Eksperti: ja sankcijas, tad tikai efektīvas
Eiropadomes 1.septembra lēmums vērtējams kā tuvs maksimālajam risinājumam, kādu ES šobrīd varēja sasniegt, atzīst Saeimas ES informācijas centra aptaujātie ārpolitikas eksperti.
Lai arī vairākas ES valstis aicināja noteikt pret Krieviju sankcijas, jāatceras, ka Francija un Vācija šobrīd tās vēl neuzskatīja par piemērotām, norāda politologs Kārlis Daukšts. Līdz ar to ES panāca kompromisu starp abu šo valstu grupu viedokļiem, proti, lēmums asi nosoda Krieviju, bet pagaidām vēl nerunā par sankcijām.
Arī politologs Andris Sprūds uzskata, ka Eiropadomes 1.septembra lēmums bija pietiekami ass. "Manuprāt, notikumi Gruzijā Eiropas Savienībai ir kļuvuši par sava veida 11.septembri." Tie likuši pamosties un pārvērtēt attiecības ar Krieviju.
Ja Krievija nereaģēs un joprojām neizvedīs karaspēku no Gruzijas, ES būs spiesta rīkoties asāk, norāda Andris Sprūds. Tomēr, runājot par iespējamām sankcijām pret Krieviju, viņš uzsver, ka tām jābūt pietiekami efektīvām, jo "deklaratīvas sankcijas ir bezjēdzīgas".
Viņaprāt, visefektīvākā sankcija pret Krieviju būtu Eiropas Savienības enerģētikas piegādes avotu diversifikācija, kas mazinātu atkarību no Krievijas naftas un gāzes. Eiropas Savienībai jāturpina jaunu enerģētikas piegādes avotu meklējumi Turkmenistānā un Kazahstānā. Vienlaikus arī jāsniedz maksimāli liels atbalsts Gruzijai, Moldovai un Ukrainai. Par simboliski spēcīgu sankciju Andris Sprūds atzīst iespējamo Krievijas izslēgšanu no pasaules ekonomiski attīstītāko valstu ? G8 sanāksmes.
Arī Kārlis Daukšts uzskata, ka Krievijai visnepatīkamākais notikumu risinājums būtu tāds, kas spētu mazināt ES atkarību no Krievijas energoresursiem. "Krievija ir ļoti atkarīga no ES tirgus, kurp tā eksportē lielāko daļu naftas un gāzes. Ja ES samazinātu Krievijas energoresursu piegādes, Krievijai nebūtu nemaz tik viegli atrast jaunus noieta tirgus. Maz ticams, ka Ķīna būtu gatava uzsēsties uz Krievijas gāzes adatas."
Klasiskās ekonomiskās sankcijas, piemēram, Krievijas tērauda vai alumīnija eksporta ierobežojumus, Kārlis Daukšts uzskata par mazāk efektīvām. "Jāatceras, ka Krievijas ekonomika nav inovatīvi augsti attīstīta un primāri balstās uz gāzes un naftas eksportu."
Saeimas ES informācijas centrs