medicine.lv skaitļos

Lietotāji online181
Aktīvie uzņēmumi12831
Nozares raksti1640
Ekspertu atbildes21477
Bērnu zobu higiēnas ABC: Iesaka speciālisti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Bērnu zobu higiēnas ABC: Iesaka speciālisti

Freepik.com/ freepik
Foto: Freepik.com/ freepik

Klāt ir skolas laiks, kas nozīmē izmaiņas bērnu ikdienā – jāatgriežas pie noteikta dienas režīma un jāatceras par pareizu un rūpīgu zobu higiēnu. Kādas ir biežākās kļūdas bērnu zobu higiēnā un kādi ir ieteikumi, lai bērnu zobi būtu veseli, stāsta "BENU Aptiekas" piesaistītā eksperte, Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta Estētikas klīnikas zobārste Darja Ķīse un BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Bērnu zobu higiēnas nozīme

Nevainojama bērnu zobu higiēna ir fundamentāls nosacījums veselam mutes dobumam. Nodrošinot to, ir iespējams nākotnē izvairīties no nopietnākām problēmām – zobu bojājumiem un smaganu iekaisuma. Kariesa skarts zobs var sagādāt bērnam nepatīkamus emocionālus pārdzīvojumus un sāpes. Priekšlaicīgi izrauts zobs, kuru nav iespējams saglābt, var negatīvi ietekmēt pastāvīgo zobu šķilšanās procesu vai žokļu pareizo attīstību. Smaganu iekaisums, ko pavada asiņošana, tīrot zobus, nepatīkama elpa, aplikums lielā daudzumā uz zobiem var progresēt un skart zoba balstošas struktūras – kaulaudu uzsūkšanos, kā rezultātā attīstīties periodontīts.

Mutes veselība ietekmē ne vien bērna fizisko stāvokli, bet arī psiholoģisko labsajūtu un sociālo adaptāciju. Veseli zobi ļauj bērniem pareizi ēst un saņemt visas nepieciešamās uzturvielas. Ja bērnam ir zobu problēmas, ēšanas laikā var rasties sāpes, kas parādās cietu pārtikas produktu sakošļāšanas procesā. Zobu veselībai ir tieša saistība ar bērna vispārējo veselību. Mutes veselības problēmas, piemēram, kariozie zobi un periodontīts, var kļūt par iekaisuma un infekcijas avotu. Baktērijas no mutes var iekļūt asinsritē un izplatīties pa visu ķermeni, izraisot dažādas slimības, tostarp sirds un asinsvadu slimības. Visbeidzot, jāatceras, ka zobu veselība ietekmē bērnu pašcieņu un psiholoģisko labsajūtu. Ja bērnam ir zobu problēmas, tas var radīt neērtības saziņā ar citiem bērniem.

Saldumu kaitīgums zobiem

Skolas un bērnudārza laikā bērniem ir lielākas iespējas tikt pie dažādiem saldumiem un vecākiem ir mazākas iespējas bērnus uzraudzīt, kas var ietekmēt bērnu zobu veselību. Ēšanas paradumiem skolēnu ikdienas dzīvē jābūt stingri kontrolētiem no vecāku puses, jo pareizais uzturs ne vien saglabā veselus zobus, bet arī nodrošina augoša organisma attīstību. Svarīgi atcerēties, ka, lai izveidotos pareizie ēšanas paradumi, pie tā jāstrādā vecākiem nepārtrauktā režīmā. Taču diemžēl vecāku steidzīgais dzīves ritms ne vienmēr to veicina. Šeit, protams, ir arī negatīva loma neveselīgiem našķiem, ko bērniem iedod līdzi, vai arī informācijas plūsmai reklāmās un sociālos tīklos, pateicoties kurai bērniem rodas nepareizi ēšanas ieradumu stereotipi, stāsta zobārste Darja Ķīse. Visbiežāk bērnu zobu veselību ietekmē bieža našķošanās starpbrīžos, gāzēto dzērienu un saldumu lietošana uzturā. Jāatceras, ka visi iepriekšminētie produkti saturu daudz ogļhidrātu, kas ir barības substrāts mutes dobuma kariesa izraisošiem mikroorganismiem.

Biežākās zobu higiēnas kļūdas

Banner 280x280

Visbiežākā kļūda zobu higiēnā ir nepareiza zobu tīrīšanas tehnika. Ja bērns tīra zobus ar horizontālām kustībām, aplikums, kas ir sakrājies dienas laikā, tiek iedzīts zobu starpās vai zem smaganas. Rezultātā sāk bojāties zobi un iekaist smaganas. Jāpiemin, ka neregulāra zobu tīrīšana, piemēram, izlaižot tīrīšanu no rītiem, vai arī zobu tīrīšana pirms brokastīm arī negatīvi ietekmē mutes dobuma veselību. Zobi ir jātīra pēc katras ēdienreizes vismaz divas reizes dienā. Nepareiza zobu birstes kopšana – ja to lieto vairāk nekā trīs mēnešus, sekmē mikroorganismu savairošanos starp zobu birstes sariņiem; arī nolietotie sariņi sliktāk tiek galā ar aplikuma noņemšanu zobu tīrīšanas laikā. Bērniem, kuriem ir breketes, zobu birste ir jāmaina reizi mēnesī. Ne mazāk svarīga ir arī zobu diega lietošana bērniem kā obligāts zobu tīrīšanas rituāla papildinājums, vienīgi zobu diegošanu veic vecāki, lai bērns netraumē smaganas diegošanas laikā.

Svarīgi zināt un atcerēties, ka vecākiem ir jābūt atbildīgiem par sava bērna mutes dobuma veselību, tāpēc bērniem līdz septiņu līdz desmit gadu vecumam vecākiem obligāti zobi ir jāpārtīra, atgādina zobārste. Galvenās un svarīgākās rekomendācijas par bērnu mutes dobuma kopšanas līdzekļu individuālo izvēli sniedz zobārsts vai higiēnists, taču bērnam ir jābūt mīkstai zobu birstei un  fluoru saturošai zobu pastai.

Ieteikumi pareizai zobu higiēnai

Foto: Freepik.com/ gpointstudio

Lai saglabātu bērnu mutes dobumu veselu un izvairītos no zobu bojājumiem un smaganu iekaisuma, zobārste stāsta par pareizas un veselīgas zobu higiēnas ieteikumiem.

 1. Bērnu vecākiem ir rūpīgi jāseko bērnu zobu tīrīšanai un jāpārtīra zobi bērniem līdz septiņu līdz desmit gadu vecumam;
 2. Bērnam ir jābūt mīkstai zobu birstei atbilstoši viņa vecumam, fluoru saturošai zobu pastai un zobu diegam. Papildus pēc zobārsta vai higiēnista rekomendācijām, var lietot starpzobu birstes un mutes dobuma skalojamo;
 3. Zobi ir jātīra pēc katras ēdienreizes vismaz divas reizes vismaz divas minūtes;
 4. Jāseko, lai bērnam ir sabalansētas un regulāras ēdienreizes, piemēram, neizlaižot brokastis. Tas samazinās tieksmi pēc našķiem. Ja bērnam dod uzkodu līdzi uz skolu – šokolādi labāk samainīt pret svaigiem dārzeņiem, augļiem. Bet saldo maizīti – pret pilngraudu cepumu;
 5. Bērna organismam dienas laikā jābūt hidrētam, tāpēc slāpes vislabāk noņem ūdens, kas paņemts līdzi. Saldās limonādes un gāzētie dzērieni šo tieksmi pastiprina vēl vairāk. Ikdienā uzturā jāsamazina produktu lietošana, kas satur slēptos cukurus, t. i., saldās pārslas, saldie jogurti, pusfabrikāti;
 6. Vecākiem ir jābūt par piemēru saviem bērniem. Ja vecāki ievēro veselīgu dzīvesveidu, uzturā minimāli lieto produktus, kas satur cukuru, seko līdzi savai veselībai un mutes dobuma veselībai, tad arī bērns centīsies sekot līdzi vecāku piemēram.

Svarīgi arī atcerēties par zobārsta un higiēnista apmeklēšanu, atgādina zobārste. Vecākiem jācenšas izveidot pozitīvu pieredzi bērnam, apmeklējot zobārstu. Tāpēc labāk doties pie zobārsta profilaktiski, bet regulāri nekā vest bērnu pie zobārsta ar sāpošu zobu, kad bērnam ir emocionāls satraukums. Bērnam būtu jāapmeklē zobārsts un higiēnists vismaz reizi gadā, ja nav specifisku rekomendāciju no zobārsta puses. Bērniem no divu līdz 18 gadu vecumam vienu reizi gadā no valsts budžeta līdzekļiem ir nodrošināta apmaksāta vizīte pie higiēnista, un divas reizes gadā apmaksātus zobu higiēnista pakalpojumus bērni var saņemt septiņu, 11 un 12 gadu vecumā.

Zobu kopšanas līdzekļu izvēle

Farmaceite uzsver, ka, lai nodrošinātu pareizu zobu higiēnu bērniem, svarīgi ir izvēlēties atbilstoši bērna vecumam paredzētus zobu kopšanas līdzekļus.

 • Lai ieinteresētu bērnu, nozīme būs ne vien zobu higiēnas līdzekļu piemērotībai, bet arī zobu kopšanas līdzekļu izskatam – zobu birstes ir pieejamas gan krāsainas, gan ar multfilmu varoņiem, aplikācijām.
 • Zobus jāsāk tīrīt jau ar pirmo zobiņu šķilšanos, izmantojot marles salveti vai speciālu silikona uzpirksteni.
 • Vēlāk, kad zobiņu ir vairāk, tie jātīra ar mazu zobu birsti ar mīkstiem sariņiem, kas piemērota no zīdaiņa vecuma, un ar zobu pastu piena zobiem.
 • Mutes skalojamais līdzeklis nav obligāti jālieto, to var lietot no piecu gadu vecuma, bet izvēloties bērniem piemērotu, bez spirta.
 • Izvēloties zobu pastu bērnam, jāpievērš uzmanība, vai sastāvā ir fluorīdi un to daudzumam, lai tas aizsargātu pret kariesu un stiprinātu zobu emalju. Bērniem līdz sešu gadu vecumam iesaka zobu pastas ar 1000 ppm fluorīdu saturu. Vēlāk var izvēlēties zobu pastas, kas satur līdz 1500 ppm fluorīdu. Arī zobu pastas pieejamas ar dažādām patīkamām garšām – zemeņu, arbūzu, ogu un citas.

Farmaceita padoms

Lai zobi būtu veselīgi, ir svarīgi atcerēties par pietiekamu vitamīnu un minerālvielu daudzumu organismā, skaidro farmaceite. Zobu un kaulu veselībai svarīgi uzņemt pietiekamā daudzumā D vitamīnu un kalciju.

D vitamīns atrodams zivju aknās, olu dzeltenumos, sviestā, sierā, treknās zivīs un aknās. Tomēr svarīgi atcerēties, ka ar uzturu nespējam uzņemt pietiekami daudz D vitamīna. D vitamīna līdzekļi pieejami bērniem piemērotās formās – pilienu, spreju un košļājamu pastilu veidā.

Kalciju vislabāk uzņemt ar piena produktiem – pienu, kefīru, sieru un jogurtu. Kalciju satur arī dārzeņi, augļi un graudu produkti, bet no šiem produktiem kalcijs sliktāk uzsūksies. Ja uzturā netiek lietoti kalciju saturoši produkti, tad to nepieciešams uzņemt ar uztura bagātinātājiem vai bezrecepšu medikamentiem – sīrupu, pulveru un košļājamo tablešu veidā.

Par medikamentu un uztura bagātinātāju lietošanas nepieciešamību jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu, atgādina farmaceite.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Zobārstniecība / mutes veselība":

Uzņēmumi nozarē "Zobārstniecība / mutes veselība"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Mūsdienu pasaulē rūpes par izskatu un veselību iegūst aizvien lielāku nozīmi, un katra sieviete cenšas pēc iespējas ilgāk saglabāt jaunību un skaistumu. Uzziniet, kā atgūt jaunību un pašpārliecību ar progresīvu pārveidošanās tehnoloģiju palīdzību estētiskās medicīnas un skaistumkopšanas klīnikā GESR!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Glabājot pārtikas produktus vakuumā, produkti ilgāk ir svaigi, saglabājot savu smaržu un uzturvērtību. Iespēja ilgāk saglabāt svaigus pārtikas produktus ļaus jums retāk apmeklēt veikalu un iegādāties lielāku daudzumu produktu, ieekonomējot gan jūsu laiku, gan finanses. Kas ir VacSy®, un kādas ir VacSy® vakuuma pārtikas uzglabāšanas sistēmas priekšrocības?

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Ādas izskatu ietekmē mūsu dzīvesveids, ēšanas paradumi, veselības stāvoklis, kaitīgie ieradumi, ģenētika un daudzi citi faktori. Labā ziņa – ikviena no mums var parūpēties par savu sejas ādu un aizkavēt ādas novecošanos – uzziniet vairāk par gaismas terapiju ar Bioptron!

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Testa rezultāti: Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Gusto” piedāvāja testēt pēdu krēmu “Urea 20” sausai pēdu ādai.

Testa rezultāti: "Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Testa rezultāti:

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvāja testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un KERELAST 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Testa rezultāti: Aknu sargs

Testa rezultāti: Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvāja izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvāja testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

 1. +371 67770711
 2. +371 67770727
 3. serviss@latvijastalrunis.lv
 4. https://medicine.lv/
 5. +371 67770557
 6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

 • P.800-1700
 • O.800-1700
 • T.800-1700
 • C.800-1700
 • P.800-1600
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003050681
 2. 27.12.1991
 3. 17.10.2003
 4. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
 5. 2023

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā