Izveidota animācijas filma, kas palīdzēs runāt ar pusaudzi par alkoholu
"Vecāku saruna ar pusaudzi par alkohola lietošanas jautājumiem ir ļoti nozīmīgs faktors brīdī, kad pusaudzim būs jāveic izvēle – lietot alkoholiskos dzērienus un pakļaut sevi riskam vai atteikties. Diemžēl pieredze liecina, ka vecāki nezina, kā runāt ar pusaudzi par šiem jautājumiem, kā atbalstīt un palīdzēt," norāda Aija Pelne, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Atkarības slimību riska analīzes nodaļas vadītāja.
Animācijas filmiņas "Saruna ar pusaudzi par alkohola lietošanas jautājumiem – kā runāt, atbalstīt, palīdzēt?", kas tapusi sadarbībā ar nozares speciālistiem, mērķis ir sniegt praktiskus padomus vecākiem par to, kā veidot sarunu ar pusaudzi par alkohola lietošanas jautājumiem un tā radītajiem riskiem. Pētījuma dati liecina, ka vecāki var būtiski ietekmēt jauniešu vēlmi pamēģināt vai lēmumu nelietot alkoholu pusaudžu vecumā.
"Mēs, pieaugušie, esam tie, uz kuru rīcību skatoties, mūsu bērni mācās tikt galā ar dzīves grūtībām. Pusaudži reizēm neieklausīsies tajā, ko mēs viņiem sakām, bet viņi noteikti redz, ko mēs darām. Ģimenes modelis bērnam ir dzīves mēraukla. Pēc tās, vairāk vai mazāk, bērns veidos arī savu attieksmi pret lietām, procesiem un atkarības vielām. Ja attiecības ir atbalstošas un mīlestības pilnas, jaunietis jūtas droši. Pusaudžu atkarības lielākoties izraisa vecāku vienaldzīgā attieksme, kā arī atbalsta trūkums," norāda Kristīne Mozerte, Latvijas Atkarību psihologu asociācijas atkarību psiholoģe.
Alkohola lietošana ir viens no galvenajiem riska faktoriem, kas saistīts ar nepilngadīgo traumatismu, pašnāvībām, vardarbību u.c. problēmām. Līdz šim veiktie SPKC pētījumi liecina, ka regulāra alkohola lietošanas pieredze (40 un vairāk reizes dzīves laikā) ir aptuveni katram trešajam (35%) 15–16 gadus vecam nepilngadīgajam un dzīves laikā vismaz vienu reizi piedzērušies 65% 15–16 gadus veci nepilngadīgie.