medicine.lv skaitļos

Lietotāji online417
Aktīvie uzņēmumi12195
Nozares raksti1447
Ekspertu atbildes21477
Kā izvēlēties piemērotu ādas aizsarglīdzekli pret sauli? Skaidro dermatologs : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā izvēlēties piemērotu ādas aizsarglīdzekli pret sauli? Skaidro dermatologs

Vasarām topot arvien karstākām, sabiedrībā nostiprinās arī izpratne par nepieciešamību pasargāt ādu no saules kaitīgās iedarbības. Aizsarglīdzekļu klāsts veikalu un aptieku plauktos ir plašs, atliek tikai izvēlēties... Un te nu sākas problēmas.

„Tas tiesa, ka ar parastu sejas krēmu lieta ir daudz vienkāršāka – izvēlies savam ādas tipam piemērotāko un viss. Savukārt saules aizsarglīdzekļu iepakojums satur daudz sarežģītāku informāciju, ir izraibināts ar skaitļiem un abreviatūrām, nemaz nerunājot par sastāva atšķirībām,” stāsta dermatologs Raimonda Karls. Taču ārsts uzsver, ka, ja jautājums būtu tik vienkāršs un būtu iespējams izveidot vienotu visiem gadījumiem piemērotu formulu, tas jau būtu izdarīts, tādēļ būs vien kaut nedaudz jāiedziļinās burtu un ciparu kombinācijās.

Vai lielāks ir labāks?

Burtu salikums SPF norāda uz aizsardzību pret UVB jeb ultravioletā starojuma B viļņu spektru. Šie viļņi ir atbildīgi par saules apdegumu un kanceroģenēzi, proti – par visu veidu ādas vēža izraisīšanos. Būtu labi, ja ar atzīmi SPF būtu gana, taču abreviatūra vienmēr ir papildināta arī ar kādu skaitli – sākot ar 2 un beidzot ar 50+

Tas ir nosacīts skaitlis, kas norāda saules aizsardzības lielumu. Kaut gan nozīmīga aizsardzība sākas no koeficienta 20, agras priekšpusdienas saulītē, piemēram, rīta skrējienam daļēji noēnotā takā, SPF15 būs tieši laikā.

Taču ar ko atšķiras 20, 30, 50+ aizsardzība? Katrs no šiem SPF līmeņiem aizsardzības spējas ir no 97% līdz 98%. Proti, SPF20 tās būs 97% augstas, bet SPF50+ līdz pat 98,5. Šķiet, pavisam nenozīmīga atšķirība, taču, ja zinām, ka šajos procentos rēķināti UV viļņu nestie fotonu miljardi, tad skaidrs, ka nozīme tomēr ir.

Tāpat uz  kosmētikas līdzekļiem, kas būtu lietojami saulē, norādīts arī UVA (tad aizsardzības faktors parasti ir 38 vai 42), kas nodrošina aizsardzību pret A spektra viļņiem un šajā gadījumā matemātika ir līdzīga. Dermatologs skaidro, ka pašam jāizsver, cik liela aizsardzība katrā situācijā vajadzīga, gan atgādinot, ka apdegt var arī lietojot līdzekli ar visaugstāko SPF, jo nevienam no līdzekļiem nav 100% aizsardzība.

Organisku vai neorganisku?

Kas vēl jāņem vērā, iegādājoties ādas aizsarglīdzekļus? Tas, ka tie mēdz būt organiskie un neorganiskie, kam abiem ir atšķirīgs darbības mehānisms – organiskie spēj absorbēt saules starus, neorganiskie tos atstaro, pateicoties sastāvā esošajiem cinka un titāna oksīdiem. Abi darbojas vienlīdz labi un tas vairāk ir paša komforta jautājums. Vieniem patiks, ja krēms ir caurspīdīgs un uzsūcas ādā, citiem – ka tas veido tādu kā plānu, baltu kārtiņu, burtiski ar aci redzamu sargājošu efektu.

Jautāts, kas būtu pats svarīgākais krēma iegādē, dermatologs smaidot atbild, ka te vietā salīdzinājums ar zobu pastām – pats svarīgākais ir to LIETOT! Tikai atšķirībā no stomatologiem, kuri rekomendē zobus tīrīt divas reizes dienā, saules aizsargkrēms jāatjauno ik pa divām stundām (jo īpaši, ja izvēlēts tā saucamais organiskais līdzeklis), citādi tas zaudē spējas. Nepareizs ir arī priekšstats, ka līdzeklis ar mazāku saules aizsargfaktoru ir jāatjauno biežāk nekā tas, kam ir 50+. Šim skaitlim nav nekāda sakara ne ar minūtēm, ne stundām.

Kādu apģērbu izvēlēties saulē?

Ko darīt tiem, kam netīk noziesties ar kosmētikas līdzekļiem no galvas līdz kājām? Arī apģērbs kalpo kā saules aizsarglīdzeklis. Visai bieži šī zināšana var būt pa prātam vīriešiem, kas ar kosmētiku ir uz "jūs", lēš dermatologs. Viņš arī iesaka izmantot iespējas, kādas mums šobrīd pieejamas, iegādājoties apģērbu internetā. Lai gan Latvijā vēl nav plaši pieejami, taču citur pasaulē arvien populārāki kļūst speciāli apģērbi, kuros iestrādātas šķiedras ar UV aizsardzības spējām. Šajā gadījumā būs panākta nevis ķīmiska, bet fizikāla ādas aizsardzība. Tas ir lielisks paņēmiens, jo īpaši bērniem – pēc peldēšanās drēbītes nav jāvelk nost, tās žūst ātri, nesaldē, bet ādu saudzējošo darbu turpina veikt izcili. Dermatologa ieskatā šādam apģērbam būtu jābūt obligātam profesijās, kurās darbs ilgstoši noris atklātos saules staros, piemēram, ceļu būvē vai dārzniecībā. Runājot par apģērba izvēli, ārsts min arī kādu interesantu, mazāk zināmu faktu – kaut arī vasarās ir vēlme valkāt gaišas drēbes, jo tās tik ļoti neabsorbē siltumu, taču tieši tumšas krāsas audumi labāk pasargā no UV stariem!

Pie aptiekas plaukta

Foto: Freepik.com/ prostooleh

„Ja nu tomēr negribas paturēt prātā visas smalkās nianses par ādas aizsarglīdzekļiem, tad drošāk tos iegādāties aptiekā, kur vienlaikus iespējama arī mediķa konsultācija, jo mēs, farmaceiti, tādi esam,” teic „Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Turonoka. Viņa skaidro, ka aptiekā ir pieejams ne tikai pilns kosmētikas spektrs ar dažādiem SPF faktoriem, bet arī to dažādība – gan pēc faktūras, gan lietojuma. Piemēram, ir daudz līdzekļu tieši sejas ādai, kas turklāt, ir veidoti ņemot vārā ādas tipu, gan dažādas vajadzības, pielāgoti ādai ar problēmām – akne, pigmentācija, sebuma kontrole, tai skaitā arī ar tonējošu efektu, papildina farmaceite.

Saules aizsarglīdzekļi var būt gan kā krēms, fluīds vai eļļa, tāpat tie var būt izsmidzināmi. Svarīgi ņemt vērā, kādā dzīves situācijā to lietojam – ikdienā, kopā ar dekoratīvo kosmētiku vai atpūtā pie ūdens. Atsevišķs plaukts noteikti būs atvēlēts bērniem. Gan zīdaiņiem, gan pusaudžiem. Daudzi bērnu SPF aizsargkrēmi ir ar zilo nokrāsu, kas palīdz nokontrolēt, to lai krēms klāj katru ķermeņa daļu. Tā kā parasti aizsarglīdzekli uzziežam jau esot dabā un saulē, nozīmīgs ir tā iepakojums, kas jau laikus jāņem vērā. Piemēram, ja jāmēro lielāks ceļa gabals kājām, jāapdomā par mini iesaiņojumu. Savukārt bērniem, šķiet, ērtāk lietojami ir izsmidzināmie līdzekļi, kas ērti atjaunojami pēc katras peldes. Lai gan liela daļa līdzekļu ir ūdens noturīgi, jāatceras, ka līdzekļa uzklāšana nenodrošina aizsardzību uz visu dienu. Bērna gadījumā, it īpaši atpūtā pie ūdens, ieteicams vēl mājās pirms došanās atpūsties vai uz treniņu, kad vēl nav saskare ne ar smiltīm, ne ūdeni, kārtīgi uzklāt aizsargkrēmu, bet, atrodoties dabā, to regulāri atjaunot ar aerosola veida izsmidzināmo līdzekli. Ja vēlamies iegādāties kvalitatīvu līdzekli drošā iepirkšanās vietā, tad aptieka tāda noteikti ir, piebilst farmaceite.

Nobeiguma vietā

Dermatologs aicina likt aiz auss, ka, lai kā patiktu saulīte, uz to jāraugās tāpat kā uz saldumiem – mazliet un ar mēru! Bez abiem dzīve zaudē garšu, bet gan viens, gan otrs var būt nepatikšanu un bēdu avots. Tāpat ārsts brīdina, ka ir manījis medijos vieglprātīgi lietojam kopīgu nosaukumu visai kosmētikai, kas paredzēta pludmalei vai atpūtai dabā – „sauļošanās līdzekļi”. Viņaprāt, tas nav pareizi un var radīt jukas, jo ādas aizsarglīdzekļi pret sauli un sauļošanās kosmētika ir divas atšķirīgas grupas, no kurām otrā darbojas kā iedeguma akselerators jeb iedegumu veicinošais līdzeklis un no kaitīgajiem UV stariem nepasargā.

Visbeidzot dermatologs aicina ņemt vērā trīs svarīgus aspektus!

1. Iedegums ir ādas atbildes reakcija uz saules kaitīgo iedarbību un ādas izmisīgs mēģinājums to absorbēt, nevis labas veselības un teicami pavadīta atvaļinājuma rādītājs.

2. Iedegums nepasargā no saules apdegumiem! Vecmāmiņu „patiesība”, ka vajag iesauļoties pakāpeniski un tad jau vairs apdegt nevar, ir jau pasen medicīnas zinātnes apgāzts mīts.

3. Iedegusi āda nav augsta D vitamīna līmeņa asinīs rādītājs.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Jebkuram veselības aprūpes uzņēmumam vai ārstu praksei vieglāk komunicēt ar saviem pacientiem, izveidojot tīmekļa vietni. Pastāstīsim, kādai tai jābūt, lai pēc iespējas ātrāk jūs atrastu ne vien klienti, kuri jau zina par jums, bet arī tie, kuri meklētājprogrammās ieraksta noteiktus atslēgvārdus.

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Slikts miegs un neizgulēšanās rada nogurumu, pazemina produktivitāti un paaugstina slimību risku, kā arī paātrina ādas novecošanās procesus. Noskaidrosim, kas ir melatonīns un kā tas var palīdzēt atrisināt miega problēmas! 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

"BestBerry Skincare" ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar "BestBerry" piedāvā testēt "BestBerry Skincare" kosmētiku ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai.

Testa rezultāti: "Vegan Fox" kafijas skrubis ķermenim

Testa rezultāti:

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Amber Cosmetics" piedāvāja testēt "Vegan Fox" kafijas skrubi ķermenim.

"Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksi gremošanas sistēmai

Novembrī, decembrī un janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas tēja" piedāvā izmēģināt "Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksu gremošanas sistēmai.

Testa rezultāti: Fermentēts probiotiskais dzēriens ZOE

Testa rezultāti: Fermentēts probiotiskais dzēriens ZOE

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Veselības veikals" piedāvāja testēt fermentētu probiotisko dzērienu ZOE – ar smiltsērkšķiem vai ar medu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Unifarma Herbals": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

UNIFARMA HERBALS – tradicionāli un dabiski produkti jūsu veselībai! Mūsdienu pasaulē skaistums un labsajūta ir būtiskas sastāvdaļas. Skaistums, tā ir iekšēja sajūta, kas ir jūsu labākais pārliecības avots. Jūs esat savas iekšējās pasaules veidotājs un, ietekmējot savu iekšējo pasauli, jūs ietekmēsiet arī apkārtējo.

 

AS "Sirowa Rīga": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

AS

AS "Sirowa Rīga", kas ir lielākais profesionālās matu kosmētikas vairumtirgotājs, pārstāv tādus pasaulē zināmus zīmolus kā "Wella Professionals", "Kadus Professional", "Nioxin", "Sebastian Professional" un "System Professional".