Ivabradīns – pirmais medikaments stenokardijas pacientiem, kas samazina simptomus un uzlabo prognozi
Šī gada 31. augustā Eiropas Kardiologu biedrības kongresa laikā Barselonā pētnieki nāca klajā ar nozīmīgu paziņojumu – ir klīniski pierādīts, ka ivabradīna lietošana pacientiem ar stenokardiju ne tikai samazina slimības simptomus, bet arī uzlabo prognozi. Tas nozīmē, ka stenokardijas pacientiem ivabradīns spēj samazināt gan miokarda infarkta, gan mirstības iespējamību nākotnē.
Līdz šim neviens medikaments, ko lieto stenokardijas simpomu ārstēšanai, nebija pierādījis spēju uzlabot slimības prognozi stenokardijas pacientiem.
BEAUTIFUL pētījuma ietvaros tika pierādīts, ka ivabradīna lietošana stenokardijas pacientiem samazina kardiovaskulārās nāves risku, miokarda infarktu risku un hospitalizācijas gadījumu skaitu sirds mazspējas dēļ par 24%. Atsevišķi analizējot miokarda infarktus vien, to risks ivabradīna grupā tika samazināts par 42%, bet pacientiem ar paaugstinātu sirdsdarbības frekvenci (virs 70 sitieniem minūtē) – pat par 73%. Tāpat ivabradīns par 59% samazināja koronārās revaskularizācijas nepieciešamību stenokardijas pacientiem ar paaugstinātu sirdsdarbības frekvenci.
"Šis ir jauna tipa medikaments un ievērojami atšķiras no tiem, kas bija pieejami līdz šim. Tas iedarbojas citādi nekā beta blokatori vai kalcija kanālu blokatori, tas ir unikāls un mums tam jāpievērš uzmanība," preses konferencē teica prof. Kierans Dalijs (Kieran Daly), Galvejas Universitātes Koledžas Slimnīcas konsultējošais kardiologs, kura pacienti arī bija iesaistīti šajā pētījumā.
Jau iepriekš BEAUTIFUL pētījumā tika pierādīts, ka ivabradīna lietošana koronārajiem pacientiem ar kreisā kambara funkcijas traucējumiem un sirdsdarbības frekvenci virs 70 sitieniem minūtē samazina miokarda infarkta risku par 36% un revaskularizācijas nepieciešamību par 30%.
BEAUTIFUL pētījumā piedalījās 10917 pacienti no 33 pasaules valstīm, tai skaitā arī vairāk nekā 90 pacienti no Latvijas. Pētījumā aktīvi iesaistījās arī Latvijas kardiologu komanda pētījuma nacionālā koordinātora asoc. prof. Andreja Ērgļa vadībā.