Intervija ar EG Optika Kontaktlēcu salona (www.egoptika.lv) optometristi Itu Meilandi - Kontaktlēcu pielāgošana ir kā balles kleitas šūšana

owerview_01.jpg

Ilze Zonne, Neatkarīgā rīta avīze, žurnāls Māja

"Es strādāju ar individuāli pielāgojamām kontaktlēcām, jo tās tiešām dod iespēju katrai acij, katrai radzenei izgatavot perfekti piemērotu kontaktlēcu," stāsta kontaktlēcu salona EG optika optometriste Ita Meilande.

"Kad redzu, ka cilvēki, daudz neiedziļinoties lietas būtībā un pat neiegriežoties pie acu ārsta, pērk kontaktlēcas internetā vai optikas veikalos, man nāk prātā doma: kas būtu, ja mums pēkšņi visiem liktu nēsāt 38. izmēra kurpes? Kāds būtu laimīgs, turpretī daudz citi agrāk vai vēlāk kļūtu nelaimīgi. Vispirms ir ļoti rūpīga izmeklēšana un pēc tam notiek kontaktlēcu pielāgošana. Tā ir tā kā skaistas balles kleitas šūšana, kad pacietīgi jānāk uz pielaikošanām. Tad tiek iegūts labākais, ērtākais un veselīgākais variants."

Daļa cilvēku, kuri nepievērš pārāk lielu vērību kontaktlēcu izvēlei, jūtas gluži labi...
Tikai līdz kādam noteiktam brīdim, kas pienāk citam ātrāk, citam vēlāk. Acs ir ļoti pacietīgs orgāns, bet arī ļoti saudzējams. Mūsdienu medicīnas sasniegumi ļauj pārstādīt nieres, aknas vai sirdi, bet transplantēt acis tomēr nav iespējams. Tādēļ kontaktlēcas nevar pirkt uz labu laimi. Protams, lai izgatavotu un lietotu individuāli pielāgotas kontaktlēcas, liela pacietība un atbildība vajadzīga gan valkātājam, gan speciālistam, kurš lēcas pielāgo.

Vai individuāli pielāgojamās kontaktlēcas ir dārgākas nekā parastās?
Nē. Paradoksāli, bet Latvijā tās izmaksā gadā vismaz četrreiz lētāk nekā mīkstās kontaktlēcas, kuras iegādājas, neko nepielāgojot.  

Kādi cilvēki izvēlas šīs lēcas?
Ļoti dažādi. Vieniem tās ieteicis ārsts, citi paši atskārtuši, ka ar mīkstajām lēcām vairs nespēj koriģēt redzi, jo sākas komplikācijas. Man ir ļoti patīkami, ja nāk tādi cilvēki, kuri pirms tam ievāc informāciju un secina: es gribu savām acīm pašu labāko un tāpēc vēlos, lai katrai acij būtu individuāli ražota kontaktlēca. Gāzu caurlaidīgās individuāli pielāgojamās kontaktlēcas var izmantot gan vienkārši redzes korekcijai, gan arī dažādu slimību gadījumos, ja ir keratokonuss, dažādas radzenes deģenerācijas, pēc acu traumām, kad radzenē ir rētas. Netrūkst gadījumu, kad var pielāgot tikai šāda veida kontaktlēcas, jo brilles vai parastās kontaktlēcas nespēj nodrošināt pietiekami skaidru redzi. Tas būtu augstas pakāpes tuvredzības, tālredzības un dažādu veidu astigmātisma gadījumos. Ļoti daudziem cilvēkiem ir teikts: jums jāsamierinās ar sliktu redzi, jo jums ir bijusi radzenes operācija, pēc kuras palikuši rētaudi. Tagad ir iespējams viņiem palīdzēt. Arvien biežāk pie manis nāk pacienti, kuriem tiešām gadiem ir apgalvots, ka viņi pēc acs traumas vai acs priekšējās virsmas slimībām vairs nekad skaidri neredzēs. Tā ir fantastiska gandarījuma sajūta, kad, pielāgojot individuālās kontaktlēcas, izdodas atdot viņiem skaidru redzi.  

Kāpēc daļai sabiedrības pret šīm tā saucamajām cietajām kontaktlēcām ir aizspriedumi?
Manuprāt, tāpēc, ka viņi turas pie veciem uzskatiem un nevēlas uzņemt jaunu informāciju. Pat profesionālā līmenī pastāv mīti, tai skaitā par šīm lēcām. Arī daži kolēģi mani negrib uzklausīt, kad stāstu, kādas ir šo lēcu priekšrocības, cik labi lēcas pielāgojamas, ka tās ir gāzu caurlaidīgas un nodrošina labāku redzes kvalitāti. Jo daudziem palikusi atmiņā situācija pirms 20 – 25 gadiem, kad bija citi materiāli, citas tehnoloģijas. Toreiz patiešām bieži gadījās komplikācijas, jo radzene cieta skābekļa badu, infekciju skaits bija liels, nebija kopšanas līdzekļu. Tas jau ļoti, ļoti sen ir mainījies.

Kā notiek individuāli pielāgojamo kontaktlēcu sagatavošana?
Kā jau sacīju, vispirms es veicu izmeklējumus. Kontaktlēcu materiālu izvēle ir ļoti plaša un daudzveidīga un visi tie pieejami arī Latvijā. Mūsu sadarbības partneris ir pazīstamā vācu firma Hecht Contactlinsen. Es izraugos materiālu atkarībā no konkrētās acs vajadzībām. Piemēram, ir speciāls materiāls, kurš pielāgots tieši sausām acīm, vieni materiāli ir elastīgāki, citi cietāki utt. Nozīme arī tam, kāds ir cilvēka dzīvesveids, kur viņš strādā, kādas ir viņa vēlmes, kāda acu veselība. Var izvēlēties arī krāsu, kādu gribētos kontaktlēcai. Pēc veiktajiem izmeklējumiem es zinu, cik radzene ir stāva vai plakana, un atbilstoši tās parametriem tiek veidota kontaktlēca. Pēc tam ar speciālas datorprogrammas palīdzību veicu lēcas simulāciju. Tad tiek individuāli gatavotas izmēģinājuma kontaktlēcas. Lēcas uzliek, pārbauda, vajadzības gadījumā maina dažādus parametrus. Biomikroskopijā es redzu vairāku reižu palielinājumā, kā acs izskatās, kā kontaktlēca uz radzenes pieguļ, vai tā ir centrā vai slīd nost, vai tā kustas pietiekami vai ir par ciešu un spiež radzeni vai varbūt ir par vaļīgu un kustas, kā ienāk prātā. Arī kontaktlēcas maliņas var veidot dažnedažādas, kādas vien radzenei vajag, jo noteicēja un valdniece šajā situācijā ir radzene. Ir arī speciālas kontaktlēcas radzenēm pēc lāzeroperācijām. Pastāv diezgan stingri noteikumi par to, kādi materiāli un forma jāizmanto, lai nodrošinātu ļoti labu gāzu caurlaidību, jo radzenē ir rēta un gaisa nedrīkst pietrūkt kaut vienu mirkli. Pēc tam tiek pasūtīta individuālā īstā kontaktlēca, kuru var nēsāt līdz pat 24 mēnešiem ar noteikumu, ka to pareizi glabā un pareizi kopj. Darbs ar šīm kontaktlēcām varbūt ir lielāks un sākumposmā aizņem vairāk laika gan man, gan manam pacientam, bet rezultāts ir tā vērts. Pēc labi izdarīta darba iegūst acīm precīzi atbilstošas kontaktlēcas, kuras nerada komplikācijas, ja vien, protams, cilvēks ir gatavs sadarboties un rūpīgi ievērot higiēnas nosacījumus.  

Bet ja nu tomēr neievēro?
Tad ir ļoti liels infekciju risks un diemžēl, ja infekcija skar radzeni nopietni un dziļi, tad rodas ļoti nopietnas komplikācijas, kuras var arī atstāt sekas: rētojumus, radzenes apduļķojumus un vēl daudzas citas, kas pēc tam apgrūtina dzīvi un var būt neizmaināmas. Daži pacienti domā, ka es pārspīlējot ar higiēnu, nepieņem to, ko mācu. Viens otrs brīnās, kāpēc lēcas jātīra, ja viņš desmit gadus bez tā izticis. Bet reiz viens šāds cilvēks nonāca slimnīcā ar ļoti smagu iekaisumu un pēc tam krita otrā galējībā – tīrīja lēcas divreiz dienā, kas absolūti nav vajadzīgs. Neapzinīgums mani satrauc. Neviens taču neapstrīd, ka divreiz dienā būtu jātīra zobus. Tādas komplikācijas, kādās iedzīvojas mūsu cilvēki, pasaulē sen jau aizmirstas. Kad man svešās zemēs jāstāsta par situāciju šeit, tad sajūta ir vienkārši briesmīga. Tiesa, paviršības kontaktlēcu kopšanā cilvēki pieļauj arī citās valstīs. Kādā starptautiskā simpozijā uzzināju, ka tikai 12 – 19% cilvēku stāsta patiesību par to, kā viņi kopj lēcas, bet pārējie melo. Taču piemānīt optometristu nav iespējams, jo, veicot izmeklējumus, acis un lēcas rāda, kā ir patiesībā. Daži negrib saprast, ka cilvēks par savu veselību atbild pats. Es dodu padomus un atbildu par to, ko iesaku, par kontaktlēcu precizitāti, par veselīgumu, bet es neatbildu par paša cilvēka nevērību. Par atbildību jādomā, sākot jau no redzes korekcijas līdzekļu izvēles brīža. Ir daudzi pacienti, kuriem ir plašas izvēles iespējas. Es viņus par tām informēju un izskaidroju priekšrocības un trūkumus. Protams, ir arī specifiski gadījumi, kad lēmums jāpieņem man un es un par to atbildu.

Vai visi cilvēki redzes korekcijai var lietot šādas lēcas?
Izņēmums ir gadījumi, kad cilvēks cieš no slimībām, kas nepieļauj nekādu kontaktlēcu lietošanu. Tās ir noteiktas acu slimības un arī vispārējās organisma saslimšanas, piemēram, cukura diabēts, reimatiskas slimības, imunitātes saslimšanas un dažādu medikamentu lietošana, piemēram kortikosteroīdi, imunitāti nomācoši medikamenti, u.c. Par visām saslimšanām un lietotajiem medikamentiem būtu jāinformē savs acu speciālists, kas var izvērtēt kontaktlēcu lietošanu katrā noteiktā gadījumā. Ir arī atsevišķas akūtas slimības, kur pēc izārstēšanās lēcas var atkal lietot. Dažas sievietes nevar paciest kontaktlēcas grūtniecības laikā, jo mainās organisma jutība pret daudzām lietām, organismā notiekošo hormonālo procesu dēļ, bet pēc bērna piedzimšanas var lēcas atsākt nēsāt. Citas sievietes tās bez problēmām lieto arī grūtniecības laikā.

No kāda vecuma var nēsāt individuāli pielāgojamās lēcas?
Stingri noteiktu robežu nav. Izmantojot dažādus kontaktlēcu materiālus, formas, dizainu un tehnoloģijas, var ražot kontaktlēcas gan bērniem, kam radzene vēl attīstās un mainās, gan pieaugušiem, kam tā jau nostabilizējusies. Ja bērns valkā šādas kontaktlēcas, viņam vajadzīgs kāds, kurš palīdz ar tām tik galā. Taču daudzi bērni, ar kuriem es strādāju, ir ļoti patstāvīgi. Visi pacienti kabinetā tiek apmācīti kā lietot kontaktlēcas un papildus viņiem tiek iedoti materiāli par to, kā nēsāt un kopt kontaktlēcas, tā ka atliek tikai atšķirt grāmatiņu un darīt visu, kā tur rakstīts.

Cik bieži kontaktlēcu lietotājiem jāpārbauda acu veselība?
Tas noteikti jādara reizi pusgadā, neatkarīgi no tā, vai cilvēks nēsā mīkstās vai gāzu caurlaidīgās individuāli pielāgojamās kontaktlēcas. Kad zvanām un atgādinām par apskati, cilvēku reakcija ir dažāda. Tomēr kontrolei jābūt, jo komplikācijas piezogas bez simptomiem un krājas, līdz sākas sūdzības un tad jau ir sarežģītāk tikt galā. Ārstēšana prasa arī daudz vairāk naudas nekā profilaktiskā apskate. Tās laikā es maksimāli izmantoju visas diagnostikas iespējas, kas ir manā rīcībā.

Vairāk par individuāli pielaikojamām gāzu caurlaidīgajām kontaktlēcām uzzināsiet:

EG Optika
Kontaktlēcu salonā
Antonijas iela 24-2 Rīga, LV-1010

Tel. +371 67 218 202 
Mob. +371 29 151 040 

www.egoptika.lv
egoptika@egoptika.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Acis, optika / acu veselība":

Uzņēmumi nozarē "Acis, optika / acu veselība"

"Acu Mikroķirurģijas Centrs" SIA, Daktera Kuzņecova klīnika

"Acu Mikroķirurģijas Centrs" SIA, Daktera Kuzņecova klīnika

Mūsu klīnika ir dibināta 1998. gadā. Galvenais princips: kvalitāte un drošība - pacientam. Piedāvajam visa veida redzes korekcijas ar unikālu tehnoloģiju, kas garantē pacientiem pareizu ārstēšanas taktiku, maksimālu drošību un augstas precizitātes rezultātus. Mūsu klīnika strādā pēc jaunākajām tehnoloģijām un metodēm, ar FDA drošības garantiem-sertifikātiem, visplašākās redzes korekcijas - tuvredzības, tālredzības, astigmātisma, vecuma tālredzības (presbiopija) spektrā. No 18 gadu vecuma un bez vecuma ierobežojuma! Salīdzinot ar citām klīnikām, veicam audus saudzējošās operācijas redzes korekcijā, pacientiem ar īpaši plānu radzeni un platām zīlītēm, ar augstu un sarežģītu tuvredzības, tālredzības, vecuma tālredzības (presbiopija) un astigmātisma pakāpi.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Refleksoloģija jeb dzīves enerģijas iekustināšana

Refleksoloģija jeb dzīves enerģijas iekustināšana

Sens ķīniešu sakāmvārds vēsta, ka smaids cilvēkam sākas no pēdām. Tā ir patiesība! Pieskaroties pēdām, notiek iedarbība uz refleksu zonām, kas ir saistītas ar noteiktiem iekšējiem orgāniem, dziedzeriem un audiem, un, lutinot un masējot pēdas, mēs varam ietekmēt arī mūsu garīgo veselību. 

Sejas aizsargvairogi, bezkontakta dezinfekcijas stends – latvieši pandēmijas laikā ražo modernus aizsarglīdzekļus

Sejas aizsargvairogi, bezkontakta dezinfekcijas stends – latvieši pandēmijas laikā ražo modernus aizsarglīdzekļus

Disinfeq komanda piedāvā modernus augstas kvalitātes sejas vairogus, drošības barjeras un jau drīzumā prezentēs īpašu jaunumu – bezkontakta dezinfekcijas stendu.  

Video

Produktu testi

VENOLUX – uztura bagātinātājs un gels nogurušām kājām

VENOLUX <b>– </b>uztura bagātinātājs un gels nogurušām kājām

Jūnijā medicine.lv sadarbībā ar SIA SILVANOLS piedāvā testēt VENOLUX kapsulas un VENOLUX gelu - kāju vieglumam un labai vēnu veselībai ilgtermiņā.

Testa rezultāti: HealthAid® Evening Primrose Oil – naktssveces eļļa sievietes veselībai un skaistumam

Testa rezultāti: HealthAid® Evening Primrose Oil – naktssveces eļļa sievietes veselībai un skaistumam

 Aprīlī medicine.lv sadarbībā ar "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt uztura bagātinātāju – naktssveces eļļu HealthAid® Evening Primrose Oil 1300 mg.

Soluro® DUO ar D-mannozi – dubulttrieciena produkts urīnceļiem

Soluro® DUO ar D-mannozi – dubulttrieciena produkts urīnceļiem

Maijā medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu "Solepharm Pharmaceuticals" piedāvā testēt uztura bagātinātāju – Soluro® DUO ar D-mannozi urīnceļu veselībai.

Uzņēmējs runā

Kā dažādi matraču veidi ietekmē bērna miegu

gultas_un_matra_i___erti.lv

Katram no mums periodiski ir jāizdara izvēle – kur pirkt matraci un kāds mums katram ir nepieciešams. Īpaši svarīga matrača izvēle ir bērniem, jo bērnu matracis ir vieta, kur mazi bērni pavada līdz 16 stundām dienā, kamēr vecāki bērni – līdz desmit stundām dienā. 

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

"Acu Mikroķirurģijas Centrs" SIA, Daktera Kuzņecova klīnika

"Acu Mikroķirurģijas Centrs" SIA, Daktera Kuzņecova klīnika

Kontakti

 1. 67205300
 2. 67205302
 3. 28643000
 4. info@lazer.lv

Darba laiks

 • P.900-1800
 • O.900-1800
 • T.900-1800
 • C.900-1800
 • P.900-1800
 • S.-
 • Sv.-

Dokumenti

Juridiskie dati

 1. 40003553165
 2. LV40003553165
 3. 06.07.2001
 4. Stopiņu nov., Ulbroka, Sēņu iela 1, LV-2130
 5. 2019

Apraksts

Mūsu klīnika ir dibināta 1998. gadā. Galvenais princips: kvalitāte un drošība - pacientam. Piedāvajam visa veida redzes korekcijas ar unikālu tehnoloģiju, kas garantē pacientiem pareizu ārstēšanas taktiku, maksimālu drošību un augstas precizitātes rezultātus. Mūsu klīnika strādā pēc jaunākajām tehnoloģijām un metodēm, ar FDA drošības garantiem-sertifikātiem, visplašākās redzes korekcijas - tuvredzības, tālredzības, astigmātisma, vecuma tālredzības (presbiopija) spektrā. No 18 gadu vecuma un bez vecuma ierobežojuma! Salīdzinot ar citām klīnikām, veicam audus saudzējošās operācijas redzes korekcijā, pacientiem ar īpaši plānu radzeni un platām zīlītēm, ar augstu un sarežģītu tuvredzības, tālredzības, vecuma tālredzības (presbiopija) un astigmātisma pakāpi. 
Vairāk

Atslēgvārdi

Acis, acu ārsts bērniem, acu diagnostika, acu klīnika, acu operācijas,
operācijas, acu saslimšanas, acu slimības, acu slimību ārstēšana,
allegretto, astigmātisma, korekcija, redzes korekcija, bērnu acu ārsts,
redzes pārbaude bērniem, brilles, briļļu recepte, briļļu receptes izrakstīšana,
eye-q, front femtotasik, glaukomas ārstēšana, kataraktas ārstēšana,
konduktīvā keratoplastika, kontaktlēcas, laser, lasik, lāzera redzes korekcija,
lāzerterapija, lāzerterapijas lāzerķirurģija, lāzerķirurģija,
mikroķirurģiskā acu ārstēšana, oCT, hrt, tīklenes redzes nerva diagnostika,
oftalmologa konsultācija, oftalmologi optopetristi, oftalmologs,
optika, precīzas un efektīvas tehnoloģijas redzes uzlabošana,
tehnoloģijas redzes uzlabošanai, redzes nervs, redzes pārbaude,
redzes uzlabošana, super lasik, tālredzības korekcija, tālredzības pārbaude,
tīklenes ārstēšana, tuvredzības korekcija, tuvredzības pārbaude,
varavīksnenes acs ābols, acs varavīksnenes pārbaude, acs ābols,
wave, wavefrontlasik epi - lasik, xp, zīlīte, acs zīlīte, acs zīlītes pārbaude,
zyoptix, konduktīvā korekcija, tuvredzība, tālredzība, astigmātisms,
lāzers allegretto wave eye-q, laser head exit star 500 hz, allegro topolyzer,
allegro analyzer, sirius cso, redzes asums, redzes asuma pārbaude,
acs mugurējo daļu izmeklēšana, acs priekšējo daļu izmeklēšana,
autorefrajtometrija, keratometrija, tonometrija, oftalmologa konsultācijas,
diagnoze, acu ultraskaņas izmeklēšana, kataraktas, lāzera skanēšana,
redzes nerva tomogrāfija, tīklenes tomogrāfija, acu spiediena mērīšana,
lāzerfotokoagulācija, lāzertrabekuloplastika, asaru ceļi, asaru ceļu skalošana,
asaru punkti, asaru punktu bužēšana, asaru puntu ārstēšana,
katarakta ekstrakcija, konduktīvās redzes korekcija, krusas grauds,
krusas grauda izņemšana, histoloģiskā izmeklēšana, plakstu plastiskā operācija.
Vairāk

Saistītie resursi

Foto 17

Kataraktas operācija
Redzes korekcija
Kataraktas ārstēšana
Acu lāzeroperācija
Acu korekcija
Acu plakstiņu korekcija
Glaukomas ārstēšana
Brilles
Bērnu acu ārsts
Acu lāzerkorekcija
Redzes pārbaude
Acu ārsts
Acu ārsts
Acu ārsts
Acu ārsts
Acu ārsts
Acu ārsts

Mājas lapa internetā