Ginekoloģe: Hormonu aizvietošanas terapiju menopauzes laikā izmanto aptuveni 30% sieviešu
Dažādu aizspriedumu dēļ tikai 25 – 30% izmanto iespēju paaugstināt savu dzīves kvalitāti menopauzes laikā, izmantojot hormonu aizvietošanas terapiju, norāda AS "Veselības centru apvienības" (VCA) sieviešu aprūpes nodaļas vadītāja, ārste ginekoloģe Inese Potapenkova.
Līdzīgi kā pubertātes laikā, arī menopauzes iestāšanās sievietes organismā ievieš lielas pārmaiņas – emocionālo nestabilitāti, karstuma viļņus, pārmaiņas organismā, kas viss atstāj iespaidu uz sievietes dzīves kvalitāti. Katra otrā sieviete šajā vecumā nonāk pie ginekologa ar sūdzībām pat nenojaušot, ka pārmaiņas ir ne vien sajūtamas, bet arī konstatējamas, izmantojot dziļākas medicīniskās pārbaudes – proti, samazinās kaulu blīvums, paaugstinās asinsspiediens, samazinās assinsvadu elasticitāte un gļotāda zaudē mitrumu. "Diemžēl tagad būtiska daļa no piecdesmit gadus sasniegušās sieviešu paaudzes dažādu aizspriedumu dēļ vēl neizprot, ka vēlmi dzīvot pilnvērtīgi un aizkavēt vizuālos novecošanas procesus ir iespējams savienot", norāda AS "Veselības centru apvienības" (VCA) sieviešu aprūpes nodaļas vadītāja, ārste ginekoloģe Inese Potapenkova. Tikai nedaudz vairāk kā ceturtdaļa Latvijas sieviešu vecumā starp 50 – 60 gadiem lieto hormonu aizvietojošu terapiju (HAT), kas novērš karstuma viļņus, svara pieaugumu un darbojas kā infarkta un zarnu vēža profilakse.
Hormoniem sievietes organismā ir ļoti būtiska nozīme ikvienā vecumā, bet, izdzirdot vārdu savienojumu "hormonu terapija", bieži padomju laikā dzimušām un augušām sievietēm ir negatīva reakcija, kas nav pamatoti, skaidro Inese Potapenkova. Kādreiz apbrīnotās sievietes no rietumiem, kas savos sešdesmit izskatījās vismaz desmit gadus jaunākas ir rezultāts hormonālo preparātu lietojumam, kas gan uzlabo kopējo pašajūtu, gan iekonservē novecošanās procesus. Inese Potapenkova uzsver, ka estrogēna trūkumu organismā var aizstāt gan ar dabīgiem hormonu preparātiem, gan recepšu medikamentiem, kas sievietei mēnesī izmaksās nedaudz vairāk kā 10 eiro. Tiesa, prakse liecina, ka dabīgie hormonālie preparāti līdz tikai aptuveni pusei sieviešu un ir jāņem vērā, ka jebkuri preparāti ir jālieto visu pārmaiņu laiku vai pat ilgāk, kas varētu būt līdz pat 10 gadiem. Pārtraucot zāļu lietojumu vecumā no 50 – 60 gadiem, visbiežāk visi menopauzes procesi atgriežas. Ārste uzsver, ka hormonu preparātiem gandrīz nav blakusparādības, bet tām sievietēm, kam ģimenē ir bijis kāds ar ginekoloģiskām slimībām saistīts vēzis vai ir trombožu risks, šādu prepratātu lietojumu ir ļoti rūpīgi jāizvērtē.
Ķermeņa pārmaiņu rezultātā radies papildus svars ir apstāklis, pret kuru sievieties vairumā gadījumu ir gatavas cīnīties vizuālu iemeslu dēļ, tomēr ir jāatceras, ka ikviens liekais kilograms ir arī papildus slodze kājām, sirdij un asinsvadiem, kuru saslimšanas ir Latvijā Nr. 1 nāves cēlonis. "Lietojot HAT terapiju un sekojot pārtikas produktiem un to daudzumam, kas tiek lietots, visamz 10 gadus sievietēm ir iespēja aizmirst par svara pieauguma risku", iedrošina ārste Inese Potapenkova un aicina runāt par šiem jautājumiem ar ginekoloģijas speciālistiem.