Jaunā bērnudārznieka un pirmklasnieka slimības
Ar šo gadu valsts ir ieviesusi bezmaksas pediatrisko aprūpi bērniem.
Nereti bērni, uzsākot bērnudārza vai skolas gaitas, sāk slimot. Pediatre Laila Vaivode skaidro, ar kādām kaitēm vecākiem un viņu atvasēm jābūt gataviem saskarties šajā posmā.
Imunitātes iepazīstināšana ar vīrusiem
Parasti bērnudārzu sāk apmeklēt 1,5–3 gadu vecumā. Līdz šim brīdim mazulis gandrīz visu laiku ir bijis kopā ar mammu, taču, uzsākot iet pirmsskolas izglītības iestādē, viņš salīdzinoši ilgu laiku paliek viens jaunā vidē un ar svešiem cilvēkiem. Vienīgais, ko mazulis vēlas, ir mammas mīlestība un gādība, taču pēkšņi vecāki bērneļa prātā ir kā ļaunie, kas viņu atstāj vienu. Līdz ar to bērnā rodas bailes un stress, kā rezultātā organismā novājinās imunitāte un daudzie baciļi un vīrusi veiksmīgi var sākt darboties. No otras puses, tas nemaz nav slikti, jo mazā cilvēciņa imunitāte ir jāiepazīstina ar vīrusiem, lai organisms izstrādātu antivielas un nākamreiz, satiekoties ar tiem pašiem vīrusiem, spētu ar tiem veiksmīgi cīnīties un uzvarēt.
Psihosomatiskās slimības
Dažreiz bērnudārza kaitēm pie vainas nav ne vīrusi, ne baciļi, bet gan psihosomatiski iemesli: mazajam tik ļoti negribas iet prom no mājas, ka viņam tiešām sāk sāpēt vēders, rodas caureja, vēdera aizcietējums, pazūd apetīte utt. Bērns sāk pamanīt – ja viņš vienreiz saka, ka sāp vēders, otrreiz un trešo reizi, tad beigās ir iespēja palikt mājās kopā ar mammu vai tēti. Bērna organisms it kā neapzināti "nostrādā" tā, ka viņš tiešām ir slims.
Skolas bērnu kaites
Skolas bērniem situācija ir nedaudz vieglāka, jo bērnu imūnsistēma lielākoties ar daudzajiem vīrusiem un baktērijām jau ir apradusi. Vairāk slimo tie bērni, kas nav apmeklējuši pirmsskolas izglītības iestādi.
Sastapšanās ar "bērnu slimībām" un parazītiem
• Bez vīrusiem bērnudārza un skolas apmeklētāji, kas agrāk nav gājuši pirmsskolas izglītības iestādē, bieži sastopas arī ar kaitēm, ko dēvē par "bērnu slimībām". Tās ir cūciņas, vējbakas, masalas, masaliņas un citas. Protams, šī sastapšanās var notikt arī pusaudža gados vai pat pieaugušā vecumā, taču speciālisti atzīst, ka labāk tās izslimot agrāk, jo tad tās noris vieglākā formā.
• Visur, kur ir daudz cilvēku, īpaši, ja tie ir kustīgi un draudzīgi, ir liela iespējamība iegūt uz ādas kādu parazītu – utis, kašķa ērcīti vai blusas. Te nav saistības ar ģimenes sociālo vai finansiālo stāvokli. Šīs slimības var "saķert" arī uz ielas, sabiedriskā transportā, lielveikalā vai kinoteātrī. Pamanot kaut ko aizdomīgu, ir jākonsultējas ar ārstu un jāinformē bērnu dārza audzinātāja vai skolotāja.
Cik bieži un ilgi?
Daudzi vecāki ir novērojuši, ka bērns, sācis iet bērnudārzā (vai skolā, ja iepriekš nav gājis bērnudārzā), vienu nedēļu slimo "pa māju", bet otru nedēļu apmeklē mācību iestādi. Tiek uzskatīts – ja bērns ar vieglām vīrusu saslimšanām slimo 8–10 reizes gadā, tad tā nav bieža slimošana. Tas nozīmē, ka bērna slimošana reizi mēnesī pilnībā atbilst normai.
Pediatri Rīgā, Rīgas rajonā un Jūrmalā
No 2010. gada aprīļa valsts ir ieviesusi bezmaksas pediatrisko aprūpi bērniem līdz 18 gadu vecumam. Rīgā un Jūrmalā reģistrētie pediatri:
• Laila Vaivode, medicīnas rehabilitācijas centrs "Valeo", Stirnu ielā 8, tālruņi: 29849589, 67598616
• Gerda Lielause, Ārsta prakse ("Veselības nams 5" telpās) Grēcinieku iela 34, Rīga, tālrunis: 26164089, 67213412
• Ieva Reinholde, privātprakse, Artilērijas iela 6, Rīga, tālruņi:29142674, 67270023.
• Inga Dzenīte, doktorāts "Venta", Ruses iela 1, Rīga, tālrunis: 27104470
• Vita Vītola, Latvijas Jūras medicīnas centrs, Patversmes iela 23, Rīga, tālrunis: 67391143
• Ilze Silanža, Siguldas veselības centrs, Ziedu iela 5, Sigulda, tālruņi: 26406297, 67970925
• Gunta Užāne, Juglas medicīnas centrs, Juglas iela 2, Rīga, tālrunis: 67516663
• Irina Rudometova, Rīgas pašvaldības SIA"PVAC "Ziepniekkalns", Valdeķu ielā 57, tālrunis: 67677515, 67677516
• Dace Robalde, Ārstu prakse pediatrijā, Raiņa ielā 98a, Jūrmala, tālruņi: 67736212 , 26299857
Laura Jansone