medicine.lv skaitļos

Lietotāji online218
Aktīvie uzņēmumi12553
Nozares raksti4637
Ekspertu atbildes20584
Breketes: Kas jāzina pirms to uzlikšanas? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Breketes: Kas jāzina pirms to uzlikšanas?

breketes

Smaids esot mūsu skaistākā rota. Taču ko iesākt, ja sakodiena dēļ nemaz negribas plaši smaidīt? Par laimi mūsdienās daudzas sakodiena problēmas ir veiksmīgi risināmas, un visbiežāk skaista smaida iegūšanai talkā nāk breketes. Kas ikvienam būtu jāzina pirms brekešu uzlikšanas? Stāsta BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, Rīgas Stradiņa Universitātes Ortodontijas katedras docente, sertificēta ortodonte Iveta Jankovska un klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Senāk ir dzirdēts priekšstats, ka zobu taisnošana ir jāveic vien bērnu un pusaudžu vecumā, taču mūsdienās ar breketēm redzam visdažādākā vecuma cilvēkus. Vai ir kādi ieteicamie vecumi, kad vislabāk veikt zobu korekciju? Kā skaidro ortodonte, ortodontiskai zobu korekcijai nav vecuma ierobežojumi. Ārstēšanu var veikt praktiski jebkurā vecumā. Vienīgi jāņem vērā, ka, iespējams, atšķirsies ārstēšanā izmantojamās metodes un ierīces, jo ir gadījumi, kad jauniešiem un bērniem līdzīgā situācijā ārstēšana būtu vienkāršāka un ātrāka nekā pieaugušā vecumā. Taču zobus taisnot nekad nav par vēlu – galvenais, ka ir vēlme un motivācija to darīt!

Kam palīdzēs breketes?

Visbiežāk breketes izmanto sakodiena korekcijai pastāvīgā sakodienā, stāsta ortodonte. Tās koriģē zobu pozīciju, izlīdzinot zobu rindu. Tomēr ir gadījumi, kad tikai breketes palīdzēt nevarēs un būs jāizmanto kādas papildu ierīces – ja ir novērojamas arī izteiktas sakodiena problēmas, piemēram, apakšžoklis ir izteikti novirzīts uz aizmuguri.

Jāņem vērā, ka pirms brekešu uzlikšanas noteikti jāapmeklē zobārsts un jāsalabo visi zobi, kā arī jādodas pie zobu higiēnista. Tikai tad uz veseliem un tīriem zobiem tiks stiprināta aparatūra un varēs uzsākt ārstēšanu.

Breketes un zobu tīrīšana

Pēc brekešu uzlikšanas zobi jātīra praktiski pēc katras ēdienreizes, bet obligāti divas reizes dienā – rītā un vakarā. Ja dienas laikā nav iespējas zobus iztīrīt, mutes dobums pēc ēšanas vismaz jāizskalo ar siltu ūdeni vai kādu mutes skalojamo līdzekli. Zobi jātīra ar fluoru saturošu zobu pastu, bet nedrīkst izmantot balinošās. Tāpat reizi dienā zobi arī jādiego ar zobu diegu. Būs arī jāiegādājas papildus jau mājās esošajai zobu birstei (kas var būt gan parastā manuālā, gan elektriskā) vēl divas specifiskas zobu birstes, kas paredzētas tieši brekešu pacientiem, – starpzobu un vienkūlīša zobu birste. Ar breketēm diegošanas un tīrīšanas tehnika nedaudz atšķiras, tādēļ, kā to pareizi darīt, noteikti parādīs un izskaidros ortodonts uzreiz pēc brekešu uzlikšanas.

Arī farmaceite uzsver – pēc brekešu uzlikšanas rūpīgāk jāpievēršas zobu higiēnai un vismaz divreiz gadā (vai pat biežāk: trīs līdz četras reizes gadā) jāapmeklē zobu higiēnists. Parasti vairums cilvēku zobus tīra divreiz dienā, savukārt, nēsājot breketes, labāk zobu tīrīšanu veikt pēc katras ēdienreizes, lai notīrītu aplikumu, kas sakrājas ap breketēm. Zobu tīrīšana un diegošana prasīs vairāk laika nekā līdz šim. Taču ir ļoti svarīgi to veikt, lai uz breketēm nekrātos aplikums, kas savukārt veicina zobu bojājumu un smaganu iekaisuma rašanos. Tīrot zobus, papildus ierastajai zobu birstei jāizmanto speciālas birstītes un starpzobu birstītes, lai notīrītu virsmas starp breketēm un zem loka. Noderēs arī vienkūlīša zobu birste, kas ērti lietojama breketēm un implantiem. Ir arī speciālas zobu sukas tieši breketēm, kas ir kompaktākas un mazākas, lai efektīvi notīrītu aplikumu un piekļūtu visām grūti aizsniedzamām vietām. Tāpat ir nopērkams speciāls zobu diegs, kas paredzēts brekešu gadījumā un būs ērtāk lietojamas. Savukārt mutes dobuma skalošanas līdzekļus var lietot pēc zobu tīrīšanas, lai stiprinātu zobu emalju.

Aptiekā ir nopērkams arī ortodontisks vasks brekešu lietotājiem. Tas ir bez garšas un uzklājams stiprinājuma vietām, lai mazinātu mutes gļotādas kairinājumu. Ja šaubāties, kādu produktu izvēlēties, droši vērsieties pie farmaceita, kas palīdzēs kopšanas līdzekļu izvēlē.

Breketes un zobu veselība

Ārste atzīst – patiešām valda mīts, ka breketes bojā zobus. Taču ir jāsaprot, ka pašas breketes ir neliels metāla vai keramikas gabaliņš, ko ar speciālu materiālu pielīmē pie zoba, un tas pašu zobu nekādā veidā nebojā. Zobus bojā tieši aplikums, kas ļoti izteikti krājās ap aparatūru un netiek notīrīts. Laba zobu higiēna ir absolūti nepieciešama regulācijas laikā, jo, ja netiks rūpīgi notīrīti visi zobi, tie strauji bojāsies, asiņos smaganas un tas radīs vēl veselu virkni blakņu. Tāpēc, ja pacienta higiēna jau pirms plānotās ārstēšanas ar breketēm ir ļoti slikta, ārsts var pat atteikt zobu regulāciju un to varēs uzsākt tikai tad, kad pacients būs iemācījies un sevi disciplinējis ikdienā tīrīt zobus. Īpaši tas attiecas uz jauniešiem, kuri ar zobu tīrīšanu bieži slinko.

Savukārt, ja ir vēlme papildus stiprināt zobus, farmaceite iesaka – zobu un kaulu veselībai īpaši noderēs uztura bagātinātāji, kuru sastāvā ir D vitamīns un kalcijs.

Brekešu veidi – kuru izvēlēties?

Vēlamo rezultātu var sasniegt vienlīdz labi ar visa veida breketēm pieredzējuša speciālista rokās, tādēļ tas, kādas breketes pacients izvēlas, ir vairāk gaumes un finansiālais jautājums, un tas tiek izrunāts ar ortodontu, plānojot ārstēšanu, stāsta ortodonte.

Visbiežāk izmantotās un zināmās ir metāla breketes. Tās tiek izgatavotas no augstvērtīgu metālu sakausējuma un ir finansiāli vislētākais variants, bet noteikti ne sliktākais. Otrs bieži pielietotais brekešu veids ir estētiskās breketes, kuras izgatavo no keramikas vai sintētiskā safīra. Tās galvenokārt izvēlas pacienti, kuriem ir svarīgi, lai aparatūra būtu pēc iespējas nemanāmāka. Trešais veids ir lingvālās breketes. Tās tiek līmētas uz zoba no mēles puses, līdz ar to tās nav redzamas. Šīs ir dārgākais variants, jo breketes tiek izgatavotas katram pacientam individuāli no zelta sakausējuma.

Vēl viens diezgan populārs variants ir arī pašliģējošās breketes. Tās tiek izgatavotas gan no metāla, gan keramikas, un loks brekešu sistēmā tiek stiprināts nevis ar gumiju vai metāla ligatūru, bet gan ar speciāla mehānisma palīdzību, kas iestrādāts breketē.

Tomēr pašreiz visjaunākā un modernākā metode zobu regulācijai ir izņemamās zobus taisnojošās kapes. Šīs kapes ir pacientam individuāli izgatavotas caurspīdīgas zobu plāksnītes. Katru kapi valkā 10-14 dienas un tad liek nākamo, tā pakāpeniski koriģējot sakodienu. Lai sasniegtu vēlamo rezultātu, kapes ir jānēsā vismaz 22 stundas diennaktī, izņemot tās tikai ēšanas laikā un tīrot zobus. Kapju skaits un ārstēšanas ilgums būs atkarīgs no tā, cik nelīdzeni ir zobi – tās var būt 10-15 kapes vai pat 45 un vairāk sarežģītos gadījumos.

Process un rezultāts

Pati brekešu fiksācija uz zobiem ir pilnībā nesāpīgs process. Zobu sāpīgums un jutīgums var parādīties pēc pāris stundām, kad sākas izmaiņas šūnu līmenī. Sāpju intensitāte ir atkarīga no katra pacienta sāpju sliekšņa – dažiem nesāp gandrīz nemaz, citiem sāp vairāk. Vidēji šīs sajūtas saglabājas pirmās trīs līdz septiņas dienas pēc brekešu uzlīmēšanas. Veicot ārstēšanu, ir nepieciešamas regulāras vizītes vidēji reizi divos trijos mēnešos, kad tiek mainīts loks brekešu sistēmā. Arī pēc šīm vizītēm var būt neliels zobu sāpīgums (vienu-divas dienas). Tomēr, ja pacients jūt lielu diskomfortu sāpju dēļ, ieteicams iedzert pretsāpju medikamentus.

Regulācijas laikā nav ieteicams ēst cietu barību, piemēram, riekstus, burkānus, sausiņus, jo ir iespējams, ka, uzkožot uz kā cieta, no zoba atlīmēsies brekete. Jāizvairās arī no lipīgām lietām – čipsiem, cepumiem, īrisu konfektēm, želejkonfektēm, jo tās ļoti saķeras ap breketēm un ir grūti notīrāmas.

Ārstēšanas ilgums galvenokārtir atkarīgs no sakodiena korekcijas sarežģītības pakāpes, tomēr jārēķinās, ka vidēji tas var prasīt pusotru līdz divus gadus, bet sarežģītos gadījumos tie var būt arī trīs un vairāk gadi.

Kas notiek pēc noņemšanas?

Kad zobi ir iztaisnoti un ir iegūts vēlamais efekts, seko pēdējais, ne mazāk svarīgais zobu taisnošanas etaps – retensijas jeb rezultātu nostiprināšanas periods. Zobiem pēc regulācijas ir vēlme atgriezties savā iepriekšējā pozīcijā un, lai tas nenotiktu, pēc sakodiena korekcijas būs jālieto retensijas aparatūra, kas noturēs zobus esošajā pozīcijā. Retensijas aparatūra var būt gan izņemama – retensijas kape, gan fiksēta – metāla stieplīte, ko no iekšpuses pielīmē priekšējiem sešiem zobiem. Retensijas kape pirmo gadu pēc zobu regulācijas obligāti jālieto katru nakti. Pēc gada kapi jāturpina nēsāt katru otro nakti, ar laiku pamazām samazinot nēsāšanas biežumu.

Ārste uzsver – cilvēka organisms ir dinamiska struktūra un tajā izmaiņas notiek visu mūžu. Arī zobi dzīves laikā nedaudz maina savu pozīciju, neatkarīgi no tā, vai ir bijusi to regulācija, un gribam mēs to vai nē. Tādēļ,  ja gribas saglabāt iegūto rezultātu,retensijas kape jālieto praktiski visu mūžu vismaz reizi nedēļā.  

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Zobārstniecība / mutes veselība":

Uzņēmumi nozarē "Zobārstniecība / mutes veselība"

"BF ESSE", SIA, STOMATOLOĢIJAS CENTRS

"BF ESSE", SIA, STOMATOLOĢIJAS CENTRS

Stomatoloģijas centrs SIA "BF-ESSE" piedāvā augsti kvalitatīvus un efektīvus pakalpojumus Jums un Jūsu bērniem. Mūsu centrā strādā sertificēti ārsti ar plašu pieredzi, mums ir moderna ārstniecības un diagnostiskā aparatūra, kas atbilst Latvijas Republikas un Eiropas Savienības prasībām. SIA "BF-ESSE" specializējas un sniedz palīdzību: zobu ārstēšanā, protezēšanā, zobu higiēnā, kā arī implantācijā. Mūsu draudzīgs kolektīvs ar īpašām rūpēm parūpēsies par Jūsu smaidu. Augsti kvalitatīvi materiāli zobārstniecībai un protezēšanai, kas balstīti uz zinātniskajām inovācijām nozarē, pieredzējuši ārsti, moderna ārstniecības un diagnostika aparatūra un laipna apkalpošana nodrošina kvalitatīvus pakalpojumus pieaugušajiem un bērniem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Skandināvijas un vācu kvalitāte jūsu veselībai un aprūpei

Skandināvijas un vācu kvalitāte jūsu veselībai un aprūpei

Uzņēmums "Prāna Ko" Latvijas tirgū veiksmīgi darbojas jau 25 gadus. Uzņēmums sadarbojas ar spēcīgiem zīmoliem un, pateicoties tiem, var sniegt saviem klientiem augstas kvalitātes saimniecības un higiēnas preces, profesionālus uzkopšanas līdzekļus un inventāru.

Covid-19 infekcijas ārstēšana mājas apstākļos

Covid-19 infekcijas ārstēšana mājas apstākļos

Ārsts Artūrs Tereško apkopojis informāciju pētījumiem un ārstēšanu, kā arī piedāvā plānu, ko darīt, ja gadās saslimt, lai slimību varētu vieglāk pārciest. 

Video

Produktu testi

GoRelax – jauna dabīgu nomierinošu produktu līnija aktīviem cilvēkiem no Silvanols

GoRelax – jauna dabīgu nomierinošu produktu līnija aktīviem cilvēkiem no Silvanols

Janvārī medicine.lv sadarbībā ar Latvijas ražotāju SIA "Silvanols" piedāvā testēt divus dabīgus līdzekļus ar nomierinošu iedarbību – uztura bagātinātājus GoRelax Day (lietošanai dienā) un GoRelax Night (lietošanai uz nakti) pieaugušajiem.

HealthAid Wintervits® – imūnās sistēmas atbalstam ziemā

HealthAid Wintervits® – imūnās sistēmas atbalstam ziemā

Janvārī medicine.lv sadarbōibā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvā testēt HealthAid Wintervits® – uztura bagātinātāju imūnās sistēmas atbalstam ziemas laikā.

Testa rezultāti: SENSITIVE+ Zobu pasta ļoti jutīgiem zobiem

Testa rezultāti: SENSITIVE+ Zobu pasta ļoti jutīgiem zobiem

Decembrī medicine.lv sadarbībā ar SIA WOOM piedāvāja testēt zobu pastu ļoti jutīgiem zobiem WOOM SENSITIVE +.

Uzņēmējs runā

Skandināvijas un vācu kvalitāte jūsu veselībai un aprūpei

prana_ko

Uzņēmums "Prāna Ko" Latvijas tirgū veiksmīgi darbojas jau 25 gadus. Uzņēmums sadarbojas ar spēcīgiem zīmoliem un, pateicoties tiem, var sniegt saviem klientiem augstas kvalitātes saimniecības un higiēnas preces, profesionālus uzkopšanas līdzekļus un inventāru.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Kontakti

 1. 67521184
 2. 28953947
 3. stomatologija@bfesse.lv

Darba laiks

 • P.1000-1600
 • O.1000-1600
 • T.1000-1600
 • C.1000-1600
 • P.1000-1600
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003033268
 2. LV40003033268
 3. 28.10.1991
 4. Rīga, Brīvības gatve 369 k-2, LV-1024
 5. 2019

Saistītie uzņēmumi, veikali, filiāles

 1. Rīga, Brīvības gatve 369 k-2, LV-1024
  67521184

Apraksts

Stomatoloģijas centrs SIA "BF-ESSE" piedāvā augsti kvalitatīvus un efektīvus pakalpojumus Jums un Jūsu bērniem. Mūsu centrā strādā sertificēti ārsti ar plašu pieredzi, mums ir moderna ārstniecības un diagnostiskā aparatūra, kas atbilst Latvijas Republikas un Eiropas Savienības prasībām. SIA "BF-ESSE" specializējas un sniedz palīdzību: zobu ārstēšanā, protezēšanā, zobu higiēnā, kā arī implantācijā. Mūsu draudzīgs kolektīvs ar īpašām rūpēm parūpēsies par Jūsu smaidu. Augsti kvalitatīvi materiāli zobārstniecībai un protezēšanai, kas balstīti uz zinātniskajām inovācijām nozarē, pieredzējuši ārsti, moderna ārstniecības un diagnostika aparatūra un laipna apkalpošana nodrošina kvalitatīvus pakalpojumus pieaugušajiem un bērniem. 
Vairāk

Atslēgvārdi

Zobārstniecība un mutes higiēna, zobārstniecība, zobārsti zobu protezēšana,
zobārsts, ortodontija, stomatologs, zobu higiēna, bērnu zobārsts,
zobu tehniskā laboratorija, ķirurģija, stomatoloģija, protezēšana,
zobārstniecība un mutes higiēna, zobārstniecība bērniem, bērnu stomatoloģija,
higiēnists, zobu, balināšana, implanti, bērnu zobārstniecība,
zobarstnieciba, raušana, mutes higiēna, rentgens, zobu rentgens,
bērniem, zobu implantēšana, zobarstnieciba un mutes higiena, zobarstniecība,
zobu restaurācija, higiēna, zobu terapija, zobārstniecība Rīgā,
restaurēšana, implantācija, zobarstniecibas, zobārsts Rīgā,
stomatologs bērniem, zobu protēzes, zobārstniecības klīnika juglā,
zobārstniecība un mutes higiēna, zobi, bezmaksas zobu ārstēšana bērniem,
zobārste, zobārstniecības, klīnika Rīgā, zobarsti, atlaide,
zobu implanti, zobu tehnika, zobu ārstēšana bērniem, zobārstniecība
un zobu protēžu izgatavošana, zobu higiēnists, zobarsts, zobārstniecības klīnikas,
kape, zobarst, bērnu zobārsts Rīgā, zobārstniecība un mutes,
higiēna berniem, ārstniecība, zobs, augsti kvalificēti speciālisti,
titāna kronis, plastmasas kronis, porcelāna kronis, zobakmens noņemšana,
jutīgu zobu apstrāde, zobu izraušana, kanālu tīrīšana, breketes,
zobu kapes, zobārstniecība Juglas Medicīnas centrs, zobārsti,
visa veida zobu ārstēšana, restaurācija, zobu regulēšana, sakodiena,
labošana, bērniem un pusaudžiem, līdz 18 gadu vecumam bezmaksas ārstēšana,
terapeitiskā stomatoloģija, estētiskā stomatoloģija, ortopēdija,
zobu implantācija, endodontija, profesionālā zobu higiēna, zobu balināšana,
ķirurģiskā stomatoloģija, zobu ārstēšana, zobu sakņu kanālu ārstēšana,
zobu protezēšana, implantēšana, implantoloģija, sakodiena labošana,
higiēnista pakalpojumi, dažāda līmeņa zobu ķirurģija, zobu ķirurģija,
paradontoloģija, sedatīvā ārstēšana, profilakse, diagnostika,
kariesa kontrole, zobu aplikuma noņemšana, kosmētiskā zobārstniecība,
smaganu ārstēšana, zobārstniecības klīnikas rīgā, stomatoloģija Rīga,
zobu klīnika, zobārsts bērniem, balti zobi, zobu protezēšana Rīgā,
zobu higiēnists Rīgā, zobu implants, zobu labošana, zoba implants,
zobārsti Rīgā, zobārstniecības Rīgā, bērnu zobārsti rīgā,
zobu raušana, zobu breketes, higiēnists Rīgā, labs zobārsts rīgā,
zobārstniecības klīnika, keramiskās breketes, ortodonts, stomatoloģijas klīnika.
Vairāk

Saistītie resursi

Foto 8

Stomatoloģijas centrs
Elastīgs darba laiks
Mājīgas, gaišas telpas
Kvalitāte
Profesionāli darbinieki
Zinoši speciālisti
Laipna apkalpošana
Individuāla pieeja

Mājas lapa internetā