medicine.lv skaitļos

Lietotāji online114
Aktīvie uzņēmumi12211
Nozares raksti1448
Ekspertu atbildes21477
Jostas daļa – īpaši saudzējams mugurkaula posms : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Jostas daļa – īpaši saudzējams mugurkaula posms

Locītavas

Runājot par mugurkaulu, jāizceļ, ka tā ir svarīgākā cilvēka balsta aparāta daļa, savukārt skriemeļi ir smalks locītavu mehānisms, kas ir īpaši jāsaudzē. Dzīves laikā ļoti bieži cieš mugurkaula jostas daļa, tam iemesli var būt visdažādākie. Sāpes šajā apvidū ir viens no pasaulē biežāk sastopamajiem iemesliem, kāpēc cilvēki uz laiku var zaudēt darba spējas.

Kāpēc ir sāpes jostas daļā?

Cilvēka mugurkauls sastāv no 32 līdz 35 skriemeļiem. Katram no šiem skriemeļiem ir locītavas – pa divām augšā un apakšā. Starp skriemeļiem ir starpskriemeļu diski, pildīti ar želejveida vielu, kas nodrošina skriemeļu amortizācijas funkciju. Jostas daļas sāpju rašanās iemeslus var iedalīt biežāk un retāk sastopamajos, kā arī specifiskajos.

Biežākie sāpju rašanās iemesli jostas daļā:

 • deģeneratīvo jeb novecošanas procesu izraisītas sāpes,
 • muskuļu un audu pārslodze vai plīsumi,
 • starpskriemeļu diska trūces,
 • nepareiza stāja.

Organisma novecošana ir dabisks process, kas skar ikvienu orgānu un ķermeņa daļu, tajā skaitā mugurkaulu. Gadiem ejot, jāpatur prātā, ka kustības un dažādas ikdienas darbības ir jāveic apdomīgi, saudzējot savu ķermeni. Lai gan sāpes jostas apvidū neapdraud dzīvību, tās var atstāt vērā ņemamu ietekmi uz dzīves kvalitāti. Sāpes jostas daļā lielākoties ir pēkšņas un asas. Raksturīgi, ka sūdzības par šīm sāpēm nereti novērojamas pavasarī, kad cilvēki pēc ilgstoša miera perioda ziemā, ar jaunu enerģiju un entuziasmu nododas dārza darbiem, atsāk intensīvi sportot un citādā veidā strauji pārslogo muguru. Taču netrūkst arī citu situāciju, kad novērojama muguras pārpūle un nepareiza vai nesamērīgi liela smaguma celšana. Šādā veidā ir viegli iedzīvoties jostas daļas muskuļu pārslodzē, sastiepumos un starpskriemeļu diska trūcē. Tāpat sāpes jostas daļā var izraisīt fizioloģiski nepareiza stāja vai anomālijas skeletā – gan iedzimtas, gan dzīves laikā izveidojušās.

Retāk sastopami iemesli sāpēm jostas daļā:

 • emocionālais stāvoklis,
 • stress,
 • bailes,
 • nomāktība.

Veiksmīgai un pilnvērtīgai visa organisma funkcionēšanai svarīga ir ne tikai cilvēka fiziskā veselība un rūpes par ķermeni, bet arī emocionālais stāvoklis, sabalansēts darba un atpūtas laiks un vispārējā labsajūta, jo visi šie faktori ir vienlīdz svarīgi un strādā kā vienots mehānisms cilvēka veselības labā. Pastiprināta stresa apstākļi, kāds slikts notikums, nomāktība un pārlieku liels uztraukums privātajā dzīvē vai darbā var būt par iemeslu sāpēm mugurkaula jostas daļā. Tāpēc, sajūtot sāpes šajā apvidū, der izvērtēt pašreizējo cilvēka emocionālo fonu, jo var gadīties, ka, atrisinot kādu nomācošu problēmu vai tiekot galā ar stresa izraisošo faktoru, sāpes var norimt. Nereti cilvēks iepriekš nav apzinājies, ka šīs izjūtas var būt par iemeslu esošajām sāpēm tādēļ, ka emocionālie faktori ir iedarbojušies uz cilvēku zemapziņas līmenī.

Specifiskie iemesli sāpēm jostas daļā:

 • grūtniecība,
 • menstruācijas,
 • nieru problēmas,
 • kuņģa problēmas,
 • izmaiņas locītavās.

Šī ir tikai daļa iespējamo specifisko iemeslu, kad var nebūt skaidra pārliecība, ka tieši šie faktori ir sāpju pamatā. Tie var būt iemesli, kas provocē mugura jostas daļas sāpes un signalizē par veselības problēmām, tomēr ne visos gadījumos šīs problēmas apstiprināsies. Jebkurā gadījumā vislabākā iespējamā rīcība būtu konsultēties ar ģimenes ārstu, it īpaši, ja sāpes ir ieilgušas.

Ārstēšana un profilakse

Neskatoties uz mugurkaula jostas daļas sāpju rašanās izcelsmi, ja šīs sāpes nemazinās dažu dienu vai nedēļu laikā, noteikti ir nepieciešama ārsta konsutlācija, lai veiktu izmeklējumus un piemērotu visatbilstošāko ārstēšanu.Ja vaina nav ļoti specifiska, vienkāršākos gadījumos var palīdzēt muguras balsta jostu, kas samazinās muguras muskulatūras slodzi. Balsta jostas var būt dažādas – gan ar plastikāta ieliktņiem, gan metāla ieliktņiem, kas nodrošina ļoti stingru fiksāciju. Šādas jostas valkāšana uzlabos cilvēka pašsajūtu. Arī šajos gadījumos ar padomu vislabāk palīdzēs ārsts, jo veiksmīgi izvēlēta josta reizēm var dot pat ļoti labus rezultātus, iztiekot bez medikamentiem vai cita veida terapijas. Taču vienmēr jāatceras, ka josta nebūs risinājums, ja sāpes nemazinās vai pat palielinās.

Ārsta palīdzība ir jāmeklē nekavējoties, ja sāpes jostas daļā sāk izstarot uz kājām, jo tie var būt starpskriemeļu diska trūces simptomi. Sākotnējā ārstēšana var noritēt, kombinējot medikamentozo ārstēšanu ar citām metodēm, taču, ja šāda ārstēšana nenes vēlamos rezultātus, jādomā par operāciju. Neskatoties uz nepieciešamo ārstēšanas metodi, ārsts, visticamāk, balsta jostu rekomendēs jebkurā gadījumā, jo tā būs nozīmīgs palīgs kā pirms operācijas, tā atveseļošanās laikā.

Balsta josta būs noderīga arī grūtniecības laikā, jo stabilizēs muguras muskulatūru, kad, vēderam augot lielākam, radīsies papildu slodze muguras jostas apvidū.

TONUS ELAST veikali:

 • Rīgā – Miera ielā 55;
 • Liepājā – Ludviķa ielā 10;
 • Daugavpilī – Ģimnāzijas ielā 24–5.

E-veikals: www.tonuselast.com

+371 63431547

info@tonus.lv

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Haimorīts – deguna blakusdobuma iekaisums

Haimorīts – deguna blakusdobuma iekaisums

Mūsdienās visus akūtus deguna blakusdobuma iekaisumus apzīmē ar terminu "akūts rinosinusīts", ko tautā vairāk atpazīst kā haimorītu, taču "haimorīts" apzīmē tikai augšžokļa dobuma iekaisumu. Par haimorīta simptomiem un ārstēšanu stāsta LOR Klīnikas otolaringologs Kristaps Dambergs.

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Jebkuram veselības aprūpes uzņēmumam vai ārstu praksei vieglāk komunicēt ar saviem pacientiem, izveidojot tīmekļa vietni. Pastāstīsim, kādai tai jābūt, lai pēc iespējas ātrāk jūs atrastu ne vien klienti, kuri jau zina par jums, bet arī tie, kuri meklētājprogrammās ieraksta noteiktus atslēgvārdus.

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

Testa rezultāti: GLYCOMUNE IMMUNO imūnsistēmas stiprināšanai

Testa rezultāti: GLYCOMUNE IMMUNO imūnsistēmas stiprināšanai

Oktobrī/ novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Honestum" piedāvāja testēt GLYCOMUNE IMMUNO – uztura bagātinātāju imūnsistēmas stiprināšanai. 

Maska sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask

Maska sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask

Decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt masku sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask.

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt ādu atjaunojošu izsmidzināmo līdzekli CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST.

"BestBerry Skincare" ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar "BestBerry" piedāvā testēt "BestBerry Skincare" kosmētiku ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Unifarma Herbals": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

UNIFARMA HERBALS – tradicionāli un dabiski produkti jūsu veselībai! Mūsdienu pasaulē skaistums un labsajūta ir būtiskas sastāvdaļas. Skaistums, tā ir iekšēja sajūta, kas ir jūsu labākais pārliecības avots. Jūs esat savas iekšējās pasaules veidotājs un, ietekmējot savu iekšējo pasauli, jūs ietekmēsiet arī apkārtējo.

 

AS "Sirowa Rīga": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

AS

AS "Sirowa Rīga", kas ir lielākais profesionālās matu kosmētikas vairumtirgotājs, pārstāv tādus pasaulē zināmus zīmolus kā "Wella Professionals", "Kadus Professional", "Nioxin", "Sebastian Professional" un "System Professional".