EP rezolūcijā aicina Krieviju nekavējoties izvest karaspēku no Gruzijas
Eiropas Parlaments šodien pieņemtajā rezolūcijā aicina Krieviju ievērot visas saistības, kas izriet no vienošanās par pamieru, un nekavējoties izvest no Gruzijas karaspēku.
Saistību neizpildes gadījumā Parlaments ieteic ES pārskatīt savu politiku attiecībā uz Krieviju. Deputāti arī aicina apsvērt iespēju izvietot Eiropas novērošanas misiju un atvieglot vīzu režīmu ar Gruziju.
Parlaments rezolūciju pieņēma, 549 deputātiem balsojot par, 68 pret, 61 atturoties.
Deputāti arī atbalsta 1. septembrī Briselē ES līderu pieņemtos secinājumus, tostarp lēmumu atlikt partnerības un sadarbības nolīguma sarunas līdz brīdim, kamēr Krievijas karaspēks tiek atsaukts uz pozīcijām, kādās tas atradās līdz 7.augustam.
Parlaments aicina Eiropas Savienību pārskatīt savu politiku attiecībā uz Krieviju, ja tā nepilda saistības saskaņā ar vienošanos par pamieru.
Parlaments arī nosoda Krievijas nepieņemamo un neproporcionālo militāro darbību un iebrukumu dziļi Gruzijas teritorijā un Krievijas lēmumu atzīt Dienvidosetijas un Abhāzijas apgabalu neatkarību. Dokumentā Gruzijas separātisko reģionu neatkarības atzīšana traktēta kā starptautisko tiesību pārkāpums.
Parlaments arī aicina Eiropas Komisiju ierosināt nolīgumus par vīzu režīma atvieglojumiem ar Gruziju vismaz tādā pašā apjomā, kā attiecībās ar Krieviju.
Papildus ANO un EDSO misijām deputāti aicina Eiropas Savienību apsvērt iespēju izvietot arī Eiropas drošības un aizsardzības politikas (EDAP) novērošanas misiju un lūgt ANO mandātu EDAP miera misijai. Deputātu skatījumā ir arī būtiski "steidzami veikt neatkarīgu starptautisku izmeklēšanu, lai konstatētu faktus un viestu lielāku skaidrību attiecībā uz vairākiem apgalvojumiem".
Lai nekavējoties varētu uzsākt atmīnēšanas operācijas un nepieļautu, ka turpmāk cieš nevainīgi civiliedzīvotāji, Parlaments aicina Krievijas un Gruzijas varas iestādes sniegt pilnīgu informāciju par teritorijām, kurās armija nometa kasešu bumbas.
Ilgtermiņa risinājuma meklējumos Parlaments iesaka, lai turpinātu pilnveidot Eiropas kaimiņattiecību politiku, to labāk pielāgojot austrumu partneru vajadzībām un paātrinātu brīvās tirdzniecības zonas izveidi attiecībā uz Gruziju, Ukrainu un Moldovas Republiku.
Deputāti arī ieteic sasaukt starptautisku Kaukāza miera konferenci un izveidot īpašu daudzpusēju mehānismu, piemēram, Savienību Melnajai jūrai. Eiropas Komisijai izteikts aicinājums sagatavot par to priekšlikumu.
Parlaments uzsver Gruzijas nozīmi ES energoapgādes drošības uzlabošanā, sniedzot alternatīvu maršrutu enerģijas tranzītam pa Krievijas teritoriju. Deputāti aicina piedāvāt Gruzijai nepieciešamo palīdzību, lai aizsargātu esošo infrastruktūru, un sagaida, ka ES stingri ievēros saistības attiecībā uz Nabuko cauruļvada būvi un tas šķērsos Gruzijas teritoriju.
Parlaments atzīst, ka Nabuko uzskatāms par visnopietnāko alternatīvu tiem projektiem, kuri uzsākti sadarbībā ar Krieviju un kuri visi var vēl palielināt ES dalībvalstu ekonomisko un politisko atkarību no Krievijas. Deputāti arī atkārto aicinājumu turpināt centienus, lai pieņemtu kopēju enerģētikas politiku un dažādotu enerģijas avotus.
Saeimas ES informācijas centrs