Gudrās lamatas prostatas vēzim
Pēdējā gada laikā Latvijā ienākušas divas modernas tehnoloģijas, kas spēj īpaši precīzi atrast prostatas vēzi un ļoti precīzi to iznīcināt.
Prostatas vēzis ir otrā biežākā onkoloģiskā saslimšana vīriešiem Latvijā. Tāpēc ikvienam – un jo īpaši veselam vīrietim – ir jāzina un jāpatur prātā vairāki būtiski faktori saistībā ar šo audzēju. Pirmkārt, jo jaunāks vīrietis saslimst ar prostatas vēzi, jo agresīvāka tā gaita. Otrkārt, ja ar šo audzēju slimojis tēvs, vectēvs vai brālis, risks saslimt pieaug divas reizes, ja tas konstatēts diviem asinsradiniekiem – pat piecas reizes. Treškārt, prostatas vēzis ir bīstams un īpašs ar to, ka agrīni attīstās bez simptomiem un tā progresija norit ļoti lēni – gadiem, pat gadu desmitiem ilgi.
Agrīnās stadijās prostatas vēzis ir viegli diagnosticējams un ārstējams. Tāpēc, vīrieši, esiet modri un vismaz 1x reizi gadā pārbaudiet PSA līmeni asinīs arī tad, ja jums nekas nekaiš. Uzmanīgam jākļūst, kad PSA līmenis pārsniedz 4 ng/ml, kā arī draudīgs simptoms ir PSA līmeņa strauja paaugstināšanās.
Diemžēl dažādu vides faktoru un dzīvesveida ietekmē prostatas vēzis tiek konstatēts arvien jaunākiem vīriešiem. Tāpēc vīrietim jau no 40 līdz 45 gadu vecuma būtu reizi gadā jāapmeklē ģimenes ārsts un jānodod asins analīzes, lai pārbaudītu prostatas specifiskā antigēna (PSA) līmeni atbilstoši vecuma normai. Tā kā PSA daudzuma palielināšanos asins serumā veicina ne tikai prostatas vēzis, bet arī dažādas citas slimības, tad, atklājot šī marķiera izmaiņas, nevilcinoties jādodas pie urologa, lai noteiktu to iemeslu.
Vēzis ir diagnosticēts – ko iesākt tālāk?
Prostatas vēža ārstēšanā var izmantot dažādas metodes. Ikvienam vīrietim, kuru skārusi šī slimība, ir tiesības uzzināt par visām ārstēšanās iespējām, to norisi un blakusparādībām, jo īpaši tāpēc, ka, attīstoties medicīnas tehnoloģijām, ārstēšanas metožu klāstu ir papildinājušas jaunas un progresīvas metodes, kas ļauj ļoti precīzi diagnosticēt audzēju un veikt ļoti precīzu ārstēšanu ar ievērojami mazāk blakusparādībām un pēcoperācijas sekām.
Ķirurģija bez naža
Kopš 2015. gada nogales Siguldas slimnīcā Stereotaktiskās radioķirurģijas centrā pieejama moderna neinvazīva metode –robotizēta stereotaktiskā radioķirurģija, kas ļauj iznīcināt prostatas vēzi tā sākuma stadijā. Līdzīgi kā Vācijas labākajās klīnikās, Siguldā – modernākajā radioķiruģijas centrā Austrumeiropā – šobrīd atrodas jaunākās paaudzes robots "CyberKnife M6". Lai gan nosaukumā figurē vārds "ķirurģija" un "nazis", izmantojot "CyberKnife" tehnoloģiju, nekas netiek griezts, nav vajadzīga anestēzija un pacientam nav asins zuduma. Terapijas laikā audzējam ar milimetra precizitāti tiek pievadīta liela jonizējoša starojuma deva, kā rezultātā audzēja šūnas tiek iznīcinātas un tiek apturēta to augšana. Terapija ir vienlaikus ļoti iedarbīga un saudzējoša, jo tiek pasargāti blakus esošie veselie iegurņa audi un orgāni. Pēc prostatas radioķirurģijas procedūras parasti novēro mazāk komplikāciju un dzīves kvalitāte ir augstāka nekā pēc ķirurģiskām operācijām. Kā arī salīdzinājumā ar tradicionālo starošanu, kas parasti ilgst līdz pat 8 nedēļām, te pacientam uz procedūrām jāierodas tikai piecas reizes (procedūra ilgst 45 min).

Attēlā: Radioķirurģijas procedūra prostatas vēža pacientam ar "CyberKnife" tehnoloģiju Stereotaktiskās radioķirurģijas centrā "Sigulda".
Svarīgi, ka ārstēšanas kursa laikā īpaši netiek traucēts pacienta ierastais dzīves ritms – terapijas laikā pacients neko nejūt, ne karstumu, ne aukstumu, ne sāpes, tādēļ nav jāuzturas slimnīcā. Pacients var doties mājās uzreiz pēc procedūras.
Prostatas vēža pacientus iedala zema, vidēja un augsta riska grupās. Radioķirurģijas izmantošana prostatas vēža gadījumā kā atsevišķa metode piemērota tikai zema un vidēja riska grupas pacientiem – tātad vēža agrīnajās stadijās. Bet vēlīnās stadijās radioķirurģiju iespējams veiksmīgi pielietot, apkarojot prostatas vēža metastāzes, piemēram, iegurnī, aknās, mugurkaulā un galvas smadzenēs. Tomēr – jo agrīnāka ir vēža stadija, jo terapijas iespējas plašākas un efekts ir labāks. Protams, visos gadījumos ir izņēmumi. Ja audzējs jau ir liels, var palīdzēt tikai daļēji, taču arī tas atvieglo slimnieka pašsajūtu un dzīves kvalitāti.
Ieguvumi pēc radioķirurģiskas operācijas
Galvenais ieguvums, protams, ir dzīvība, taču ne mazāk nozīmīga ir arī dzīves kvalitāte pēc operācijas. Pateicoties iespējai precīzi iznīcināt audzēju, turklāt praktiski netraumējot prostatā esošos par "potenci atbildīgos" nervus un asinsvadus, pēc radioķirurģiskas operācijas lielākoties ir iespējams saglabāt augstvērtīgu dzimumspēju jeb potenci. Ja pēc tradicionālas ķirurģiskas operācijas impotence vērojama 25–100 % gadījumos, tad pēc radioķirurģijas terapijas seksuāli aktīviem vīriešiem potence pilnībā saglabājas 80–85 % gadījumu. Gadījumā, ja traucējumi tomēr radušies, tos var sekmīgi kompensēt, pēc nepieciešamības lietojot potenci stimulējošus medikamentus.
Nozīmīga ir arī pati operācijas norise, ar to saistītās blakusparādības un atveseļošanās periods. Un arī te ir būtiskas atšķirības ir starp tradicionālu ķirurģisku ārstēšanu vai klasisko apstarošanu. Ja staru terapijai procedūru laikā smagas un letālas blakusparādības nenovēro, tad ķirurģiskai ārstēšanai pat augsti specializētos centros konstatē asiņošanas, plaušu trombembolijas epizodes un taisnās zarnas perforācijas pēcoperācijas laikā.
Pēc operācijas rehabilitācijas periodā līdz pat 50 % pacientu cieš no urīna nesaturēšanas. Paliekoši urīna nesaturēšanas traucējumi tiek novēroti 5–7 % pacientu. Pēc klasiskās apstarošanas urīna nesaturēšana kā blakus parādība ir mazāk izteikta, bet tomēr novēro dedzināšanu urinēšanas laikā, biežāku urinēšanu un vēdera izejas traucējumus sakarā ar urīnpūšļa un taisnās zarnas apstarošanu. Arī radioķiruģijas gadījumā blaknes varbūt līdzīgas klasiskajai starošanai, tomēr parasti tās ir vieglākas un pāriet daudz ātrāk. Turklāt atveseļošanās periods ir pilnīgi atšķirīgs – pēc staru terapijas procedūrām pacientam nav sāpju un viņš var uzreiz doties mājup.
Progresīvākā un precīzākā prostatas vēža izmeklēšanas metode
Aptuveni 15–20 % pacientu pēc sākotnējās terapijas dzīves laikā diemžēl attīstās vēža recidīvs, par ko bieži liecina PSA marķiera palielināšanās asinīs. Lai precizētu, vai audzējs ir atgriezies, vai attīstījušās metastāzes, un redzētu, kur tās lokalizējas, nepieciešams veikt rūpīgu pacienta izmeklēšanu. Tradicionāli tiek izmantotas dažādas vizuālās diagnostikas metodes, kā magnētiskā rezonanse, kompjūtertomogrāfija, scintigrāfija, taču jaunākie pētījumi pierāda, ka šajos gadījumos progresīvākais un precīzākais ir pozitronu emisijas tomogrāfijas/datortomogrāfijas (PET/CT) kombinētais izmeklējums, kas pieejams diagnostikas centrā "MedVision" Rīgā, Gardenes ielā 13.

Attēlā: Pozitronu emisijas tomogrāfijas/datortomogrāfijas (PET/CT) izmeklējums diagnostikas centrā "MedVision".
Izmeklējumā tiek izmantots šobrīd pasaulē precīzākais radiofarmaceitisks preparāts "68Ga-PSMA". Tas ir prostatas specifiskais membrānas antigēns, kas piesaistās tikai pie prostatas vēža šūnu receptoriem un ļauj ļoti agrīni izvērtēt prostatas vēža izplatību, kā arī efektīvi atšķirt iekaisuma procesus no audzējiem. Īpaši svarīgs PET/CT izmeklējums ir tiem prostatas vēža pacientiem, kuriem slimība atgriežas pēc iepriekš veiktas tradicionālās ķirurģijas vai staru terapijas. "68Ga-PSMA" palīdz identificēt ļaundabīgas šūnas jau tad, kad PSA līmenis ir mazāks par 1,0. Ja salīdzina ar citām diagnostikas metodēm, kā magnētiskā rezonanse, kompjūtertomogrāfija vai scintigrāfija, tad ar vienu PET/CT izmeklējumu iespējams daudz precīzāk atrast jau ļoti sīkas metastāzes gan mīkstajos audos, gan kaulu sistēmā.
PET/CT izmeklējuma rezultātā tiek iegūts augstas kvalitātes hibrīdattēls, kurā specifiski iezīmētas prostatas vēža šūnas un milimetru līmenī redzama precīza informācija gan par audzēja anatomiskajiem datiem (lokalizācija, izmērs), gan arī par šī šūnu veidojuma funkcionālo dabu – vai tas ir aktīvs, neaktīvs, ļaundabīgs vai labdabīgs. Pētījumi rāda, ka tieši ar PET/CT metodi var ieraudzīt metastāzes limfmezglos, kas ir mazākas par 5 mm. Šāda atrade var būtiski mainīt ārstēšanas gaitu. Tāpat agrīna metastāžu diagnostika ar PET/CT nodrošina savlaicīgu ārstēšanu, samazinot kaulu lūzumu un muguras smadzeņu kompresijas risku.


Attēlā: 62 gadus vecam vīrietim ar prostatas vēzi pēc saņemtās radikālās terapijas (izoperēta prostata) tika konstatēta PSA marķiera paaugstināšanās asinīs. Vīrietim tika veikts PET/CT izmeklējums ar "68Ga-PSMA" un tika atrast viens pozitīvs limfmezgls ar prostatas vēža metastāzi, kas nebija redzama CT izmeklējumā. Avots: Journal of Nuclear Medicine. Published on June 25, 2015.
Pateicoties PET/CT tehnoloģijas augstajai sensitivitātei, tā tiek īpaši rekomendēta, lai precīzi un agrīni diagnosticētu pilnīgi visas metastāzes un recidīvus, kas ir neatsverama informācija gan ārstam precīza tālākā ārstēšanas plāna izstrādē, gan arī pacientam, jo uzlabo viņa izveseļošanās prognozes.
Kā pieteikties uz konsultāciju par ārstēšanu ar "CyberKnife"?
Uz konsultāciju klātienē Stereotaktiskās radiokirurģijas centrā "Sigulda" (Siguldas slimnīcā) var pieteikties, zvanot pa tālruni 20270077 katru dienu darba laikā. Rīgā konsultācijas pieejamas klīnikā "Orto" ceturtdienās un klīnikā "Diamed" pirmdienās no pulksten 16.00 līdz 19.00. Iespējams arī elektroniski nosūtīt pieprasījumu slimības izvērtējumam centra mājaslapā www.cyberknife-sigulda.com.

Kā pieteikties uz konsultāciju par prostatas vēža diagnostiku?
Par PET/CT izmeklējuma nepieciešamību vīrietim jākonsultējas ar savu ārstējošo ārstu, kurš pārzina pacienta situāciju, lemj, vai konkrētajā gadījumā tas ir lietderīgs, un raksta nosūtījumu uz izmeklējumu.
Iespējams arī pieteikties uz konsultāciju pie "MedVision" ārsta-onkologa, kurš izvērtēs situāciju un nepieciešamības gadījumā nozīmēs izmeklējumu.
Pieteikšanās pa tālruni 27078822 vai rakstot uz info@medvision.lv.
Plašāka informācija www.medvision.lv.

Publicitātes foto