Jūrmalas slimnīcā tiek ieviesti jauni pakalpojumi
No decembra Jūrmalas slimnīcā sāk veikt trīs jaunus izmeklējumus - kapsulas endoskopiju, holtera monitorēšanu un locītavu ultrasonogrāfiju. Jūrmalas slimnīca regulāri papildina piedāvāto pakalpojumu klāstu, piedāvājot jaunas metodes pacientu diagnostikā un ārstēšanā. Šobrīd valsts īstenotā politika veicina ambulatoro pakalpojumu attīstību un slimnīcā veic arvien vairāk mūsdienīgus izmeklējumus.
Pārbaudām gremošanas traktu
Kapsulas endoskopija ir vienīgā izmeklēšanas metode ar kuras palīdzību var iegūt visa gremošanas trakta kopainu. Kapsulas endoskopijas izmeklēšanas metode ir nākotnes diagnostikas metode. Tehnoloģiskie risinājumi un atklājumi kļūst pacientiem arvien draudzīgāki un pieejamāki. Endoskopiskās kapsulas izmeklējumi Latvijā pieejami no 2006. gada, bet to pieejamību ierobežoja salīdzinoši dārgās izmaksas.
Kapsula ir zāļu kapsulas lielumā. Pacientam tā jānorij, kā jebkura zāļu kapsula. Kapsula veidota no cilvēkam bioloģiski draudzīga materiāla. Līdz ar to var palikt cilvēka organismā bez komplikācijām vairākas dienas un tiek izvadīta dabiskā ceļā. Vienlaicīgi pacienta ķermenim tiek piestiprināti sensori un iekārta pie jostas vietas, kas ieraksta attēlus. Pacients izmeklējumu laikā var brīvi pārvietoties un veikt savas ikdienas profesionālās un sadzīviskās darbības, tikai jāizvairās no fiziskas slodzes.
Kapsula gremošanas traktā atrodas līdz astoņām stundām un ar tās palīdzību var nofotografēt divus attēlus sekundē. Astoņās stundās var iegūt 68 000 attēlus, kas fiksē pacienta barības vadu, kuņģi, resnās zarnas sākuma daļu, bet galvenais – tievās zarnas to visā garumā. Programma nosaka, cik attēlu ir nepieciešams izvērtēšanai. Izmeklēšanas beigu posmā pacients dodas atpakaļ pie ārsta, lai nodotu iekārtu, kas attēlus pārsūta uz datoru ārstam izvērtēšanai.
Endoskopiskās kapsulas izmeklējums ir mazinvazīva un ļoti informatīva izmeklēšanas metode, jo dod attēlu palielinājumu. Pacients to labi panes un metodei ir zems komplikāciju risks. Indikācijas – neskaidra kuņģa – zarnu trakta asiņošana, Krona slimība tievajās zarnās, celiakija, hereditāras polipozes (Peutz-Jeghers) sindroms un tievo zarnu audzējs. Statistikas dati liecina, ka 60% tievo zarnu audzēji ir ļaundabīgi, tāpēc ir svarīgi jau laicīgi tos atklāt.
Šīs metodes trūkumi neatsver iegūtos rezultātus. Atšķirībā no endoskopiskajiem izmeklējumiem, endoskopiskās kapsulas izmeklējuma laikā nevar paņemt biopsiju un veikt ārstēšanu. Kapsulas endoskopijas metode ir kā līdere tievo zarnu izmeklēšanā.
Endoskopijas kapsulas izmeklējumu laikā iegūto datu analīzi veic ārste endoskopiste Lilija Morozova.
Pārbaudām sirdsdarbību
Pacientiem, kuriem ir aizdomas par sirdsdarbības ritma traucējumiem vai citām sirds saslimšanām holtera monitorēšanas metode ļauj novērtēt pacienta sirds darbību ikdienas apstākļos.
Izmeklējuma laikā analizē sirds reakciju uz fizisku un emocionālu slodzi, sirds stāvokli miega laikā, sirds ritmu un darbību diennakts garumā. Diagnostikai izmanto pārnēsājamu elektrokardiogrammas (EKG) iekārtu, ar kuras palīdzību kontrolē sirdsdarbību 24 stundas. Elektrodus uzliek zem drēbēm un iekārtu nēsā piestiprinātu ķermenim. Ārsts, analizējot iegūtos datus, var noteikt sirdsdarbības ritma traucējumus un to cēloņus.
Pēc pieraksta beigām ar speciālu datorprogrammu tiek analizēta elektrokardiogramma, konstatējot kādos apstākļos pacientam parādās sirds ritma traucējumi, kurus īslaicīgās pārbaudēs var nepamanīt.
Holtera monitorēšanas laikā pacienta atrašanās stacionārā nav obligāta, viņš var brīvi doties savās ikdienas gaitās. Holtera monitorēšanas metodei ir augsts informatīvais līmenis un tā ir pacientam pilnīgi nekaitīga.
Iegūto datu analīzi veic funkcionālās diagnostikas ārsts Juris Hlevickis.
Pārbaudām locītavas
Attīstoties jaunajām tehnoloģijām, rodas iespēja veikt locītavu un muskuļu sistēmas diagnostiku. Šāda ultrasonogrāfiskā izmeklēšana ir vērtīga dažādu traumu, iekaisumu un sastiepumu gadījumos, kas saistās ar sāpēm, kā arī dažādu veidojumu gadījumos - sabiezējumi ādā, zemādā un muskuļaudos. Izmeklējumā novērtē pleca, ceļu, elkoņu, plaukstas, pēdas locītavu stāvokli, muskuļu, saišu, cīpslu izmaiņas.
Rentgenogrammās iespējams konstatēt tikai kaulu lūzumus vai mežģījumus un netieši spriest par mīksto audu bojājumu. Ultraskaņas diagnostika dod iespēju jau agrīnā stadijā noteikt iekaisīgas un destruktīvas izmaiņas locītavu veidojošos mīkstos audos, vizualizēt šķidrumu locītavās un to somiņās.
Sevišķi liela nozīme ultrasonogrāfijai ir traumu gadījumos, kad precīzi var diagnosticēt saišu, cīpslu un muskuļu bojājumus, kas ļauj savlaicīgi un pareizi izvēlēties ārstēšanas taktiku un pasargāt pacientu no nelabvēlīgām sekām.
Nereti cilvēks traumas neņem vērā un savlaicīgi nesaņem ārsta palīdzību, jo šie kustību traucējumi sākotnēji var nebūt izteikti. Nesaņemot palīdzību, bojājumu vietās veidojas sarētojumi, iekaisumi, tādā gadījumā pat neliela traumatizācija var radīt pilnīgu šo struktūru plīsumu, un tad ārstnieciskā palīdzība ir daudz sarežģītāka nekā to izdarot savlaicīgi pēc traumas. Tāpat ar ultraskaņas metodi var spriest arī par ceļu locītavu menisku bojājumiem.
Locītavu ultrasonogrāfijā var atklāt muskuļu un cīpslu plīsumus, šķidruma uzkrāšanos locītavās, iekaisumus un saišu sastiepumus.
Izmeklējumu veic radiologs diagnosts Juta Jakobsone.
Uz visiem izmeklējumiem ir iespējams iepriekš pierakstīties vai uzzināt sīkāku informāciju pa tel. 67752254. Papildus informāciju par Jūrmalas slimnīcā sniegtajiem ambulatorajiem un stacionārajiem pakalpojumiem mājas lapā- www.jurmalasslimnica.lv. Sadarbojamies ar visām apdrošināšanas kompānijām.
Informāciju sagatavoja: SIA "Jūrmalas slimnīca" Tirgzinības speciāliste Laila Bekmane.