medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12682
Nozares raksti1659
Ekspertu atbildes21477
Eksperti skarbi vērtē pastāvošo zāļu kompensācijas sistēmu un valsts attieksmi pret smagi slimiem pacientiem : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Eksperti skarbi vērtē pastāvošo zāļu kompensācijas sistēmu un valsts attieksmi pret smagi slimiem pacientiem

Tiesību un medicīnas jomas speciālisti diskusijā par medikamentu pieejamību norāda uz vairākām būtiskām problēmām zāļu kompensācijas mehānismā un aicina valdību neaizbildināties ar līdzekļu trūkumu.

Lai atrisinātu pašreizējo situāciju, kad daudziem pacientiem nav pieejamas dzīvībai svarīgas zāles, ir jāsakārto gan tiesiskais regulējums, gan tūlītēji jāmaina valsts attieksme pret slimniekiem – šāds bija ekspertu viedoklis Leikēmijas slimnieku atbalsta biedrības un Sorosa Fonda Latvija rīkotajā diskusijā 18.maijā. Aicinājumam piedalīties diskusijā, diemžēl, nebija atsaukušies Veselības ministrijas pārstāvji.

Lielākā problēma ir tā, ka valsts kompensējamo zāļu sarakstu veido, vadoties no pieejamā budžeta, nevis pēc medicīniskiem un juridiskiem kritērijiem. Eksperti norāda, ka vispirms jābūt skaidram diagnožu un nepieciešamo medikamentu sarakstam, un tad jāmeklē nepieciešamais budžets. Diskusijas dalībnieki ir vienisprātis, ka zāļu kompensācijas mehānisms ir smagnējs, sarežģīts un pacientam nelabvēlīgs, turklāt trūkst skaidru kritēriju, tādējādi radot lielas interpretācijas iespējas dažādās situācijās.

Diskusijas noslēgumā eksperti aicināja pacientus apvienoties un aktīvi aizstāvēt savas tiesības, jo nabadzīgajam veselības aprūpes budžetam, pacientu diskriminācijai un atstāšanai bez zālēm nav attaisnojuma.

Banner 280x280
Banner 280x280

Bijušais Satversmes tiesas priekšsēdētājs Aivars Endziņš, raksturojot pašreizējo situāciju, ir skarbs: "Ja paliekam pie šī brīža situācijas, kad valsts apmaksā zāles ne vairāk kā 10 000 latu vērtībā, faktiski cilvēkam bez tiesas tiek pasludināts nāves spriedums, kas vismaz Eiropā ir aizliegts. Satversmes tiesai spriedumā vajadzēja norādīt lielākas iespējas Veselības ministrijai vai valdībai tomēr konkrētā situācijā katru lietu individualizēt. Kāpēc pacientam cīnoties par ārstēšanu, vienmēr ir jāaiziet līdz tiesai?"

Latvijas Onkoloģijas centra ķīmijterapijas bloka vadītāja Signe Plāte uzskata, ka šī brīža Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras aktivitātes kropļo pacienta uzticību ārstiem un sistēmai: "Pēdējā laikā īpaši vērojama tendence, ka VOAVA rīkojas ļoti formāli – atsaka zāļu apmaksu pacientiem, pamatot, ka ārstu konsīlijs bijis nepilnvērtīgs. Ārstiem savukārt viņi informāciju prasa sagādāt dienas laikā. Ārsti vienmēr zaudēs juridiskajā cīņā. Šobrīd ir sajūta, ka ierēdņi strādā lai attaisnotu savu eksistenci, nevis lai palīdzētu pacientam," piebilst Plāte. "Kompensējamo zāļu sarakstā vēl viena problēma ir t.s. kvotas "C" sarakstā – kur tiek ierobežots pacientu skaits, kas varēs saņemt medikamentus. Piemēram, 15 pacientiem iespējams saņemt zāles, bet ko darīt sešpadsmitajam? Tā ir izteikta nevienlīdzība."

Ētikas speciāliste Signe Mežinska pauda bažas, vai atsakot apmaksāt dārgas zāles kādam cilvēkam, patiesā motivācija tiešām ir pamatotas rūpes par kādas lielākas grupas tiesībām uz medikamentiem, vai arī "drīzāk tā ir amatpersonu nevēlēšanās iedziļināties šajā jautājumā, tādējādi atvieglojot savu dzīvi. Rodas jautājums - vai ierēdņi aizstāv tikai necaurspīdīgā un apšaubāmi sadalītā budžeta izpildi? Par ko ierēdņi vairāk ir atbildīgi - par cilvēka dzīvību, viņa nenogalināšanu un neļaušanu nomirt, vai par to, ka veselības aprūpes budžets tiek izpildīts iepriekš paredzētajā apjomā."

LR Tiesībsarga pārstāve Liene Zariņa norādīja uz pieejamo naudas līdzekļu iespējām: "Pārsvarā pieejamo resursu jēdziens tiek vērtēts tā budžeta ietvaros, kas ir atvēlēts veselības aprūpei. Tas būtībā ir nepareizi. Šo jautājumu būtu jāskata visa valsts budžeta kontekstā. Starptautiskās cilvēktiesību normas uzliek pienākumu valstij garantēt tiesības uz veselības aizsardzību maksimāli pieejamo resursu ietvaros."

Juriste Inga Antāne, pētot kompensējamo zāļu sistēmu Latvijā, secinājusi, ka "pati sistēma ir labi veidota, taču tās funkcionēšanu apgrūtina tas, ka esošie vērtēšanas kritēriji bieži ir neskaidri un līdz ar to ir grūti pārbaudāma to objektivitāte, kā rezultātā netiek nodrošināta arī sistēmas pārskatāmība."

Eksperti ir vienisprātis, ka ar šī brīža "ekskluzīvi" zemo veselības aprūpes budžetu mūsu valstī ir neiespējami nodrošināt normālu medikamentu pieejamību. Tomēr medicīnas budžets nav nemaināms lielums - cilvēkam ir jābūt valsts prioritātei ne tikai pirmsvēlēšanu laikā, un ne tikai vārdos, bet arī ikdienā un ikvienā lēmēju un izpildvaras līmenī.

Latvijā medikamentu kompensācijas sistēmas ietvaros uz vienu iedzīvotāju tiek tērēts 41 eiro gadā, vidēji Eiropas Savienībā tie ir attiecīgi 350 eiro uz iedzīvotāju gadā, kas ir 9 reizes vairāk. Kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā medikamentu kompensācijai atvēl 60 eiro, Ungārijā, Slovēnijā, Čehoslovākijā – vidēji 130 eiro uz cilvēku gadā.

Ekspertu diskusijā piedalījās Aivars Endziņš (biznesa augstskola "Turība", profesors; Satversmes tiesas priekšsēdētājs (2000. - 2007.g.)), Lauris Liepa ("Liepa, Skopiņa/ BORENIUS", advokāts; Latvijas Universitātes un Rīgas Juridiskā augstskolas lektors), Liene Zariņa (LR Tiesībsarga biroja Cilvēktiesību departamenta Sociālo un ekonomisko tiesību daļas juristkonsule), Signe Plāte ("Latvijas Onkoloģijas centra" ķīmijterapijas bloka vadītāja), Inga Antāne ("Treilons & Petrovičs" juriste; pētījuma par kompensējamo zāļu sistēmu Latvijā autore), Signe Mežinska ("Rīgas Stradiņa universitātes" lektore), kā arī pacienti, nevalstisko organizāciju pārstāvji, žurnālisti.

Šobrīd zāļu iegādes izdevumu kompensācijas kārtība paredz - ja pacientam nepieciešamās zāles nav iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā vai pacientam konstatēta reta slimība, kas nav ietverta Ministru kabineta noteikumos Nr. 899, attiecīgās zāles var tikt kompensētas pacientam kā individuālai personai divos gadījumos. Pirmkārt, ja pacientam noteiktā diagnoze nav iekļauta MK noteikumos, un slimības ārstēšanā bez konkrēto zāļu lietošanas nav iespējams uzturēt pacienta dzīvības funkcijas (valsts zāles apmaksā 100% apmērā). Otrkārt, pacientam noteiktā diagnoze ir iekļauta MK noteikumos, un dzīvības funkciju uzturēšanai nav piemērotas nevienas no kompensējamām zālēm (valsts zāles apmaksā ne vairāk kā 10 000 latu apmērā gadā).

Interesentus uz diskusiju aicināja Leikēmijas slimnieku atbalsta biedrība sadarbībā ar Sorosa Fondu Latvija. Galvenie jautājumi diskusijas bija: vai cilvēks ir Latvijas valsts prioritāte, vai kompensējamo zāļu sistēma spēj nodrošināt cilvēka pamattiesības un kādas ir pacienta iespējas šīs pamattiesības realizēt.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Precīzai ārstēšanai vajadzīga precīza diagnostika

Precīzai ārstēšanai vajadzīga precīza diagnostika

"Bez precīzas diagnostikas nevar notikt neviena precīza un mūsdienīga ārstēšana," saka medicīnas doktors, ķirurgs, flebologs, Dr. Mauriņa klīnikas vadītājs Uldis Mauriņš. Dr. Mauriņa klīnika tagad piedāvā ultrasonogrāfijas izmeklējumus, kas sniedz precīzu, drošu un ļoti informatīvu informāciju par cilvēka veselību.

Aktuālie piedāvājumi

"Gudrāk – Tīrāk – Modernāk!" jeb kāpēc uzticēt uzkopt savas iestādes telpas "Vizii"?

Medicīnas iestādēm ir ārkārtīgi svarīga tīrība visaugstākajā līmenī, jo tas tieši ietekmē pacientu un personāla labbūtību, tāpēc, izvēloties pakalpojumu sniedzējus, jāpārliecinās par to pieredzi un izpratni par higiēnas prasībām un normatīvajiem aktiem. Uzzināsim, kāpēc savu telpu uzkopšanu uzticēt "Vizii"!

Kā atbalstīt imunitāti rudenī un izvairīties no sezonālām slimībām?

Kā atbalstīt imunitāti rudenī un izvairīties no sezonālām slimībām?

Katrs no mums rudens periodā tā vai citādi saskaras ar nepatīkamiem sezonas saaukstēšanās gadījumiem. Imunitātes samazināšanās ir galvenais rudens saaukstēšanās iemesls. Pastāstīsim par vienkāršiem nosacījumiem, kas var palīdzēt uzturēt imunitāti!

Hammamas rituāls: sena tradīcija Rīgas centrā

Hammamas rituāls: sena tradīcija Rīgas centrā

Rīgas centrā Inlux Spa Hammam rituāls piedāvā mierīgu atpūtu no ikdienas steigas un burzmas. Hammam, kas sakņojas senos turku rituālos, ir gan attīroša, gan atjaunojoša procedūra. Uzzināsim vairāk par Inlux Spa sejas kopšanas un SPA procedūrām!

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

HealthAid Zincovit-C® normālai imūnsistēmas darbībai

HealthAid Zincovit-C® normālai imūnsistēmas darbībai

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvā testēt HealthAid Zincovit-C® normālai imūnsistēmas darbībai.

"Acorus Balance" produkti imunitātei

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas Tēja" piedāvā testēt "Acorus Balance" produktus imunitātei

OstroVit magnija bisglicināts normālai nervu sistēmas un muskuļu darbībai

OstroVit magnija bisglicināts normālai nervu sistēmas un muskuļu darbībai

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Fit & Healthy" piedāvā izmēģināt zīmola "OstroVit" uztura bagātinātāju - magnija bisglicinātu.

RUUTe® Sejas krēms Roze

RUUTe®  Sejas krēms Roze

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas krēmu Roze, kas domāts jebkuram sejas ādas tipam, arī sausai un iekaisušai ādai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.