medicine.lv skaitļos

Lietotāji online21
Aktīvie uzņēmumi12658
Nozares raksti1337
Ekspertu atbildes20843
Bruka: Simptomi, cēloņi, ārstēšana : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Bruka: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Bruka jeb trūce ir iekšējo orgānu vai dziļo audu izspiešanās zem ādas, muskuļos vai ķermeņa dobumos, vai citur. Visbiežāk ir vēdera trūce, retāk - smadzeņu trūce, muskuļu trūce. Vēdera trūces gadījumā, kas lielākoties saistīta ar smaguma celšanu, vēdera dobuma orgāni izspiežas zem ādas, muskuļos vai ķermeņa dobumos pa patoloģiski paplašinātām dabiskām vai mākslīgām vēdera sienas spraugām.

Vēdera trūce mēdz būt 3-4% cilvēku – gan maziem bērniem, gan pieaugušajiem pusmūžā, turklāt vīriešiem biežāk nekā sievietēm. Vēdera trūcei izšķir trūces maisu (vēderplēve), trūces vārtus (sprauga vēdera sienā) un trūces saturu (visbiežāk zarnu cilpa vai lielā taukplēve).

Cēloņi

Bruku var ierosināt dažādi cēloņi: bieži un ilgstoši aizcietējumi, hronisks klepus, ļoti smags fizisks darbs, pārpūle, atkārtota grūtniecība un dzemdības, traumas, kā arī citi faktori. To var veicināt paaugstināts intraabdominālais spiediens, piemēram, grūtniecības vai liekā svara gadījumā, tāpat arī vāji attīstīta vēdera muskulatūra, pastiprināta novājēšana. Vēdera trūce var veidoties operācijas rētas vietā, it īpaši gadījumā, ja brūce kāda iemesla dēļ strutojusi un ilgstoši dzijusi. 

Brukas iemesls var būt iedzimts saistaudu vājums. Vēdera trūces pēc to lokalizācijas iedala cirkšņa, augšstilba jeb ciskas, nabas, vēdera baltās līnijas, arī vēdera iekšējā trūce, un citas. No vēdera iekšējām trūcēm visbiežāk sastopamā ir diafragmas trūce, kad vēdera dobuma orgāni iespiežas krūšu dobumā.

Simptomi

Visbiežāk rodas neliels diskomforts un spiediena sajūta. Galvenā pazīme, kas pamanāma, ir izspīlējums noteiktā vietā, kas palielinās, ja cilvēks piepūš vēderu vai klepo, bet guļus stāvokli pazūd. Dažkārt ir jūtamas trulas, velkošas sāpes. Vēdera trūcei var būt dažādas komplikācijas, piemēram, zarnu satura sastrēgums zarnas cilpā, kas atrodas trūces maisā, un citas. Visbīstamākā komplikācija ir trūces iesprūšana, ko veicina vēdera iekšējā spiediena palielināšanās, kā arī muskuļu sasprindzinājums.

Iesprūdušas trūces gadījumā trūces maisā iespiežas vairākas zarnu cilpas, kā rezultātā zarnās rodas asinsrites traucējumi, veidojas asinsizplūdumi, sienas tūska, nekroze, iekaisums, zarnu trakta traucējumi un saindēšanās. Iesprūdušas trūces simptomi ir sāpes izspīlējuma apvidū, slikta dūša, kā arī vemšana. Tajā pašā laikā neiziet vēders, neizdalās gāzes un parādās raksturīgās intoksikācijas pazīmes (nespēks, pulsa paātrināšanās).

Ārstēšana

Tiem, kuriem ir vāji saistaudi, nevajadzētu celt smagumus, jo audi var pārplīst un rasties bruka. Jāizvairās no pārmērīgas aptaukošanās, kā arī jāparūpējas par vēdera muskulatūras sistemātisku un regulāru nostiprināšanu.

Ārstēšana parasti tiek veikta ķirurģiski, atsevišķos gadījumos var ārstēt konservatīvi – nēsājot bandāžu –, tomēr šī metode trūci nelikvidē. Bandāža izmantojama gadījumos, kad citu veselības problēmu dēļ operācija nav iespējama. Iesprūdušas trūces vienīgā ārstēšanas metode ir tūlītēja operācija.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Izdegšanas sindroms – 21. gadsimta izplatītākā slimība

Izdegšanas sindroms – 21. gadsimta izplatītākā slimība

Labklājības skola piedāvā licencētas pieaugušo izglītības programmas, kas ir speciāli izstrādātas kā efektīvs instruments sevis sakārtošanai. Programmas “Stresa noturības veicināšana kā izdegšanas sindroma profilakse” un gan individuālas, gan grupu konsultācijas “Randiņš ar sevi”, kur tiek izmantoti neirografikas algoritmi, ir lieliska iespēja, kā ieklausīties sevī un atrast jaunus enerģijas avotus. 

Aktuālie piedāvājumi

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Klīnikas "Aesthetica" pamatvērtības ir harmonija, samērīgums un dabiskums. Klientiem, kuri dažādu iemeslu dēļ vēlas veikt uzlabojumus savā izskatā, atgūt pašpārliecību un uzlabot savas dzīves kvalitāti, tas ir iespējams, nezaudējot savu "es". Komfortablā atmosfērā pieprasīti speciālisti, apvienojot augstu profesionālismu, precizitāti un gaumes izjūtu, palīdzēs jums uzlabot jūsu dzīves kvalitāti un piepildīt sapņus. 

Sekss pēc 60…

Sekss pēc 60…

Seksuālā veselība ir neatņemama vispārējās veselības sastāvdaļa, kas ietekmē vīriešu un sieviešu labklājību un vispārējo dzīves kvalitāti. Par to laikus jāpadomā, vēršoties pie speciālista, jo jaunie medicīnas sasniegumi ļauj vīriešiem nodrošināt ilgstošu dzimumaktivitāti un līdz ar to augstu dzīves kvalitāti.

Video

Pavasara nogurums vai tomēr iemesls vizītei pie ārsta? (VIDEO)

Pavasara nogurums vai tomēr iemesls vizītei pie ārsta? (VIDEO)

Bērnu slimnīcas speciālisti ar īpašu video aicina pievērst uzmanību hroniskai miegainībai. Mūsdienām raksturīgajā dzīves ritmā miegainība kļuvusi par bieži sastopamu problēmu, tādēļ nereti tiek uzskatīta par normālu vai parastu parādību. Visbiežākie miegainības cēloņi ir nepietiekams vai nekvalitatīvs miegs, bet daļai cilvēku nepieciešamība pēc miega ir palielināta slimības dēļ.

Produktu testi

Testa rezultāti: HealthAid MagCitra® – nervu sistēmas, muskuļu, kaulu un zobu veselībai

Testa rezultāti: HealthAid MagCitra® – nervu sistēmas, muskuļu, kaulu un zobu veselībai

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt "HealthAid  MagCitra®" – uztura bagātinātāju nervu sistēmas, muskuļu, kaulu un zobu veselībai.

Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Pakalns Select" zīmolu piedāvā testēt "Dr. Pakalns Select" RELAXOL spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijas veicināšanai.

Testa rezultāti: NATEO D Gummy D vitamīns – garšīgi želejvitamīni bērniem

Testa rezultāti: NATEO D Gummy D vitamīns – garšīgi želejvitamīni bērniem

Augustā un septembrī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA "Sagitus" piedāvāja testēt dabīgos un garšīgos "NATEO D Gummy" želejvitamīnus bērniem un pieaugušajiem.

Uzņēmējs runā