļļu tīrīšanas līdzekļi, kas palīdzēs labāk notīrīt netīrumus. Tīrot brilles ar nepiemērotiem līdzekļiem, tās var tikt sabojātas un saskrāpētas. Tāpat noteikti nevajag saulesbrilles nēsāt uz galvas augšējās daļas kā “matu stīpiņu”, jo tā brilles tiek deformētas. Kā arī lielā karstumā saulesbrilles nevajag atstāt un glabāt mašīnā vai tiešos saules staros, jo tā var sabojāties gan briļļu ietvars, gan lēcas.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Acis, optika / acu veselība":

Nedēļas tēma

Pēkšņas izmaiņas svarā? Jānodod analīzes!

Pēkšņas izmaiņas svarā? Jānodod analīzes!

Svara palielināšanās vai samazināšanās bez redzama iemesla, drēbju izmēra maiņa ir signāls, ka jāpievērš uzmanība savam ķermenim un ir laiks nopietni parūpēties par sevi, nododot analīzes, kuras parādīs, kas pašlaik notiek ar organismu un vai ir kādas izmaiņas. 

Aktuālie piedāvājumi

Tavs uzņēmums – 6 dažādās platformās JEB kā nokļūt tur, kur ir tavi klienti?

Tavs uzņēmums – 6 dažādās platformās JEB kā nokļūt tur, kur ir tavi klienti?

Vai tavs uzņēmums nesen sācis darboties, un tu prāto, kā ātri un efektīvi par to informēt savus potenciālos klientus? Varbūt tavam uzņēmumam jau kādu laiku ir sava mājaslapa vai profils sociālajos tīklos, taču tu meklē veidu, kā padarīt uzņēmumu vēl atrodamāku?

Pret spastiskām sāpēm vēderā

Pret spastiskām sāpēm vēderā

Kādēļ drotaverīns jau daudzus gadus ir iedarbīga alternatīva līdzekļiem pret spastiskām sāpēm vēderā? 

Video

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija (VM) kopā ar ekspertiem izstrādājusi mācību filmu pusaudžiem, kas skolotājiem palīdzēs darbā ar ņirgāšanās problemātikas risināšanu. Filmā ar praktiskām situāciju izspēlēm un eksperta komentāriem ir skaidrota ņirgāšanās būtība, pazīmes, sekas, kā arī piedāvāti rīcības principi gadījumos, kad pusaudži saskaras ar ņirgāšanās situācijām. 

Produktu testi

Testa rezultāti: APIMI Pēdu krēms ar medu un ceļmallapas ekstraktu

Testa rezultāti: APIMI Pēdu krēms ar medu un ceļmallapas ekstraktu

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvāja izmēģināt Pēdu krēmu ar medu un ceļmallapas ekstraktu.

Testa rezultāti: MARUSHA Skūšanās ziepes sausai ādai

Testa rezultāti: MARUSHA Skūšanās ziepes sausai ādai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt skūšanās ziepes ar pantenolu, kakao sviestu un E vitamīnu sausai ādai.

Testa rezultāti: MARUSHA cietais šampūns un kondicionieris matu veselības stiprināšanai

Testa rezultāti: MARUSHA cietais šampūns un kondicionieris matu veselības stiprināšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt matus spēcinošo cieto šampūnu tumšiem vai gaišiem matiem un kondicionieri.

Testa rezultāti: HealthAid® Aloe Vera gel – nomierinoša un atjaunojoša alvejas želeja

Testa rezultāti: HealthAid® Aloe Vera gel – nomierinoša un atjaunojoša alvejas želeja

Maijā un jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt alvejas želeju "HealthAid® Aloe Vera gel" (250 ml).

Izstāsti Latvijai veselības receptes