medicine.lv skaitļos

Lietotāji online164
Aktīvie uzņēmumi12195
Nozares raksti1447
Ekspertu atbildes21477
Eksperti: Valstij steidzami jārod iespēja apmaksāt jaunākās paaudzes medikamentus vīriešiem ar agresīvu prostatas vēzi : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Eksperti: Valstij steidzami jārod iespēja apmaksāt jaunākās paaudzes medikamentus vīriešiem ar agresīvu prostatas vēzi

Latvijā visizplatītākās onkoloģiskās saslimšanas vīriešiem – prostatas vēža – sekmīgā ārstēšanā valsts galvenais pienākums šobrīd ir nodrošināt medikamentu apmaksu vīriešiem ar agresīvu prostatas vēzi un negaidīt metastāzes, 4. oktobrī Latvijas Urologu asociācijas un fonda “Movember Latvija” rīkotajā diskusijā “Jauns pavērsiens prostatas vēža ārstēšanā” uzsvēra eksperti.

Kā norādīja Latvijas Urologu asociācijas valdes loceklis, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas centra vadītājs asoc. prof. Egils Vjaters, aptuveni 20% prostatas audzēja pacientu slimībai ir agresīva gaita un vēzis turpina attīstīties, radot daudzkārt lielākus valsts izdevumus ārstēšanai un aprūpei, kā arī tiek zaudēti ekonomiski aktīvi cilvēki darbspējīgā vecumā. Patlaban pacientu grupai ar agresīvu prostatas vēzi (tādu vidēji gadā ir ap 50-80), ir jāgaida metastāzes, lai uzsāktu adekvātu ārstēšanu – šādiem pacientiem Eiropā zāles ir pieejamas jau 3 gadus, bet Latvijā tās joprojām netiek apmaksātas.

Eksperti akcentēja, ka pacienti, kas jau saņēma standartterapiju un kam ir agresīva slimība ar ātru metastāžu attīstību, Eiropā ir pieejami efektīvi medikamenti – androgēnu receptoru inhibitori. Pacientiem no saviem līdzekļiem šīs zāles, kas būtiski pagarina dzīvi, attālina metastāzes, samazina sāpes, kustību ierobežojumus, komplikācijas, nodrošina darbaspējas, apmaksāt ir teju neiespējami.

Fonda “Movember Latvija” vadītājs Helmuts Bēķis atzina, ka ir absolūti negodīgi, ka Lietuvā un Igaunijā šiem pašiem pacientiem ārstēšanās ar modernākajiem medikamentiem tiek apmaksāta jau vairākus gadus, bet Latvijā – joprojām ne.

“Ar jaunākās paaudzes medikamentiem var panākt, ka vīrieši ar agresīvu prostatas vēzi dzīvo par 2 gadiem ilgāk. Tas ir izšķiroši svarīgi situācijā, kad vīriešu vidējais  dzīves ilgums Latvijā jau tā ir par 10 gadiem mazāks nekā sievietēm,” sacīja Latvijas Urologu asociācijas prezidents Dr. Pēteris Vaganovs.

“Jo agrāka ir diagnostika, jo ātrāk un veiksmīgāk var ārstēt prostatas vēža pacientus. Tomēr 20-30% pacientu, neskatoties uz agrīnu ārstēšanu, slimība turpinās attīstīties. Šie pacienti ir darījuši visu, kas bija no viņiem atkarīgs, lai cīnītos ar slimību – nākuši pie ārsta laicīgi un rūpējušies par savu veselību. Valstij ir jāiestājas par šiem vīriešiem un jānodrošina tiem adekvātu un efektīvu ārstēšanu, jo tas attālinās  pacientam visgrūtāko un valstij visdārgāko posmu prostatas onkoloģijā, kad pacienta stāvoklis ir visbēdīgākais,” sacīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas un onkoloģiskās uroloģijas klīnikas vadītājs, asoc. prof. Vilnis Lietuvietis. Tāpēc saskaņā ar Eiropas skrīninga programmu valsts finansējumu daudz efektīvāk ieguldīt ir agrīno vēža stadiju ārstēšanā.

Kā nākamais solis prostatas audzēja sekmīgā ārstēšanā, atsaucoties uz Eiropas Urologu asociācijas vadlīnijām un ieteikumiem, ir magnētiskās rezonanses pakalpojuma apmaksāšana ikvienam pacientam, ja radušās aizdomas par ļaundabīgu prostatas audzēju. Tas novērstu nevajadzīgu biopsiju un citu lieku izmeklējumu veikšanu, kā arī nelietderīgu līdzekļu tērēšanu. Tāpat jāturpina sabiedrības izglītošanas darbs. Ikvienam vīrietim, kurš sasniedzis 45 gadu vecumu, jāveic speciālā pārbaude, kuras laikā tiek noteikts saslimšanas risks, atgādināja diskusijas vadītājs, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes eksperts, medicīnas zinātņu doktors Romualds Ražuks.

Latvijā ik gadu ar prostatas vēzi vidēji saslimst vairāk nekā 1200 vīriešu. Prostatas jeb priekšdziedzera veselība ir viens no kvalitatīvas vīrieša dzīves stūrakmeņiem. Būtiskākais, ar ko mēs atšķiramies no Eiropas Savienības valstīm, ir tas, ka ielaisto gadījumu skaits tajās ir ap 10%, bet Latvijā - joprojām ap 25%.

Pēdējos gados prostatas vēža diagnostika un ārstēšana ir uzlabojusies, līdzīgi kā kopumā onkoloģijā. Turpinot iesākto, Latvijā ir nepieciešams nodrošināt jaunākās ārstniecības metodes un medikamentus visiem prostatas vēža pacientiem, panākot to, ka vīrieši Latvijā dzīvo ilgāk.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Jebkuram veselības aprūpes uzņēmumam vai ārstu praksei vieglāk komunicēt ar saviem pacientiem, izveidojot tīmekļa vietni. Pastāstīsim, kādai tai jābūt, lai pēc iespējas ātrāk jūs atrastu ne vien klienti, kuri jau zina par jums, bet arī tie, kuri meklētājprogrammās ieraksta noteiktus atslēgvārdus.

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Slikts miegs un neizgulēšanās rada nogurumu, pazemina produktivitāti un paaugstina slimību risku, kā arī paātrina ādas novecošanās procesus. Noskaidrosim, kas ir melatonīns un kā tas var palīdzēt atrisināt miega problēmas! 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt ādu atjaunojošu izsmidzināmo līdzekli CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST.

"BestBerry Skincare" ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar "BestBerry" piedāvā testēt "BestBerry Skincare" kosmētiku ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai.

Testa rezultāti: "Vegan Fox" kafijas skrubis ķermenim

Testa rezultāti:

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Amber Cosmetics" piedāvāja testēt "Vegan Fox" kafijas skrubi ķermenim.

"Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksi gremošanas sistēmai

Novembrī, decembrī un janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas tēja" piedāvā izmēģināt "Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksu gremošanas sistēmai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Unifarma Herbals": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

UNIFARMA HERBALS – tradicionāli un dabiski produkti jūsu veselībai! Mūsdienu pasaulē skaistums un labsajūta ir būtiskas sastāvdaļas. Skaistums, tā ir iekšēja sajūta, kas ir jūsu labākais pārliecības avots. Jūs esat savas iekšējās pasaules veidotājs un, ietekmējot savu iekšējo pasauli, jūs ietekmēsiet arī apkārtējo.

 

AS "Sirowa Rīga": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

AS

AS "Sirowa Rīga", kas ir lielākais profesionālās matu kosmētikas vairumtirgotājs, pārstāv tādus pasaulē zināmus zīmolus kā "Wella Professionals", "Kadus Professional", "Nioxin", "Sebastian Professional" un "System Professional".