Izstrādāti Ārstniecības riska fonda darbības noteikumi
Jau ziņots, ka Ārstniecības riska fonds sāks darboties šā gada 25.oktobrī, savukārt atlīdzību pacientiem par veselībai vai dzīvībai nodarīto kaitējumu, tostarp morālo kaitējumu, izmaksās no 2014.gada 1.maija.
Plānotā maksimālā atlīdzības summa vienam pacientam ir 100 000 latu.
Fonda darbību iecerēts uzticēt NVD, kas ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā no atlīdzības pieprasījuma iesnieguma saņemšanas pieņems lēmumu par atlīdzības izmaksu pacientam vai atteikumu to izmaksāt. To NVD darīs, pamatojoties uz Veselības inspekcijas (VI) atzinumu. Savukārt inspekcijas uzdevums būs veikt ekspertīzi - noteikt veselībai vai dzīvībai nodarītā kaitējuma apmēru un vērtēt pacientam radušos ārstniecības izdevumu saistību ar nodarītā kaitējuma seku mazināšanu vai novēršanu.
Konstatējot pacientam nodarītā kaitējuma esamību, atbildīgajiem VI ekspertiem būs jānosaka kaitējuma apmērs procentos no veselības stāvokļa, kas bijis līdz kaitējuma nodarīšanas brīdim. Šim mērķim VM ir izstrādājusi pacienta veselībai vai dzīvībai nodarītā kaitējuma smaguma noteikšanas kritērijus. Cita starpā tie paredz, ka lēmuma pieņemšanā tiek ņemts vērā personas veselības stāvoklis, slimības raksturs un smagums ārstniecības procesa sākumā, kā arī ārstniecības procesā radušies neparedzamie veselības traucējumi, kas ir vai nav saistāmi ar konkrētās saslimšanas ārstēšanu, ārstniecības personas darbību vai bezdarbību.
Saņemot minēto informāciju no VI, NVD aprēķinās pacientam izmaksājamās atlīdzības apmēru, reizinot pacientam nodarītā kaitējuma apmēru izteiktu procentos ar maksimālo pieejamo atlīdzības summu un dalot iegūto summu ar 100.
Atlīdzību būs jāizmaksā ne vēlāk kā 90 darba dienu laikā pēc lēmuma par atlīdzības izmaksāšanu spēkā stāšanās dienas, veicot naudas pārskaitījumu no Valsts kases konta uz atlīdzības pieprasītāja norādīto kontu. Pacienta nāves gadījumā atlīdzību izmaksās tam pacienta mantiniekam, kurš ir iesniedzis NVD atlīdzības prasījumu un notariālo aktu (mantojuma apliecību), kas apliecina tiesības uz pacienta atstāto mantojumu.
Fonda budžetu veidos ārstniecības iestāžu riska maksājumi, kurus katrai iestādei reizi gadā aprēķinās NVD. Maksājumus ārstniecības iestādes veiks reizi ceturksnī, NVD rēķinā norādītājā termiņā.
Sagatavojot rēķinus, NVD ņems vērā ārstniecības personu darba vietu (pamatdarbs, blakus darbs) skaitu, kā arī ārstniecības personu dalījumu riska grupās. VM kopumā izdalījusi sešas ārstniecības personu riska grupas. Augstākajā no tām, ar riska koeficientu - desmit, ir 17 speciālisti, tostarp bērnu ķirurgs, plastiskais ķirurgs un pediatrs/neonatologs, kas veic jaundzimušo aprūpi.
Ja ārstniecības iestāde nebūs veikusi riska maksājumu vispār vai rēķinā norādītajā apmērā vai termiņā, NVD varēs vērsties ar piedziņu pret ārstniecības iestādi. Savukārt, ja kaitējumu pacientam būs nodarījusi ārstniecības persona, kura strādā ārstniecības iestādē, kas nav veikusi šo maksājumu, NVD no šīs ārstniecības iestādes piedzīs visu pacientam izmaksātās atlīdzības summu Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā.
Vidējo riska maksājuma apmēru par vienu ārstniecības personu NVD aprēķinās, reizinot vienas atlīdzības maksimālo summu ar prognozējamo pieprasāmo atlīdzību skaitu gadā konkrētajā ārstniecības iestādē, un dalot iegūto reizinājumu ar riska apjomu visās ārstniecības iestādēs strādājošo ārstniecības personu darba vietu skaitam, kas aprēķināts, ņemot vērā ārstniecības personu dalījumu riska grupās.
"Ārstniecības riska fonda darbības noteikumi" šodien izsludināti valsts sekretāru sanāksmē. Tie vēl jāsaskaņo ar ministrijām un jāapstiprina valdībā. Noteikumiem jāstājas spēkā 2013.gada 25.oktobrī.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Army Medicine