Deputāti pagaidām neturpinās vērtēt tehnisko palīglīdzekļu reformu, solot pie tās atgriezties vēlāk
Rīga, 12.dec., LETA. Saeimas sociālo un darba lietu komisijas deputāti šodien lēma neturpināt skatīt iepriekšējā parlamenta konceptuāli atbalstītos grozījumus Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, kas paredz izmaiņas tehnisko palīglīdzekļu izsniegšanas kārtībā, bet solīja atgriezties pie jautājuma, kad būs iepazinušies ar esošo situāciju un plānotajām izmaiņām.
Par grozījumu virzīšanu izskatīšanai 13.Saeimā balsoja tikai deputāts, labklājības ministrs Jānis Reirs (JV), bet pārējie parlamentārieši balsoja pret vai atturējās.
Deputāti gan solīja pie šī jautājuma atgriezties, kad būs iepazinušies ar esošo situāciju un plānotajām izmaiņām.
Komisija noraidīja likumprojektu vēl pirms Labklājības ministrijas (LM) pārstāvji bija paspējuši izstāstīt visu grozījumu būtību. Grozījumi Sociālo pakalpojumu un sociālās aizsardzības likumā neparedzēja tikai izmaiņas tehnisko palīglīdzekļu jomā, tie paredzēja izmaiņas arī daudzos citos segmentos, piemēram, psihosociālās palīdzības saņēmēju loka paplašināšanā.
Deputāts Reirs bija pārsteigts par šādu balsojumu, norādot, ka ar to ir bijis velts LM un nevalstisko organizāciju vairāku gadu darbs. Tomēr Reirs šos grozījumus centīsies virzīt atkārtoti, izmantojot savas deputāta tiesības.
Jau ziņots, ka iepriekšējā Saeima jūnija vidū konceptuāli atbalstīja minētos grozījumus Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā. Tie paredzēja tehnisko palīglīdzekļu nodrošināšanā ieviest patērētāju tiešas izvēles principu un tehnisko palīglīdzekļu administrēšanas funkciju deleģēt Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijai (VDEĀVK).
Septembrī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē, pārrunājot grozījumus, klātesošo vidū radās plašas viedokļu atšķirības, tāpēc tika nolemts veidot darba grupu strīdīgo priekšlikumu skatīšanai.
Likuma izmaiņas paredzēja iespēju personai pašai izvēlēties tehnisko palīglīdzekļu piegādātāju un to saņemt tieši pie pakalpojuma sniedzēja bez valsts iestādes starpniecības. Proti, klients pats varētu izvēlēties, kurš uzņēmums piegādās viņam nepieciešamo riteņkrēslu, protēzi vai ortopēdiskos apavus.
Norēķināšanās par saņemto pakalpojumu notiktu ar klientam izsniegta kupona palīdzību. Tehniskos palīglīdzekļus varētu saņemt uzņēmumos, ar kuriem VDEĀVK būtu noslēgusi līgumu par tehnisko palīglīdzekļu pakalpojumu sniegšanu.
Tehnisko palīglīdzekļu administrēšanas funkciju VDEĀVK bija plānots nodot no 2019.gada 1.janvāra. Savukārt brīvā tirgus princips tehnisko palīglīdzekļu saņemšanā saskaņā ar likumprojektu bija paredzēts ieviest ar 2020.gada 1.janvāri.