medicine.lv skaitļos

Lietotāji online422
Aktīvie uzņēmumi12208
Nozares raksti1421
Ekspertu atbildes21477
Eksperti: Lai veicinātu vērtībās balstītas veselības aprūpes ieviešanu, līderībai jānāk no visiem nozarē iesaistītajiem : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Eksperti: Lai veicinātu vērtībās balstītas veselības aprūpes ieviešanu, līderībai jānāk no visiem nozarē iesaistītajiem

Sabiedrības novecošanās, hronisko un blakus slimību pieaugums, jaunu ārstēšanas tehnoloģiju pieejamība un personalizētas medicīnas attīstība ir galvenie faktori, kas pakļauj veselības aprūpes nozari nepārtrauktam vajadzību un pieprasījumu pieaugumam. Lai gan pēdējo 20 gadu laikā veselības aprūpes jomā ir panākti ievērojami uzlabojumi, daudzās valstīs, tostarp Latvijā, pakalpojumu izmaksu efektivitāte un sniegums joprojām ir izaicinājums. Vērtībās balstīta veselības aprūpe (VBVA) ir viena no svarīgākajām konceptuālajām pieejām veselības aprūpes pārveidē, kas par galveno mērķi izvirza pacienta veselības rezultātus. 2. maijā Rīgas Stradiņa Universitātes (RSU) telpās plašākai publikai tika prezentēta pirmā šāda veida koncepcija latviešu valodā, kam sekoja nozares ekspertu diskusija par to, kādus soļus jāsper koncepcijas ieviešanai praksē.

Kā stāsta RSU Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes prodekāne, koncepcijas līdzautore Daiga Behmane, dokumenta izstrādes ietvaros tika organizētas pacientu un pakalpojumu sniedzēju fokusgrupas, kurās pēc starptautiski atzītas metodikas vērtēja Latvijas veselības aprūpes sistēmas gatavību ieviest VBVA konceptuālo pieeju praksē. “Uz iegūto rezultātu pamata tika izstrādāts stratēģiskais ietvars koncepcijas ieviešanai, kas paredz noteiktai pacientu grupai ar līdzīgām veselības vajadzībām izveidot standartizētu pacientu klīnisko ceļu, sasniedzamo rezultātu karti un iesaistīto pakalpojuma sniedzēju komandu. Savukārt pēc pakalpojuma ir svarīgi novērtēt sasniegto pacienta ārstēšanas rezultātu un izmaksas, salīdzināt rezultātus starp pakalpojumu sniedzējiem, un pakalpojumu apmaksu no valsts puses veikt, balstoties uz šiem snieguma rādītājiem,” tā Daiga Behmane.

Ņemot vērā, ka VBVA koncepcijas ieviešana skar visas veselības aprūpes sistēmā iesaistītās puses, nepieciešams būtisks politisks un institucionālais atbalsts, turklāt ļoti svarīga arī pacientu, pakalpojumu sniedzēju un maksātāju iesaistīšanās. “VBVA koncepcijas vai tās elementu ieviešanai nacionālajā veselības aprūpes sistēmā ir jābūt vienam no galvenajiem sistēmas reformu virzieniem. Būtiskas ir arī izmaiņas pakalpojumu organizāciju iekšienē – ir jāveido integrēti pakalpojumi katrai pacientu un slimību grupai, kā arī jānodrošina efektīvi IKT risinājumi mūsdienīgas veselības aprūpes ekosistēmas izveidei un uzturēšanai,” par noteicošajiem aspektiem koncepcijas īstenošanai skaidro Amerikas Tirdzniecības palātas Latvijā pārstāvis, SIA “Roche Latvija” medicīnas direktors Kaspars Losāns.

Valsts iestādes jau šobrīd īsteno vairākus projektus, kas nākotnē varētu tikt balstīti uz pacienta veselības rezultātiem. “Sadarbībā ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcu strādājam pie Vēža reģistra pilnveides, tostarp laboratorijas datu strukturētas sakārtošanas, lai nodrošinātu nozarei ātri un viegli pieejamus datus. Tāpat strādājam arī pie digitālās veselības ekosistēmas sakārtošanas. Visi šie projekti nākotnē varētu tikt balstīti uz izstrādāto koncepciju, un šī gada laikā plānojam nodefinēt konkrētus kritērijus vērtībās balstītas veselības aprūpes projektu atlasei, lai nākotnē tos varētu ieviest,” komentē Āris Kasparāns, Nacionālā veselības dienesta direktors.

Savukārt pacientu pārstāvji uzskata, ka atbildība par koncepcijas realizēšanu ir jāuzņemas ikvienam veselības aprūpes sistēmā iesaistītajam, veicot izpēti un nosakot pirmos uzdevumus katram savas nozares ietvaros. “VBVA koncepcija nav neiespējama – sākot ar maziem projektiem un pirmajiem uzstādītajiem mērķiem, mēs varam iedvesmot arī citus un parādīt, ka tas ir iespējams. Pēdējo 10 gadu laikā esam spēruši lielu soli uz priekšu, un nu pacientu pārstāvjiem ir iespēja piedalīties diskusijā ar valsts sektora un pakalpojumu sniedzēju pārstāvjiem, un izteikt viedokli par to, kas viņiem ir nepieciešams. Tādēļ jo īpaši būtiski atcerēties, ka mēs strādājam vienotam mērķim – sasniegt labākus rezultātus priekš pacientiem, veselības nozares un valsts kopumā,” stāsta Latvijas pacientu organizāciju tīkla koordinatore Baiba Ziemele.

Vērtībās balstītas veselības aprūpes koncepcijas pilnā versija pieejama šeit: https://www.amcham.lv/en/programs/publications

Pētījums veikts pēc Amerikas Tirdzniecības palātas Latvijā pasūtījuma. Tā autores ir RSU Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes prodekāne Daiga Behmane un docētāja Alina Dūdele.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Savlaicīga veselības kontroles vērtība visā ģimenē

Savlaicīga veselības kontroles vērtība visā ģimenē

Par godu e-veikala EVOLU.LV atklāšanai izsludinām unikālu 30% atlaidi visam veikala sortimentam*. Atlaide tiks aktivizēta, pasūtījuma noformēšanas laikā ievadot promo kodu. Ienāciet šeit: www.evolu.lv, izvēlieties preces, ievadiet promo kodu un saņemiet atlaidi!

3 vienkārši soļi ikdienas sejas kopšanā

3 vienkārši soļi ikdienas sejas kopšanā

Lai sniegtu ādai nepieciešamās rūpes, tu vari pieturēties pie 3 soļu principa – attīrīt, atjaunot un mitrināt. Šie vienkāršie ikdienas ieradumi ļaus tavai āda starot, un skatīties uz sevi spogulī varēsi ar smaidu sejā.

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

"ApiMI" sejas krēmu komplekts vīriešiem un sievietēm

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvā izmēģināt dermataloģiski testētus Sejas krēmus gan puišiem, gan meitenēm.

"Green Wing Paleo Skincare" – eļļa sejai, kas ideāli piemērota lietošanai rudenī

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Green Wing Paleo Skincare" piedāvā izmēģināt 100% dabīgu paleo kosmētiku – eļļu sejai. 

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt atjaunojošu pretgrumbu serumu sejai un acu ādai.

Testa rezultāti: "ApiMi" Ķermeņa losjons ar propolisu un sarkanā āboliņa ekstraktu

Testa rezultāti:

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvāja izmēģināt Ķermeņa losjonu ar propolisu un sarkanā āboliņa ekstraktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Septembris Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā – Senioru mēnesis! Tiek nodrošināta 20% atlaide flebologa konsultācijai, izmeklējumam un vēnu lāzeroperācijām. Veselas kājas – ātri un bez sāpēm!

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Mūsu organisma funkciju normālai norisei D vitamīna nepieciešamība ir jau zinātniski pierādīta. Latvijā aptiekās D vitamīns pieejams gan kā uztura bagātinātājs, gan kā recepšu zāles.