medicine.lv skaitļos

Lietotāji online316
Aktīvie uzņēmumi12106
Nozares raksti1573
Ekspertu atbildes21477
Dentofobija jeb bailes no zobārsta: Kā tās pārvarēt? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Dentofobija jeb bailes no zobārsta: Kā tās pārvarēt?

Raksta autore: Nataļja Jakuševa, zobārste

Zobārstniecība un zobārsta apmeklējums ir neatņemama mūsdienu cilvēka dzīves sastāvdaļa, ar kuru tas periodiski sastopas visas dzīves garumā. Zobārstniecība ir tiešā veidā saistīta ar mūsu veselību un pašsajūtu, tādēļ ir ļoti svarīgi sākt sekot zobu stāvoklim jau kopš agra vecuma. Taču dažādu iemeslu dēļ ne visiem izdodas rūpīgi ievērot mutes un zobu higiēnu. Viens no šiem iemesliem ir bailes no zobārsta apmeklējuma un zobu ārstēšanas, citiem vārdiem sakot, – daļai cilvēku ir dentofobija.

Dentofobija – tās ir nepārvaramas bailes no vizītes pie zobārsta un no zobu ārstēšanas. Var izdalīt divas tās izpausmes: vienkāršo un sarežģīto dentofobiju. Vienkāršā dentofobija izpaužas kā paaugstināta trauksme un bailes, apmeklējot zobārstu, taču, neraugoties uz to, šādu pacientu, kam speciālists rod pareizu individuālu pieeju, iespējams tomēr ārstēt, turklāt nākotnē iespējams mainīt pacienta attieksmi pret zobārstniecību uz pozitīvo pusi. Sarežģītās dentofobijas izpausme raksturojama ar psiholoģisku traumu, kas, iespējams, tika gūta pie zobārsta negatīvas vai neveiksmīgas pieredzes dēļ. Šādas dentofobijas gadījumā pacientam varētu būt nepieciešama psiholoģiska palīdzība.

Dentofobijas rašanās iemesli

Bailes apmeklēt zobārstu sastopamas gan bērniem, gan arī pieaugušajiem. Bērniem dentofobiju visbiežāk izraisa negatīva pieredze zobārsta vizītes laikā. Baiļu parādīšanos veicina sāpīgas manipulācijas iepriekšējo zobārsta apmeklējumu laikā, piemēram, pēc zoba raušanas, kas rada bērnam traumu – nepatīkamas atmiņas no zobārsta apmeklējuma bērnībā. Arī nepareiza audzināšana veido negatīvu attieksmi pret zobārstniecību kopumā. Vecāki, paši nemaz to nezinot, var iebiedēt savus nepaklausīgos bērnus (“Atnāks onkulis ar lielām knaiblēm un izraus tev zobu!”), tāpēc bērniem rodas iespaids, ka zobārsta apmeklējums – tas ir sods, un zobārsts asociējas ar ienaidnieku – ļaunu, briesmīgu, kas var radīt sāpes un ciešanas. Tomēr mēdz būt gadījumi, kad cilvēkam ir pārmantota nosliece – ja bērna vecākiem bija dentofobija, tad bērns var pārmantot savu vecāku emocionālo stāvokli, apmeklējot zobārstu.

Banner 280x280 Banner 280x280

Var izdalīt vairākus iemeslus, kāpēc pieaugušie pastāvīgi atliek zobārsta apmeklējumu:

 • bijusi negatīva pieredze pie zobārsta pagātnē (sāpes, dažādi sarežģījumi vai problēmas ar zobiem);
 • kauns no zobārsta par savu zobu stāvokli;
 • bailes tikt nosodītam par novēlotu apmeklējumu, nepietiekamu mutes un zobu higiēnu u. tml.

Iepriekšminētie iemesli ir savstarpēji cieši saistīti un visbiežāk rodas cits pēc cita. Lai zobu stāvoklis būtu pietiekami labs, vajadzētu veikt regulāras periodiskas pārbaudes, zobu higiēnu ideālā variantā vienu reizi pusgadā (vai vismaz reizi gadā) un pēc nepieciešamības savlaicīgu zobu ārstēšanu. Šādā veidā pacients var izvairīties no nopietnām problēmām ar zobiem, no stiprām zobu sāpēm un ilgstošas to ārstēšanas. Neregulāri apmeklējot zobārstu vai vispār pārtraucot vizītes pie zobārsta, agrāk vai vēlāk rodas sarežģījumi ar zobiem vai stipras sāpes. Pastāvīga ārsta apmeklējuma atlikšana var novest pie kariesa rašanās. Par kariesa attīstības procesa sākumu liecinās nepatīkama smarža mutē, kas radīs neērtības ne tikai jums, bet arī jūsu sarunu biedram. Tas var veicināt psiholoģisku un sociālu traucējumu rašanos. Vēlāk zobi sāk bojāties, rada spēcīgas sāpes, un, ja netiek sniegta savlaicīga ārstēšana, tas var novest līdz zoba ekstrakcijai. Jo situācija ar zobiem tiek vairāk ielaista, jo ilgāka, sāpīgāka un dārgāka būs to atjaunošana.

Dentofobijas sekas

Līdztekus iepriekšminētajām problēmām bailes no zobārsta var izraisīt arī šādas sekas:

 • problēmas sakošļāt ēdienu;
 • runas funkciju izmaiņas;
 • sirds un asinsvadu sistēmas slimības.

Kas tas ir – parastas bailes vai fobija?

Bieži tie pacienti, kam nav psiholoģisku fobiju, neraugoties uz diskomfortu, tomēr mēģina pārvarēt savas bailes un veiksmīgi iziet visu ārstēšanu. Tomēr ir tādi pacienti, kuriem dentofobija izpaužas tik spēcīgi, ka bailes zobārsta apmeklējuma laikā pāraug panikas lēkmē ar samaņas traucējumiem. Ārstam jāizprot, vai tās ir vienkārši bailes vai tomēr psiholoģiska fobija, kas var izpausties šādi:

 • pacientam ir ļoti slikts (ielaists) zobu stāvoklis, viņš ignorē zobu sāpes, ilgstoši lieto pretsāpju līdzekļus, nodarbojas ar pašārstēšanos;
 • ne tuvinieki, ne arī draugi nekāda veidā nevar viņu pārliecināt un pierunāt doties pie zobārsta.

Galvenā atšķirība starp bailēm un fobiju ir tāda, ka tas, kurš vienkārši baidās, ir spējīgs savas bailes pārvarēt, saņemties un doties pie zobārsta, jo apzinās savas veselības nozīmi. Taču tas cilvēks, kurš cieš no psiholoģiskas fobijas, ir spējīgs izturēt stipras zobu sāpes līdz pēdējam un pastāvīgi atlikt vizīti pie zobārsta.

Šādiem pacientiem ir ļoti būtiski samazināt bailes pēc iespējas ātrāk, jo dentofobijai var būt nopietnas sekas: nesavlaicīgi ārstēts zobs agri vai vēlu būs jāizrauj, turklāt slimi zobi veicina dažādu slimību rašanos.

Sedācija – viens no zobu ārstēšanas variantiem tiem pacientiem, kas paniski baidās no zobārsta

Pacientiem, kas visu dzīvi izvairās no zobārstiem, bieži ir nepieciešama akūta specializēta palīdzība. Viņi uz vizīti parasti ierodas jau ar zobu sāpēm, savukārt, kad problēma ir novērsta un izveidots ārstēšanas plāns, viņi ignorē ārsta rekomendācijas un neveic regulāru zobu ārstēšanu un pārbaudes. Tādējādi pie zobārsta pacients ierodas jau atkal akūtā situācijā un zobu sāpju gadījumā. Pacienta bailes nekādā gadījumā nedrīkst ignorēt, jo iejaukšanās panikas laikā var novest pie pacienta somatisko slimību saasinājuma vai pat izraisīt neatliekamus stāvokļus. Tāpēc dažas zobārstniecības klīnikas piedāvā sedācijas pakalpojumu, kura laikā pacientam ir iespēja veikt zobu ārstēšanu narkozē un vienā reizē izārstēt vairākus zobus.

Īpaša zobārsta pieeja pacientiem ar dentofobiju

Lai pacients pakāpeniski mazinātu savas bailes no zobārsta apmeklējuma, viņam nepieciešams lēnām pierast pie zobārstniecības klīnikas. Var sākt ar adaptāciju – apmeklēt zobārstu viņa kabinetā, kur netiek veiktas jebkāda veida manipulācijas, ir tikai apskate un saruna ar ārstu. Pēc tam var biežāk nākt uz apskatēm, veikt rentgena uzņēmumus un zobu higiēnu, kamēr pacients sajutīsies ērtāk un būs gatavs pilnvērtīgai zobu ārstēšanai.

Pacientiem ar spēcīgām bailēm vai dentofobiju ir svarīgi atcerēties, ka to var ārstēt. Psihologi un citi psihiskās veselības speciālisti pielieto daudzas metodes cīņai ar fobijām atkarībā no to smaguma pakāpes. Lūk, daži veidi, kā pārvarēt dentofobiju:

 • konsultējoties pie psihologa vai psihiskās veselības speciālista, pacients iemācīsies, kā tikt galā ar savu trauksmi un bailēm no zobārsta;
 • elpošanas tehnikas un meditācija palīdzēs atslābināties zobu tīrīšanas laikā;
 • ja pacients runās ar savu zobārstu par uztraukumiem, tas ļaus ārstam saprast pacienta situāciju, un viņš mierīgi izskaidros procedūru gaitu, ko tas plāno izpildīt, kā arī to, kāpēc šīs procedūras pacientam ir nepieciešamas. Kopumā tas palīdz izveidot uzticamas attiecības starp pacientu un zobārstu.

Izmantotie avoti:

 1. Healthline. How to Cope with a Fear of the Dentist. healthline.com. Iegūts no: https://www.healthline.com/health/mental-health/fear-of-dentist#treatments
 2. Bangkok International Dental Hospital. Dentophobia and Fear of Dentists. dentalhospitalthailand.com. Iegūts no: https://dentalhospitalthailand.com/fear-of-dental/
 3. Yu, N., Anisimova, A. 2014. Patients with dentophobia at dental appointment. Moscow State University of Medicine and Dentistry. 123–126.
 4. Celeste, N. 03.07.2020. Dentophobia: Why Are We Afraid of the Dentist? psychreg.org. Iegūts no: https://www.psychreg.org/why-are-we-afraid-of-the-dentist/
 5. Seligman, L. D., Hovey, J. D., Chacon, K., Ollendick, T. H. 19.04.2017. Dental anxiety: An understudied problem in youth. Clinical Psychology Review. 55, 25–40.
 6. Armfield, J. M., Heaton, L. J. December 2013. Management of fear and anxiety in the dental clinic: a review. Australian Dental Journal. 58(4), 390–407, quiz 531.
 7. Dental Team Lucerne. Switzerland Dental Phobia: The Fear of Dentists. Iegūts no: https://dentophobie.ch/en/dentist-dental-phobia/
 8. Better Health Channel. Dental anxiety and phobia. betterhealth.vic.gov.au. Iegūts no: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/dental-anxiety-and-phobia
 9. Diercke, K., Ollinger, I., Bermejo, L., Stucke, K., Lux, C., Brunner, M. 2011. Dental fear in children and adolescents: a comparison of forms of anxiety management practised by general and paediatric dentists. In J Paediatr Dent. 22, 60–67.

 

Avots: Ārsts.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Zobārstniecība / mutes veselība":

Uzņēmumi nozarē "Zobārstniecība / mutes veselība"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Jaunums Latvijas tirgū: mini-nebulaizers EVOLU nano AIR MINI – revolūcija elpceļu saslimšanu ārstēšanā

Jaunums Latvijas tirgū: mini-nebulaizers EVOLU nano AIR MINI – revolūcija elpceļu saslimšanu ārstēšanā

EVOLU nano AIR MINI – tas ir inovatīvs risinājums rūpēm par jūsu un jūsu tuvinieku veselību. Uzzināsim par šī inhalatora priekšrocībām, kas padarīs ārstēšanas procesu efektīvāku un ērtāku!

Hialuronskābes nozīme ādas mitrināšanā

Hialuronskābes nozīme ādas mitrināšanā

Ādas kopšanas līdzekļu izvēle nav jābūt cīņai pret ādas novecošanos, bet drīzāk rūpēm par ādu. Hialuronskābe ir viens no svarīgākajiem un spēcīgākajiem mitrinātājiem. Noskaidrosim, kāpēc ieteicams iekļaut hialuronskābes serumu savā ikdienas rutīnā!

Parūpējies par sevi un atklāj saudzīgu intīmās higiēnas kopšanu

Parūpējies par sevi un atklāj saudzīgu intīmās higiēnas kopšanu

Intīmā higiēna – atklāj saaudzīgu ikdienas intīmās higiēnas kopšanu un aizmirsti par kairinošu sajūtu savā intīmajā zonā!

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Griffonia" nervu sistēmas atbalstam

Testa rezultāti:

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja izmēģināt produktu “Griffonia”.

SILMACHY saudzīgas intīmās higiēnas ziepes

SILMACHY saudzīgas intīmās higiēnas ziepes

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt dabīgas un saudzīgas ziepes intīmajai higiēnai.

Testa rezultāti: HealthAid Ginkovital® veselīgai asinsritei

Testa rezultāti: HealthAid Ginkovital® veselīgai asinsritei

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt uztura bagātinātāju "Ginkovital®" perifērās asins cirkulācijas un kognitīvo funkciju veicināšanai.

"BestBerry" BIO Irbeņu mizas ekstrakts veselības atbalstam

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA „BestBerry” piedāvā testēt BIO Irbeņu mizas ekstraktu veselības atbalstam.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Ārsts osteopāts, ķirurgs Andris Zemītis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ārsts osteopāts, ķirurgs Andris Zemītis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Kas ir osteopātija? Osteopātija ir medicīniskās diagnostikas un ārstēšanas sistēma. Tās pamatā ir filozofija par struktūras (anatomiskā uzbūve) un funkcijas (fizioloģija) vienotību, kā arī cilvēka ķermeņa spēju pašatjaunoties un pašdziedināties.

Aprūpes skola: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Aprūpes skola: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Rūpes par citiem – gan profesionāli, gan ģimenē – paņem ļoti daudz spēka. Cilvēkiem, kas to dara, ir nepieciešams stiprs atbalsts, lai viņi varētu turpināt rūpēties par citiem. Aprūpes skola ir tapusi, lai sniegtu šo atbalstu.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

 1. +371 67770711
 2. +371 67770727
 3. serviss@latvijastalrunis.lv
 4. https://medicine.lv/
 5. +371 67770557
 6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

 • P.800-1700
 • O.800-1700
 • T.800-1700
 • C.800-1700
 • P.800-1600
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003050681
 2. 27.12.1991
 3. 17.10.2003
 4. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
 5. 2022

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā