Ceļu satiksmes negadījumos joprojām daudz cietušo un bojā gājušo
Pasaules veselības organizācija informē, ka 21.novembrī tiek atzīmēta Ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušo atceres diena. Saskaņā ar organizācijas datiem, ik gadu aptuveni 1,3 miljoni cilvēku iet bojā ceļu satiksmes negadījumos, bet vēl aptuveni 30 miljoni gūst traumas vai arī pēc negadījumiem kļūst invalīdi. Turklāt, ceļu satiksmes negadījumi ir viens no lielākajiem 10 līdz 24 gadus vecu bērnu un jauniešu nāves cēloņiem.
2005.gada oktobrī Apvienoto Nāciju Ģenerālā asambleja aicināja valstu valdības trešajā novembra svētdienā atcerēties ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušos.
Saskaņā ar Latvijas veselības aprūpes statistikas gadagrāmatā publicēto informāciju, pērn ceļu satiksmes negadījumos Latvijā bojā gājuši 259 cilvēki, no kuriem 187 bija vīrieši, bet 72 – sievietes. Apkopotā informācija arī liecina, ka vislielākais skaits bojā gājušo ir vecumā no 25 līdz 29 gadiem – kopumā 31 cilvēks -, un vecumā no 35 līdz 39 gadiem – 27 cilvēki. Tāpat pērn uz ceļiem bojā gājuši deviņi bērni vecumā līdz 14 gadiem, turklāt, divi no viņiem bijuši jaunāki par četriem gadiem. Absolūtais vairākums bojā gājušo ir vecuma grupā, sākot no 20 gadiem līdz 49 gadu vecumam. Tie ir 147 cilvēki.
Ceļu satiksmes drošības direkcijas apkopotā informācija par šo gadu liecina, ka šā gada trijos ceturkšņos kopumā reģistrēts 30 581 ceļu satiksmes negadījums, salīdzinot ar 29 219 negadījumiem šai pašā laika posmā pērn. Pēc direkcijas rīcībā esošajiem datiem, 636 no notikšajiem negadījumiem pērn un 545 šogad vismaz kāds no negadījumā iesaistītajiem bijis alkohola reibumā.
2687 negadījumos pērn un 2608 negadījumos šogad ir bijuši cietušie. Pērn šai laika posmā ceļu satiksmes negadījumos bojā bija gājuši 212 cilvēki, bet šogad tas ir 171 cilvēks, kas ir par 19,3% mazāk nekā pērn.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķi, vērtējot stuāciju uz ceļiem, aicina iedzīvotājus būt ļoti piesardzīgiem diennakts tumšajā laikā, šķērsojot ielas vai pārvietojoties gar ceļu malām, jo cilvēka un automašīnas sadursmes rezultātā cilvēks var gūt ļoti smagas un dzīvībai bīstamas traumas. Arī autovadītāji tiek aicināti respektēt kājāmgājējus.
Lai veicinātu gājēju drošību, mediķi iesaka pie apģērba vai somas lietot atstarojošus elementus. Ja arī gājējiem nereti šķiet, ka viņi ir viegli pamanāmi, tomēr tumšajos vakaros uz ceļiem, šosejām un to nomalēm transporta līdzekļu vadītājiem dažkārt ir grūti laikus saskatīt gājējus.
Laikā, kad pat dienas gaišajā laikā ir miglains, lietains un pelēks, mediķi aicina pārdomāt iespēju izvēlēties košāku apģērbu vai kādu apģērba detaļu, kas var izcelt un padarīt cilvēku pamanāmāku.
Autovadītājiem un gājējiem mediķi atgādina, ka drošība uz ceļiem nav savienojama ar alkohola lietošanu.
Ilze Mežniece