Gūžas un ceļa locītavu endoprotezēšana Ventspils slimnīcā
Gūžas un ceļa locītavu endoprotezēšana ir viens no lielākajiem sasniegumiem ortopēdijā pēdējo desmit gadu laikā, un šīs operācijas ar labiem rezultātiem veic arī Ventspils slimnīcā.
Trīs galvenās slimības, kuru gadījumā jāprotezē locītavas ir osteoartroze, reimatoidālais poliartrīts un iedzimtas locītavas patoloģijas. Progresējot slimībām pacientam parādās pastāvīgas sāpes, rezultātā vairs nav iespējams pārvietoties bez spieķa vai kruķiem.
Gūžas un ceļa locītavas endoprotezēšanas operācijas ir ļoti pieprasītas, īpaši vidēja un vecāka gadu gājuma pacientu vidū. Uz valsts apmaksātajām operācijām izveidojušās garas gaidīšanas rindas, un Ventspils slimnīcas vadība ir gandarīta, ka ventspilniekiem šis pakalpojumus ir pieejams uz vietas Ventspilī. Taču diemžēl pacientu pasivitātes un bieži vien pavadošo slimību dēļ, nav iespējams operācijas veikt paredzētajos apjomos.
Šī gada pirmajā pusē Ventspils slimnīcai paredzēts valsts finansējums 30 operācijām, taču līdz šim veiktas tikai 12 operācijas, jo aptuveni 30 – 40% pacienti, kuriem pienākusi rinda, uz tām neierodas un visbiežāk par to pat nepaziņo. Visiem pacientiem pa pastu tiek nosūtīta vēstule par uzņemšanu gaidīšanas rindā, kā arī paziņojums par laiku, kad viņam jāierodas uz operāciju. Uz uzaicinājumiem atsaucas mazāk nekā puse, līdz ar to tiek liegta iespēja saņemt plānveida palīdzību citiem rindā esošajiem pacientiem.
Par savu pieredzi veicot gūžas endoprotezēšanas operāciju stāsta Olimpiskā centra "Ventspils" peldbaseina darbiniece Daiga Zemniece. Viņai operācija veikta pagājušā gada novembra beigās. Daiga priecājas, ka pateicoties gūžas endoprotezēšanai viņa atguvusi dzīves sparu, jo pirms tam četrus gadus mocījusies ar sāpēm. Jau četrus mēnešus pēc operācijas, šī gada 21.martā Ventspils komandas sastāvā Daiga startēja Latvijas veterānu sporta spēlēs un peldēšanā izcīnīja zelta un bronzas medaļas. Šobrīd Daiga gatavojas otrās gūžas operācijai maijā. Viņa ir ļoti pateicīga Ventspils slimnīcas traumatoloģijas nodaļas ārstiem, māsiņām un sanitārēm par pozitīvo un labestīgo attieksmi. Daiga aicina cilvēkus nebaidīties no šīm operācijām, bet darīt visu, lai viņi būtu produktīvi mūža nogalē. Pati no sevis slimība nepāriet, kļūst arvien sliktāk un sāpes tikai palielinās, turklāt lietojot pretsāpju medikamentus veselība tiek sabojāta vēl vairāk. "Protams, arī pašam pacientam pēcoperācijas atveseļošanās periodā ir jāiegulda darbs – pēc operācijas ir jāvingro jau no pirmajām dienām, vingrinājumus ierāda slimnīcas fizioterapeite, kā arī tiek izdalīti speciāli bukleti, ko drīkst un ko nedrīkst darīt," stāsta Daiga vienlaicīgi uzsverot, ka tas ir to vērts, jo būtiski uzlabojas dzīves kvalitāte un cilvēks var izvairīties no kruķiem, ratiņkrēsla vai pat gultas.
Operācijas gadījumā pacientam jāsedz tikai valsts noteiktā pacienta iemaksa 12 latu apjomā par gultas dienu (sākot no 2.dienas), bet pati operācija pacientam ir bez maksas. Valstij viena endoprotezēšanas operācija izmaksā no 1244 līdz 1686 latiem.
Konsultācijas un reģistrācija gaidīšanas rindā tiek organizēta katru otrdienu no plkst. 12–13 Ventspils slimnīcā pēc iepriekšēja pieraksta reģistratūrā pa tālr. 636 20939. Maksa par konsultāciju - 2 Ls ar ģimenes ārsta nosūtījumu, 12 Ls bez nosūtījuma.
Pašvaldības SIA "Ventspils slimnīca" galvenā ārsta vietnieks Olafs Ķeņģis